קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

לחלום ולהגשים

4. חשיבותו של הרצון

המחשבה "אילו ..." לעולם אינה מביאה להצלחה, אולם, רצון עז ואמיתי מושך אליו הצלחה כשם שדבורים נמשכות לצוף טרי! רק לעתים רחוקות הצלחה מרקיעת שחקים היא עניין מקרי. הגבר או האישה המגיעים להישגים גדולים הם אלו המסוגלים לחשוב בגדול ולרצות בגדול! רצון + פעולה שיטתית מניעים את האדם לקראת הצלחה. כל אחד מסוגל לעשות זאת!

הסיפור הבא ממחיש נקודה זו:

בעודו משרך דרכו במורד הדרך, נפל צב לבור חימר גדול במרכז כביש. הוא פרפר ברגליו הקטנות כשהוא מנסה להשתחרר אך לשווא. עד מהירה הגיע ארנב במרוצה והציע עזרה. הם ניסו כמיטב יכולתם, אך הצב נשאר תקוע בבור החימר. "אין טעם," אמר הצב. "שום דבר כבר לא ישחרר אותי." חברים אחרים עברו בדרכו, אך הצב סירב להצעות מצידם לעזרה, מכיוון שהאמין שנגזר עליו למות בבור הבוץ. לכן, הכניס ראשו לשריון הבטוח.

"הכל אבוד," קבל, אך לפתע שמע קול רם. הוא הציץ מנבכי השריון וגילה מכבש דרכים מתקרב לבור החימר שבו ישב. מבלי לחשוב פעמיים, זינק היצור בעל ארבע הרגליים והשתחרר מהבור.

בהמשך אותו יום ניקרו ידידיו בעלי החיים בדרכו. "כיצד השתחררת?" שאלו. "חשבנו שלא תוכל לצאת."

"נכון, באמת לא יכלתי," ענה הצב, "אך אז ראיתי מכבש דרכים מתקרב  והייתי מוכרח לצאת."

כאשר המוות היה מוחשי כל כך בצורת מכבש מתקרב, התעורר בצב הרצון לחיות ועם הרצון העז באה גם היכולת להיחלץ מהבור.

רצון עז יחשוף בך יכולות שלא חשבת שהם קיימים בך.

השפע שבהצלחה הוא מודעות לאוצרות שהחיים להוטים להעניק לך. השפע משמעו לשגשג, לזכות בהצלחה, לזכות לתוצאות חיוביות. לכל אדם יש קנה מידה משלו להצלחה, קנה מידה זה עומד ביחס ישיר לדחף שלו להגיע לשפע. שפע אינו מתבטא בהכרח בהישגים כספיים אדירים על אף שכסף הוא אחד מתוצרי הלוואי הטובים ביותר של המודעות לשפע. השפע הטוטלי הוא דבר מוחלט. הוא גורם לאדם לחוות הצלחה בכל רמה של החוויה. הרצון האישי שלך להצליח, כאשר הוא מצוי בהילוך גבוה, ידרבן אותך להפוך את השפע למציאות.

לעשות חשבון נפש אישי

הצלחה משמעה להשיג את מבוקשך ואושר הוא מצב שבו אתה רוצה את מה שקיבלת. הצלחה ואושר - המרכיבים העיקריים של ההצלחה הטוטלית - הם שילוב של השניים. כל שאני אומר הוא: "עליך להיות בטוח כי מה שאתה רוצה אלו באמת הדברים שהיית רוצה בחייך." להלן דוגמא של איש עסקים המבהירה היטב נקודה זו.

במשך שנים רבות ניהל חיים והפעיל עסק יבוא מצליח. היה זה עסק קטן אך משגשג שנוהל על ידי חיים, אשתו רבקה ושתי בנותיהם. רק שני עובדים שלא היו בני משפחה הועסקו שם. אחרי שחלפו חמש שנים בהן הופעל העסק, היה לחיים חזון ורצון עז להרחיב במידה ניכרת את עסקו המצליח.

בנוסף ליבוא של משקפיים וזכוכיות מגדילות מטייוואן, קוריאה ויפן והפצתן לחנויות ברחבי הארץ, החליט חיים לייבא מוצרים רבים נוספים ממדינות אלו במזרח הרחוק. הוא תכנן להפיצם בכל העולם.

במהירה החליט חיים לשכור מחסנים גדולים בהם יאחסן את הצעצועים, כלי הבית, המצלמות ופריטים אחרים שהחלו לזרום מהמזרח. משני עובדים שלא היו בני משפחה, עלתה מצבת העובדים ליותר ממאה. במקום שבוע עבודה של 35 עד 40 שעות נדרשו עתה חיים ואשתו לעבוד 65 עד 70 שעות.

כל שנה, בחודש יולי, נהגו חיים ורבקה לצאת לחופשת מרגוע של שלושה עד ארבעה שבועות באירופה. אך בגלל דרישות עסקיות תובעניות, נבצר מהם כעת לצאת לחופשה ארוכה זו.

בתוך שנתיים הרוויח חיים פי שניים ממה שהרוויח בעבר, אך לא היה מאושר. הרצון להקים עסק יבוא חובק עולם הביא ליצירת מציאות זו, אך המציאות לא הייתה מספקת.

חיים ורבקה החליטו למכור את בית העסק לצעצועים ומכשירים ביתיים וכל המשפחה חזרה בשמחה לעסק הקטן של יבוא משקפיים והפצתם.

וכך אמר לי חיים במלים שסיכמו את ניסיונו זה: "הרצון שלי לנהל עסק יבוא גדול יותר הפך למציאות. יחד עם זאת, אני ואשתי נאלצנו להקדיש יותר זמן ומאמצים לניהול העסק הגדול שלנו ועקב זאת לא היינו מאושרים."

אל תחזרו על המשגה של חיים. כוונו את רצונכם לדברים שאתם רוצים באמת. כיצד תדעו? באמצעות חשבון נפש אישי. רישום "מלאי אישי", לעומק, יאפשר לכם להחליט מה בדיוק אתם רוצים ולדעת מראש כיצד חייכם יושפעו כאשר תשיגו בדיוק את מבוקשכם.

הצהרת הצלחה בת חמישה חלקים

עליך להתאים את הרצון למטרה; לאחר מכן להוסיף אמונה, נחישות ולב מלא תודה. כך תהפוך את הרצון למציאות.

הצהרת הצלחה בת חמישה חלקים:

1.    אני יודע בדיוק מה אני רוצה.

2.    אני רוצה בכך בכל מאודי.

3.    אני יודע שזה שלי.

4.    אני עושה כל מאמץ אפשרי להשיג זאת.

5.    כעת אני מוקיר תודה, בידעי כי כל מבוקשי נתון לי כדי ליהנות ממנו.

וכך זה באמת!

לחשוב בגדול -  להעז ולרצות הרבה

האם אתה מסוגל לדמיין לעצמך שאתה מיליונר? זה לא כל כך קשה.

במשך מאות בשנים, החלום להפוך למיליונר ריצד במוחם של אנשים רבים מכל הגילים. החדשות הטובות הן שלגבי ישראלים רבים, החלום כעת קרוב יותר למציאות. החדשות הרעות הן שמיליוני ש"ח כבר אינם שווים יותר לעושר אמיתי. האינפלציה גבתה את מחירה. שניים עד שלושה מליון ש"ח המושקעים בנכסים, הם כעת יעד ריאלי של כל אדם המבקש לצבור הון. מדוע לא להיות עשיר באמת?

ההוגה האמריקאי, רוברט שולר, מספר את הסיפור "האינפלציוני" הבא:

אדם שספינתו טבעה ניצל והגיע לאי בודד. עברו עשרים שנים עד שהאיש הצליח לצאת מן האי ולחזור לציויליזציה. כאשר חזר לארה"ב, ניגש מייד לטלפון הציבורי הקרוב ביותר, טילפן בשיחת חוץ ליועץ הכספי שלו ושאל מה העניינים. היועץ סיפר לו את החדשות: "הערך של ביתך עלה והוא שווה כעת עשרים מיליון דולרים. המניות ואגרות החוב שלך גם הן נסקו לשחקים והן שוות יותר משלושים מיליון."  אותו אדם נתקף שמחה רבה וקרא בקול: "בחלומות הפרועים ביותר שלי, לא חלמתי שאתעשר כך." בדיוק באותו רגע נכנסה לשיחה המרכזנית ואמרה: "אם ברצונך להמשיך בשיחה עליך לשלשל לטלפון מיליון ומאה אלף דולרים."

תודה לאל שהאינפלציה טרם הגיעה לממדים האלה. יחד עם זאת, אם אנו משתוקקים לעושר אנו צריכים קודם כל להעז ולרצות בעושר. עלינו לבחור בשגשוג ובשפע, ביודענו שהכל יכול להיות שלנו, אם רק נסלק ממוחנו את תודעת העוני.

לחלום בגדול

האמריקאי פול מייר מייסד ה"מכון להצלחה בעזרת הנעה" אומר, "אם אתה חושק במשהו מסוים בכל מאודך, מאמין בו בכל לבך, מדמיין אותו בצבעים חיים ופועל להשיגו בהתלהבות, אזי מן ההכרח שיתגשם."

עליך להחליט מה אתה רוצה, להמחישו לעצמך, לחלום עליו, לדבר עליו באופן חיובי ולאחר מכן זכור את אמונתו של אברהם לינקולן: "למי שממתין, דברים מתממשים... אך אלה רק דברים שנשארו מאלה שדחו את ההזדמנויות."

כאשר האנגלי, סיר פרנסיס צ'יצ'סטר סייר סביב העולם לבדו בסירת מפרש, הוא עשה זאת בגיל שבו מרבית בני האדם שוקלים לפרוש לגמלאות. כאשר נשאל על השגת מטרתו ענה סיר פרנסיס, "ההתלהבות היא במסע, בתלאות, לא בקשירת החבל לרציף."

נסה ליהנות מההרפתקה של חתירה אחר הדברים שלהם אתה משתוקק בחיים.

הנרי ג'י קייזר סיכם את פילוסופיית ההצלחה שלו במלים הבאים: "עליך להחליט מה הדבר שאותו אתה רוצה יותר מכל בחיים; כתוב את יעדיך ותכנן כיצד להשיגם."

זה נראה פשוט. יחד עם זאת, מרבית בני האדם דומים לאותה קשישה שניצבה בפינת הרחוב וחששה לחצות מכיוון שאין כל תמרור שיווסת את תנועת הרכבים. גבר ניגש אליה בפינת הרחוב ושאל אותה אם יוכל לחצות אתה את הכביש. "כן," ענתה ואחזה בזרועו החזקה. הם חצו את הכביש בתזזית. מכוניות צפרו, אנשים צרחו וקולות חריקת הצמיגים מילאו את חלל האוויר. לבסוף כשהגיעו לצד השני, זעקה הקשישה בזעם, "כמעט הרגת אותנו. אתה הולך כאילו אינך רואה את קצה אפך."

"אני באמת איני רואה את קצה אפי," ענה האיש, "אני עיוור. לכן שאלתי אם אוכל לחצות אתך את הכביש."

אנשים שאינם חולמים, שאינם יודעים מה הם רוצים, הולכים בדרכי החיים כעיוורים. אין להם כיוון ברור מלבד להתחמק ממכשולי החיים.

יש שכתבו על "נושאי הצלחה" והטיפו לקוראים ל"הפסיק לחלום ולהתחיל לעשות." חשוב לתרגם את הרצון לפעולה, אך כדאי שקודם כל נתמלא ברצון, עלינו להיות חולמים. הסיבה ברורה: כדי לבנות מדורה של רצון, עלינו להציתה בחלום יפה וגדול. ניתן להניע את הפעולה רק באמצעות להבות הרצון, הניצתות בחזון שבחלום.

העולם המשתנה שייך לאנשים עם חלומות גדולים. החיים דורשים טכנולוגיה חדשה, המצאות חדשות, רעיונות חדשים ודרכים חדשות וטובות לבצע דברים. המנהיגים בעולם העסקים, המדע, האמנות והפוליטיקה הם אנשים עם חלומות גדולים שרוצים לממש את חלומם. לולא החלומות הגדולים, אנשים היו גרים עדיין במערות.

רצון בוער להיות, לעשות ולרכוש, בלווית מעשים, הוא כן השילוח לחלום המוצלח. החלומות קודמים לרצון, אך ללא הרצון אין בהם כוח. חלומות ללא רצון רק משייטים באטמוספירה הרוחנית וחסרת הצורה ואינם מוצאים להם נתיב לביטוי. רצון עז, משולב בחלום להצלחה גדולה, הוא כוח רב עצמה הלובש אנרגיה משלו. אנרגיה זו תעזור לחולם להשיג את המטרה הנכספת. אל תפחית בכוחם של חלומות גדולים ואף פעם אל תפסיק לחלום.

להתגבר על חוק האנטרופיה

בפיזיקה, חוק האנטרופיה אומר שכל מערכת הפועלת ללא התערבות חיצונית, תפסיק לפעול בשלב כלשהו. אם לא תתווסף לו אנרגיה חדשה, האורגניזם יתפרק. חוק האנטרופיה פועל בתחומים רבים נוספים מלבד פיזיקה. אני רואה אותו למשל אצל זוגות עם בעיות בחיי הנישואים. נישואים אינם יכולים להמשיך להיות טובים רק משום ששני אנשים אוהבים זה את זה, מתאימים זה לזו ומתחילים ברגל ימין. להפך, חיי נישואים המתנהלים על מי מנוחות נוטים להישחק, להתנתק ובסופו של דבר להתפרק. זהו חוק האנטרופיה. לפיכך, כדי שיחסינו עם אחרים ימשיכו לעבוד, אנו חייבים לטפח ולהשקיע בהם כל הזמן.

אצל הרבה אנשים קיימת התופעה לפיה הם נהנים לכאורה מחיים טובים, אבל אז קורה משהו. הם מוצאים את עצמים מאבדים עניין במין, משתעממים בעבודה, מיואשים ביחס לעתידם. הם מגיעים לטיפול פסיכולוגי כשהם תוהים מה לא בסדר איתם. לעתים קרובות הבעיה היא פשוט אי-טיפוח עצמי פנימי. הם מניחים שהמנוע הפנימי שלהם ימשיך לפעול לנצח ללא טיפול ורענון. אבל אין שום מכונה הפועלת כך. אלברט שוויצר כתב פעם ש"יש אנשים הפוגעים בנשמותיהם... מבלי להיחשף לפיתויים גדולים. הם פשוט מניחים לנשמותיהם לדעוך. הם מניחים לעצמם להתנתק מהשמחות והדאגות והסחות הדעת של החיים, מבלי להבין שמחשבות שהיו חשובות מאד עבורם בנעוריהם הפכו לצלילים חסרי משמעות."

אנשים השומרים על אופטימיות ומטפחים את התלהבותם במשך השנים הם אלה הנוקטים באמצעים, בין אם במודע או שלא במודע, כדי להתגונן מאנטרופיה אישית, כדי לוודא שהמערכת לא תפסיק לפעול פתאום.

אם אתה רוצה לשמור ולטפח את ההצלחה שלך אתה חייב להזין אותה ברצון ובהתלהבות בצורה מתמשכת.

ביטויי הצלחה חיוביים

בדיוק ברגע שבו רעיונות חדשים וכבירים צצים במוחנו ואנו מתחילים לחוש את הרצון העז להשגתם, מתחילים לתקוף אותנו כוחות החשיבה השלילית, מזוינים במשפטים התבוסתניים שלהם. המחשבות יכולות להשפיע באופן חיובי על הדחף שלנו להצלחה, או עלולות לדכאו. מחשבה חיובית מוזנת במלים ומשפטים של ניצחון והצלחה. השלילה נתמכת במלות תבוסה וכישלון. מוחם של הוגים גדולים מלא ברעיונות חזקים והם אומנים ביצירת דימויים רבי עצמה במוחם. עם מלים ובלעדיהן, הם בוחרים את מלותיהם ומשפטיהם בתבונה ותמיד מחליפים את השלילי בחיובי. נהג כמותם ותזכה עד מהירה לתוצאות חיוביות.

להלן שתי עמודות של ביטויים. בימנית מופיעים ביטויים שעלולים לגרום למחשבות מדכאות שיגזלו מאיתנו את ההצלחה, הרצון והדחף. בעמודה השמאלית מופיעות המחשבות ההפוכות המיוצגות בגישה החיובית של "אני מסוגל".

שלילי | חיובי

אני לא מסוגל | אני מסוגל

לא אוכל | אוכל

אני בספק |  אני בטוח

אני חושש ש |  אני בטוח ש

אחכה ואראה מה קורה | אני אגרום לכך שזה יקרה

אין טעם, אני מובס | אף אחד לא יכול להביס אותי

זה לא יצליח | זה יצליח

התנאים הכלכליים לרעתי | אני מסוגל לעשות זאת

אלה זמנים קשים | הזמן לעשות זאת הוא עכשיו!

אין לי זמן | אני אגרום לכך שיהיה לי זמן

אני מבוגר (או צעיר) מדי | הגיל לא יהווה עבורי מכשול

אין לי הכישורים הדרושים | אני אפתח את הכישורים

ניסיתי זאת בעבר | אני אמשיך עד שאצליח

אף אחד לא רוצה את המוצר שלי | אנשים זקוקים למוצר שלי

זה מסוכן מדי | אני מוכן לקחת את הסיכון

אמרתי לך שזה לא יצליח וכך היה! | השיטה הזו לא התאימה, אך אני אתמידברעיון עד שאצליח!

התגובות השליליות החביבות עליך: | התשובות החיוביות:

_________________ | _________________

אם תעקור מהשורש את המחשבות והביטויים השליליים ותביא תחתיהן הצהרות חיוביות, תבחין חיש מהרה בהתלהבות גוברת בחייך. טפח את "גינת ההצלחה" שלך כבר מעכשיו - מהיום. תתפלא לראות כמה עשבים שוטים (דפוסי מחשבה שליליים) תגלה, אך אל תתייאש. עקור כל אחד בתורו. אם יתברר לך שאתה עוקר כל העת אותם עשבים שוטים, אל תתייאש. אל תשכח, לעתים קרובות הם צומחים בערמות.

תחילה, זו תראה לך אולי משימה שאינה מסתיימת. אך אם תתמיד, תוכל לראות תוצאות ברות מדידה ולקצור יבול חדש בשפע. אם תעקור את השלילי ותיטע במקומו את החיובי, גינת ההצלחה שלך תניב יבול עשיר. עשה זאת מדי יום והתוצאות יראו בתוך פחות מחודש.

לפניך רשימה של אישים מפורסמים שיכולים לתת השראה לכול אחד מאיתנו. לכול אחד מהם היו סיבות מוצדקות להתייאש ולוותר, אבל הם הצליחו מפני שהם פשוט מחקו את המילים 'איני מסוגל' מן הלקסיקון שלהם:

הנרי פורד שכח להכניס הילוך אחורי למכונית הראשונה שייצר. לאחר מכן ב1957-, הוא התפאר על כך שהוא עומד ליצר את "מכונית העשור". זו הייתה ה"אדסל" שהתפרסמה בגלל דלתות שלא נסגרו, חופת מנוע שלא התרוממה, צבע שהתקלף, צופר שנתקע ושם רע שבעטיו לא ניתן היה למכור מכונית זו בשוק המכוניות המשומשות. פורד לא נתן לכישלון הזה לעצור אותו, ובשנים שלאחר מכן מופיעות יצירות טובות בהרבה מזו.

חברי הפרלמנט הבריטי פצחו בשריקות בוז כאשר בנימין ד'יזראלי, נשא את נאומו הראשון בפרלמנט הבריטי. הם צחקו לעומתו כאשר אמר, "על אף שאני יושב כעת, עוד תבוא העת שבה תשמעו עלי." ואכן הם שמעו ממנו. בנימין ד'יזראלי הפך לראש ממשלה ולמדינאי דגול.

לאלברט אינשטיין היו קשיים בשנות חייו הראשונות. מורה במינכן אמרה לאלברט בן העשר, "ממך לא יצא הרבה." הנבואה הזו לגבי אינשטיין לא התקיימה.

בעל עיתון סרב לקבל לעבודה את הגרפיקאי שהתייצב בפניו בנימוק, "אין לך רעיונות יצירתיים ומקוריים." שמו של אותו גרפיקאי היה וולט דיסני ונראה שהביקורות של אותו עורך עיתון לא עשתה עליו רושם שכן הוא הקים אחר כך במו ידיו אימפריה שהחלה בדמות היצירתית והמקורית של מיקי מאוס.

"קולך נשמע כרוח השורקת בחלון." כך אמר המורה הראשון לפיתוח קול של אנריקו קרוזו. לאחר מכן התפרסם קרוזו כזמר האופרה הטוב ביותר בזמנו.

בשנת 1962 דחתה חברת התקליטים דקה את ההצעה להחתים את ה"חיפושיות" על חוזה הקלטות. הנימוק? "איננו אוהבים את הצליל שלהם. להקות גיטרה עוברות מהעולם." מובן שהחיפושיות הפכו את הכישלון הזה להצלחה מסחררת ונתנו הרבה סיבות לחברת דקה להתחרט על טעות השיפוט שלה.

אני תוהה מה היה סימון ניוקומב אומר היום? ניוקומב שחי בשנים 1835 עד 1909 צוטט כמי שאמר: "הטיסה במכונה הכבדה מהאוויר היא בלתי-מעשית ובלתי-משמעותית... זה פשוט בלתי אפשרי." תודה לאל שאורוויל ווילבור רייט לא התייחסו אליו ברצינות.

חשוב ודבר באופן חיובי (גם אם עדיין אינך חיובי לגמרי)

אולי אתה תוהה מה פשר המשפט לעיל. מדוע שאדם יחשוב וידבר באופן חיובי אם באופן שכלי הוא טרם כיוון עצמו לגישה נפשית חיובית? התשובה - כדי לגרום להתממשות המצב הרצוי! שם המשחק הוא: "תגיד מה אתה רוצה ותדרוש זאת" וזה באמת מצליח!

אחת מהנחות היסוד של ספר זה היא שאנחנו בוחרים בדרך כלל את גישתנו. אנו בוחרים כיצד לצבוע את ימינו ואת האירועים המתרחשים בימים אלה. תהליך בחירה כזה מתרחש במוחנו ללא הפסקה. כמובן שאיננו יכולים לספוג את כל המראות והצלילים הזמינים עבורנו בכל רגע נתון, ולפיכך אנו בוחרים את מה שנראה, את מה שמושך את תשומת ליבנו.

פולוס יעץ כך: "כל מה שהוא מכובד, כל מה שהוא צודק, כל מה שהוא טהור, כל מה שהוא יפה, כל מה שהוא חינני, אם יש איזו מצוינות, אם יש משהו המצדיק שבחים, חשוב על הדברים האלה."

מאחורי הטפת המוסר הזאת ניצבת הנחתו של פולוס שאנו יכולים לבחור את הנושאים למחשבותינו. רעיון זה ייחשב מוזר בחוגים פסיכולוגיים מסוימים היוצאים מהנחה שכל מה שאדם יכול לעשות הוא ללכת עם הזרם ולהרגיש את מה שהוא מרגיש. אבל מה שמסתתר מאחורי דבריו של פולוס היא ההנחה שתוכן מוחנו נתון לשיקול דעתנו וכי בעזרת השימוש בכוח הבחירה אנו מסוגלים לשנות את עולמנו.

הסופר האמריקאי נורמן וינסנט פיל מספר כיצד חצה את נהר ההדסון בבוקר סגרירי במיוחד. המעבורת הייתה עמוסה בנוסעים רגוזים ומתלוננים בגלל מזג האוויר. אימו המבוגרת הייתה עימו, וכאשר היא ניצבה ליד המעקה, אדישה כביכול לקרה וללחות, היא אמרה, "נורמן, נכון שהערפל יפה? יש משהו כל כך רך ועשיר באופן בו הוא עוטף את הבניינים ואת העצים ומעניק להם גוון רך."

הוא התבונן לכיוון אליו היא הצביעה. "ואמנם, זה באמת היה יפה, מבחינה מסוימת," הוא אומר. "כל הנוסעים בחרו להתמקד בהיבטים השליליים של מזג האוויר ובסבל, בעוד שאמי מצאה את הטוב שבמצב."

כדי להפוך לאדם המצליח כפי שנועדת להיות, עליך להאמין שאתה אותו אדם כבר עכשיו! התחל בכך שתדמיין לעצמך את מה שאתה רוצה להיות, לעשות או שיהיה לך ולהאמין בכך.

אם נפתח רעיון זה, נוכל לתפוס בנקל מושג זה: מי שחושב ומדבר מחשבות ומלים חיוביות, גם לפני שהוא מאמץ לחלוטין את התפיסה הנפשית, מתכנת עצמו להצלחה. עליך לברור מילותיך בזהירות. התת מודע שולח אותות למודע אך הוא גם אוסף נתונים כל העת (עובדות, תפיסות, רשמים, וכו' - אחדים אמיתיים, אחדים כוזבים) מניסיון החיים של האדם. אם מלכתחילה "נאלץ" עצמנו לחשוב ולדבר באופן חיובי, אנו מזינים את התת מודע שלנו במזון הצלחה למחשבה. עד מהירה התת-מודע מתחיל להגיב ולהגיב באופן אוטומטי על ידי משלוח "אותות הצלחה" למודע שלנו. כאשר זה קורה, התגובות האוטומטיות, המלים והמחשבות שלנו, יהיו חיוביים באמת.

פעל כאילו יש בך תכונות מסוימות וללא ספק תהפוך לבעל תכונות כאלה.

בחר את שטוב בשבילך

הרצון הוא אישי וכך הוא צריך להיות. על אף שאנחנו ישויות עצמאיות, לכולנו יש רצונות וצרכים משותפים ההופכים אותנו לתלויים האחד ברעהו. יחד עם זאת, כולנו גם רוצים חוויות מסוימות. לא תוכל לחיות בעולם חסר בחירה. אם תחיה מבלי לבצע בחירות מסוימות, תתכחש בכך לאישיותך ולחירותך.

יש לנו זכות מלאה לבחור את מה שברצוננו לחוות. יש לנו הזכות המלאה לבחור עם אלו אנשים אנחנו רוצים להתרועע, לבחור את העיר שבה נחיה, סוג העבודה שאותה נבצע, הבית שבו נגור, וכו'. הבחירה היא התנאי לאינדיווידואליות.

הרצון יכול להיות משהו בעל ביטוי אישי מאוד. אין שני בני אדם זהים. הבחירות הברורות בריאות מבחינה רוחנית. ללא קשר עם מצבך הנוכחי, גילך וכו', חשוב על מה שתרצה להיות ולעשות ומה שתרצה שיהיה לך. עליך לשכוח מכל ההגבלות. באפשרותך להביא אלף ואחד נימוקים "מוצדקים" מדוע אינך יכול להיות האדם שאתה רוצה להיות, מדוע לא יהיו לך הדברים שאתה רוצה שיהיו ומדוע אינך יכול לעשות את הדברים שיגרמו לך להיות מאושר. כל הסיבות מדוע אינך "מסוגל" עשויות להיות מאוד הגיוניות, אך שכח מהן למספר דקות. קח עט או עיפרון וערוך רשימה של כל הדברים שהיית עושה לו היית חופשי ובלתי מוגבל לעשות. רשום כל מה שעולה במוחך. אם אחדות מהבחירות נראות לך אוויליות ובלתי מציאותיות, אין דבר. המשך בתרגיל. לצורך כך השתמש ברשימה הבאה או בדף נפרד. עבוד על הרשימה במשך עשר או חמש עשרה הדקות הבאות וחזור לספר. אל תדחה זאת. זה תרגיל חשוב במיוחד. עשה זאת כעת! היה ספונטני. רשום כל מה שעולה במוחך.

הייתי רוצה להיות:

______________

______________

______________

הייתי רוצה לעשות:

______________

______________

______________

הייתי רוצה שיהיה לי:

______________

______________

______________

כעת, לאחר שהשלמת את התרגיל, הגיעה העת לנתח מה שכתבת.

ראשית, אם אחדים מהדברים שברשימה מתאימים לאירועים ותנאים שכבר קיימים בחוויה הנוכחית שלך, ברכותינו! משמעות הדבר היא שאתה כבר מגשים בפועל אחדים מרצונותיך. אין דבר מספק יותר מזה!

אם לעומת זאת, אין דבר בדף שלך שמתאים למצבך הנוכחי, אל תרגיש בודד. 80% בקירוב מאותם אנשים שמבצעים תרגיל זה של גילוי עצמי, אינם רושמים ברשימה אפילו דבר אחד בודד שהיו רוצים להיות, לעשות או שיהיה להם, ואשר כבר התממש במציאות.

ישנן רק שתי סיבות מדוע אינך יכול להיות האדם שאתה רוצה להיות, לעשות את הדברים שאתה רוצה לעשות או שיהיה לך מה שאתה רוצה והם:

1. אינך מאמין שאתה יכול להיות, לעשות ושיהיה לך

ו/או

2. הרצון שלך אינו חזק מספיק כדי ליצור את התוצאות שהיית רוצה להשיג.

הרצון הוא כוח רב עצמה להצלחה, אך הוא לא יתגבר לעולם על מערכת האמונות של האדם. אדם יכול לרצות עבור עצמו דברים רבים וטובים, אך אם לא יאמין שהם יכולים להיות שלו, הם גם לא יהיו. רצון שלא מומש הוא מאוד מתסכל וגורם למידה רבה של כעסים ומתחים.

חזור לרגע לרשימה שלך. מה יקרה אם תוותר על כל הסיבות המוצדקות מדוע אינך יכול לעשות את מה שאתה רוצה? אל תשכח, רשימתך כוללת דברים רבים שהיית רוצה באמת לעשות למען עצמך! ברור שיהיה עליך לבצע שינויים אחדים ובני אדם אינם אוהבים להשתנות. יתכן שמה שאתה רוצה לעשות ידרוש שינוי בקריירה שתחילה עשוי לדרוש כישורים חדשים. אולי אתה מבוגר מכדי לחזור ללימודים, אך מה אם היית חוזר למרות זאת? או, מי אומר שהוא היה רוצה לרקוד, לשיר או לשחק? אתה יודע שזה לא מציאותי, אך מה יקרה אם תעשה זאת? או, אולי היית רוצה לכתוב ספר? בחייך, זה רק בשביל סופרים מקצועיים. מה יקרה אם תעשה זאת בכל זאת? או, מי רוצה מכונית ספורט או סירה חדשה? האם אתה סבור שזו השקעה מעשית? מה יקרה אם תקנה בכל זאת? מה בנוגע לעסק שאתה רוצה לפתוח בעצמך? אתה יודע שזה ממש מסוכן בזמנים בלתי יציבים אלה. מה אם היית עושה כן בכל זאת?

אם אתה עושה זאת, אם אתה עושה את הדברים שאתה רוצה לעשות, קרוב לוודאי שתהיה מאושר, מלא אנרגיה ומסופק. אתה באמת ובתמים לא רוצה שזה יקרה, נכון? לשכל אין גבולות מלבד ההגבלות שאנו מטילים על עצמנו ואשר אנו מקבלים ונצמדים אליהן.

תוכל לשאול עצמך, "מה בנוגע לרצונות הפרועים באמת המצויים ברשימה שלי?" זכור לי בחור שקרא עלי תגר ואמר, "ובכן, אתה חושב שאני יכול להיות כל מה שאני רוצה להיות, נכון? אני באמת הייתי רוצה להיות שחקן כדורסל מקצועי. הבעיה היא שאני כבר לא בכושר הכי טוב ואני כבר בן ארבעים. אני פשוט לא מסוגל לעשות זאת."

מה שהשכל מסוגל לקלוט ולהאמין בו, הוא אכן מסוגל להשיג. יחד עם זאת, לאחדים מהרעיונות שאנו מפנטזים דרושה מערכת חזקה של אמונות כדי להגשימם. אם רשימתך כוללת רצונות אחדים שאינך יכול אפילו לחלום להשיג, לא תשיג. אין זאת אומרת שעליך לוותר. כל מה שיש שמץ סיכוי להשיג ניתן להשגה. אמונה פלוס רצון יכולים לממש זאת!

אל תוותר על עצמך או על הבחירות שלך. דרך אגב, מיקי ברקוביץ שיחק כדורסל בליגה הלאומית, והוא בן 40. אני מתאר לעצמי שמעולם לא אמר לעצמו שאינו מסוגל לעשות זאת.

הרצון שלך ממלא אותך בהתלהבות וההתלהבות היא המפתח לדלת הזהב של החוויה הנהדרת. בחר ממה אתה רוצה ליהנות, כיוון שהדברים שאתה רוצה ומממקד אליהם את תשומת הלב, יהיו שלך ללא ספקCopyright © by Meir Liraz. All rights reserved