קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

לחלום ולהגשים

7. קבע את יעדיך

הסיפור הבא לקוח מסיפורי הדמות המצויירת המפורסמת, צ'ארלי בראון. צ'ארלי אינו מבין מדוע חשוב לקבוע יעדים ומטרה ברורה. באחד הימים הוא משחק בחצר ומתאמן בקליעה למטרה בחץ וקשת. הוא מושך את הקשת לאחור בכל כוחו ומעיף את החץ לכיוון הגדר. לאחר מכן הוא רץ לגדר ומסמן מטרה מסביב לחץ. לאחר ששיחק כך מספר פעמים, מופיעה לוסי. "כך לא מתאמנים בקליעה למטרה!" היא צועקת לעברו. "אתה אמור לסמן יעד ולקלוע אליו." היא אומרת. צ'ארלי משיב בתשובה הקלאסית. "אני יודע לוסי, אבל אם תעשי זאת בדרכי, לעולם לא תחטיאי את המטרה!"

לדאבוננו אנשים רבים מתייחסים לחיים כמו צ'ארלי בראון. הם לעולם אינם קובעים מטרות פן יחטיאו. מטרה ברורה של קביעת יעדים מספקת הנעה להמשך ביצועים. בחיים, קבלת החלטות ומאמץ המיושם להשגתם הופכים לקלים יותר כאשר אדם מבהיר לעצמו לאן פניו מועדות.

ולא, אדם דומה לאותו טייס במטוס נוסעים המודיע לנוסעים, "גבירותיי ורבותיי, יש לי חדשות טובות וחדשות רעות. החדשות הרעות הן שאיבדנו גלגל אחד ואת מכשיר הניווט. החדשות הטובות הן שיש לנו רוח גבית ולכל מקום שאנו טסים, אנו נגיע הרבה יותר מהר."

יעד הוא מטרה, סיבה להיותך במרוץ! יעד הוא יותר מאשר סתם חלום, הוא מטרה ספציפית שלפיה אתה פועל. יעד איננו מחשבה על מה היית רוצה, אלא מחשבה המנותבת למטרה מוגדרת. אי אפשר לנקוט בפעולה חיובית לעתיד עד לקביעת יעד. שום דבר אינו אפשרי ללא קביעת יעד.

אם אתה רוצה להצליח בכל מאמץ ראוי לשמו, עליך לקבוע יעדים ב ג ד ו ל!

סוד ההצלחה

מה צריך אדם כדי להצליח בחיים ובעסקים? איזה תכונות ואיזה שיטות עלינו לסגל לעצמנו כדי להשיג הצלחה? השאלה הזו העסיקה חוקרים רבים במיוחד בארה"ב שם החברה הינה מאד תחרותית והישגית.

בשנת 1953 נערך מחקר באוניברסיטת ייל שבארה"ב, מטרת המחקר הייתה לבדוק את ההישגים אליהם מגיעים בוגרי האוניברסיטה לאחר סיום הלימודים ולנסות לגלות מהן הסיבות להצלחות או לכישלונות.

במסגרת המחקר נתבקשו בוגרי מחזור 1953 למלא שאלון ארוך. כעבור 20 שנה, בשנת 1973 איתרו עורכי המחקר את בוגרי אותו מחזור שנותרו בחיים ובדקו את הישגיהם. החוקרים היו זקוקים לקריטריון הניתן למדידה ולכן בחרו להשתמש בהישגים הכלכליים כמדד להצלחה.

תוצאות אותו מחקר גילו כמה עובדות מעניינות. ראשית ניגלה כי אין כל מיתאם בין ההישגים בלימודים לבין הצלחה פיננסית. עוד ניגלה כי אין גם כל מיתאם בין מנת המישכל, הI.Q.- של הנחקרים, לבין השגת הצלחה פיננסית.

בתחום הנושא של הצבת יעדים ניגלה ממצא מדהים. ראשית נמצא כי רק 3% מבוגרי אותו מחזור נהגו להציב לעצמם יעדים באופן מסודר ולפעול בצורה שיטתית להשגת אותם יעדים.10% נוספים נהגו לפעול בשיטת הצבת יעדים באופן חלקי ולא בצורה מסודרת.

כאשר בחנו את הקשר בין הצבת יעדים לבין הצלחה פיננסית נתגלה כי אותם 3% שנהגו להציב לעצמם יעדים ולפעול בצורה שיטתית להשגתם צברו יותר כסף ורכוש מאשר כל שאר 97% ביחד.

תוצאות מחקר זה אינן יוצאות דופן, בעשרות מחקרים וריאיונות עם אנשים מצליחים בכל תחומי החיים ניגלה כי הנושא של הצבת יעדים ופעולה שיטתית להשגתם הינה תכונה המשותפת למרבית המצליחנים, זוהי פעולה הכרחית להשגת הצלחה בכל שטח שתבחר.

מה שיקבע אם תקום או תיפול איננו מי אתה והיכן היית, אלא לאן פניך מועדות. אם אין לך יעדים, אינך מתקדם לשום מקום.

מחבר ספר זה מאמין בלהיות כאן ועכשיו ולחיות בכאן ועכשיו. אם קראת ספר זה מההתחלה, אתה יודע וודאי מה חושב המחבר לגבי אנשים ש"תקועים" בעבר או מבזבזים זמן רב מדי למחשבה על העתיד. החיים הם תמיד עכשיו.

מה שיפה בקביעת מטרות הוא ההתקדמות שאתה חווה בכאן ועכשיו כאשר אתה מתקדם לקראת יעדי העתיד שלך. בדיוק כשם שהחופשה הנהדרת המצפה לך מעניקה עונג רב בדרך ליעד, כך גם בקביעת יעדים. נוכל לחוות חדווה וסיפוק עצמי כאשר נהיה בדרך הנכונה. למעשה, הגמול שבעצם ההליכה לשם כמוהו שווה בעצם להגעה. הציפייה מלהיבה!

לאנשים קל לקבל החלטות לגבי מה שהם רוצים להשיג, במיוחד עם פרוס השנה החדשה. החלטה שאינה נתמכת באמונה ורצון נחושים איננה אלא מחשבה של מה האדם היה רוצה ואינה דומה לקביעת יעדים. 98% מההחלטות שאנשים מקבלים אינן יוצאות לפועל כיוון שהן מבוססות על תערובת פושרת של תקווה, כוח רצון וחשיבה של מה הייתי רוצה. הלך רוח של "אני מקווה שאוכל" או "הייתי רוצה" אינו מוביל לקביעת יעדים בצורה נחושה ולהשגתם בסופו של דבר. תוצאות יושגו רק בזכות הצהרות דינמיות וחיוביות, הנתמכות על ידי האמונה הנפשית של האדם המשוכנע באמיתותן. במקום כוונות מעורפלות, עליך להתחיל להאמין בהצהרות כגון: "אני יכול", "אני עושה".

הדמית היעדים

כאשר נשאל כיצד הוא מסביר את כושר ההמצאה המופלא שלו, ענה תומאס אדיסון, "זה מפני שלעולם איני חושב במלים; אני חושב בתמונות." אדיסון ידע להמחיש בדמיונו את הדברים שהוא חפץ להמציא ובכך היה אומן.

הישגים כבירים הושגו על ידי בני-אדם שיכלו להמחיש לעצמם בדמיון את רצונם. לאדיסון נאמר כי אור לא יוכל להתקיים בריק, אך הוא ראה זאת בדמיונו והאמין שניתן לעשות זאת. המומחים לעגו לתיאוריות של פסטר בדבר חיי החיידקים. הסברה מרחיקת הלכת של וויליאם הארווי בדבר מחזור הדם בגוף, זכתה לגיחוך מצד המדענים בדורו. רעיונו של סמואל לנגלי בדבר טיסה במכונה, זכה לבוז.

אולם, כל אחד מהאנשים האלה הצליח להפוך את חלומו למציאות.

קונראד הילטון אמר, "האדם, בעזרת האל ומסירות אישית, מסוגל לכל מה שהוא חולם."

אנשים המלמדים עצמם להשתמש בכוח של ההמחשה באמצעות הדמיות (ראה פרק 3), יוצרים כל העת תוצאות נפלאות ובונים להם רשימה מרשימה של הישגים. כל רצון שטבוע בשכלך וקשור בעקביות לפעולה פיזית קדימה נוטה להפוך למציאות אובייקטיבית. מציאות זו עשויה להיות דבר מה שנראה בנקל במישור הפיזי, כגון, בית חדש, מכונית יפה, סירה חדשה, תכשיטים, כסף, וכו'. או, זו עשויה להיות גישה או מצב, שאינם נראים לעין, אך בכל זאת ניתנים להמחשה בדמיון. הגישות, התנאים או איכות אופיו של אדם עשויים להתבטא בבריאות מושלמת, יחסי ידידות חדשים, מערכת יחסים משביעת רצון או עבודה טובה יותר. השכל והתת-מודע קולטים בנקל את ההדמיות שלך. בגלל אמת זו, עלינו להשתמש במשיחות מכחול נדיבות וצבעים בהירים כדי לצייר תמונה נפשית נהדרת על פני השכל, המשמש לנו כבד.

מ"גרוטאה" לטוב ביותר

למכר שלי, סוכן ביטוח בשם איתן, הייתה מכונית ישנה בת עשר. המטרה החשובה ביותר בחייו הייתה לרכוש מכונית מרצדס חדשה. כדי לחזק את כוח ההדמיה הוא לא הסתפק במחשבה על מרצדס יפה וחדשה, אלא גם גזר תמונות צבעוניות של האוטו שעליו חלם מפרסומות בכתבי עת. עד מהירה קישטו גזרי עיתונות אלה את השמשה הקדמית של המכונית הישנה שלו, הוא הדביק אותם על המראה באמבטיה ומעל שולחן העבודה שלו. הוא אפילו הניח תמונה אחת על הארון בחדר השינה שלו - זה היה הדבר הראשון שנגלה לנגד עיניו מיד כשפתח את עיניו בבוקר.

סוכני ביטוח מתחילים אינם מרוויחים הון רב, במיוחד לנוכח התחרותיות הרבה השוררת בתחום זה. אנשים רבים בעלי כוונות טובות אמרו לאיתן שיגיד תודה אם יצליח למכור פוליסות אחדות בשנה כדי לגמור את החודש. איתן הודה להם על עצתם, התעלם מכך לחלוטין והמשיך להתבונן בצילומים של המרצדס החדשה בעודו ממחיש לעצמו כיצד הוא יושב מאחורי ההגה ו"חורש" את הכבישים.

בתקופה שבה סוכני ביטוח רבים, חדשים וותיקים כאחד נשרו מהמקצוע, הצליח איתן למכור פוליסות ביטוח במיליוני שקלים! ומה אתם חושבים? הוא הצליח לקנות מרצדס חדשה שחורה. לא רק שקנה את האוטו המקסים הזה, אלא, גם שילם עבורו במזומן!

איתן השיג את מטרתו ומיד קבע לעצמו מטרה חדשה ואפילו גדולה מזו. הוא שוב הדביק תמונות של מושא המטרה שלו בחדר הארונות, במשרד, על המראה וכו'.

על כל תמונה הופיעה דירה מפוארת.

אנשים רבים אמרו לו שהוא משוגע אם הוא מקווה לקנות דירה כזו. "איתן, מדוע שלא תסתפק בדירה הקטנה שיש לך? בשביל מה אתה צריך דירה מפוארת יותר!"

התשובה של איתן הייתה פשוטה. הוא אמנם אוהב את הדירה הנוכחית שלו, אך עדיין רוצה דירה גדולה ומפוארת יותר. "זו המטרה החדשה שלי," אמר איתן.

איני חולק על איתן מסיבה אחת. הוא יודע מה מטרתו וכיצד להשיגה. הוא גם יודע עד כמה חשוב לקבוע מטרה חדשה כדי לקדם אותו בחיים.

יתכן שיעדינו אינם מתמקדים ברכב מותרות. מכוניות הן דבר נחמד, אך ישנם הרבה דברים נפלאים ביקום האדיר שלנו, מוחשיים ובלתי מוחשיים, שראויים כי נציג לנו אותם למטרה. עליך רק לבחור! זכור: עליך להמחיש ולצייר בעיני רוחך כל דבר שתחשוק בו.

לצמוח עם יעדיך

תוכניות חומש אינן בגדר חידוש. כלכלנים ומנתחי השקעות מחבבים את רעיון הצמיחה החמש-שנתית ותחזיות בנוגע להשקעות. בעולם של הספורט המקצועי, מאמנים, מנהלי קבוצות ובעליהן - במיוחד אלה של קבוצות כדורגל או כדורסל מפסידות - מגבשים כל העת "תכנית חומש לשיקום הקבוצה." לעתים קרובות מדי, תוצאות השנה החמישית של התוכניות אינן טובות בהרבה מאלו של הראשונה. תכנית חומש, בעסקים, בהשקעות, בחינוך, ספורט וכל פעילות אחרת, היא קרוב לוודאי התקופה המירבית לתכנון. יחד עם זאת, ניתן להשיג תוצאות טובות רק כאשר קובעים יעדים מוגדרים וחותרים כל העת להשגתם. כל תכנית שרק מנבאה "תוצאות מקוות" נועדה לכליה.

לפניכם תרגיל טוב למי שמבקש לקבוע יעדים ברצינות. המחש לעצמך תכנית חומש בחמש התחומים הבאים:

1.    עבודה,

2.    חסכון והשקעות,

3.    בית ומשפחה,

4.    התחום החברתי,

5.    השכלה.

 בקבעך תכנית חומש להשגת יעדים, קח על עצמך מחויבות. השב על כל השאלות הבאות, בבירור, בדיוק ובוודאות.

מדריך התכנון שלי לחמש שנים

)והתשובות שלי לשאלות הבאות(

1. העבודה (העסק) בתוך חמש שנים מהיום:

א. מה תהיה רמת ההכנסה שלי.

ב. מה יהיו תפקידי?

ג. מה הסיפוק שאני מצפה לו בעבודה?

ד. האם אפתח עסק חדש, ארחיב את העסק הנוכחי שלי או אמשיך לעבוד כשכיר?

2. חסכונות (עושר) 5 שנים מהיום:

א. מה יהיה הערך של נכסי נטו?

ב. מה ההשקעות בהן אבחר?

ג. האם אהיה עצמאי מבחינה כספית?

3.  הבית והמשפחה 5 שנים מהיום:

א. עד כמה תהיה מערכת היחסים עם בן/בת הזוג אוהבת?

ב. היכן אני ומשפחתי נגור?

ג. איזה דירה תהיה לי?

ד. לאיזו חופשה אצא?

ה. מה התמיכה הכספית שהייתי רוצה להעניק לילדי?

4.  פעילויות חברתיות

א. למען אלו מטרות אפעל, בתחום הרוחני, למען המדינה ו/או הקהילה, או למען עצמי?

ב. איזה סוג של ידידים הייתי רוצה?

ג. לאיזה קבוצות חברתיות אהיה שייך?

5. מטרות בתחום ההשכלה

א. אלו כישורים חדשים ארכוש?

ב. אלו כישורים חדשים אתחיל ללמוד?

ג. מה יהיו תחביבי החדשים?

להמשיך ולהתקדם

האדם המכוון עצמו ומתמקד במטרה מתקדם כל העת. תנועה מציינת חיים ותנועה קדימה היא מלה נרדפת להשגת יעדים. כאשר אין לך יעדים אישיים שאתה מתקדם להשגתם, תלך סחור סחור במעגל ותקפא על שמריך. בכל מקרה, אתה תיסוג מהחיים במקום להרחיב את ניסיון חייך. בחיים תמיד שואפים ליותר, לדעת יותר ולחוות יותר חוויות. כל נסיגה מצורה טבעית זו של התפשטות אינה בריאה ואינה מתגמלת.

יעדים מגבירים את האנרגיה שלך

האדם שצריך לסחוב את עצמו ולקום כל בוקר כדי לעמוד מול "יום נוסף של עבודה משעממת" והמעביר את היום איכשהו, הוא אדם שקבע לעצמו יעדים נמוכים יותר מהפוטנציאל שלו. יעדים גדולים מפיחים התלהבות באנשים חיים ומעניקים לאדם אנרגיה.

מי שנראה תמיד כבעל אנרגיה בלתי נדלית הוא אדם שקובע לעצמו יעדים בהתלהבות. מדובר בגבר או אישה בעלי חזון, הלהוטים לצאת מהמטה ולהשתתף באופן פעיל בחתירה אחר יעדיהם. אנשים שתמיד "נאבקים עם החיים" יוצאים עד מהירה מותשים. הם משתעממים, אינם מגלים עניין בנעשה סביבם ומשעממים את האחרים, הם מובסים ועייפים. בסופו של דבר הם נכנעים. האם שמתם לב כמה "אנשים עייפים" מסתובבים סביבכם?

כאשר החיים הופכים למאבק, אדם מתעייף ומובס. החיים גדולים מכדי שניתן יהיה להילחם בהם. או שאתה שוחה עם הזרם או שלא! התנגדות לחיים עלולה רק להביא לתבוסה עצמית. שאב אנרגיה מהחיים, על ידי קביעת יעדים גדולים וריאליים ולאחר מכן, שחה עם הזרם.

היה עקבי בנוגע ליעדיך

כאשר מדובר על קביעת יעדים, גדול הוא טוב יותר. יעדיך ישרתו אותך אם יהיו התחייבויות בקנה מידה גדול ובו זמנית עקביים ותואמים. כמו כן עליהם להיות ריאליים.

אדם הקובע לעצמו מטרה של רכישת מרצדס חדשה בעודו עובד כשוליה של סנדלר וחושב להמשיך באותו תפקיד,  הוא אדם שחי באשליה עצמית. מרצדס או מכונית יוקרה אחרת לכשעצמם אינם מטרה בלתי סבירה - אלפי אנשים נוהגים במכוניות האלה וגם אתה יכול! אבל אתה חייב לחשוב גם על דרך ריאלית להגיע למטרה שקבעת.

אין כל דבר רע או משפיל בנוגע לעבודה כלשהי: פקיד, מלצר, פועל במפעל, וכו'. יש מקצועות שבהם פשוט בלתי-אפשרי להרוויח סכומי כסף גדולים. בעיסוקים אחרים יש יותר הזדמנויות.

אם אתה בעל עסק משלך, תוכל כמובן להרוויח כסף, תלוי בכשרונך ובשירות שאתה מגיש לאנשים. קריירות של מכירה (שיווק ישיר, מקרקעין, ביטוח וכו') גם הם יכולים לסייע לך להעלות את כושר ההשתכרות שלך.

אם אחדים מיעדיך קשורים ל"דברים יקרים" - בית, מכונית מפוארת, תכשיטים ואביזרי מותרות אחרים לחיי שפע - עליך לתכנן את הדרך כיצד לרכוש את האמצעים הדרושים לאפשר חיים אלה. כדי שיהיו לך דברים יקרים (ואתה באמת ראוי להם) עליך לגלות תחילה מהי האסטרטגיה הטובה ביותר להרוויח כסף.

אם הצבת לעצמך מטרה לרכוש בית פרטי על חוף הים בשווי של מיליון דולר, אין כל רע בכך וניתן להשיג מטרה זו. אם ההכנסה הנוכחית שלנו אינה עולה בקנה אחד עם מקום מגורים כה מפואר, עלינו פשוט להציב לעצמנו מטרות ביניים, אבני דרך שיסייעו לנו להפוך את המטרה העתידית למציאות.

כדי לאפשר לך לממש את ההזדמנות הטובה ביותר להרוויח עליך להציב לעצמך מטרה גדולה ויצרנית, וכן ריאלית ובונה!

עליך לקבוע מטרה גבוהה ובעלת אתגר ככל שניתן כדי לעודד את האופי היצירתי שלך, אך גם לבנותה כך שתוכל להאמין בה. עליך לקבוע יעדים לטווח קצר או יעדי ביניים כדי להגיע ליעדים לטווח ארוך. יעדי הביניים צריכים להיות סבירים וברי השגה. צמח והתקדם ממטרה אחת לשניה!

"לראות" כיצד מטרותיך מתגשמות

כוח ההדמיה הוא בלתי יאומן. תרגם אותו למציאות ואז תראה כיצד יעדיך מושגים. אל תבלבל בין הדמיה יצירתית ובין חשיבה של מה הייתי רוצה או חלומות באספמיה. חלומות באספמיה הם חלק מחיי הדמיון שלך וזה עשוי להיות שעשוע או חוויה חיובית. חלומות כאלה אינם קביעת מטרות. לחשוב שהיית רוצה זהו תרגיל חסר משמעות ובלתי מכוון והוא תוצאה של לקוות.

ישנה אמירה שחוקה האומרת כי "לראות משמעו להאמין". אך הרעיון של מדע השכל פועל בצורה הפוכה בדיוק. אם קודם כל תאמין אזי תראה, תעשה ויהיה לך!

יתרונות החשיבה

ישנן רק שתי סיבות עיקריות מדוע אנשים עושים כל מה שהם עושים:

  1.  כדי לזכות ביתרונות

  2.  כדי להימנע מהפסדים

אנשים מבקשים להרוויח משהו שאינו נמצא כבר ברשותם, או שהם רוצים להימנע מלהפסיד משהו שלדעתם כבר נמצא ברשותם.

מדע השכל מראה בבירור שיש לנו כל זה מפני שבתוכנו נמצא עיקרון הבריאה. יחד עם זאת, במסגרת מדע הפסיכולוגיה, הוגן לומר כי בני אדם רוצים לאסוף יתרונות נוספים ויחד עם זאת להחזיק באלו שכבר נמצאים ברשותם.

גישה נפשית בריאה היא לדעת שמה שאתה תובע כשלך לא יילקח ממך. חשוב על יתרונות! היתרונות הם שלך, לא על ידי הוספת יתרונות חדשים, אלא על ידי סילוק רעיונות ישנים, חשיבה מוגבלת ושליליות אישית. השלך מעליך את בגד החורף הישן של הערכה עצמית נמוכה, מחשבות וחרדות אישיות מוגבלות ואז יצוצו הדברים האמיתיים, היפים ורבי העצמה.

אתה הפרס! בדומה ליהלום יפה וזוהר דרוש רק ליטוש כדי להוציא עצמים זרים ושאריות חיצוניות כדי שהיפה יתגלה. השלך את הציפוי השטחי והבלתי טבעי והנח לאורך לזרוח!

הכר את יעדיך ומדוע אתה רוצה אותם

קביעת יעדים בדרך יצירתית אינה קשורה לחלומות באספמיה וחשיבה של מה היית רוצה. עצם רציית היעדים עדיין אינה הופכת אותם למציאות. עלינו לבטא את מאוויינו ולתמוך בהם באמונה של ממש. במקום לרצות עליך לדעת. במקום לחלום עליך לקבל. אין כל צורך לרדת על ברכיך ולהתפלל (על אף שתוכל לעשות זאת אם תרצה). עליך להאמין ולהיות משוכנע שהדבר כבר שלך!

ידיעה היא המרכיב המרכזי. תחילה עליך לדעת מה אתה רוצה ומדוע אתה רוצה זאת. עליך להבין את הכוונה מאחורי כל יעד אליו אתה שואף. עליך לדעת בוודאות שכוונותיך הן תמיד חיוביות ומרוממות, לעצמך ולגבי כל המעורבים. קדם את הידיעה שלך צעד אחד קדימה: דע שהיא תהיה שלך!

קבל את מטרותיך ואז נקוט בפעולה

ברגע שתדע כי מטרתך טובה וברגע שתפעיל את התת-מודע שלך ותדע שהוא יביא לך את הרצון או יביא אותך לדעת את הרצון שלך, קבל זאת כמוגמר. קבלה אינה אומרת שאתה יושב בחיבוק ידיים. יתכן שתידרש פעולה פיזית רבה מצידך. עליך לבצע בזהירות את כל הפעילויות הדרושות ועדיין לקבל את התוצאות כאילו היעד כבר הושלם.

האדריכל של בניין גדול ומודרני יודע כי עבודתו גמורה ברגע שהשלים את התכנון. יתכן שיעברו מספר חודשים עד אשר תבוצע העבודה והמבנה יעמוד על תילו, אך הוא יודע שהמשאבים יגשימו את התכנון המפואר שלו. באופן דומה, בו זמנית, כשאתה מתאמץ להשיג את היעד קבל אותו כעובדה. אין מקום יותר לספיקות, אלא רק לקבלה ולאחריה פעולה.

הכרז על היעד - לעצמך

לאחר שקבעת יעד לשכל והשתמשת בעיני השכל כדי לדמיינו בדרך שהיית רוצה אותו, הגיע הזמן להכריז על היעד - לעצמך. הגיעה העת לקבל מחויבות איתנה לעצמך. יתכן שתחוש דחף בלתי נשלט לספר לאחרים על היעד הכביר שלך, אך עליך להתנגד לדחף הזה, לפחות עד שהיעד יכנס להילוך גבוה והגלגלים ינועו קדימה.

לעתים קרובות מדי אנרגיה המכוונת למטרה חדשה נשחקת בכך שאנו שמים מבטחנו באחרים. לעתים, כאשר אתה מספר לאחרים על הפרויקט המתוכנן שלך, אתה פוגע בכוח שמאחורי הפרויקט. במקרה כזה גם יש אנשים החשים עונג כה רב כשהם מספרים לאחרים על התכניות הגדולות שלהם עד שיכולה להיווצר אצלם נטייה לחלום על תכניות חדשות במקום לבצע את התכנית הקיימת עד לסיומה המוצלח.

בשלבים המוקדמים עליך להודיע על תכניותיך רק לעצמך. אחת הדרכים הטובות לעשות זאת היא לרשום את יעדיך על הנייר. עליך לבטא כל פרט בדיוק כפי שהיית רוצה אותו. השימוש בעט ובנייר יתרום לך למימוש סופי של רצונך. הוא יעניק לך תחושה אמיתית של מחויבות. מאוד מועיל לרשום את כל תכנית היעדים בדיוק כפי שאתה רואה אותה. רק אל תיצוק אותה בבטון. היה פתוח לכל שינוי מועיל או דרכים חדשות שעשויות להיפתח בפניך. הצהרה כבירה של קביעת מטרות היא: "זהו היעד שלי ואני עומד להשיגו באופן ובמועד הבאים... אני פתוח להשיגו קודם לכן או אפילו בצורה טובה יותר מאשר תכננתי!"

אמונה ביעד

אמונה ביעד היא תנאי הכרחי לקביעת מטרה. ללא אמונה אין סיכוי שהיעד יהפוך לעובדה. אמונה חזקה חשובה גם כאשר תעמוד בפני מכשולים. אם קבעת לעצמך מטרה גדולה, אזי האומץ שלך, השכנוע הפנימי והנחישות יעמדו למבחן. עליך לדעת זאת מראש. שמור על אמונתך והיא תחזק את ידיך.

האמונה תהפוך אותך למאמין ומאמינים הם משיגנים! כל שפעות החיים מזומנים למאמין. לו רק תוכל להאמין, איש לא יעצור בעדך. האמן בדבר והוא יהיה שלך.

כמה יעדים?

כאשר אתה קובע יעדים, חשוב לשמור על התמקדות במטרה. אין זאת אומרת שאינך יכול לנוע בבת אחת לקראת מספר יעדים. אתה יכול. פעולה לקראת השגת מספר יעדים בו זמנית היא דבר מצוין לכשעצמו, בתנאי שהם ריאליים ובעלי אופי עקבי. שני יעדים העומדים בסתירה האחד לרעהו, עלולים לבטל זה את זה.

יעדים השזורים האחד בשני (קרובים מאוד) הם מאוד יצרניים. ניתן גם להצמיד את היעדים ללוחות זמנים ולרצונות שונים. אנו זקוקים ליעדים לטווח קצר, יעדי ביניים ויעדים "סופיים".

נניח שתכנית חומש "סופית" של יעדים כוללת חופשה בת שישה חודשים שבמהלכה אתה מתכנן לטייל בדרום אמריקה. היעד לטווח קצר עשוי להיות חתירה לקראת העלאה בשכר הודות לעבודה טובה או הרחבת העסק. יעד ביניים עשוי להיות לחסוך כמה עשרות אלפי שקלים לחופשה מתוכננת בטווח זמן מסוים, כשכולם מובילים לחוויה ה"סופית" שבה תעלה על מטוס או תפליג בשייט תענוגות באנייה מפוארת.

עוד על ההתלהבות

הפילוסוף הנרי דיויד ת'ורו נהג לשכב במיטה כמה דקות מדי בוקר ולספר לעצמו את כל החדשות הטובות שיכל להעלות במוחו: היה לו גוף בריא, שכלו היה ערני, עבודתו הייתה מעניינת, העתיד נראה מזהיר, בני-אדם רבים נתנו בו אמונם. לאחר מכן היה קם לקראת יומו שהיה מלא בדברים טובים עבורו, בבני-אדם טובים ובהזדמנויות טובות. הוא יצר התלהבות לפני שהחל את היום. באותו יום, ת'ורו נטל אחריות על רמת ההתלהבות שלו במהלך אותו יום.

התלהבות היא נכס כביר. היא מביסה את הכסף, הכוח וההשפעה.

תוכל לעשות כל דבר, אם יש בך התלהבות. התלהבות היא השמרים המתפיחים את תקוותיך עד לשמיים. התלהבות היא הניצוץ שבעיניך, הקלילות שבצעדך, אחיזת ידך, הדחף הבלתי-נשלט של רצונך והאנרגיה שלך לבצע רעיונות. ההתלהבות מונחת ביסוד כל התקדמות! התלהבות מביאה להישגים. בהיעדר התלהבות ישנם תירוצים בלבד.

וויליאם ג'יימס, הפסיכולוג האמריקאי הידוע טוען כי אדם מרגיש כפי שהוא פועל. לפיכך, התלהבות פועלת בדרך הבאה: אם אתה עומד להרגיש נלהב, הרי שאתה בהכרח נלהב.

תן להתלהבות להשתקף מקולך, מעשיך, הבעות פניך, אישיותך, מלותיך ומחשבותיך! מאז ומתמיד הישגים גדולים הושגו בכוח ההתלהבות.

התלהבות היא אמצעי מעולה לבניית יעדים. היא ערך מופשט ומועיל ביותר. אי אפשר לראותה, לשקלה, למדדה או להגדירה מבחינה מדעית, יחד עם זאת זהו דבר מציאותי - כוח רב עוצמה. זוהי האנרגיה, ה"כוח המדרבן", המניע בני-אדם להשיג את יעדיהם הגבוהים. ככל שאנו נלהבים יותר, כך רבה יותר חדוות החיים שלנו. כדי להפיח יותר התלהבות בחייך, עליך לראותם כהרפתקה רבת תהילה, מלאה בחוויות מלהיבות ובעלת פוטנציאל בלתי מוגבל. זו האמת על אודות עצמך!

יש באפשרותך ליצור עולם חדש ומלא חדווה לעצמך. איש אינו מונע ממך משהו טוב. הצלחתך גדלה מדי יום. אופקיך מתרחבים כל העת. כל העולם היפה הוא מגרש המשחקים שלך. הדבר היחיד המפריד בינך ובין ההצלחה הטוטלית הם מספר רעיונות שליליים. הבט פנימה. גלה ועקור מן השורש גישות ומחשבות כוזבות ומגבילות.

הנח לאורך לזרוח והחשיכה תיעלם. החיים הם השי הגדול ביותר - הרפתקה מלהיבה. היה כאן ועכשיו והתענג עליהם. הפוך כל יום ליום של התחלות חדשות ומלהיבות. שחרר כל אשם שעלול לקנן בך. סלח לעצמך. היה עדין כלפי עצמך. מעולם לא חטאת מלבד במספר משגים. אז היית פחות מודע. כעת אתה הרבה יותר מודע. סלח לעצמך והרפה מהעבר. קבע לעצמך יעדים חדשים ומלהיבים, היום, ולך עליהם!

הפוך אותם ליעדיך

אל תתיר לאיש לבחור עבורך את יעדיך. כדי להשיג תוצאות טובות, יעדיך צריכים להיות שלך בלבד, על אף שאחרים עשויים ליהנות מיתרונותיהם. אם אתה מנסה למצוא חן בעיני קרוב, בן/בת זוג, אהוב או ידיד כאשר אתה בוחר יעד, עליך לבדוק את עמדת המוצא שלך. האם יעד זה הוא באמת משאלת לבך? אם לא, קלושים הסיכויים להשגתו.

מרביתנו מושפעים ללא טעם, במודע או שלא במודע, מאנשים אחרים, במיוחד קרובים ואהובים. דעותיהם כה יקרות לנו שאנו עשויים למעשה לקבוע יעדים על פי המלצתם. לעתים קרובות (בדרך כלל) הצורך שלנו באישור הוא חזק מדי. אנו עלולים לנטוש את רצונותינו ללכת בנתיב אחר בתקווה לספק אחרים. יעדים הנקבעים במטרה להשביע את רצון האחרים נועדו בדרך כלל לכישלון. יעדים כגון אלו שבהם הצורך שלנו באישור מהזולת הוא כה חזק, הם יעדים שלא נהנה מהם זמן רב. אף אדם אינו אי בודד. היעדים שלנו מתרכזים בדרך כלל סביב אנשים אחרים ויעוצבו אי-שם בתחומי הסביבה והחברה שבה אנו חיים. יחד עם זאת, עליהם להיות שלנו!

אם אתה נשוי באושר או חי עם אדם אהוב, אזי אושר הדדי, הצלחה וביטוי עצמי הם שיקול חשוב. כדי להתקדם יחד, רצוי שלא יהיה ניגוד בין יעדי שני הצדדים. גישה של תן וקח לא תזיק, אך אסור שאדם יחיה את חייו בצילו של הזולת. מי שעושה כך מגיע בסופו של דבר לבעיות זהות והגבלות עצמיות, שתוצאתן טינה. כדי להגיע להישגים ראויים עליך לקבוע יעדים ראויים. כדי ליהנות מיעדיך, הם צריכים להיות שלך.

עצה לנבונים. אם אתה כבר נשוי או חי עם מישהו ורוצה להישאר במצב זה, אזי פשרה עשויה לעלות על סדר היום. יחד עם זאת, מן הראוי שכל שותף במערכת היחסים ייתן לאחר מרחב מחייה, כדי לפעול להשגת יעדים אישיים בתחום הקריירה, ההשכלה וכו'.

אם אינך מצוי במערכת יחסים מחייבת, מן הראוי לדון ביעדים ארוכי טווח ולשקלם, לפני שתיכנס למערכת כזו.

בחינת יעדים

המטרה של עשר השאלות הבאות היא לדרג את עצמך בעשרה תחומים מוגדרים, כדי לקבוע מה היעדים הדורשים קדימות בחייך. לשם כך ניעזר בדירוג של 1 עד 5: טוב מאוד - 5 נקודות; טוב - 4 נקודות; מספיק - 3 נקודות; דרוש שיפור - 2 נקודות; דרוש שיפור רב - נקודה אחת. תן ניקוד לפי דירוג זה לכל אחת מעשר השאלות הבאות. בצע תרגיל זה במהירות. הנח לדמיון להנחותך והיה ישר!

1.    מערכות יחסים

________

2.    להסתדר עם אחרים

________

3.    יכולת מנהיגות

________

4.    יכולת עבודה

________       

5.    יכולת להרוויח כספים

________

6.    מודעות ליכולות

________

7.    הערכה עצמית/גישה

________

8.    איכויות רוחניות/פסיכולוגיות

________

9.    השכלה ומיומנויות

________

10.    זיכרון ויכולת היזכרות

________

כעת חבר את הספרות שכתבת ליד כל עשר השאלות ורשום את הסכום הכולל כאן:

________

בחינת כישורים זו, בתנאי שהיא מבוצעת בצורה ספונטנית, צריכה להצביע על תחומים בחייך שמן הראוי להקדיש להם תשומת לב מיידית. אם רשמת את הסיפרה 5 בכל מקום, אזי מצבך מעולה או שאתה פשוט שקרן!

בכל מקום שבו מופיעה הספרה 4 דרושה שימת לב מעטה בלבד. 3 לצורך תרגיל זה הוא דירוג ממוצע, אך אתה אינך רוצה להיות "ממוצע" אלא שואף לטוב מאוד! אם מופיע לעיניך דירוג נמוך מ3- אזי תדע היכן עליך להתמקד ודי לחכימא ברמיזא. אם מלאת ביושר 5 נקודות ("טוב מאוד") לכל עשר השאלות לעיל ובסך הכל קיבלת 50 נקודות, הכפל את יעדיך ותגיע מ50%- (טוב מאוד!) ל100%- (מושלם). אלה שטרם הגיעו לשלב המושלם ולא תמיד מתבטאים כ-"טוב מאוד" - התעודדו! עליתם על דרך המלך. אם סכום כל הנקודות שלכם נמוך מ40-, אזי דרככם תהיה פשוט ארוכה יותר מזו של אחרים - והרי מדובר פה בדרך להצלחה. הצלחה היא מסע, לא יעד.

טבלת היעדים שלך

עכשיו כשאתה מתחיל להיות מודע לתועלת שבקביעת יעדים, השתמש בטבלת היעדים שלהלן כדי לקבוע לפחות שלושה יעדים שהם בעדיפות עליונה לגביך. לגבי כל יעד ציין את היעד שברצונך להשיג, המכשולים העומדים בדרכך אל היעד, פתרונות למכשולים, זמן מדויק להשלמת היעד (תאריך השגת היעד) והתועלות שתצמחנה לך מהשגת היעד.

יעד מס' 1

________

מכשולים

________

פתרונות למכשולים

________

תאריך השלמת היעד

________

תועלות מהשגת היעד

________

הערות

________

תוכל להכין עותקים מטבלת היעדים ולהשתמש בהם לקביעת כל אחד מיעדיך. זאת ועוד, תוכל להשתמש בטבלת יעדים זו כקו מנחה לבניית הטבלה שלך על פיסת נייר גדולה הרבה יותר. כך יהיה לך יותר מקום לכתוב.

יעדים יומיומיים

כל אדם שמיטיב לקבוע יעדים, קובע לא רק יעדים לטווח קצר, בינוני וארוך, אלא גם יעדים יומיומיים. מי שקובע יעדים יומיים זוכה ליתרונות רבים. נוהג שגרתי זה מקנה לאדם את המשמעת הרוחנית הדרושה כדי להעפיל ליעדים הגדולים וה"סופיים". משמעת יומית מפעילה את תוכנית ההצלחה הטוטלית שלך בתנועה סינרגטית. אל תדחה אותה ולו גם ביום אחד! התחל כבר עכשיו לעבוד עם יעדים יומיומיים. אל תאמר "אעשה זאת באחד הימים." עשה זאת היום!

הרעיון של חיים מצליחים מפעיל את התת-מודע שלך כך שיצור את הצלחתך. יעדים מכוונים אותך לכיוון הנכון. מטרות מסייעות לך למקד את האנרגיה הדינמית שלך כך שתוכל לכוון את כל כולך ליעדיך. אם תלך בעקבות מטרותיך, כולל יעדים יומיים, תגיע ליעד הנכסף וחייך במסלול הכביר הזה יהיו מלהיבים ושמחים יותר.

לעולם אל תחדל מהצבת יעדים. לאחר השגת יעד מסוים, התענג עליו ולאחר מכן קבע לך אחר, מעט גבוה יותר. שרשרת של הצלחות יומיות ולטווח קצר יובילוך בקרוב ליעדי ביניים כבירים ומרשימים ולאחר מכן ליעדים הגדולים בה' הידיעה.

מה תעשה לאחר שתעפיל להר ההצלחה ותשיג השג גדול - 'סופר' יעד? פשוט מאוד - קבע לעצמך מטרה עוד יותר גדולה וצא שוב לדרך. טוב לנוח מעט ולהתענג על כל יעד עם השגתו. המתן, התענג ואמור תודה. לאחר מכן צא שוב בחתירה נמרצת ליעד הגדול הבא! מי שמפסיק לקבוע יעדים מפסיק להשיג דברים, ובזאת אינך רוצה. יעדים שומרים על העניין בחיים וההתלהבות!

עלינו להבין במודע כי קביעת יעדים מפעילה את הכוח היוצר. ככל שנקבל את האמת בצורה יותר טוטלית, כך ניטיב לחתור למטרות מוגדרות. השגת יעדים איננה פעולה פסיבית כיוון שבדרך כלל נדרשת פעילות גופנית לשם כך. היעד מנחה את האדם לפעולה חיובית.

קבע לך יעדים גדולים בעלי אופי עקבי. הם גם צריכים להיראות לך מציאותיים. משמעות הדבר שעליך להיות מסוגל להאמין בהם. יתכן שאתה שואף להיות זמר עשיר ומפורסם ולקבוע לעצמך זאת כמטרה. אולם, אם אין באפשרותך לקבל תפיסה זו, מעטים סיכוייך להפכה למציאות. תוכל להשיג כל דבר שתרצה בו, אולם, לשם כך עליך להאמין ביכולתך להשיגו.

אדם הסובל מהערכה עצמית נמוכה עשוי לבנות אמון חדש כאשר יצמח יחד עם יעדיו. שרשרת של יעדים לטווח קצר ויעדי ביניים שהושגו יגבירו את אמונו ביכולת להשיג יעדים גדולים יותר.

קביעת מטרות עשויה להפוך אותך ממאמין למשיגן. רק אדם הפועל וחי למען יעדיו יוכל להשיג הצלחה טוטלית.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved