קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

לחלום ולהגשים

3. הכול מתחיל במחשבה

הכול מתחיל במחשבה. המכונית שבה אתה נוסע לעבודה, המטוס שבו אתה טס לטיסות בחופשות או לצורך עיסקה, ומברשת השיניים שבה אתה משתמש באופן קבוע. אלו פשוט הביטויים הפיזיים לחשיבה היצירתית של אדם מסוים. כך בכל דבר. אדם חכם אמר פעם "מלא כלום )מחשבות) נוצר הכל!"

התגלית הגדולה ביותר שהאדם גילה אי פעם היא שמחשבה היא גורם וכל מה שאנחנו רואים, נוגעים או חווים הוא השפעה של חשיבה יצירתית. אם אנחנו חושבים, משמעו שיש לנו יכולת ליצור. הכוח ליצור קיים בכל אחד שמסוגל לחשוב. מתוך ידיעה זו אל לנו לדאוג בנוגע לחיזוק היצירתיות של מחשבותינו, אלא, בפיתוח הטכניקות הדרושות להוצאתה לאור. אין דבר חדש ליצור, אלא, היצירה פשוט מחכה לנו שנגלה אותה. המרכיבים הבסיסיים והמשאבים הדרושים לבניית מטוס סילון חוצה אוקיינוסים היו זמינים כבר לפני אלף שנים. אנשים במאה האחד עשר פשוט לא היו מוכנים מבחינה נפשית לדברים כאלה. לא הייתה אז טכנולוגיה לבניית "מרכבה ללא סוסים", לא כל שכן מטוס, פשוט מפני שהמחשבה לא התמקדה במשימה כגון זו לפני אלף שנים.

לכאורה נראה כי יש דברים הצומחים מלא כלום. אולם, אם נבחן את הדברים מקרוב, נגלה בבירור כי מחשבות הן דברים, "דברים" ריאליים יותר ורבי עצמה. המחשבות שלנו בנוגע להשגת הצלחה, בכל מאמץ ראוי, בשילוב עם יעדים מוגדרים, רצונות, אמונות ונחישות, הן הגורם ההופך הצלחה למציאות.

אנשים חכמים ופילוסופים הסכימו במרוצת הדורות בנוגע לדברים רבים, אך רבים מהם מסכימים פה אחד בנוגע לנקודה אחת: "אנו הופכים למה שאנו חושבים."

רלף וואלדו אמרסון אמר, "האדם הוא מה שהוא חושב עליו כל היום."

הקיסר הרומאי מרקוס אאורליוס ניסח זאת כך: "חייו של אדם הם פרי מחשבותיו."

וגם בתנ"ך אנו מוצאים כי את אשר יחשוב האדם בלבו, כך הוא.

באחד הימים בשעות אחה"צ ביקר סבא זעפן את משפחתו. כאשר חטף תנומה, החליט נכדו להשתעשע מעט ופיזר גבינת רוקפור על שפמו של הסב. עד מהרה הוא הקיץ בנחירה, שעט מחוץ לחדר השינה ושאג: "החדר הזה מסריח." הוא עבר בכל הבית ומצא שבכל חדר יש אותו הריח. ביאושו פילס לו דרך החוצה ואז התברר לו ש"כל העולם מסריח."

כל אחד מאתנו מביט אל העולם דרך המסך שאנו יוצרים במחשבותינו. אם ראשנו מלא במחשבות שליליות, העולם נראה מקום נורא. אם ראשנו מלא במחשבות חיוביות העולם נראה מקום נפלא לחיות בו. איך נראה לך העולם?

האופי הרוחני של האדם

אנשי הגות, מורים רוחניים מאסכולת "העידן החדש", פסיכולוגים התנהגותיים ואחרים המחפשים את האמת, הגדירו את האדם בהגדרה שלה שלוש פנים: "בן אנוש" הוא ישות רוחנית - ישות רוחנית המשתמשת בשכל ויש לה גוף. רוחני + נפשי + פיזי.

אין זה משנה אם אתה אדם דתי ואם לאו, כיוון שכל אחד מאתנו מסוגל להזדהות עם האופי הרוחני (המופשט) שלו בדרך זו או אחרת. גם האתאיסטים הנחרצים ביותר אינם מכחישים את האופי המופשט של החיים, על אף שהם דוחים את תפיסת האל.

החשמל הוא עובדה מדעית. האדם יודע כיצד לשלוט במקור אנרגיה זה ולנצלו; אולם, איש טרם ראה אותו. לחשמל אין צבע, צורה או תבנית. הוא אמיתי והוא פועל אך בלתי-נראה. האופי הרוחני של האדם דומה במידה מסוימת לחשמל - הוא כוח אמיתי, על אף שהוא בלתי נראה, וניתן לשלוט בו ולנצלו ניצול יעיל. תחילה, עלינו להיות מודעים לכוח עצום זה ולאחר מכן למצוא את הדרכים והאמצעים לכוונו כך שיביא לתוצאות המוחשיות שלהן אנו שואפים.

רעיונות המגיעים למימוש

עולמנו וכל מה שבו הוא התוצאה נטו של רעיונות המגיעים למימוש. עץ האלון רב העצמה אינו אלא ראיה לזרע זעיר עם "רעיון מולד" של מה שזרע זה יכל להיות. אנו מכוונים את האירועים והתנאים המתרחשים בחוויתנו. בניגוד לגרעין הקטן שביום בהיר אחד יהפוך לעץ ענק, גורלנו אינו קבוע מראש.

הסביבה והתנאים עשויים להשפיע השפעה עמוקה על חיינו. אולם, חשיבה חדשה ורעיונות חדשים עשויים לסייע לנו להתגבר על כל ההשפעות האחרות. איננו שותפים לבריאה. לא אנחנו בראנו את כל העולם, אך אנו שותפים לבריאה של הנסיבות והתנאים של חיינו. הרעיונות שלנו מגיעים לידי מימוש. מה שאנו חווים בחיים (בין אם אנו סבורים שהוא טוב או רע) קשור לדפוסי החשיבה שלנו בעבר ובהווה. כיוון שמוחנו אינו יצוק בבטון (על אף שלעתים זה נראה כך), אנו מסוגלים לשנות את הנסיבות והתנאים, פשוט על ידי כך שנשנה את מחשבותינו.

אתה המחבר, השחקן, המפיק והבימאי של חייך, האם המחזה שלך להיט?

האם ביקרת פעם במערת נטיפים? עברו מאות בשנים עד שנוצרו הנטיפים המוצקים והכבירים הללו. טיפת מים בודדת עושה דרכה דרך גג המערה ומשאירה משקע זעיר על רצפת המערה. אחריה באה עוד טיפה ועוד אחת, עד שמתחילה לצמוח אצבע דמוית שיש. בסופו של דבר תהליך זה יוצר עמוד כביר.

תהליך דומה מתרחש אצל כל אחד מאתנו. כל אחת ממחשבותינו שוקעת לתוך הנפש ובאופן בלתי-נמנע יוצרת עמודים משלה - עמודי אופי. אם נניח למחשבות שליליות,  אנוכיות ואלימות למלא כל העת את מחשבותינו, ניצור עמודים רקובים של חולשה וכשלון. אם נמלא את מחשבתנו ברעיונות חיוביים, אמיתות, אהבה וכנות, נבנה עמודים חזקים ויפים בתוך נשמתנו. כיוון שהסך הכל של מחשבותינו היומיות הוא שמשקף דיוקן של אופיינו האמיתי.

בסרטים ובמחזות תיאטרון, מישהו כותב תסריט (המחבר, התסריטאי או המחזאי), אחרים משחקים את התפקיד (השחקנים), בעוד אחרים מפיקים ומביימים את הסרט או המחזה.

רק לעתים רחוקות בעלי התפקידים מתחלפים ביניהם. בבימה הגדולה שהיא החיים, אתה הכותב את התסריט, משחק, מביים ומפיק את כל ההצגה. אם אינך זוכה לביקורות נלהבות (במיוחד מהמבקר העיקרי - אתה עצמך), הגיע הזמן לשנות ואולי אף לכתוב תסריט חדש של חייך. אולי נדרשת דמות מובילה חדשה ובימוי חזק יותר. כך תוכל להשיג ביצועים מדהימים ולקצור ביקורות לוהטות מאחרים והחשוב מכל - לזכות בסיפוק עצמי רב.

השכל (Mind) והמוח

יש מדענים שעדיין טוענים כי מוחו של האדם הוא מרכז המחשבה כולה. אולם, גדל והולך מספר אנשי המדע הסבורים כי יש להתייחס למוחו של האדם כאל מחשב - מחשב אדיר, אך עדיין מחשב המתוכנת על ידי בינה בדרגה גבוהה יותר. תפיסה זו  עולה בקנה אחד עם השקפות פסיכולוגיות, דתיות או רוחניות.

אין ספק כי המוח האנושי הוא מנגנון מפחיד ונהדר. הטכנולוגיה הגבוהה של האדם יצרה מוחות אלקטרוניים, מחשבים ומכונות חישוב הפועלים ללא תקלות והן בבחינת פלאי המדע. אך אין מוח מלאכותי המסוגל להעתיק את הפלאים המודעים והבלתי מודעים של המחשב הביולוגי האנושי. ויחד עם זאת, אין כל סימן לכך שהמוח האנושי הוא הגילוי הגבוה ביותר של התבונה או שהוא שולט בשכל. גדל והולך מספר האנשים הסבורים כי השכל משתמש במוח ולא להפך. אם אדם אינו מסוגל להבין את התפיסה שיש לנו שכל המשתמש במוח, קל יותר לעתים קרובות לתפוס את העיקרון שעלינו להשתלט על מחשבתנו ולתכנת או לתכנת מחדש את עצמנו כדי לזכות בהצלחה שבה אנו חפצים.

ראשית ההצלחה - מודעות

אם ברצונך להצליח בכל פעולותיך, עליך להגיע תחילה למודעות עצמית. אם תדע מי אתה באמת, תיפתח בפניך הדלת להגשמה עצמית. כדי להיות האדם שאתה רוצה להיות וכדי שיהיה לך כל מה שאתה רוצה להתנסות בו, עליך להגיע למודעות עצמית. עליך להתחיל בהתמקדות במה שכאן ועכשיו. אל תניח למחשבותיך לנדוד. מרבית האנשים שלא הצליחו נתקעו אי שם בעבר או שמוחם עסוק כל העת במחשבות על מה שהעתיד טומן בחובו. אם תכיר בכך שהעבר מאחוריך וכי העתיד אינו אלא הבטחה, תוכל למקד את האנרגיה שלך במה שחשוב כאן ועכשיו. אם תבין את האמת שבאמרה  "אנו יכולים לחיות בהווה בלבד", תוכל לעקור מהשורש מחשבה בלתי יצירתית ולסייע לעצמך לנקוט בפעולה מיידית וחיובית כדי לממש את החשיבה החיובית של ההווה.

יש טעם ללמוד מהעבר ולהתכונן לעתיד. אולם אסור להפריז בכך! מה שחשוב הוא מה שאנחנו עושים היום - כאן ועכשיו! כמה שלא ננסה (יש מיליונים שעדיין מנסים) לשנות את העבר, הדבר בלתי אפשרי, אינך יכול לשכוח את העבר, אך עליך להשאיר את העבר ...בעבר. העבר הוא פשוט עבר. העתיד כמובן, איננו מה שאנחנו חושבים. כשהוא כבר מגיע זה תמיד הווה. אנחנו נאלצים לחיות כאן ועכשיו. רבים מאתנו מנסים להתמרד כנגד מציאות זו ולהימלט במחשבותינו לאירועי העבר, כשאנו רואים אותם בדרך כלל באור שלילי, או להסב את תשומת לבנו למה שיקרה בעתיד. האדם הנבון מפסיק במהרה להתמקד בדברים חסרי תכלית כאלה ולומד את הלקח החכם הטמון באמרה: "היה אתה, כאן ועכשיו!"

החיים הם מודעות

לחיות - זו המציאות היחידה. החיים הם מודעות והמודעות היא הכל. כל אדם הוא ביטוי, אישי אך לא נפרד, למודעות האוניברסלית החובקת כל. שכלו של אדם הוא מודעות ויצירתיות כאחד, כיוון שהשניים פועלים תמיד יחד. כאשר שכלנו הסופי קולט ניצוץ מתוך המציאות הקוסמית הזו, קל יותר להבין מדוע אנחנו "אדונים לגורלנו."

כושר יצירתיות משמעו שלאדם יש מפתח זהב המסוגל לפתוח כל דלת ולהסיר כל מכשול. לא קיים גבול שניתן להציב על רוחו של אדם והאדם לא יוכל להסירו מתוך הפעלה מודעת של אופיו היצירתי. יש אנשים החשים בנוח כשהם חושבים על הרוח האוניברסלית או על אלוהים, אחרים אינם חשים בנוח. אם אחד המונחים אינו נראה לך, עליך פשוט לשנותו.

תפילה והגות

ישנן תפיסות רבות של האל. בדתות רבות אלוהים נתפס כ"ישות עליונה" כל יכולה. אם זו אמונתך, תוכל להשתמש בתפילה ובהגות כאמצעי ליצור קשר מודע עם הבורא הפרטי שלך, כדי לבקש עזרתו בכל עניינך. אם לעומת זאת, אתה מאמין באחדות האוניברסלית של כל החיים ורואה את האל כחיים שהם אחד, אנרגיה אחת ועקרון יצירתי אחד (במקום אדם אחד) שכולנו ביטויים מואנשים שלהם, תוכל גם להתפלל ולהגות ולגלות את הסודות בתחום שבו תחפש. רק הדימוי משתנה. אם אתה רואה עצמך כאגנוסטי, התפילה וההגות עלולים להיראות לך טריוויאליים או בלתי-חשובים; יחד עם זאת, חשיבה אינטרוספקטיבית יכולה לסייע לך לפתור בעיות ולמצוא תשובות לשאלותיך. צורה זו של "חשיבה עמוקה", חשיבה תוך מבט פנימה, היא "בן דוד" קרוב של תהליך ההגות.

כאן אני רוצה להעביר מסר כפול:

(1)  התשובות הן מבפנים ולא בחוץ

 ו- (2) כל דבר שהווה, או יהיה, הוא מחשבה תחילה - תוצאה של חשיבה יצירתית.

כפי שנפוליון היל ציין בספרו, חשוב והתעשר, "כל מה שאדם יכול להעלות על דעתו ולהאמין בו, הוא מסוגל להשיגו". באותה מידה, טוב לדעת כי בתוך התהליך היצירתי של שכלנו קיים הכוח "לא להשיג", או לעקור מהשורש "הישגי עבר" בלתי רצויים, שאינם דרושים יותר. לא כל דבר שהצלחנו לבצע פועל בסופו של דבר לטובתנו.

אנחנו פועלים באמצעות מדיום קולט הנמצא בתוכנו. מדע השכל חוקר בעצם כיצד המחשבה הופכת לצורה. משמעות היצירה איננה ליצור יש מאין. מחשבות הן דברים. הן מציאותיות ויצירתיות. מתוך המחשבות צומח כל מה שיש. כל מה שמצוי ביקום הפיזי היה תחילה רעיון - מחשבה שנמצאת בשכל.

דמיון יוצר

האם אתה רוצה להיות אנרגטי יותר? להשיג עבודה טובה יותר? בריאות פורחת? יותר אהבה? זרע את זרעי ההצלחה בשכלך וטפח את הדמיון! הדמיון שלך, כשהוא מפותח היטב, הוא מקור עליון להשראה. אין דבר שיעצור את האדם הזוהר בהשראה וברצון לנצח.

וויליאם בלייק כינה את הדמיון "חזה האל". הוא האמין בלהט כי הדמיון הינו אחד מהמתנות היקרות ביותר שאדם קיבל אי פעם. אלברט אינשטיין, אשף השכל, אמר, "הדמיון חשוב יותר מהידע." הקדישו לכך רגע של מחשבה!

אדם יכול לשנות את חייו ולערוך בהם מהפכה חיובית, באמצעות ההבנה והיישום של חשיבה יצירתית. בתוך מלת הקסם "דמיון" מצויה המלה רבת הכוח "דימוי". לפני שהשכל מפעיל את התהליך היצירתי הרוחני, עליו להגות תחילה את הדימוי או החזון של הרעיון שלאחר מכן יזרום מנתיבי הרוח וייצור את הביטוי החיצוני.

כל ההתקדמות והקדמה בהיסטוריה של עולמנו הינם תוצאה של דמיון יוצר. באמצעות כושר הדמיון היצירתי, האדם קשור לתבונה האינסופית. ללמוד כיצד לחשוב משמעו ללמוד כיצד לחיות, וללמוד כיצד לשפר ולפתח את הדמיון פיתוח מלא משמעו ללמוד כיצד לחיות את החיים במלואם.

כולנו שמענו את הביטוי "אתה, זה מה שאתה אוכל". באמירה זו יש משום אמת, אולם במידה רבה יותר יש אמת באמרה, אתה הוא מה שאתה חושב. מה שאתה מאמין לגבי עצמך יהפוך לעובדה. תרגל את דמיונך לחפש את קרן האושר, ליצור דימויים חיוביים ולא שליליים. כאשר מחשבות שליליות מנסות להתגנב למוחך, צוק אותם בתבנית של הצהרות חיוביות. חשוב על היופי שבו התברך העולם. חשוב כיצד תוכל להרוויח עוד כסף באמצעות רעיונות מבריקים. חשוב על אהבה. חשוב על חברים. חשוב על כל ההזדמנויות הנהדרות המחכות שתגלה אותן! כאשר אתה חושב על כל הדברים הללו, המחשבות השליליות לא יוכלו לחדור לדמיונך. האם החיים אינם נהדרים? האם אינך מתרגש מהרפתקאות והזדמנויות חדשות המצפות לך? איזה תענוג זה לחיות, לחוש את החיות שבך ולהכיר את הכוח היצירתי שבו אתה שולט. איזו חדווה, איזו הרפתקה ואיזו ברכה יש בחיים.  האם תוכל לחוש בנשמה שבתוכך?

לעודד את המודעות

כדי להשיג הצלחה ולחיות חיים מלאי עצמה, אהבה, בריאות, שפע והגשמה עצמית, אנשים צריכים להעלות את מודעותם. המודעות מבוססת על מנטליות שאומרת "אני מסוגל". אדם בעל הערכה עצמית, המוסיף לכך גם הרבה אהבה, אמונה, חדווה, שלום, עזרה, כנות ומנה גדולה של הכרת תודה, זה האדם שהחיים ירעיפו עליו חיוכים וגמול. הוא גם האדם המושך אליו חוויות חדשות ומתגמלות, ללא לאות ובהתמדה.

 משמעת רוחנית

כדי להיות האדם שנועדת להיות, עליך להפעיל מידה מסוימת של משמעת רוחנית. מיליוני מחשבות, רעיונות, דימויים, נתונים והצעות, מסוננים כל העת דרך המודע והבלתי מודע של שכלנו. שום דבר אינו חצוב באבן, אך החשיבה היא שיוצרת את המציאות שלנו. המשמעת הרוחנית שלנו מתחילה במאמץ מודע להשיג גישה נפשית חיובית ולהחזיק בה. אם אתה דומה למרבית בני האדם, השקעת (ולפיכך גם בזבזת) זמן רב ומאמץ בדאגה לאירועים השליליים של העבר ובעיות עתידיות בעתיד - על אף ש 90%- מהדברים שמהם אנו חוששים לא יתרחשו לעולם.

לא קל לתכנת את עצמך להצלחה - לפחות לא בהתחלה. יחד עם זאת, התוצאות יצדיקו את המשמעת הרוחנית הדרושה, ואף למעלה מזה. כמו כן, לאחר שבמשך תקופה מסוימת תרגיל את עצמך לתפריט הרוחני החיובי, במהירה התת-מודע רב העצמה שלך יגיב היטב למזון הרוחני שבו תזין אותו ותוצאות מהירות יותר יגיעו בהקדם. במהירה, יידרש מאמץ מועט בלבד, כדי לסלק את דפוסי המחשבה השליליים מביתך הרוחני.

לסלק את דפוסי החשיבה השליליים

הפסיכולוג האמריקאי, ד"ר אלברט אליס, אומר שכל אחד מאתנו חי עם כשלוש מאות עד חמש מאות רעיונות מעוותים ביחס לעצמנו. לא ברור כיצד הוא מגיע למספרים אלה, אבל הנקודה שלו תקפה. חלק מאתנו מדביקים על עצמם תוויות שליליות מספר פעמים ביום. ידיד שלי נסע לשוק ופנה ברחוב הלא נכון. הוא מצא את עצמו אומר, "איזה אידיוט אני! שום דבר לא הולך לי כמו שצריך היום. הסידורים האלה ייקחו לי את כל היום. חוץ מזה, אני שונא לעשות קניות."

בשבוע שלאחר מכן הוא דיווח לי, "ואז עצרתי את עצמי ואמרתי, 'או קיי, רונן,  אמרו לי שאני יכול לשנות את מחשבותיי. בוא נראה מה אפשר לעשות בעניין'. אז ניסיתי לבחון את ההצהרות האלו אחת לאחת: 'האם אני אידיוט משום שפניתי ברחוב הלא נכון? לא, כמובן שלא. זוהי דוגמה לתווית שגויה שאני מדביק על עצמי. אני רק חשבתי על משהו אחר ולכן החמצתי את הפניה, זה הכל. אני אסתובב ואפנה שנית בפניה הנכונה. האם זה נכון ששום דבר לא הולך לי היום? לא, אני שוגה לפעמים, אבל עושה דברים אחרים בסדר, אז גם ההצהרה הזאת אינה נכונה. והאם זה נורא? לא, אני רק ניפחתי את העניין. זה לא אסון גדול. הנה כבר חזרתי לפינת הרחוב והפסדתי אולי רק עשרים שניות'. אתה יודע, זה היה מפתיע לגלות כמה רגוע הרגשתי כאשר הפסקתי לבעוט בעצמי בתוך ראשי."

עכשיו אני עומד להציע לך אמצעי עזר לעצירה ועיצוב מחדש של דפוסי חשיבה שליליים. זה כל כך פשוט עד שבהתחלה חששתי להציע זאת לאנשים משום שחשבתי שהם יצחקו. אבל רוברט אוילר, פסיכולוג שאני מכבד מאד, כתב באחד ממאמריו עד כמה האמצעי הזה יעיל, ולבסוף ניסיתי אותו על עצמי למשך חודש והשתכנעתי.

הטכניקה היא כזאת: אתה מניח גומייה על פרק ידך ועונד אותה עשרים וארבע שעות ביממה. כאשר אתה תופס את עצמך חוזר על אחת מההצהרות השליליות האוטומטיות שלך, אתה מצליף בעצמך עם הגומייה. מספר שבועות עם הגומייה יגרמו לך להיות מודע מאד לתדירות בה אתה חוזר על מחשבות שליליות.

אוילר מחלק גומיות למטופלים שלו כבר שנים. "זה נראה כמו דבר כל כך פעוט," הוא אומר, "אבל אני אעשה כל דבר כדי לסייע לאדם לעצור את המחשבות הדיכאוניות ולהחליפן במשהו טוב יותר. אחת מהמטופלות של ד"ר אוילר הגיעה לפריצת דרך ממשית בתרפיה, ונישואיה כה השתפרו עד שבעלה היה ממש נסער. ביום השנה לנישואיהם הוא אמר, יקירתי, זו הייתה שנה נהדרת מבחינה רגשית ופיננסית, וזה יהיה יום השנה הטוב ביותר שלנו. אני רוצה לקנות לך משהו שאת רוצה באמת. היא חשבה לרגע ואמרה, "הגומייה הקטנה הזאת הייתה כה חשובה לשינוי החשיבה שלי. האם אתה חושב שנוכל לבקש מצורף שיעשה עבורי צמיד זהב בצורת גומייה?" היא עונדת אותה עד היום הזה.

דימויים חיוביים ושליליים

בהתבסס על חקר "המצב האנושי", אני סבור כי השליליות יכולה לשגשג במיוחד באקלים שאין בו רוחניות. המחשבה החיובית מסוגלת תמיד להתגבר על מחשבות שליליות "יצוקות". שכל מלא במחשבה האומרת "איני מסוגל" הוא שכל עמוס במחשבות על חסר, הגבלות והערכה עצמית נמוכה.

פתח לרווחה את דלתות השכל ותן למחשבות החיוביות להיכנס! הבט וראה כיצד המחשבות שאינן בריאות, נעלמות. גם קמצוץ של גישה נפשית חיובית יגרש אחדות מהן וכאשר אותו קמצוץ יהפוך לשפע של מחשבה חיובית במנות גדולות, החסר, ההגבלה וכל עמיתיהם הנדכאים יעזבו אותך בהמוניהם.

חשיבה חיובית, להכיר את האמת הפנימית של מי שאתה באמת (בן אנוש מלא עצמה, רווי באנרגיה רוחנית, נפשית ופיזית), תמשוך אליך הצלחה כמגנט. ההצלחה משמעה שגשוג אישי, בית חדש ונאה, חופשות, נסיעות, מכונית חדשה, הרבה כסף בחשבון הבנק וכסף הפועל לטובתך בהשקעות כספיות. משמעות הדבר עשויה להיות עסק משלך, בגדים יקרים, נסיעות ודברים אחרים הקשורים בעושר חומרי. משמעות ההצלחה עשויה להיות יותר אהבה בחייך, מערכות יחסים טובות יותר, שלום, הרמוניה, בני זוג, חברים, ילדים ואוהבים. משמעות הדבר עשויה גם להיות חופש מדאגה, יותר הערכה עצמית, סיפוק עצמי וחירות אישית. הצלחה מוחלטת עשויה להיות כל דבר שהוזכר לעיל, ואפילו יותר! הצלחה בכל פעילויותיך היא מה שאתה רוצה ובדיוק מה שמגיע לך!

חוק החיים הוא חוק ההצלחה. אתה עולה בהרבה על מה שאתה חושב שהנך. לאחר שתתחיל להכיר בפוטנציאל העצום שלך, לא יהיה דבר שיעצור אותך.

הכול מתחיל במחשבות. המחסום היחיד שהושם אי פעם על הביטוי האישי שלך והיכולת להשיג כל מטרה ראויה להשגה, הוא מחסום שאתה הצבת לעצמך. כעת הגיע הזמן לפרוץ את המחסום הזה לביטוי העצמי שלך.

החדשות הרעות הן שאנחנו העמסנו על עצמנו חוסר, מגבלות, הגבלות וביטויים של "אינני מסוגל". החדשות הטובות הן שאנחנו מסוגלים לשנות את מחשבותינו וכך לשנות את חיינו. אתה באמת "מסוגל לעשות זאת" וחשוב שתאמין בכך!

החיים מגיבים לנו והם ביטוי חיצוני לאותן מחשבות שאנו עוצרים בתוכנו. מחשב מודרני מייצג הישגים מדעיים. יש לו יכולת רבה ליצור הישגים. כך גם אנחנו צריכים למלא את המחשב הביולוגי שלנו בדימויים חיוביים ונתונים כך שהוא יפיק תוצאות חיוביות.

ללמוד כיצד לחשוב משמעו ללמוד כיצד לחיות. כדי ללמוד כיצד לחיות - לחיות באמת - משמעות הדבר הוא לנצח במשחק המופלא הזה שנקרא חיים!

טכניקות לתכנות עצמי

עכשיו ברצוני להביא בפניך שתי טכניקות אשר יכולות לעזור לך לשנות את דפוסי המחשבה המגבילים הישנים שלך ולאמץ דפוסים חדשים שיזיזו אותך קדימה. טכניקות אלה הן: משפטי חיזוק (Affirmations),  והדמיה (Visualization).

משפטי חיזוק

משפטי חיזוק הינם משפטים חיוביים הנוגעים לדברים שאנו רוצים להשיג. משפטי החיזוק יכולים להיות מילוליים או חרישיים. כאשר אנו משננים לעצמנו שוב ושוב משפט כזה הוא נקלט ומתקבל בתת מודע ואז כל העוצמה שבתת מודע מופנית להשגת הדבר (על כוחו ודרכי הפעולה של התת-מודע נרחיב בפרק 6).

איך זה עובד? משפט שאנו משננים לעצמנו הוא למעשה מחשבה, וכבר עמדנו קודם לכן על עוצמתם של המחשבות.

כדי שמשפטי החיזוק יהיו אפקטיביים ישנם כמה כללים עליהם עלינו להקפיד:

1.    משפט החיזוק צריך להיות מנוסח בזמן הווה כאילו הוא כבר קיים. אל תאמר "אני אהיה בריא" זה מציב את הקביעה בעתיד, אלא "אני מרגיש יותר ויותר טוב מיום ליום". או "יש לי מכונית מרצדס", או "אני מרוויח 20,000 ש"ח בחודש", או "העסק שלי מצליח יותר ויותר מיום ליום" .

2.    המשפט צריך להיות מנוסח בלשון חיובית. אל תאמר "כאב הראש שלי נחלש" אלא אמור "אני מרגיש נהדר".

3.    אל תקבע מסגרת זמן להשגת הדבר, תן לתת-מודע שלך לפעול בזמנו הוא.

4.    רשום את משפט החיזוק על פיסת נייר.

5.    קרא את משפט החיזוק כמה פעמים בכל בוקר מיד לאחר שאתה מתעורר ובכל ערב לפני שאתה הולך לישון.

6.    הדבק את משפט החיזוק על הראי שלך, מכשיר הטלפון, ובכל מקום שבו תוכל לראות אותו במשך היום.

7.    העתק את משפט החיזוק בכתב יד על נייר לפחות 10 פעמים.

8.    זמזם או דקלם את משפט החיזוק בכל פעם שזה מתאפשר. ככל שהמשפט הזה יתנגן בראשך יותר פעמים כך רבים יותר הסיכויים שזה יתגשם.

9.    הקלט את משפט החיזוק על טייפ והאזן לו כאשר אתה נוהג.

10.    המשך לשנן את משפט החיזוק עד שתחוש שהדבר נקלט בראשך והתקבל כעובדה על ידי התת-מודע שלך.

טכניקת ההדמיה

טכניקה יעילה נוספת לתכנת את התת-מודע שלך הינה טכניקת ההדמיה (Visualization). בטכניקה זו אתה עושה שימוש בדמיון שלך כדי לצייר בעיני רוחך תמונה ברורה של  כל מה שאתה רוצה שיקרה בחייך. לדוגמא, אם אתה רוצה מכונית חדשה דמיין בעיני רוחך את המכונית החדשה. ראה את צבע המכונית, את צורתה, כיצד אתה יושב בה ונוהג, חוש את מירקם הריפוד במכונית, את מגע ההגה בידיך וכו'.

אם אתה רוצה בית חדש דמיין את עצמך הולך מחדר לחדר בתוך ביתך החדש, ראה את הריהוט, החלונות, הדלתות וכל פרט אחר בתוך הבית.

טכניקת ההדמיה היא טכניקה שבה משתמשים אנשים מצליחים רבים, אנשי עסקים, שחקנים, ספורטאים. אם עקבת אחרי תחרויות ספורט וודאי הבחנת שהקופץ לרוחק או הקופץ לגובה כאילו ממתין כמה שניות לפני שהוא מתחיל את הקפיצה, זהו הרגע שבו הוא מדמיין לעצמו את כל שלבי הקפיצה ורואה בעיני רוחו כיצד הוא מצליח לעבור את הרף.

יש לעשות שימוש בטכניקת ההדמיה באופן קבוע. הזמנים הטובים ביותר הם מייד לאחר שמתעוררים בבוקר או לפני השינה בערב.

הנה לפניך השלבים המומלצים להשגת אפקטיביות מלאה מטכניקת ההדמיה:

1.    לך לחדר בו לא יפריעו לך.

2.    שב בכסא נוח.

3.    עצום את עיניך והרגע.

4.    נשום 10 נשימות איטיות ועמוקות על מנת להגיע למצב של הרפיה. ההדמיה מגיעה לשיא האפקטיביות כאשר הגוף נמצא בהרפיה מוחלטת.

5.    התחל לראות בעיני רוחך את הדבר או המצב שאותו ברצונך להשיג. דמיין בדיוק כיצד אתה רוצה שהדבר יראה.

6.    אמץ את ההרגשה שאתה משיג את הדבר. אמור לעצמך "זה שלי עכשיו".

7.    אמור תודה על שהמטרה שלך מתגשמת.

ההדמיה היא טכניקה רבת עוצמה. חמש דקות של הדמיה מידי יום יכולים להתגבר על שעות וימים של תכנות שלילי.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved