קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

לחלום ולהגשים

6. התת-מודע בפעולה

התת-מודע הופך מחשבות לדברים מוחשיים. הוא פועל כל העת - פעיל כל היום וכל הלילה. התת-מודע הוא אדריכל הניסיון שלך. הוא תמיד מבטא, מפיק, יוצר ומפגין  דברים בהתאם לצו החשיבה המודעת, התחושות והאמונות המרכזיות.

תוכל להפעיל את התת-מודע שלך כך שיביא לך יותר עושר, אושר, חדווה וחיים בריאים, אם תלמד לתקשר אתו ולהשתמש בכוחו הבלתי-מוגבל.

בפרק זה מוצגים הטכניקות והאמצעים אשר יאפשרו לך להפוך את חייך לחוויה אמיתית. אדם הלומד לתכנת את התת-מודע שלו לקראת הצלחה לא ידע מחסור לעולם באף תחום. עמוק בתוככי התת-מודע שלך טמונה תבונת הדורות, כוח בלתי-מוגבל, משאבים אין-סוף והיצע של כל מה שיכול לעלות על דעתך - כל אלה ממתינים בהתלהבות לקריאה מצידך. אם תחדור למקור זה של כוח אינסופי ותשתמש בו בצורה יצירתית, חייך יהפכו עשירים ומלאים יותר, מלאי אהבה וחדווה. הנח לאחרים לחקור את החלל החיצון; כיוון שאנו עומדים כעת לחקור את אמנות החיים - החלל הפנימי -  התת מודע הכביר.

הכוח הפנימי העצום

התת-מודע שלך, המחשב הפנימי השקט שלך, יכול לגלות לך כל מה שעליך לדעת, בכל רגע הוא יכול להאיר לך את הנתיב הנכון ולהצביע בפניך על ההחלטה הנכונה. כדי להפיק תועלת מהכוח הפנימי הכביר הזה, עליך רק להיות קשוב ומודע. התפיסות, הדימויים, המחשבות והרעיונות הגדולים כולם נטועים בתת-מודע שלך. אם תפתח את דלת הזהב המובילה למאגר חכמה זה תוכל להקים מפעלים חדשים, ליצור המצאות חדשות, לכתוב מחזות, ספרים או שירים, לפתח אמנות חדשה או לגלות תגליות מרתקות בכל תחום שהוא. חשוב יותר, תוכל להשתמש בכוח הפנימי שלך כדי למצוא את מקומך המושלם על כוכב יפה זה ולהגיע לביטוי מלא. המפתחות לממלכה נמצאות בידך. ההצלחה הטוטלית תהיה שלך אם רק תיצור קשר עם מקור ידע בלתי נדלה זה ותלמד לנתבו ולנצלו.

אלוהים העניק לך את הזכות לחדור לכוח זה המצוי בתוכך, להכיר בו ולהשתמש בו באופן מודע. אם תיגש אליו בלב טהור, שכל צלול ורצון להשתמש בו רק לטובתך ולטובת האחרים, תוכל לקצור את שפע היתרונות שבו. עשה זאת!

ראיתי כיצד הכוח האדיר הזה מרים אנשים מאשפתות ומביאם להצלחה של מיליוני דולרים. ראיתי גם כיצד בזכות כוח מופלא זה אנשים שחלו במחלות אנושות חזרו לאיתנם, הבריאו והיו לחזקים, מאושרים, מלאי חיוניות ורווחה.

מקור כוח אדיר זה, יחד עם הכוח הבלתי מוגבל של האהבה, יכול ליצור מערכת יחסים מושלמת או לרפא מערכת יחסים הנמצאת בסכנת קריסה. הוא יכול לקרב אנשים האחד לשני ולהפוך את החיים למשהו שראוי לחיותו.

 מהו התת-מודע וכיצד הוא פועל

כעת לאחר שהזכרנו את התוצאות הנפלאות שניתן להשיג באמצעות שימוש מודע בתת מודע שלנו, הבה נבדוק כיצד הוא פועל ומה מהותו.

התת-מודע הוא המשרת שלך. הוא מקבל מסרים במישור הרוחני ופועל לפיהם. רצונך הוא הצו הנצחי שלו. התת-מודע שלך משרת אותך בכך שהוא מבטא את אמונותיך. הוא מסוגל לפעול רק על פי חוק האמונה.

כל מחשבותיך, חוויותיך ופעולותיך נאגרו בתת-מודע. התת-מודע שלך מכיר אותך טוב יותר מאשר החבר הטוב ביותר, בן זוג או הורה. הוא מכיר אותך הרבה יותר מכפי שאתה מכיר את עצמך באופן מודע! התת-מודע שלך הוא גם יודע וגם מבצע, אך הוא פועל רק על פי אותות שאתה שולח לו ועל פי אמונתך. הוא עסוק תמיד בהפיכת המחשבות על עצמך לחוויות. הוא אינו עוסק בתפיסות של טוב ורע, נכון ושגוי. הוא פשוט רוצה להפוך את מחשבותיך לדברים ולתנאים. כל רצונו הוא לשרתך.

כל מי שלומד את מדע השכל (Mind) מגיע עד מהירה למסקנה שישנו רק שכל אחד. נכון, לאדם יש שכל אחד בלבד אך יש לו שני היבטים נפרדים. לכל אחד משני ההיבטים האלה יש תכונות, תפקודים וכוחות נפרדים. שני היבטים אלו של השכל מכונים לעתים קרובות: אובייקטיבי וסובייקטיבי:  כאשר המודע הוא החלק הער והאובייקטיבי ואילו והתת מודע הוא ה"ישן" (על אף שבעצם אינו ישן) או הסובייקטיבי. מה שנראה כדואליות - שני "שכלים" נפרדים - הוא פשוט שני תפקודים של אותו השכל.

השכל המודע של האדם פועל כל העת ומגיב לגירויים בעולם החיצון. הוא מנתח את הנסיבות, האירועים והחוויות ולעתים קרובות שופט ומפרשן אותם. הוא יוצר אסוציאציה של תענוג או כאב, מעלה תחושות של בטחון או חוסר בטחון, אושר או עצבות, טוב או רע ומקשר אותן לכל חוויה שהוא קולט כמשמעותית. כל ביטוי שנראה לו משמעותי משאיר בו רושם. התת-מודע מגיב לחושים. זהו מכשיר של התחושות, דבר הקשור לעולם זה ומגיב עליו. התת-מודע בראש ובראשונה רושם. הוא מנתח מידע וגירויים ומתייקם. הוא עסוק בקליטה ובתחושות. כאב או תענוג (פיזי, פסיכולוגי ורגשי) מותירים בו את הרושם החזק ביותר. הוא מסוגל להנחות עצמו במיומנות רבה אך בדרך כלל הוא פסיבי ועסוק בהשפעות העולם החיצון.

ללא הנחיה עצמית, השכל המודע שלך יכול לשלוח והוא ישלח אותות מסוגים שונים לתת-מודע שלך. מקצתם יהיו חיוביים ואחרים שליליים באופן קיצוני. כאשר אינך מפקח על מחשבותיך אתה מאפשר לדברים שליליים לחדור לתת-מודע, אתה עלול לזרוע עשבים שוטים וקוצים במקום ענבים ותאנים. התת-מודע, החלק הסובייקטיבי שלך מעסיק עצמו בהפיכת כל "זרעי המחשבה" שהשכל המודע זרע בו, לצמחים במלוא פריחתם.

כאשר אדם לומד לחשוב באופן חיובי ובצורה שופעת, זרעי המחשבה שהוטמנו בתת מודע של האדם מאופיינים באהבה, הרמוניה, שלווה, בטחון וביטוי עצמי מלא. התוצאה? התת-מודע מניב יבול של יופי, חדווה ושפע. כבר אמרנו: ללמוד כיצד לחשוב, משמעו ללמוד כיצד לחיות. כאשר שולטים על הנתונים הנשלחים לתת-מודע, משיגים למעשה חיים מספקים יותר על ידי שליטה במחשבות.

מדוע אין יותר בני אדם המבטאים חדווה, בריאות, עושר, אושר, שלווה וכוח? הקדש קצת זמן כדי לבחון את האנשים שיש לך מגע אתם. במהירה תבחין בכך שמרבית בני האדם חיים בעולם החיצון -  ותחת השפעתו. מרבית בני האדם מנוהלים על ידי גירויים חיצוניים. רק גברים ונשים מודעים יותר לומדים את השכל ואת העולם שבפנים. אם תלמד להתבונן יותר לתוך העולם הפנימי וליישם עקרונות אלו, חייך יעברו שינוי וכוח וחדווה חדשים יהפכו למנת חלקך. זכור, בחלל פנימי זה, עולם פנימי של מחשבות, דימויים ותהליכים יצירתיים, נוצרים התבנית והצלם של העולם החיצון. העולם החיצון הוא המסובב, העולם הפנימי הוא הסיבה. כדי לשנות תנאים חיצוניים עליך ללכת היישר לסיבה. מרבית בני האדם אינם משיגים את מטרתם כיוון שהם מנסים לשנות את המסובב על ידי פעולה משותפת אתו. בלתי אפשרי לעשות זאת. תוכל לנכש את העשבים בגינתך ואף ליהנות מכך לזמן מה. אולם, אם לא תעקור את השורש, הם יצמחו שוב במהירה. השינוי מצוי תמיד ברמת הסיבה, לעולם לא ברמת המסובב.

חוק השכל

השכל המודע של האדם יודע, מסוגל לאשר את עצמו, יש לו רצייה, רצון ובחירה. לעומתו, התת-מודע הוא חוק השכל בפעולה. הוא הנתיב לכל מחשבה. תפקידו הוא להפוך מחשבות לדברים. הוא "שביל הזהב" שבין הסיבה והמסובב.

חוק השכל הוא כוח רב עצמה כל כך עד שקל לראותו כישות בפני עצמה. אך לא כך. המצב הסובייקטיבי שלו פועל רק כאשר נתונים המתקבלים מהמודע מפעילים אותו. יחד עם זאת, לאחר שהופעל, הוא מיישם את הכוח הפנימי שבו כדי ליצור את המסובב שיתאים לכל המחשבות שקלט. הוא עשוי ליצור חירות או עבדות ואינו חרד ממה שאנשים חושבים כ"טוב" או "רע". אין לו שום שיפוט. הוא הביצועיסט הגדול ועושה מה שאומרים לו לעשות. כוח השכל כפוף לכוונת האדם. שימוש מודע ונבון בחוק זה עשוי להביא לך עושר, אהבה, חדווה וברכות אחרות - ללא הגבלה. אך בדומה לכל חוק אנרגיה אחר, אם תשתמש לרעה בכוחותיו העצומים, תסבול מהתוצאות. אנו עוסקים כאן בשני עקרונות עליונים: אהבה וחוק השכל. ניתן לומר בצדק שאנו חיים ביקום אוהב התומך בהצלחה אך אינו מפר את חוק השכל. התת-מודע שלך פועל כראי. הוא מעצב את אמונותיך לגבי עצמך ומחשבותיך לגבי חייך ויוצק אותם למציאות שלך - כשהם מוכפלים! הוא אינו יודע כיצד יישפט המסובב. בגלל אופיו הדדוקטיבי הוא פועל על פי המסר, כל מסר שהוא קולט. חוק השכל מציית להוראות שהוא מקבל מהשכל המודע.

כאן המקום לציין כי על אף שהוא מכונה השכל המודע, חלק זה של השכל שהוא אובייקטיבי ומתייחס לעולם האובייקטיבי מסוגל לעבד נתונים, דימויים, תחושות ורשמים, מודעים ובלתי-מודעים כאחד. בהיעדר "משק בית" רוחני טוב, השכל המודע מסוגל לשלוח אותות ותחושות שליליים לתת-מודע כשהוא בלתי-מודע לחלוטין לזרעים שהוא זורע. אף אדם אינו בוחר במודע במחסור, מגבלה, אומללות או עבדות. אך אלו התוצאות ה"טבעיות" של הלך רוח שלילי וממושך, המואנש על ידי התת-מודע הפועל כדי לבטא את דפוסי המחשבה שהוא קולט, ללא קשר עם סוג התנאים שהוא מייצר.

עלינו להבין עד תום את חוק השכל. אין מדובר כאן בכוח סרבני, אלא כוח שהוא כולו קולט, מאולץ למעשה מעצם אופיו לקבל את הדימויים ששולחות אליו מחשבותיך ולפעול על פיהם.

שימוש חיובי בחוק השכל

יישום חיובי של שכל המודע כך שיתכנת את התת-מודע להביא להצלחה המיוחלת ראשיתו בשליטה בשכל - להשתלט על שכלך שלך! כאב, סבל וייסורים רבים נגרמו על ידי מי ששלטו בשכלם של אחרים והשתלטו עליהם. בסופו של דבר, תאווה בלתי טבעית זו לזכות בכוח מוחלט על פני אחרים הביאה להרס עצמי. תוכל להשיג כוח אמיתי והצלחה סופית כאשר תשלוט על שכלך וכך תפעל על פי הנחיה עצמית. מה שאתה חושב הוא מה שאתה תהייה.

כאשר תחשוב נכונה ותדבר מלים של אמת, יופי, אהבה, עושר, בריאות וברכה, חוק השכל יגיב ויספק לך תנאים הרמוניים אלה. אם תשלוט באופן מודע בשכלך, תוכל ליישם את כוחות התת-מודע לכל בעיה או קושי שבהם תיתקל.

פנינת הפוטנציאל האין סופי טמונה בך. מקור הכוח הגדול ביותר ביקום נח לו ממש מתחת לפני השטח, והוא שלך להשתמש בו כדי להשיג הצלחה שקשה לאומדה. הפסק לתכנת עצמך לקראת כישלון. אל תאמר, "אינני מסוגל לעשות זאת; אינני יכול להרשות זאת לעצמי, וכו'." תחת זאת אמור, "אני יכול לעשות זאת; זה שלי." כוח השכל פועל על האמונות האמיתיות שלך. אם תצהיר דברים חיוביים הוא יוכל להפיק תוצאות חיוביות בלבד. האמן בכוחו של התת-מודע למלא אותך עד תום בהערכה עצמית, אהבה, בריאות ושגשוג. זוהי זכות שנתן לך האל לחיות חיים עשירים, והתת-מודע שלך יהפוך עובדה זו למציאות!

הנטייה הטבעית של התת-מודע שלך היא לאפשר לך להביע עצמך טוב יותר. על אף שהתת-מודע הוא פסיבי מטבעו, טבועים בו הרצון והאנרגיה לעזור לך להשיג את יעדיך. כל מה שעליך לעשות הוא לכוונו מעט והוא יעשה עבורך את מה שנותר. עליך רק להזינו בהדמיות ובמשפטי חיזוק חיוביים מעומק הלב ותיווכח כיצד הוא נוקט בפעולה נחושה. זרע את הזרעים והוא יניב את היבול. כל תפקודי הגוף הם הוכחה ליכולת התת-מודע לשמור עבורנו על סדר. התת-מודע הוא השומר של גופנו ושל התפקודים הביולוגיים שלנו. נאמר: "התת-מודע הוא הבנאי והשומר של הגוף". כאשר מישהו מסוגל להבין את השירות הנפלא הזה המבוצע על ידי התת-מודע, קל להבין מדוע מורים רבים של גישת "העידן החדש" סבורים כי הצהרות חיוביות דרושות רק מהטעם היחיד של מחיקת כל ההצהרות השליליות שהערמנו על התת-מודע שלנו.

חשיבה חיובית היא האמצעי להגיע לצורת חיים חיובית. האדם שמימש את עצמו וחייו הגיעו לפסגת הביטוי, אינו צריך כבר לחפש את מה שכבר הפך לשלו. הביטוי שלו לחיים הוא הצהרה חיובית, מתמדת וחיה והאופי הסובייקטיבי שלו אינו מכיר דבר המנוגד לאמת חיה זו.

הבחנת וודאי שטרם הגעת למצב זה של מודעות גבוהה. מרבית בני האדם לא הגיעו לכך! חלק מאיתנו קרובים למצב מרומם זה; לרבים אחרים עוד מחכה מסע ארוך.

הדבר החשוב לגבינו הוא לדעת  שעלינו על הדרך! ואם בשגגה הנחנו מספר מכשולים רוחניים כוזבים לאורך הדרך, הבה נפעיל את כל כלי הנשק החיוביים שבאמתחתנו כדי לסלקם. אל דאגה, לאחר שנשלח את הכוחות החיוביים, אותם מכשולים ייסוגו תמיד ללא מאבק. יבוא יום ולא נדאג יותר לגישה נפשית חיובית, אך כיום זה האמצעי המסייע לנו להשיג את יעדנו. ברך אותו, הודה על קיומו ונצל אותו!

מה שקובע הן התוצאות

אנשים רבים נכשלו מכיוון שעשו שימוש לא נכון בתת-מודע שלהם. שתי סיבות עיקריות לכישלון הן:

  (1)  היעדר ביטחון עצמי

 ו-(2) האנרגיה שהוציאו כאשר ניסו לשנות דברים ברמת המסובב.

 כאשר תתחיל להבין את מדע השכל, הביטחון העצמי וההערכה העצמית שלך יעלו לעין ערוך ותדע כי השינוי יכול להתרחש רק ברמת הסיבה.

לעולם אל תשכח כי התת-מודע שלך הוא סובייקטיבי ולא אובייקטיבי. הוא המבצע לא היוזם. כאשר התת-מודע משלים עם רעיון ככוונה האמיתית שלנו, הוא מיד מתחיל לממשו. החוק הנפשי מופעל וכל המשאבים והאנרגיה מתאחדים כדי ליצור את המציאות החדשה. כוח רב עצמה זה מוכן לפעול למען רעיונות טובים ורעים כאחד. לפיכך, אם עושים בו שימוש לא-נבון או שלילי, הוא עלול להביא לכישלון. כאשר מיישמים אותו באופן מודע, הוא מביא לחירות, הדרכה, שלווה, אהבה, בריאות ועושר.

לא קשה להבחין מהו שימוש נבון ובונה בכוח. אם מחשבותיך מתמקדות בתפיסות חיים שיש בהן אהבה, חיוביות וצמיחה, אל לך לחשוש מפני שימוש לרעה בתת מודע. אולם, אם מחשבותיך קשורות ל"גזילת משהו ממישהו" "שליטה על הזולת" או כל אסטרטגיה אחרת הנובעת מפחד, חוסר אמון, קנאה, שנאה, או צורות אחרות של חשיבה שלילית, עליך לבדוק מיד את הנחות היסוד שלך. עמוק בתוכנו מצויה הידיעה שמסוגלת להבחין בין החיובי ובין השלילי. כאשר נלמד כיצד לחפש את היועץ הפנימי של כוח זה ולהאזין לו, תצמח לנו תועלת רבה. מקור נבון זה כונה ה"עצמי הפנימי " של האדם, העצמי האלוהי, המודעות הטהורה, או פשוט, אינטואיציה בריאה.

עלינו ללמוד כיצד לתת אמון בתחושותינו. החכמה מתעלה על הידע השכלי. מי שחוקר את השכל ברצינות יגלה עד מהירה את חשיבות האינטואיציה ושפע הגמול וההחלטות הנכונות המושגים בעקבות האזנה ליועץ הפנימי החכם הזה הנמצא אצל כל אחד מאיתנו. התחושות הן אותות המסוגלים להנחותינו. שמעת וודאי את ההנחיה: "פעל על פי תחושות הבטן שלך!" מספר גדל והולך של חוקרים במדע ההתנהגות, פסיכולוגים ומחפשי אמת, מגלים כי הצהרה זו, בדומה לקלישאות רבות אחרות, נכונה ביסודה.

אין די בכוח רצון בלבד

כוח רצון ונחישות הן תכונות ראויות להערצה. כוח רצון הוא מרכיב חשוב בהשגת הצלחה. אך כוח הרצון לבדו לא יביא להצלחה. ספרים רבים נכתבו על אודות כוח הרצון. לעתים נוצר מהם הרושם כאילו זהו המרכיב החשוב ביותר להישגים. שטויות! כאשר יש קונפליקט בין הרצון המודע שלנו לבין הדחפים של התת-מודע - ינצח תמיד התת- מודע. תמיד. וכל מי שניסה בחוסר הצלחה לרזות, או להפסיק לעשן או להיפטר מהרגלים ישנים יכול להעיד על כך.  הבעיה בהישענות רבה מדי של אדם על כוח הרצון שלו היא שהרצון הוא מסובב של השכל - מסובב חיובי - אך עדיין בגדר מסובב.

אל תטעה. אם תפתח יותר כוח רצון, הדבר יעזור לך להתגבר על הרגלים בלתי רצויים. הרצון הוא שאר בשר קרוב לאומץ והאומץ הוא בנה של האמונה. כוח רצון אנושי הוא אמצעי להצלחה אך לא המקור לה. הוא יכול להיות תנאי לחיים חיוביים ומלאי עצמה, תנאי חיובי, אך עדיין - תנאי. הבעיות הנגרמות על ידי שימוש בלתי-מבוקר בכוח הרצון האנושי קשורות לנטייה של האדם לנסות ולהשתלט על מסובבים ותנאים חיצוניים. זהו שימוש לרעה ברצון ובכוח השכל. תוכל להילחם לנצח בתנאים ולא לנצח. מאבק בתנאים רק ישאירך תשוש וחדור פחד מפני קרבות.

השימוש הנכון בכלי המופלא ששמו כוח רצון נעוץ בידיעה האיתנה (אמונה) וביטחון בעצמך ובאסטרטגיות ההצלחה שלך. כך תוכל להתמקד בדברים החשובים. אנשים אחרים, אירועים ותנאים לא יערערו אותך. כוח הרצון המכוון ליעדים חיוביים אינו נאבק ביריבים ממשיים או דמיוניים וגם לא מנסה להרוס את הפתח להצלחה. לכוח רצון בהנחיה עצמית יש מטרה קבועה והוא מסייע לנו להחזיק כל העת בכיוון הנכון. יחד עם זאת, השכל מכוון את הרצון ולא להפך.

הבנת החוק הרוחני של התוצאות ההפוכות

לפני עשרות שנים הגדיר הפסיכולוג הצרפתי המפורסם אמיל קואה את מה שניתן לכנות כחוק התוצאות ההפוכות: "במקרה של התנגשות בין הרצון המודע לבין  הדמיון והדחפים התת-מודעים, הדמיון והתת-מודע יוצאים תמיד כשידם על העליונה."

והרי דוגמא:

אם תאמר, "אני רוצה עבודה טובה יותר, אך איני מסוגל להשיגה," "אני משתדל להשיג עבודה יותר טובה," "אני מפעיל את כל כוח הרצון שלי, אך לשווא," גרמת לקצר ביעד שלך. התת-מודע אינו מסוגל לפעול נגד מצב נפשי דומיננטי. כוח הרצון ורצונותיך נדונו לכישלון כשהם נתקלים בדימויים נפשיים הנעולים על תנאים שנטועים בך עמוק. הצלחה היא כוח שזורם. אינך יכול לכפות עצמך על ההצלחה, אך יש ביכולתך לקפוץ אל הזרם של הדברים ולשחות אתו.

לעתים קרובות אנו משיגים תוצאות הנראות ההפך הגמור מהטוב שלו אנו מקווים, מתפללים ורוצים לזכות בו. הסיבה היא שעמוק בתוך התת-מודע שלנו מצוי מצב דמיוני האומר כי, "זה לא יכול להיות שלי," או "איני מעז להאמין בזה." לימדו אותנו "לדעת את האמת והאמת תשחרר אותנו." משמעות הדבר שעלינו לחשוף רעיונות רוחניים שליליים וכוזבים, לנדותם ולהחליפם ברעיונות חיוביים שירחיבו את חיינו. הסיבה והסיבה בלבד יכולה לשנות את המסובב. התקווה טובה מהייאוש ומצב שבו יש לאדם כוח רצון טוב יותר ממצב שבו אין לו כלל כוח כזה, אך שינוי אמיתי לא יתרחש עד אשר מצב נפשי חיובי יסלק מהתת-מודע שלנו את המצב הנפשי השלילי. כאשר מפעילים כוח נפשי כנגד הבעיות, אנו מניחים שהשכל יכול להיות שדה קרב שבו כוחות ההצלחה צריכים להילחם בכוחות העבדות - זה לא עובד כך. בדיוק כשם שהאפילה מסתלקת כאשר האור מאיר, מבלי להילחם בו, כך גם השלילי יעלם כאשר האמונה החיובית תבוא תחתיו.

דבר בשפת ההצלחה והוסף לה כתמיכה אמונה בלתי-מעורערת ותצא מנצח. מי שנלחם נגד בעיותיו יצא תשוש ומיואש. מי שמכיר בהן כתנאים כוזבים הנסים תמיד מפני האמת, יביסן מבלי שירה אפילו ירייה אחת.

כפייה רוחנית תביא לפחד וחרדה ולא תניב תוצאות חיוביות. דבר בשפת ההצלחה והוסף לה כתמיכה אמונה המעניקה לה אנרגיה. זה יצליח כאשר אדם משמיע דברים מתוך הלך רוח המגלם אמונה, שכנוע עצמי ומחויבות. אם תאמר שאתה רואה עצמך "מרוויח סכומי עתק" ובו-זמנית מחשבותיך מתמקדות במינוס בבנק, במחסור ובמצב העוני שבו אתה נתון, הרי שזהו תרגיל בחוסר תועלת. רק אם נראה את המצב השלילי של הדברים כהנחת יסוד רוחנית כוזבת, נוכל לסלקה ולהציב תחתיה את הבסיס הרוחני הנכון. החיובי נתמך תמיד בחוק החיים מכיוון שחוק החיים הוא חוק ההצלחה! לעולם אל תשכח אמת זו!

הגדר זאת ודרוש זאת!

בשפת מפעילי מחשבים ישנה מלה GIGO שמשמעה באנגלית הוא:

Garbage In Garbage Out. כלומר, פסולת נכנסת - פסולת יוצאת. ובעברית: מה שאתה מכניס זה מה שתקבל.  זהו אזכור לכך שעל אף פלאי הקידמה הטכנולוגית, היא נתונה עדיין לרחמיו של המתכנת בשר ודם. משפט זה נכון גם ביחס לשכל התת-מודע שלנו. השכל מפיק את מה שהכנסנו בו מלכתחילה. האם אתה מזין אותו ב"ג'נק פוד" או שמא במזון עתיר תזונה?

הדברים שבהם נתמקד הם הדברים הראשונים שיבואו לידי ביטוי. ארנסט הולמס כתב, "אנו נוטים להפוך למה שאנו מזדהים אתו".

איש עסקים אמריקאי שחור מניו-אורליאנס, כתב לאחרונה באומרו, "נולדתי למשפחה מאוד ענייה שחיה בפרברי ניו-אורליאנס. אבי נהג תמיד לומר לאמי, לי ולארבעת אחי ואחיותיי, "אם נולדת עני, חסר השכלה ושחור, אין לך הרבה סיכוי בעולם הזה."

"ידעתי שנולדתי שחור ולא היה לי ספק שהייתי שחור. בנעורי נהניתי מבית הספר, אך ידעתי שאבי מצפה ממני לעזוב את בית הספר כאשר ימלאו לי 15 כדי שאסייע לו לעבד את חלקת האדמה בת שני הדונם שחכרה משפחתי. כאשר התקרבתי לגיל 15 השלמתי עם גורלו של אדם חסר השכלה ועני, חסר סיכוי בעולם זה. לאחר מכן ארע דבר בלתי-צפוי. הציעו לאבי עבודה טובה יותר במפעל בעיר. בן לילה גדלה הכנסת המשפחה. עזבנו את המשק ועברנו לבית עירוני קטן. אבא עדיין חשב שמוטב לי להפסיק את הלימודים ולמצוא עבודה. אולם, כאשר התקרב הגיל בו מותר להפסיק ללמוד על פי החוק, פתחה אמי את פיה לראשונה בחייה, "ג'ימס לא יעזוב את בית הספר," הודיעה נחרצות לאבי. "הוא ירכוש השכלה טובה וכך יזכה לחיים טובים יותר לעצמו, לילדיו ולנכדינו. אלוהים אינו רוצה ששחורים יהיו עניים וחסרי השכלה." הותר לי להמשיך וללמוד בתיכון. הודות למלגה ולסיוע מצד הורי, למדתי במכללה במשך ארבע שנים. במשך שנים רבות הצלחתי מאוד בעסקים. כעת אני מספר לכל אדם בקהילתי שהוא מסוגל להצליח למרות גוון עורו והתנאים בהם נולד."

סיפור זה ממחיש שאסור לנו להיכנע לחסדי התנאים, אלא להתעלות על תנאי חיינו. הסיפור הזה גם מצביע על כוחן של הצהרות שליליות וחיוביות. כאשר אתה מאשר כי "אין לי סיכוי" אתה מביס את עצמך. הגישה האומרת: "אני מסוגל לעשות זאת" היא תמיד זו שבזכותה הצלחה היא אפשרית וזמינה..

מה שאנו מצפים הוא מה שאנו מקבלים

בחיים נשיג את מבוקשנו ...או שלא. החיים נותנים לנו תמיד את מה שאנו מצפים. למה באמת אתה מצפה? תקוות, חלומות וביטויים כגון "הייתי רוצה" הם נהדרים, אך למה אתה מצפה? מה אתה באמת רואה בעתיד שלך? אם אתה מקווה לפתוח עסק משלך ולהרוויח הון תועפות, אך אינך מצפה שזה יקרה, אתה צודק, זה לא יקרה! אם אתה חולם לרכוש כישורים חדשים אך סבור שמאוחר מדי שתיש זקן ילמד דברים חדשים, אתה צודק, זה מאוחר! אם היית רוצה לרכוש יותר חברים או אולי ליצור יחסי אהבה עם אותו אדם מיוחד אך בו-זמנית אינך מסוגל לראות כיצד זה יתממש, אתה צודק, זה לא יתממש!

כעת תוכל לשאול, "שמעתי כי ציפיות גבוהות עלולות לגרום לחרדות ומתחים." כאן המקום לצטט את מלותיה הנבונות של הסופרת האמריקאית, טרי קול-ויטאקר בספרה, מה שאתה חושב עלי, זה לא ענייני: "אחרים אינם המקור שלך... כאשר אנו חושבים שמה שאנחנו רוצים נובע מאחרים, נכנס בנו פחד. נראה לנו "שהם עוצרים בעדנו" ואנו מחפשים כיצד לרצותם כדי להשיג את מה שנראה לנו שאנו צריכים. זוהי תלות." משמעות הדבר היא שהצפייה לטוב שלנו צריכה לנבוע מהמקור היצירתי שלנו ולא מאחרים. ציפיות הנובעות משאיפה לרצות אחרים, או להתאים לתבניות שאחרים יצרו עבורנו, ציפייה כזאת אכן עלולה להיות מלווה בחרדות ומתחים. ציפייה הנובעת מתוכנו היא ציפייה חיובית המסייעת ליצירת המציאות החדשה אליה אנו שואפים.

כעת התחל להצהיר ולצפות - אך לא לדרוש - תנאים וחוויות שהם אך ורק חיוביים, משפרים את החיים ומתגמלים ביד רחבה. אתה ראוי לכל זה: אהבה, בריאות, כסף ואושר וכל חוויה טובה. אתה יצור מיוחד וייחודי, יחיד במינו.

צפה לתוצאות חיובית ותיווכח בהתגשמותן בחייך! אין לך מושג עד כמה אתה מוצלח. כאשר תהיה מודע יותר לכוחות האדירים והסמויים הטמונים בך, תשיג יותר מכפי שחלמת. הבה ניפטר מהתירוצים! הפוך את העצמי הפנימי שלך, ולא אנשים אחרים, למקור שלך ותוכל לצפות לתוצאות חיוביות המעשירות את החיים!

מה התירוץ שלך?

עובדים סוציאליים, עובדי רווחה ואחרים, העובדים עם אנשים טעוני טיפוח, מגלים בני-אדם מכל הגילים, מקשת של אמונות דתיות והשכלה, החיים בעוני ובחסר. טעוני הטיפוח מייצגים חתך של האנושות. יתכן אמנם שחוסר השכלה וחוסר בכישורים "שיווקיים" הם המאפיינים השולטים, אך למרבה הפלא, אנשים רבים החיים מקצבת סעד, הם דווקא בעלי השכלה. על אף שטעוני הטיפוח שונים זה מזה בהיבטים שונים של אופיים, למרביתם יש דבר אחד משותף: יש להם תירוץ, לעתים קרובות תירוץ טוב מאוד, מדוע הם אינם נמנים עם האנשים היצרנים בחברה. יש התולים את האשמה העיקרית לכישלונם בצבע העור שלהם או במוצא העדתי. אחרים רואים את הרעה החולה בהיעדר כישורים או השכלה מספקת. אחרים יספרו לך כיצד זכו ליחס מקפח מצד הזולת או החברה. אם תפגין מעט עניין הם יספרו לך קרוב לוודאי את סיפור חייהם. בדרך כלל הם יציגו בפניך סיפור אומלל ומשכנע, רווי ב"תירוצים טובים" מדוע נכשלו לחלוטין.

נעזוב לרגע את טעוני הטיפוח ונעבור אל ה"מעמד הבינוני" הדגול. מר וגברת מעמד הביניים חיים הרבה יותר טוב מטעוני הטיפוח. אחדים מהם מאושרים למעשה והגשימו את עצמם. כאשר זה כך, יברך אותם האל, הרי זוהי תמצית החיים.

אך לעתים קרובות מדי, אין זה כך. מעמד הביניים בארץ ובעולם, אינם חבר אנשים מאושרים ומסופקים. לגבי רבים, מצב של להיות ממוצע ובינוני ו"באותה סירה כמו יענקל ושמרל", אינו מהווה גורם התורם להערכה עצמית. לעתים קרובות "מר בינוני" מרגיש מאויים על ידי העשירים והעניים כאחד. לעתים קרובות הוא חש שאינו נהנה מאותם יתרונות או "פרצות" שהם מנת חלקם של העשירים. בו-זמנית, נוצרה אצלו טינה כנגד תמיכה במחוסרי כל.

בדרך כלל "מר בינוני" מסוגל לצוף, ממש בקושי, אך לעתים קרובות חסרה לו חדוות חיים. קנאה בעשירים והכעס הקשור למסים הגבוהים שהוא משלם כדי לתמוך בעניים אינם גורמים לו לחדווה, שלווה ואושר. גם לו, יש סיפור חיים משלו. יש לו תירוצים רבים ובדרך כלל "מאוד הגיוניים". לעתים קרובות מדי הוא נדבק לסיפור שלו בעוד שאילו היה משתחרר ממנו, היה יכול להתקדם ולהצטיין!

כאשר אנו מטפסים במעלה הגבהים של ההצלחה הגדולה, מתגלים לנו נשים וגברים מכל שדירות החיים. אחדים נולדו עם מה שמכונה "כפית זהב" בפה. חלקם החלו את דרכם מאפס. מרביתם היו פעם חלק ממעמד הביניים הגדול. גם למוצלחים ביניהם יש סיפור, סיפור מלהיב כיצד עשו זאת בגדול. כאן יש הרבה פחות תירוצים - לפחות לא במישור הכספי.

אזדרז ואומר כי הצלחה כספית אינה אלא היבט אחד, אף אם חשוב, של ההצלחה הטוטלית. מה שטוב בהשגת עצמאות כספית הוא שאתה חופשי להסב את תשומת הלב שלך וכוח שכלך לחוויות האחרות והחשובות של החיים. העושר החומרי לכשעצמו לא יהפוך אותך למאושר. פשוט מספר האתגרים שאיתם תצטרך להתמודד יקטן באחד, בתנאי שאתה מבין את החוקים השולטים בעושר ומשתמש באוצרך בתבונה.

מהו התירוץ שלך? אנחנו יצורים מאוד יצירתיים, כל אימת שאיננו משיגים הצלחה מלאה במאמץ כלשהו, קל לנו לחפש ולגלות "סיבה טובה" לכישלון. הצרה בתירוצים, גם הטובים ביותר (ההגיוניים) היא שהם תחליף גרוע להצלחה. החיים עם התירוצים ועל פיהם אינם מתגמלים. הם באמת תירוץ גרוע לאדם שלא הצליח להיות מנצח.

מה יקרה אם תוותר על התירוצים שלך? מה יקרה אם תפזר את כולם ולא תסחוב אותם יותר אתך? אם תוותר על הסיפור מדוע לא הצלחת, תוכל לכתוב סיפור חדש. הסיפור החדש שלך יוכל להיות הסיפור האדיר ביותר שחווית אי פעם. הבחירה בידיך. לא תוכל גם לשמור על התירוצים וגם להצליח. כשיש סיפור אין הצלחה, ולהפך.

בנק הרעיונות שלך

ודאי הזדמן לך לשמוע כיצד אדם אחד אומר על אחר שעשה הון עתק: "התמזל מזלו. היה לו רעיון גדול והוא התעשר ממנו". נכון כי רעיונות טובים שזכו לביטוי הם לב ההצלחה, אך טעות לחשוב כי התמזל מזלו של אדם לגלות רעיון גדול או שזרם הרעיונות היצירתיים הוא דבר מקרי.

אין כל קשר בין המקרה ובין רעיונות גדולים. רעיונות מרתקים נמשכים להוגה המרתק. הוא מושך אותם על ידי הלך רוח נפשי (מודע ותת-מודע) המושך אליו רעיונות כאל מגנט.

רעיונות גדולים מזומנים לכל. הזרם הנהדר של המודעות האוניברסלית מציף כל העת את שכלינו בתפיסות חדשות. המחסומים הנפשיים שהקמנו בתוכנו הם הדברים היחידים שחוסמים זרימה טבעית זו של רעיונות מזהירים.

התשובה נמצאת תמיד בשאלה. אם רק נשאל את השאלה ונאמין, התשובה תגיע במהירה. הכוח זמין תמיד; הרעיון תמיד להוט להציג עצמו. היעדים היצירתיים של בני האדם הם תמיד לעשות משהו חדש, טוב יותר, גדול יותר, יפה יותר ותורם יותר. יחד עם זאת, אנו מבזבזים חלק כה ניכר מזמננו היקר בשמירה על תפיסות נפשיות שמושכות דפוסי מחשבה שליליים. עד כדי כך איתנה אמונתנו המוטעית בחסר, במגבלות, בסבל.

האפשרויות להגיע לרעיונות גדולים מהתת-מודע הן אינסופיות ורבות לאין קץ. משימתנו איננה ליצור רעיונות גדולים אלא להיות פתוחים לקליטת הרעיונות החיוביים המציפים אותנו. כדי לעשות כך עלינו לנקות את ההריסות ולהסיר את המכשולים. בעולם החיצון לא נשיג דבר. הכל מצוי בתוכנו פנימה ומחכה להכרה.

האמונה היא המפתח. שחרר את עצמך בכך שתשאל את השאלה שתביא לך השראה. בעזרת האמונה המוחלטת, התשובה מצויה והיא תגיע אליך. אם ברצונך להתחיל עסק חדש, להשיג עבודה טובה יותר, לצאת לנסיעה, לקנות דירה חדשה, למצוא בן/בת זוג לחיים, ליצור אמצאה חדשה, לכתוב ספר או לגלות השקעות חדשות ועשירות, הצג לעצמך את השאלה: "כיצד אוכל להשיג שאיפה ראויה זו?"

אל תאבק כדי למצוא את הדרך; דע כי התשובה תגיע. אל תדאג ואל תטיל ספיקות; שמור על ביטחון עצמי והאמן! במהירה, בתוך שעה, יום, שבוע או חודש, תתגלה לך התשובה. היא אולי תבוא מקול שקט שנמצא בתוכך, או אולי תופיע בצורת זרע שיתחיל לפרוח, לאט אבל בטוח. אל תטיל ספק בכך שהתשובה תופיע ואל תאלץ אותה. עליך רק להאמין שהיא תבוא. כל דבר הוא אפשרי, רק לבעל האמונה. לא תצטרך לעמול קשה כדי להגיע לתשובה. למעשה, העבודה היחידה הנדרשת מצידך היא להסיר את כל המכשולים (שליליות) בדרכה של התשובה. המפתח לבנק הרעיונות שלך הוא אמונה בעצמך ובמשאלות לבך לביטוי יצירתי יותר. השכל התת-מודע אוגר רעיונות בלתי מוגבלים והוא גם האמצעי לתרגום רעיונותיך לשווה ערך מוחשי או כספי.

בתהליך של הפיכת הרצון למעשה, יתכן שתידרש פעולה מצידך. אלוהים עוזר למי שעוזר לעצמו. יחד עם זאת, לא דרוש כל מאמץ כדי ליצור רעיון מבריק. רק אמונה.

כדי לקבל רעיון עליך להיות פתוח כלפיו, ולהאמין אמון מלא שהוא יגיע. אמונה היא התשובה: אמונה בתבונה היצירתית ואמונה ביכולת שנתן לך האל. התשובה זמינה. הרעיון יבוא.

כאשר רעיון הופך ברור מאליו, יתכן שיהיה עליך להפעיל את שיקול הדעת לפני שתיישמו. לא תמיד הרעיון שיופק יהיה במצב זמין ליישום מיידי. בנק הרעיונות שלך יפיק לך לפעמים רעיון כשהוא במצב גולמי, רעיון הדורש התאמה ועיבוד.

לעתים קרובות, בדומה ליהלום בלתי מלוטש שנחצב זה עתה, יש ללטש את היהלום ולהכינו. יתכן שידרשו בחינה וליטוש בלווית סבלנות. המשימה שלך עשויה להיות שינוי הרעיון ממתכונת רחבה וכללית לצורתו האישית והייחודית.

באמצעות הבחינה, התפילה ו/או ההגות, יתברר לך מהי הדרך הטובה ביותר ליישם את הרעיון הבסיסי שלך. ככל שתחזק אמונתך, כך החזון יהיה ברור לך יותר. ככל שיחזק רצונך, כך יתחזק הרושם על התת-מודע והתוצאות המקוות יגיעו מהר יותר.

אם הרעיון שלך נהגה מתוך אהבה, למען קידמה, יצירה, עזרה ושיפור, אזי השגשוג וההצלחה יהיו שלך, כאשר הרעיון יתגלה לך. אל תדחק בו, אל תזרזו להופיע, אל תדאג ואפילו אל תעמול קשה. כאשר אמונתך חזקה וגישתך חיובית, כל מה שדרוש להצלחה יבוא על מקומו. אם דרושים כישורים נוספים מסוימים, יתברר לך כיצד להשיגם. אם דרושים אנשים אחרים, הם יתחילו להופיע בחייך. אם דרוש לך כסף ממקורות חיצוניים, גם הוא יהיה זמין. כל מה שנדרש כדי לתרגם רעיון טוב למעשה, זמין תמיד. התת-מודע יודע כיצד ומתי. אם רק נמסור לו את כוונות ההצלחה האמיתיות שלנו ונבטל את התכנות הקודם והשלילי שבו, הוא יעשה את השאר.

התבונה האינסופית עומדת לרשותך. מקור הכוח הבלתי-מוגבל והאנרגיה היצירתית שבתת-מודע האוניברסלי הוא מקור הכוח לתת-מודע האישי שלך. זהו כוח רב עצמה. האנרגיה החזקה ביותר ביקום. השתמש בו בתבונה.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved