קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

לחלום ולהגשים

5. כוחה של האמונה

כדי להשיג אמונה עלינו להפוך למאמינים. כדי להחזיק באמונה עלינו תחילה להאמין שהכל טוב. כדי לשמור על האמונה אסור לנו להכניס למחשבתנו דבר כלשהו העלול להפחית מכוחה של גישה נפשית זו.

דעותינו הן שמחזיקות את האמונה, אך זו מתעלה מעל למערכת הדעות שלנו. מערכת הדעות שלנו משתנה עם התקדמותנו בחיים. האמונה שלנו צריכה להישאר בלתי מעורערת וקבועה.

כדי להיות אדם מאמין אינך חייב להיות בהכרח אדם דתי, אם אתה נמנה עם אלו שבשום אופן אינם מסוגלים להשלים עם מושג כלשהו של האלוהים, יתכן שתרצה להחליף את המלה אלוהים במלה חיים.

מהי אמונה?

אמונה היא כוח. מי שסבור כי אמונה קשורה רק לחוויה דתית, טועה. יתכן כי הביטוי העליון ביותר לאמונה הוא החוויה הרוחנית, אך היא אינה מוגבלת לנוהג הדתי. גבר או אישה השופעים אמונה ביחס ליכולתם יגיעו תמיד להישגים גדולים יותר מאלו שלא טיפחו אמונה. אדם בעל אמונה חזקה הוא אדם בעל כוח כביר. האמונה היא הכוח הניצב מאחורי הדעה. אדם חדור אמונה מפעיל כוח רב לא רק בגלל מחשבותיו אלא גם בגלל אמונתו. לעולם, אל תפחית בהערכת כוחו של המאמין האמיתי.

בכוח האמונה הוביל משה את ישראל במשך 40 שנה במדבר והוציאם מעבדות לחרות. בכוח האמונה הכריז דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל והובילה לניצחון במלחמת השחרור בתנאים בלתי אפשריים של מלחמת מעטים מול רבים. לאחר שהובס פעם אחר פעם בבחירות, הצליח מנחם בגין להגיע בכוח האמונה לשלטון והוביל לחתימת חוזה השלום הראשון עם מדינה ערבית. ולהבדיל אלף אלפי הבדלות, בכוח האמונה מחבלים מתאבדים מפוצצים את עצמם במרכזי אוכלוסייה. כן, האמונה יכולה להוביל הן למעשים חיוביים והן למעשים שליליים.

אמונה טוטלית היא כוח טוטלי. זוהי פסגת דעותיו של אדם. זהו מכשיר למען הטוב. אולם, אם משתמשים בה לרעה, היא עלולה לגרום לתוצאות שליליות.

חובה עלינו תמיד להגביר את נוכחות האמונה בחיינו ובו זמנית, להשתמש בה למען הטוב, למען החיובי שממנו נהנה כולנו. כל שימוש מושחת אחר בכוח זה עלול להיות הרסני לרבים, במיוחד למי שמשתמש לרעה בכוח.

להאמין בבלתי-אפשרי

כל הישג גדול היה פעם בלתי-אפשרי עד שמישהו קבע מטרה והפכה למציאות.

ביצירת המופת המפורסמת של לואיס קרול "עליסה בארץ המראות" מצוי דיאלוג המדגים את הצורך "להאמין בבלתי אפשרי". בין עליסה ובין המלכה מתנהלת השיחה הבאה:

"אינני יכולה להאמין בכך!" אומרת עליסה.

"אינך יכולה?" אמרה המלכה בטון מרחם. "נסי שוב. נשמי עמוק ועצמי עיניים."

עליסה צחקה. "אין טעם לנסות," אמרה. "אי אפשר להאמין לדברים בלתי-אפשריים."

"אני מעיזה לומר שלא היה לך ניסיון רב בזה," ענתה המלכה. "כאשר הייתי בגילך, עשיתי זאת במשך שעה וחצי מדי יום. תארי לעצמך, היו פעמים בהם האמנתי בשישה דברים בלתי אפשריים לפני ארוחת הבוקר."

במקום שבו אנו מעזים לחלום יכולים להתממש פלאים רבים. הבעיה היא שמרבית בני האדם אינם מתחילים לחלום ולהאמין ב"בלתי-אפשרי". האמונה תהפוך את הבלתי אפשרי שלך לאפשרי.

האמונה מפיגה את הפחד ומספקת את הרצון

האמונה שברצוננו לבנות היא האמונה המתעלה מעל לכל כוח. האמונה שיודעת כי החיובי מסוגל תמיד לכבוש את השלילי. סוג זה של אמונה מביא לידי ביטוי את הטוב שתחילתו במחשבה במוחנו וזה סוג האמונה שמכירה את רצוננו והופכת למציאות שלנו. האמונה האמיתית מאמינה בדברים שאינם נראים עדיין לעין, בעולם הפיזי, כיוון שהיא יודעת שהם יהיו מציאות. בספרו,  The Science of Mind, כותב ארנסט הולמס: "האמונה היא מהות הדברים להם אנו מקווים, ההוכחה של דברים שאינם נראים בעליל."

העיקרון המנחה את האמונה הוא שגבר או אישה בעלי אמונה חזקה משוכנעים לחלוטין שרצונותיהם יבואו לידי ביטוי. זוהי כוונת האמרה, "התשובה לתפילה היא בתפילה עצמה."

אם המענה לתפילותינו עומד ביחס ישר לאמונתנו, איננו צריכים להתפלל יותר אלא רק לוודא שאנחנו מאמינים בכל מלה שיוצאת מפינו.

אנחנו מאמינים ביקום שופע

מטבענו אנו חושקים בשפע גדל והולך של כל הדברים הטובים. אנחנו רוצים אהבה, חדווה, שלום, בריאות ושגשוג. לא רק שמוצדק לרצות בסיפוק הצרכים, אלא, מותר ונכון לחשוק במותרות שהחיים כה להוטים להעניק. כיצד יכול מישהו להסתכל בעולם הזה ולראות משהו אחר מלבד השפע? לא נוכל לספור את גרגרי החול שעל שפת הים. האסטרונומים אינם מסוגלים לספור את מספר הכוכבים בשמיים. חסר והגבלות הם מצבים שהאדם יצר. מוקפים בשפע אינסופי, אנו שקועים לעתים קרובות מדי במחשבות הקשורות לחסר.

חוק החיים הוא חוק ההצלחה. היקום אינו מוגבל אך הוא מגיב באופן אישי למחשבותינו. אם אין בנו אמונה ואנו מגבילים את שאיפותינו על ידי טיפוח המחשבות השליליות המחדירות בנו הערכה עצמית נמוכה, לא נזכה ליהנות מהשפע האינסופי המקיף אותנו. בעולם הסובייקטיבי אין דבר שהוא אמיתי או כוזב, מלבד מה שאנו מאמינים כי הוא אמיתי או כוזב.

האמת האוניברסלית אומרת כי מה שחי יטבול בשפע. אולם אם הלך הרוח הנוכחי שלנו ממוקד בחסר ובמגבלות, אזי זה הופך למציאות האישית שלנו. דבר לא יפר את חוקי השכל. מה שנבחר להאמין בו יהפוך למציאות שלנו. במובן אוניברסלי זה, הטוב והרשע הם מושגים שהאדם ברא.

לפיכך, זה לא שאנו בוחרים באופן מודע בחסר ובמגבלות כיוון שאנו רוצים מגבלות אישיות, אלא, אנחנו חווים את המגבלות עד תום מכיוון שאיננו מיישמים את אמונתנו בשפע ובזכות המולדת שלנו לחלוק ביופי, כוח ועושר בלתי מוגבלים. הדרך הטובה ביותר לבנות אמון בשפע היא לחזק את המודעות שלנו בעקרון האוניברסלי של ההתרחבות. החיים מטבעם נוטים להתחזק ולהפוך ליותר, זהו חוק טבע. צמצום והפחתה הם מצב בלתי טבעי, בניגוד לחוק החיים.

אמונה טוטלית היא מצב שבו אדם משוכנע ללא עוררין; זוהי ההסכמה השכלית, התגשמות רעיונות, השלמה עם תפיסה ותפיסת המציאות בעיני הרוח.

כיצד לקנות אמונה

בית שיש בו מחלוקות סופו שייפול. בשכל שיש בו מחלוקות שוררים מבוכה וספק עצמי, שני מכשולים עיקריים לרכישת אמונה. אדם הרוצה להשיג הצלחה טוטלית זקוק לאמונה חזקה. כדי לפתח אמונה אותו אדם צריך לשמור על מצב של "רווחה נפשית", מצב של אהבה, שקט נפשי, שלום, מודעות, ביטחון ואיזון. בדרך זו בלבד הוא מסוגל לפתח את הכוח וההכרה המסמלים אמונה.

"משק בית" רוחני, טוב הוא חיוני אם אתה רציני בנוגע לטיפוח אמונה גדולה. כאשר מחשבה שלילית חודרת למוחך, הדקות הראשונות הן הקובעות. אל תניח לרעיון המגביל והשלילי להכות שורשים בשכלך ולהפוך ליבלת של ממש. השלך אותו מייד! אותם מיני-דרקונים זקוקים לדקות ספורות בלבד כדי לקנות להם אחיזה בשכלך! במהירה, מלותיך (והתדמית הנפשית, החיובית שלך) בלבד יקרינו סמכות כה רבה, עד שנחשונים קטנים ושליליים אלו לא יעזו להפר את השלווה הנפשית.

ניתן לשאוב השראה מהגישה הנפשית של אנשים שאינם חוששים להכניס אמונה למחשבותיהם, חלומותיהם ורצונותיהם. האמנות והכוח מאחורי ההשקפה של "אני יכול" נעוצים בהצהרה של אמונה האומרת: "אני יודע." האומללות האנושית היא תוצאה ישירה של פחד, בורות ותחושה שאדם "אינו נאהב". רק אמונה, ידע ואהבה מסוגלים לשחררנו מכבלים אלה.

אמונה נבנית על אמונה. עליך להאמין באמונתך. להאמין מספיק בעצמך כדי להאמין שאתה מסוגל להשיג את יעדיך. חשוב על הדברים שאתה כבר מחויב להם והאמן בהם: כשרונותיך, בת/בן הזוג, היכולת לבצע משימה מסוימת, וכו'. מעט אמונה עדיפה על היעדר אמונה והיא בסיס מצוין שעליו ניתן לבנות אמונה חזקה יותר. האמונה היא עיקרון כה חזק שאינך צריך הרבה (על אף שתמיד מן הראוי לחתור ליותר) כדי להשיג דברים גדולים.

כדי להפוך למה שאתה רוצה, שיהיה לך מה שאתה רוצה ולעשות את מבוקשך, עליך לתרגל הדמיה. עליך להמחיש ולדמיין בעיני רוחך את מה שאתה שואף אליו. המחש לעצמך דברים בצבעים חיים. התחל בדימוי נפשי כללי ולאחר מכן מלא את הפרטים. צבע את דיוקן ההצלחה שלך ביד רחבה ולאחר מכן מלא את הפרטים. דמיין זאת בצורה כה ברורה כך שיהיה לך קל לדמיין. זוהי כבר המציאות. עליך לראות זאת בברור כה רב עד שתאמין למעשה שזה שלך. אתה יכול כמעט לגעת בזאת! כאשר הדבר שבו רצית להשתכנע הופך לאמיתי כל כך בעיני רוחך עד שאתה מקבל אותו לחלוטין כחלק ממך, לא יעבור זמן רב עד והוא יתבטא במציאות. זהו המשחק הנפשי האומר: "אמור מה זה ודרוש זאת" וזה מצליח! לגבי כל מה שאתה רוצה, עליך תחילה לראותו כאילו היה כבר שלך (פירוט לגבי טכניקת ההדמיה תמצא בפרק 3).

בספרה המרתק, Visualizations, כותבת אדלייד ברי כי אדם מסוגל לשפר את בריאותו, להרחיב את כושר המחשבה ולהשיג את יעדיו בחיים, כל זה באמצעות "בימוי" של הסרטים שהוא הוגה במחשבתו.

אמונה משמעה קבלה

לעתים קרובות קל לשכוח כי כל הדברים נטועים באמונה. גם אלו מאתנו המתקשים יותר מכולם ליישם את חוק האמונה בחיים היומיומיים יוכלו במהירה לגלות מקרים רבים לאין ספור שבהם אנו מקבלים את האמונה ללא סייגים.

אנו מביעים אמונה כי השמש תזרח, כי האדמה תמשיך לנוע בצורה אחידה והכוכבים ישמרו על מקומם בשמיים. אנו מפגינים אמונה בכל פעם שאנו חוצים את הרחוב, נוהגים ברכב, נוסעים באוטובוס או טסים בשמיים. אנו מביעים אמונה במאות משימות יומיומיות שגרתיות שאותן אנו לוקחים כמובן מאליהן.

יש לנו אמונה מלאה במזון שאנו רוכשים במרכול ומכינים בבית או בארוחה המוגשת לנו במסעדה. אנו מקדישים מחשבה מעטה בלבד, או איננו חושבים כלל, מהיכן הגיע המזון, או חשוב יותר, מה התגובות הכימיות והפיזיות שהוא גורם לגופנו. אנו מקבלים אותו ומשתמשים בו ללא עוררין. כל העת, אנו מקבלים את קיומנו כמובן מאליו ולעתים קרובות מתכננים אירועים שנים מראש. אנו מביעים אמונה עיוורת במאות אופנים שגרתיים, ויחד עם זאת, לעתים קרובות מדי, אנו חושדים כאשר מדובר באמונה בתחומים פחות מוחשיים של ההוויה האנושית, שהם המקור לעצם קיומנו.

כל בני אנוש מפגינים אמונה באופן תת-מודע, בחיי היומיום. ביטוי זה יהיה חזק ומועיל יותר כאשר ניישם באופן מודע עיקרון נהדר זה. באופן בסיסי, התת מודע שלנו הוא תגובתי. הוא אינו מבצע הנמקות אינדוקטיביות, אלא באופן דדוקטיבי. הוא פועל על פי הנתונים שהוא מוצא במקום. החוק של התת-מודע אומר שעליו לבטא מה שאומרים לו. לפיכך, מחשבות מתורגמות לדברים באמצעות התהליך הנפשי ההופך רעיונות למציאות. כל התנאים והצורות של קיומנו הם השתקפות של המחשבות והתפיסות הנפשיות שבתוכנו.

מובן שלא כל המחשבות שלנו באות לידי ביטוי במציאות האובייקטיבית. אדם מסוגל לחשוב מאות מחשבות ברגע בודד. לו התת-מודע היה הופך כל אחת מהן למציאות, האפקט היה תוהו ובוהו. ישנה מידה של סלקטיביות בעניין הזה וכאן נעוצים זרעי ההצלחה או הכישלון. התת-מודע פועל על פי מה שנראה לו כאמונה החזקה ביותר של האדם. הסלקטיביות של התת-מודע מושפעת ישירות ממידת הנתונים המוזנים אליו מהשכל המודע ו/או עצמתם. בדרך זו, מידת ההשפעה של המחשבות השליליות (שאותן חווים מפעם לפעם גם בני-אדם חיוביים), ואשר אותן אנו מסלקים ממוחנו במהירות ובשיטתיות, על התת-מודע שלנו, היא מעטה בלבד אם בכלל. כאשר אנו מניחים למחשבות על חסר, הגבלות והערכה עצמית מעטה, לחדור לתוכנו באופן מודע, הן נספגות מיד בתת-מודע ופועלות מיד באופן אוטומטי לרעתנו. לעומת זאת, הצהרות חיוביות מנותבות במהירה לתת-מודע והופכות לבן הברית מספר אחד של ההצלחה.

השכל התת-מודע מחכה רק לשרתנו; יחד עם זאת, אנו מסוגלים להנחות את עצמנו באופן מודע. התת מודע אינו יודע מה נכון ומה שגוי, רע או טוב, אלא, הוא מגיב לרשמים שאנו חורטים בו. עצמת הרושם גדולה. בין אם "החיים הם נהדרים, חדשים, מתגמלים וישנן שפע הזדמנויות לחוויה" או "החיים בזבל", או, זה עולם של "אדם לאדם זאב". עליך לבחור בתבונה את הדברים שאתה מתכנת בתת-מודע הנפלא אך הפסיבי. מה שנכנס פנימה - זה מה שיוצא החוצה!

לדוגמא, הבה נשתמש בדוגמא לפיה בחרת להיות איש עסקים מצליח. לפני שתתחיל לקבל החלטות חשובות בנוגע לפעילויותיך העסקיות, תוכל להצהיר: "אני מצליח בעסקים. אני מספק מוצרים (או שירותים) שאנשים רוצים וצריכים וזוכה בגמול רב על מה שאני נותן לאחרים (משפטי חיזוק נאמרים בלשון הווה. זוכר?)." הצהרה כללית וחיובית זו מובילה אותך בדרך להצלחה. אחרי שתתחיל בכך, תמשיך בהצהרות חיוביות, בעלות אופי מוגדר יותר, כדי לעמוד באתגרים העסקיים שלך.

וכעת, הבה נציג את המצב ההיפותטי הבא. רכשת כמות מסוימת של סחורה ולאחר מכן כאשר הצעת אותה למכירה, התברר לך שאינה נמכרת או שהמכירה קשה. "תגובה טבעית" עשויה להיות הודאה בכך ששגית. לאחר מכן תופיע המחשבה כי אתה עלול לאבד כסף רב. אז אתה נסער באמת והמחשבות השליליות מפגיזות את מוחך כמו טילים. במהירה אתה רואה בדמיונך התמוטטות כללית של העסק. השלב הנוסף בתסריט הוא פשיטת רגל. מה עשית? נקלעת למצב שבו מאמץ למכור מוצרים לא הביא להצלחה מיידית והנחת למחשבותיך להתרכז בכישלון. כל עוד תיצמד לתכנות שלילי זה, הכישלון שלך יהפוך יותר ויותר לבלתי נמנע.

הצלחה היא הלך רוח. לא תוכל להצליח כל עוד אתה חושב על כישלון. אדם המצפה להצלחה לא ייכשל לעולם ומי שמצפה לכישלון לא יגיע לעולם להצלחה. זה פשוט בתכלית הפשטות. האמונה היא כוח רב עצמה והיא שומרת על רווחתנו מפני הספיקות והפחדים.

נחזור לדוגמא שלנו: במקום לטבוע בים של ייאוש ושליליות כאשר המוצר לא התקבל מיד בתגובות נלהבות, איש עסקים צריך להפגין השלמה עם האמונה. המטרה היא לספק את המוצרים לשוק קולט ולקבל תמורה נדיבה על כך. אם נשליך הצידה את כל הספקות העצמיים והמחשבה התבוסתנית, משפט החיזוק הנכון הוא: "אני מגלה את השווקים הטובים ביותר למכירת הסחורה ואני מצליח." מובן כי למחשבה נכונה צריכה להתלוות פעולה. אם אתה מחפש נתיבי הפצה חדשים. תחילה אשר זאת במשפטי חיזוק ולאחר מכן נקוט בפעולה! כנס להילוך!

כאשר בדק מקרים של גברים ונשים מצליחים גילה מחבר ספר זה כי לעתים קרובות ביותר ההצלחה הושגה בתחומים שבהם תוכננה מראש. סרב להשלים עם כישלון והיה פתוח לנתיבים חדשים שיפיקו תוצאות רצויות. עליך לדעת תמיד כי בתוך כל כישלון כביכול טמון הזרע להזדמנויות גדולות יותר ולניצחון הסופי.

להאמין

האמונה הופכת את הנס לאפשרי. קל להיות נטול אמונה וספקן, אך מה התמורה? חיים שאינם מגיעים לביטוי מלא! זכור: חוק ההצלחה הוא חוק החיים. אנשים חדורי אמונה אינם מובסים ואינם מפסידים לעולם. פה ושם הם עלולים להפסיד בקרב קטן, אך כל עוד הם מחזיקים באמונה, לעולם לא יפסידו במלחמה. או, אם באמת יפסידו בקרב, הם ייסוגו לאחור כדי להתאושש ולחזור ולהשיג את הניצחון הסופי.         

דוגמא מאלפת ליכולת זו להתעלות מעל לכל התנאים היא העם היפני. שיפוט לקוי וקנאות מצד מנהיגים שהלכו בדרך שגויה גרמו לתבוסה צורבת. במלחמת העולם השנייה הוכו היפנים עד לאובדן מלא כמעט. יחד עם זאת, הצליח העם היפני להתעלות, להתאושש ולשגשג. יפן היא דוגמא מאלפת לאנשים חרוצים שהיו נחושים בדעתם להתגבר. אין ספק כי הנחישות היא המפתח העיקרי וכך היא האמונה!

אמונה היא הלך רוח. הסמל שלה הוא אומץ רב. לאורך ההיסטוריה, כל גבר ואישה אשר עזרו למין האנושי להגיע לגבהים חדשים, היו אנשים ששמרו על אמונתם.

במהלך הדורות, לימדו הדתות את האנושות להחזיק באמונה, אך לא הראו לה כיצד לעשות כן. האמת יצאה כעת לאור; האמונה מתפתחת על ידי מתן אישור להצלחה והתכחשות לכל דבר העומד בניגוד לה,  כל אדם המסוגל להבין את האופי היצירתי של השכל מסוגל להגיע לאמונה. האמונה גם מתחזקת כאשר אדם בונה הצלחה על גבי הצלחה.

כאשר אדם מגיע להכרה האישית כי מחשבות הן דברים מציאותיים, קל יותר להבין כי חשיבה חיובית חיונית כדי להשיג תוצאות חיוביות.

השלילי נסוג תמיד מפני החיובי בכל היבטי החיים, בדיוק כשם שהחושך נסוג מפני האור. השליליות דומה במידה רבה לחשכה - מצב שנראה אמיתי אך הוא אינו כך. החשיכה יכולה למלא חלל במקום שבו אין אור. לפחד, לספיקות ולחוסר אמונה אין כל כוח מלבד מה שאנו מעניקים להם. אם תחדירו בעצמכם אמונה ואומץ תראו כיצד הפחד והספק נעלמים.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved