קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

לחלום ולהגשים

8. פעולה ונחישות

ברגע שגיבשת את יעדיך ואתה יודע מה אתה רוצה לעשות, התחל לפעול. אל תחכה ואל תדחה. הזמן המתאים ביותר לפעול הוא עכשיו! עזוב את ההיסוסים, פשוט התחל לפעול. אנשים מצליחים יודעים שההתחלה היא חצי העשייה. הפילוסוף אריסטו אמר שהצעד הראשון הוא הקובע; שהתחלות חדשות הן הקשות ביותר; אולם ברגע שהן מתבצעות, הרבה יותר קל להוסיף את השאר.

הפילוסוף הגרמני, גתה, אמר:

התחל עם מה שאתה יכול לעשות, או חולם שאתה יכול,

באומץ יש גאונות, כוח וקסם.

רק פעל ואז המחשבה תתחיל לפעול -

התחל את העבודה והעבודה תושלם!

אל תיכנע לקשיים ולמכשולים

שקספיר אמר כי אנחנו החומר שממנו עשויים חלומות. ההיסטוריה רצופה בבני-אדם שהאמינו בחלומותיהם והתמידו עד שראו בהתגשמות חלומם.

אפלטון עמל על יצירת המופת שלו "הרפובליקה". למעשה, הוא שכתב את המשפט הראשון תשע פעמים, עד שבא על סיפוקו.

בהיותו נער, הלך ג'סי אוונס לשמוע הרצאה של האצן צ'ארלי פאדוק. ג'סי הצעיר ניגש לפאדוק אחרי הנאום ואמר, "אדוני, יש לי חלום! אני רוצה להיות האדם המהיר ביותר כיום." הוא פיתח את רגליו החלושות והתמיד באימונים מפרכים עד שהפך להיות אלוף העולם בריצות ל100- ו200- מטרים. הוא זכה בארבע מדליות זהב אולימפיות.

פרנקלין רוזוולט לקה בפוליו, אך הוא נלחם והתמיד. הוא היה משותק בפלג גופו התחתון ונבצר ממנו ללכת, אך הוא הוכיח לכל בני האדם באשר הם כי הוא מסוגל להנהיג כנשיא ארה"ב. הוא מעולם לא נאחז בשיתוק כתירוץ, אלא המשיך לדחוף הלאה.

אדם קלארק עבד במשך ארבעים שנה על פירושיו לתנ"ך. מילטון השכים קום כל יום בארבע לפנות בוקר כדי לכתוב את "גן העדן האבוד". גיבון הקדיש עשרים ושש שנים של עבודה קשה כדי לכתוב את "עלייתה ונפילתה של האימפריה הרומית". מספרים כי ארנסט המינגווי שכתב את כתב היד של "הזקן והים" שמונה פעמים עד שהגישו לדפוס. נוח וובסטר שקד במשך שלושים ושש שנים על מילון וובסטר, עד שהשלימו.

בהיותו נער, הוא חלם לצייר ציוריים מצחיקים. כשהיה איש צעיר, יעץ לו עורך עיתון בקנזס סיטי להפסיק לצייר. הא המשיך להידפק על הדלתות אך נדחה בכל מקום. הוא התמיד בדרכו עד שכנסיה אחת נתנה לו עבודה של ציור חומר פרסומי. הוא עבד בחניון ישן והתיידד עם עכבר קטן שלבסוף הפך מפורסם. האיש היה וולט דיסני והידיד הפך למיקי מאוס. התמוטטות עצבים שעבר ב1931-, דחיות ומכשולים לא הרפו את ידיו והוא לא זנח את חלומו.

על אף שהייתה חרשת ועיוורת לחלוטין, הפכה הלן קלר לסופרת ומרצה מפורסמת. במקום לטבוע בצער, היא הגשימה את עצמה למרות נכותה. היא אפילו סיימה בהצטיינות את לימודיה במכללת רדקליף. להלן קלר היה כושר התמדה מושלם.

ליאונרדו דה-וינצ'י עמל במשך עשר שנים כדי להפוך את "הסעודה האחרונה" ליצירה מושלמת. מספרים שהיה כה שקוע בעבודתו עד כי שכח לאכול במשך ימים שלמים. "יום הדין", יצירה הנחשבת כאחד מ12- ציורי המופת הגדולים של כל הזמנים, גזלה שמונה שנים מחייו של מיכאלאנג'לו.

לסיכום נזכיר את פריץ קרייזלר. בנעוריו רצה לנגן בכינור. הוריו עודדו את העניין שהראה ושילמו עבור השיעורים. קרייזלר לא התקדם כפי שקיווה ולבסוף נטש את הנגינה. הוא ניסה ללמוד רפואה ונכשל, הוא התגייס לצבא ולא הגיע לכלום. הוא ניסה עיסוקים רבים אחרים וזנח אותם. ביאושו לחוות הצלחה, הוא חזר למורה לנגינה שלו.

"אני רוצה לנגן," אמר לה.

"בסדר," השיבה לו המורה. "אולם עליך לרכוש תכונה אחת שאין לה תחליף. עליך להפגין נחישות דעת ללא עוררין."

פריץ קרייזלר התמיד עד שהפך למוסיקאי מפורסם שהופיע באולמות הקונצרטים הגדולים בעולם.

סיר וינסטון צ'רצ'יל למד שלוש פעמים בכיתה ח' מכיוון שהתקשה בלימודי האנגלית. למרבה האירוניה, שנים רבות לאחר מכן הוא התבקש על ידי אוניברסיטת אוקספורד לשאת את נאום הפתיחה של שנת הלימודים. הוא הגיע בלווית האביזרים החביבים עליו. סיגר עבה, מקל הליכה ומגבעת, שליוו אותו לכל מקום אליו הלך. כאשר התקרב לדוכן, קם הקהל על רגליו ומחא לו כפיים. בהדרת כבוד שאין כדוגמתה הרגיע צ'רצ'יל את הקהל ועמד בפני מעריציו כשהוא מלא ביטחון עצמי. הוא הוציא את הסיגר מפיו והניח את המגבעת על הדוכן כשהוא מתבונן בקהל הממתין. הוא שאג בקול סמכותי, "לעולם אל תתייאשו! ((Never Give Up מלותיו רעמו בחלל האולם. דממה השתררה בכל כאשר צ'רצ'יל הושיט את ידו למגבעת ולסיגר, נשען על מקלו ועזב את הדוכן. נאום הפתיחה שלו הסתיים.

לעולם אל תתייאש! אין ספק כי זהו נאום הפתיחה הקצר והברור ביותר שנישא אי פעם. מלים אלו יהדהדו באוזנינו כל אימת שאתגרים, קשיים והזדמנויות יקרו בדרכנו.

מרבית בני האדם מוכנים לוותר על רצונותיהם ויעדיהם ולהרים דגל לבן לנוכח המכשול או ההתנגדות הראשונה המתרגשת ובאה עליהם. הם נכנעים מהר מדי במקום בו לו היו ממשיכים היו מגשימים את חלומותיהם. כאן נכונה האימרה השחוקה האומרת כי "הנוטשים לעולם אינם מנצחים ומנצחים לעולם אינם נוטשים."

ידע לכשעצמו איננו כוח. ניתן להשיג כוח רק ביישום של ידע. אתה צריך לפעול! יישום ידע מעניק לך כוח ונחישות מאפשרת לכוח ליצור תוצאות ולממש את היעד. יש באפשרותך להאזין לנואמים המיטיבים לדבר על הפוטנציאל האנושי, להאזין לקלטות של הנעה ולקרוא ספרים רבי השראה ובהם הוראות "כיצד ל...", מכאן ועד להודעה חדשה, ועדיין לא תזכה להתקדמות כלשהי אלא אם כן תיישם את מה שלמדת ותתמיד בחירוק שיניים עד שתגשים את רצונך.

המיתוס של השיפור העצמי

בני-אדם רבים המבקשים ל"השתפר" רוכשים מיליוני ספרים מדי שנה (יש אף שקוראים אותם מא' ועד ת'). אותם קוראים ורבים אחרים גם מבקרים בהרצאות, סדנאות וימי עיון בתקווה לשפר את חייהם. מיליוני בני-אדם מחפשים דרכים להפוך את קיומם למשמעותי יותר, החל מ"כיצד תשפר את זיכרונך" וכלה ב"להתלבש טוב יותר", ו"להיות רזה". שיפור עצמי הוא עסק גדול בישראל, בארה"ב ובכל מדינה ברחבי העולם המערבי. בני-אדם מחפשים נואשות כיצד להשתפר. תפיסה זו היא מיתוס, על אף שהכוונה היא תקיפה.

בן אדם הוא כוח יצירתי עם כוחות מולדים, הנדרש לשלוט בגורלו ולבנות את המציאות שלו. עמוק בתוך הנפש החיה הצצה מרחם אמה קיים פוטנציאל בלתי מוגבל. אם מצהירים שיצור נפלא זה, בעל כושר יצירתי בלתי מוגבל, זקוק לשיפור נוסף כדי להיות מועיל או יצירתי יותר, זה ממש חילול הקודש. זהו "סינדרום השיפור" המוטעה שעלול לשבש את התקדמות האדם. הוא עלול לגרום לאדם לחשוב שמחוץ לו יש משהו שביכולתו ל"השיג", אך לא כך.

הכל נמצא בתוכך. בעולם החיצון אין שום דבר שאתה יכול להשיג. יש לך הכל. למעשה, הדבר היחיד שלו אתה זקוק הוא תחושה שכל התשובות נמצאות בתוכך, מוכנות להתגלות.

אם ספר זה יעזור לך להבין כי כבר יש לך "את זה" וכל מה שאתה צריך הוא להסיר את האצות הכוזבות והשליליות שנדבקו לספינתך המושלמת במשך השנים והדבר ישנה את חייך לעולם ועד. אתה יצור יחיד במינו ומקורי! אתה טוב יותר ממה שאי פעם חלמת, ולו גם בפנטזיה שהתמקדה בך בלבד. כמו דרגת הזהב הגבוהה ביותר במכרה הדרום אפריקאי המשובח ביותר, רק מעט טוב יותר. עליך רק להסיר את החומר שעל פני השטח והאתה האמיתי - אתה היפה, החכם ורב העצמה - יצוץ בכל זוהר הדרו. בניגוד לזהב, יהלומים או אבנים יקרות, יש רק אחד כמוך! הגשמה עצמית ולא שיפור עצמי היא התשובה!

גם לימוד מיומנויות חדשות שניתן אולי לקרוא לו שיפור, אינו אלא יישום הכישורים הסמויים שכבר מצויים בתוכך. כל מה שאנו לומדים "כיצד" לעשות הוא דבר שנלמד קודם לכן באופן עצמי על ידי אדם שיישם את הידע האוניברסלי ולאחר מכן פעל בעקביות עד למימוש המושלם של היישום.

הגורם העיקרי לכישלון

הגורם העיקרי לכישלון אינו אי יכולת לבצע את המשימה, הגורם העיקרי הוא אי ביצוע המשימה. מעטים מאוד האנשים שמחליטים להיכשל באופן מודע; יחד עם זאת; רבים עדיין נכשלים. בחינה מקרוב של הכישלון מגלה תמיד את שני הגורמים העיקריים. שני הגורמים לכישלון הם תמיד שני הלאווים הגדולים:

  1.  לא מנסה

  2.  לא מתמיד

לא תוכל לנצח אם לא תיכנס למרוץ ולא תנצח אם תנשור מהמרוץ.

להלן סיפור הקצר המבהיר עד כמה חשוב להיכנס למרוץ ולהישאר בו.

יוסי ורינה הם מכרים שלי, זוג באמצע שנות הארבעים המקדישים שימת לב רבה לכושר גופני. יוסי החל לרוץ לפני מספר שנים ולאחרונה החליטה רינה לרזות והצטרפה לבעלה במרוץ לאורך הטיילת בתל-אביב. כיוון שבמשך שנים פיתח את שרירי רגליו החליט יוסי להשתתף במרתון תל-אביב שנערך מדי שנה.

יוסי נדהם כאשר אשתו סיפרה לו כי בדעתה להשתתף במרוץ. "אל תהיי טיפשה" אמר לה. " אפילו לי זה קשה ואת לא תחזיקי מעמד אפילו חצי מסלול!"

"אני אשתתף ואני מסוגלת לרוץ את המרחק הזה," הצהירה רינה בנחישות רבה יותר.

"טוב מותק," הקניט אותה יוסי, "אבל נסי להיצמד אלי."

לבסוף הגיע היום הגדול. בשני הקילומטרים הראשונים,  יוסי שמר על קצב מתון והיה מרוצה לשמור על מרחק מרינה. בשלב זה הוא הפנה מבט אליה ואמר לה, "אחכה לך בקו הגמר. את רצה לאט מדי." הוא הביט אליה במבט מתנשא, הוא שעט קדימה ועד מהירה הקדים אותה כשהוא מצטרף לרצים בשורה הראשונה.

כיוון שהיעד של רינה היה עצם המרוץ וכן לסיימו, היא המשיכה לכוון את צעדיה כדי שלא תתעייף במהלך המרוץ הארוך.

שעות לאחר מכן היא המשיכה לרוץ והבחינה ביוסי ועוד רץ ישובים לצידי הדרך. יוסי התמוטט, רגליו היו מכוסות יבלות. היא התכוונה לעצור ולעזור לבעלה, אך הוא הזהירה: "מותק, עליך להשיג את המטרה. סיימי את המרוץ ובואי לאסוף אותי ברכב. אני אוהב אותך ואני גאה בך."

לאחר מכן, הודה יוסי כי הוא בזבז בטיפשות אנרגיה יקרה כאשר השיג את רינה במהלך השלבים המוקדמים של המרוץ והדבר עלה לו ביוקר, לאורך המרוץ. ה"אגו שלי הפריע לי" הוא הודה.

באופן בסיסי, יוסי רץ הרבה יותר טוב מרינה. הוא גם חזק ומהיר יותר, כך כדברי הפתגם הישן "מאבקי החיים (היעדים) אינם מוכרעים תמיד על ידי מי שגדול יותר, חזק יותר או מהיר יותר. מי שמנצח הוא מי שחושב שהוא מסוגל!" נחישות, הנתמכת על ידי אמונה, יעד, יישום נכון ורצון אמיתי הם תמצית המרכיבים רבי העצמה המביאים לתוצאות ברות-מדידה. זה מה שהופך יעד למציאות.

ההצלחה נבנית על עצמה

אמרסון אמר, "עשה את הדבר ויהיה לך הכוח". מלים נבונות מפיו של אדם דגול. משימה אחת מושלמת עולה על מאה שבוצעו באופן חלקי. ישנו אפקט מפולת שלג העולה בקנה אחד עם ההצלחה. הצלחה אחת מובילה לבאה אחריה. הצלחה נבנית על עצמה. היישום הנכון ונחישות מתמדת המיושמת ל"יעד הקטן" יזינו את ההערכה העצמית שלך ויעניקו לך אומץ לקבוע יעדים גדולים יותר ולהשיגם. רק לעתים רחוקות אנשים נכשלים ומוותרים לחלוטין אחרי כישלון בודד. לעתים קרובות יותר, שרשרת של כישלונות מרכיבה את חוסר האמון שלהם בעצמם ובאחרים, עד שלבסוף הם מרימים את דגל הכניעה. אין זה משנה כמה פעמים חווית כישלונות, כעת תוכל להמשיך ולהפוך למשיגן. קבע לך יעד ריאליסטי ויישם את הידע שכבר קיבלת מספר זה. הוסף לכך נחישות ואתה תשיג. המעלית בדרך להצלחה אינה פועלת, אולם אתה עדיין מסוגל להצליח, אם בכל פעם תעלה מדרגה אחר מדרגה!

להתגבר על מכשולים

וודאי כבר למדת כי ישנם שיאים ומורדות רבים בדרך החיים. תכנון אישי משתבש, מערכות יחסים אינן מתממשות, ישנן תאונות. בעיות או אתגרים הן עובדות החיים. כיוון שאיננו יכולים להימלט ממכשולי החיים, עלינו להתמודד מולם. הפתרון מצוי תמיד בבעיה. הפתרון איננו לעולם נסיגה או קפיאה על השמרים. מה נעשה אם כן? בכל פעם שדברים משתבשים יש לנו הזדמנות להשתפר ולהפגין את הכוח שבחיינו. מה שחשוב הוא לא רק מה שקורה אלא כיצד אנו מגיבים עליו.

נתיב החיים רצוף עקומות ושינויים ודבר זה עשוי להפוך את החיים למעוררים יותר. על ידי התגברות על מכשולים וראיית בעיות כאתגרים אנו מסוגלים לצמוח מבחינה רוחנית ונפשית. אם אתה נמצא בזרם המרכזי של החיים ונע קדימה, תוכל לצפות לשיאים ושפל, שינוי ואתגרים. החיים לעולם אינם קופאים על שמריהם. החיים לעולם אינם משעממים. כיוון שנטיית החיים היא להפוך ליותר, לגלות יותר ולהתנסות ביותר לעולם אי אפשר לצפותם מראש, ותודה לאל שכך הוא. ההתלהבות שבחיים היא בחוויות החדשות והמלהיבות. אל תחשוש ממכשולים בדרכך. עקוף או חצה אותם. הפוך מכשול להזדמנות. בטפסך בסולם ההצלחה, המכשולים עלולים להפריע לך, אך לעולם אל תניח להם לעצור אותך ולהניח לך לקפוא על שמריך.

כאשר מרגריטה פיאצה, הכוכבת המפורסמת של ה"מטרופוליטן אופרה" של ניו יורק הייתה בשיאה, נראה היה כאילו הכל מצליח בידה. היא נמצאה בשיא הקריירה שלה, הייתה נשואה לבעל אוהב ומסור והיו לה שישה ילדים בריאים.

בהינף יד כמעט, חרב עליה עולמה. בעלה מת באופן פתאומי וכמעט באותו זמן התגלה כתם על לחיה, אשר אובחן כמלנומה, שהוא סוג קטלני של סרטן. הרופאים אמרו לזמרת היפה כי הסיכוי היחיד שלה לחיות הוא לעבור ניתוח שבו תוסר לחיה ופניה יישארו מעוותות.

איזה הר ניצב בפניה! היא איבדה את בעלה, הייתה אחראית לגידול ששת ילדיה ולאחר מכן קיבלה את החדשות הנוראות אודות המלנומה שלה. באותו יום היה עליה להופיע בפני קהל כאשר כל הכרטיסים לאותה הופעה כבר נמכרו. וכך היא נזכרת, "מה עושים במצב כזה? אתה עושה מה שמשלמים לך לעשות, ולי שילמו כדי לרומם אנשים אלו בכוח כשרוני. לכן, עמדתי בירכתי בית האופרה והתפללתי. לאחר מכן תליתי את בעיותיי על הקולב ויצאתי מחדר ההלבשה." פיאצה יצאה אל הבימה ושרה לפני הקהל ושפכה את ליבה בשירה. הקהל אהב אותה ואת הביצוע שלה.

איזה ניצחון! הורידו את לחיה אך היא נשארה יפה. היא גידלה את משפחתה במסירות. היא המשיכה לחלוק בכשרון שניתן לה עם כל אוהבי המוסיקה ברחבי העולם. מרגריטה פיאצה טיפסה על ההר ויכלה לו.

האם בחייך יש הר שעליו ברצונך לטפס? כמו מרגריטה פיאצה גם אתה יכול לעשות זאת. למרות כל הקשיים והמכשולים, עם נחישות ואמונה גם אתה יכול להגיע לפסגה.

יישום מדע השכל

ידיעת האמת על אודות הכישורים הרחבים שלנו מעניקה לנו תחושת כוח וחירות חדשה. יחד עם זאת, עלינו לפעול על פי הידע הזה כדי לקצור את היתרונות. עבודה קשה כרוכה בעבודה שחורה ובמאמץ, בצורך להיאבק עם עבודה, מערכות יחסים וחיים. אין כל דבר קשה או בלתי-נעים ביישום  העיקרון הלכה למעשה בחוויתנו. לשם יישום מדע השכל יתכן ונצטרך לנקוט פעולות מסוימות (כך זה בדרך כלל). כאשר אנו לומדים לאהוב את עצמנו ואת חיינו, אנו מבצעים בהתלהבות כל פעולה דרושה. חדווה היא הגישה היחידה לכל פעילות. כאשר החדווה מפעמת בכל דבר שאנו עושים גם עבודות קשות הופכות לקלות ומעניינות יותר, ומשרות בלתי נעימות מאבדות מצביונן השלילי.

לאחר שתגבש תכנית לפעולה מועילה, תחוש את הרצון ותקבע יעד ריאלי, יתחיל שלב היישום. לא בזמן קרוב, אפילו לא מחר, אלא מיד, עכשיו! יישום נכון מתחיל תמיד עכשיו, באותו מקום ומרחב שבו אתה נמצא ממש היום! גם אם אתה עמל קשה להשגת מספר מטרות בו-זמנית, יש תמיד משהו טוב ויצרני שתוכל לעשות היום כדי לסייע להשיג כל יעד.

עכשיו הוא הזמן הנכון

הזמן שבו יהיה עלינו לגלות את כישורינו ולהתענג על חוויותינו הוא "עכשיו", ברגע זה ממש. באיזו מידה אנו מיטיבים להשתמש ב"כאן" ו"עכשיו"? האם אנו מנסים ליצור את העבר או האם אנו חולמים בהקיץ על מחר? אף אחד מהמצבים האלה אינו יצרני.

הקבלה הנפשית והיישום הגופני של כל הדברים הטובים לנו מעניק לנו כעת את ההזדמנות לבנות רצף של חשיבה חיובית וחיים חיוביים.

אין זאת אומרת כי כל רגע יהיה ביטוי של מאוויי הלב. מפעם לפעם יעמדו מולנו אתגרים והגילויים החיצוניים לא תמיד יתאימו למאוויינו. בזמנים של אתגר רציני וסערת רגשות, דפוס החשיבה הנכון והיישום הנכון ינחו אותנו, יותר מתמיד, לעבור במהירות את הסערה החיצונית שבה ניתקל. שלווה פנימית עשויה להפוך לחוזק חיצוני שיסייע לנו לעמוד מול משברי העולם ולמחקם.

תנאים ומצבים בלתי רצויים עלולים לצוץ, אך כדי להישאר בחיינו, עלינו לדבוק בהם, לחשוב עליהם ולדבר עליהם וכך להעניק להם כוח. כדי למחקם, עלינו רק להכיר ברצון להיפטר מאותם תנאים ומצבים בלתי רצויים או לגלות את הפתרון שיבריחם. אל תחשוב על המצב הבלתי-נעים אלא על התרופה למצב זה. אל תחשוב על מצב בלתי-בריא, אלא, חפש את התרופה המיידית. מרבית בני האדם המתנסים בבעיה או אתגר חדשים מפסיקים לחשוב בצורה חיובית בהווה ומתחילים לחשוב על הבעיה ולשקוע במצב. אם וכאשר תאמין ביכולת השכל להתגבר על החומר, יתברר לך כי חשיבה נכונה מביאה את התשובה החיובית לכל מצב נתון.

כעת הגיע הזמן הנכון להפגין את אמונך ביכולתך להשיג הצלחה. תוכל להפגין את כוחך כעת. אל תדחה את יישום עקרונות הצלחה מוכחים אלו ליום אחר. הבא את ההתחדשות והתמורה בכל שכלך - כעת!

דע שזה מתאים לך

כפי שכבר נאמר, אמת המידה האמיתית לדעת מתי יש לפעול על פי רצון הוא לבחנו ולדעת כי הוא יביא לך תועלת ולא יפגע בזולת. אם הוא מעניק לך תחושה טובה ויבטא יותר חיים, שפע ואושר, אל לך לחשוש משימוש לרעה בכוח השכל. גם כך, יתכן מצב שאין בו נזק אך הוא לא יביא לנו את התועלת הממשית והטובה ביותר עבורנו. אם נרחיק בהדמיה אל מעבר לרצון ההתחלתי שלנו, נוכל למעשה לראות את עצמנו מתנסים ביעד. האם התחושה טובה? האם הוא טוב כפי שהיינו רוצים? האם זו משאלת הלב?

פסיכולוג תעשייתי בשם רונן ידע כיצד להשתמש במדע השכל כדי לשנות את חייו אך שכח לשקול את כל התנאים הנלווים למצב הזה. רונן הועסק בחברה תעשייתית גדולה בתל אביב והרוויח משכורת מצוינת. הוא גם גרף רווחים נאים מהשקעה בנכסי דלא-ניידי.

לפני שנים אחדות החליט רונן כי הוא משתוקק לסגנון חיים שונה לחלוטין. אחד מחבריו עבר לגור במושב בצפון הארץ ושיבח תמיד את סגנון החיים ה"קרוב לאדמה." רונן החליט שגם הוא רוצה לצאת מתל אביב. הוא לא אהב את הרעש וההמולה של העיר הגדולה. "אני זקוק למרחב נשימה ומחייה" הוא הכריז. הוא עזב את המשרה הטובה שלו, מכר את כל רכושו ועבר צפונה. הוא רכש משק חקלאי בישוב כפרי בגליל העליון. המרחק מהישוב ל"עיר" הקרובה היה 40 ק"מ והאוכלוסייה במקום מנתה כמה עשרות תושבים בלבד.

עד מהירה הגשים רונן את רצונו ויעדו. כיוון שלא היה מהטיפוסים שסוחבים דברים, היישום היה מהיר והחלטי. זמן קצר לאחר שעבר למשק, שלח לאחדים מחבריו צילומים של ביתו היפה בכפר ומכתב ארוך המשבח את מעלות החזרה לטבע. להודות על האמת, הבית היה יפה. עשרות עצים צמחו שם, הבית היה ישן אך בנוי היטב וסביבו שטח חקלאי מוריק.

לכן התפלאתי כאשר קיבלתי מכתב מרונן, כשנה לאחר מכן, ובו סיפר לי כי בכוונתו למכור את המשק. הוא גילה כי חיי החקלאות היו שונים לחלוטין מכפי שציפה. הוא תיאר לעצמו סגנון חיים שהלהיבו, אך לא הקדיש מחשבה למטלות היומיומיות הקשורות לסגנון חיים זה. הפתרון: הוא מוכר את המשק וחוזר להתגורר באזור המרכז. הוא יעבוד כפסיכולוג בתחום ההתמחות שלו ויקנה בית עם חלקה קטנה באחד המושבים לא רחוק מתל אביב, כאן הוא יוכל להיות "איכר של שבת". הוא אהב לגדל פירות וירקות אך רק כתחביב ולא כעיסוק.

זה היה פתרון טוב מאוד לרונן. אולם, הוא יכל להימנע משנה של עבודה קשה שבה נאלץ לעבד 10 דונם ונאבק קשות עם לול תרנגולות בתפוקה מלאה, לו הקדיש מעט יותר זמן כדי לברר האם ההחלטה שקיבל אכן מתאימה לו.

עליך לדעת לא רק מה אתה רוצה אלא גם מה יהיו מטלותיך כאשר תשיג את מבוקשך. התבונן ביעד שלך מכל צידיו. חשוב על האחריות החדשה שתוטל עליך ברגע שתממש את רצונך. אם מפעם לפעם אתה יוצר דבר מה שאינו בדיוק לטעמך, גם זה מותר לך. אנו יכולים ללמוד מכל דבר שאנחנו עושים. ברך עליו, שלח אותו לחופשי או הכנס בו שינויים ועבור להרפתקה אחרת, חדשה וגדולה. הדבר החשוב ביותר: חייה בהווה ולך קדימה תוך כדי יישום העקרונות.

למד להיות עקבי

בעזרת ההליכה קדימה, יעד מוגדר ויישום נכון, אתה כמעט משיגן. כעת הבה נוסיף לכך מידה של נחישות.

נחישות היא התגשמות הרצון, ההישענות על עצמך, תכנון מאורגן, אומץ, כוח רצון, שיתוף פעולה, התמסרות ולבסוף, הרגל. אדם יכול ללמד עצמו להיות נחוש.

יתכן כי בעבר נהגת לנטוש את המערכה. השארת אחריך שובל של פרויקטים גמורים למחצה. אל תדאג בקשר להם כעת. רבים מאתנו היו באותה סירה. אל תשכח, חשוב מה אתה עושה לגביהם כעת. השלם את המשימה הנוכחית שלך, גם אם לא חשוב לך לעשות זאת. מהיום אתה מתחיל להיות 'אני' טוב יותר וההתחלה הזו היא השגת יעדים - אפילו יעדים קטנים. עלינו לבנות בסיס מוצק שיתמוך בנו בטפסנו בסולם ההצלחה. משימות שהושלמו ויעדים שהושגו, אפילו בממדים קטנים ואשר עשויים להיראות לנו במבט ראשון כחסרי ערך, מסייעים לנו להתכונן לקראת הצלחה רבה יותר ומעניקים לנו בסיס איתן לבניית ההצלחה.

דיקנס אמר, "אנו מחשלים את השרשראות שכובלות אותנו בחיים." משמעות הדבר היא שאנחנו מסוגלים לעשות כל מה שאנחנו סבורים שנעשה בהצלחה ואנחנו בעצמנו ולא אף אחד אחר עלול לחבל בטובתנו. אי נקיטת פעולה היא הדרך הבדוקה להביא על עצמך כישלון.

מספיק עם הדיבורים - עכשיו צריך לעשות!

למלה הכתובה ולמלה המדוברת יש כוח, וגם מחיר בצורת אנרגיה מבוזבזת. אדם חכם אמר פעם כי ישנם שלושה סוגי בני-אדם:

  1.  אלה שאינם יודעים מה קורה

  2.  אלה המדברים על מה שקורה

  3.  אלה הגורמים לדברים לקרות

לדעתי יש הרבה מן האמת באמרה הנ"ל, אך ראיתי גם בני-אדם רבים השייכים לסוג רביעי: אנשים המקדישים זמן רב לדיבורים על מה שהם יעשו. לעתים קרובות מדי אנשים אלו בעלי הכוונות הטובות אינם מבצעים את הכוונות הטובות, הרעיונות והתכניות הגדולות. כבר דיברנו על החשיבות שבהגדרת יעדים וקביעת מטרות. לאחר שעשית זאת, אל תשחית זמן יקר ואנרגיה לספר לחברים, בני משפחה או כל מי שייעצר לשמוע, על תכניותיך והאסטרטגיה שלך. שמור אותם לעצמך, לפחות עד שתשליך את הקוביה ותגיע לתיאום מלא בין מחשבותיך ובין היישום ונחישותך הפכה לבלתי מעורערת. רק אז הייתי ממליץ לך לחלוק את יעדיך עם אנשים אחרים.

מובן שיעדים מסוימים ברורים לכל. אם אתה משתתף באירוע של ספורט תחרותי או תחרות פתוחה, עמיתיך וכל הצופים בך יהיו מודעים לכוונותיך. גם אז, ככל שתמעיט לומר מראש, כך יטב לך. הכנה מדוקדקת ושתיקה הם עבודת התשתית הטובה ביותר לקראת כל יעד נכסף שהוא.

לחתור לשלמות

במילון שלי "שלמות"  מוגדרת כמשהו "מלא, חסר ליקויים, מוחלט, שאין בו מתום, נטול פגמים ושגיאות, ללא אשמה וטהור."

אם תרצה לחיות לפי עקרונות אלה, זוהי אמת מידה גבוהה למדי, אך כדאי לחתור לשלמות. רק אם נפעיל את שכלנו במיטב מאמצינו נבוא על סיפוקינו. אם לא נמקד את השכנוע העצמי שלנו בערך של השלמות בכל מה שאנו חושבים, אומרים ועושים, לא נצליח להשתחרר מהערכה עצמית נמוכה ודפוסי חשיבה שליליים.

כדי לזכות באישור על האינדיבידואליות שלנו, עלינו להתעלות מעל חוק הממוצעים. יישום מודע של חשיבה חיובית בנוגע לחיים בכל תחומי ההתנסות האנושית משמעו ליישם כוח נפשי בלתי מוגבל וחוק לכל פעולה, לטובתנו. כל התפתחות קדימה של אדם תלויה בשיתוף פעולה מודע עם חוק היקום הרוחני. העולם שבו אנו חיים עשוי להיראות לנו לוקה בחסר, מוכתם ודורש שיפור; יחד עם זאת, אם נמקד את שימת לבנו בעקרון האוניברסלי, שהוא מושלם בישומו, כל הדברים יהפכו חדשים. השכל מוכן תמיד לממש בדיוק את הדברים שהחשיבה מתמקדת בהם. זהו הקשר שלנו לשלמות. זהו הכוח המושלם שבזכותו החתירה לשלמות הופכת למטרה עליונה ולא רק לחלום בהקיץ בלתי-אפשרי.

העובדה שהאדם גילה והשתמש ביישום המושלם בתחומי מדע שונים מצביעה על כך שהשלמות איננה דבר בלתי אפשרי. הבזקים קוסמיים של הארה הביאו השראה לגברים ונשים מכל המקצועות, אשר יצרו יצירות מופת. אותו כוח עצמו גם הביא השראה לספרות השופעת גאונות טהורה ובעלת ערך נצחי. כעת, בעידן חדש זה, הגיעה העת לחתור לשלמות בעולמנו, במערכות היחסים שלנו ובכל שאר הפעילויות. כאשר הסופי יתאחד עם הבלתי סופי, תיעלם כל אי-השלמות.

ההתמדה מביאה מזל טוב

יש בני-אדם הסבורים כי הצלחה או כישלון הם בידי ה"מזל". למעשה, הצלחה היא יישום של אמונה, רצון, אומץ וכל שאר עקרונות השכל המושכים אלינו את המזל הטוב כמו אל מגנט, בתנאי שנתמיד לדבוק ביעדינו ונתאמץ להשיגם.

וויליאם שקספיר שהיה החלוץ בתפיסה של "מזל שימושי" המזדמן לנו בזכות ההתמדה, כתב: "גם אם זה לא עכשיו, זה עוד יבוא." המוכנות היא הכל! למלותיו של הגאון הספרותי יש משמעות עמוקה, כיוון שהמאמץ שלנו לממש את רצוננו עשוי להיות הגורם שיכריע אם נשיג את המזל הטוב או נחווה כישלון.  שקספיר גם העניק לנו את המלים הבאות בכתבו על ההתמדה כפי שהיא מתייחסת ליעדים מוגדרים: "יש להגדיר נתיב מוגדר ולא חשיפה פראית לכל הזדמנות!"

מדי יום מזדמנות לאדם המודע הזדמנויות חדשות. הן מצויות בשפע ולעתים קרובות קשה לבחור מביניהן. מן הראוי להתפלל ולחשוב על הנתיב שיש לעבור בו כיוון שעלינו להיות בררנים. בן אדם אינו מסוגל לעשות כל דבר שמעניין אותו; לפיכך, עלינו להתמקד ביעדים המתאימים ביותר לרצונותינו ולאישיותנו המיוחדת. לאחר שנתחיל לפעול לכיוון של יעד או קבוצה של יעדים, ההתמדה בלבד היא שתובילנו להצלחה.

מה שנראה במבט ראשון כמזל טוב הוא היישום המודע של חוקי ההצלחה וההתמדה כדי להשלים את המשימה הראויה והיעד. הצלחה מטפחת הצלחה נוספת והיא הופכת במהירה להרגל. כאשר תתחיל להגביה את סף ההצלחה על ידי היצמדות ליעדיך, גם אתה תיקרא אדם "בר מזל". האמריקאי, פרנק דיוויס אמר: "ככל שאני מתמיד, כך אני יותר בר-מזל."

חידון של מצליחנים

להלן שמונה דוגמאות שבאמצעותן תוכל לבחון את הידע שלך בנוגע לאנשים שהתגברו על מכשולים שניצבו בדרכם והשיגו הצלחה מרשימה:

1. מי התמודד שבע פעמים על משרה ציבורית, הובס בכל פעם ועדיין המשיך עד שנבחר להיות נשיא ארה"ב? - (אברהם לינקולן).

2. מי ביצע אלפי ניסויים שנכשלו עד שהשיג תגלית אחת ורשם מעל אלף פטנטים על אמצאותיו? - (תומאס אלוה אדיסון).

3. מי נכשל בכיתה א' והפך לתובע הכללי של ארה"ב? - (רוברט  קנדי).

4. מי לא ידע לדבר עד גיל 4 אך בסופו של דבר חיבר תיאוריות מדעיות מופלאות שקידמו את האנושות כולה? - (אלברט אינשטיין).

5. מי סולק מאגודת הפסיכיאטרים בוינה, אוסטריה, והפך לפסיכיאטר מכובד וידוע בכל העולם? - (ויקטור פרנקל).

6. למי נאמר בגיל צעיר שאין לו כישרון מוזיקלי אך שמו הפך לשם נרדף למוסיקה איכותית? - (לודוויג ואן בטהובן).

7. מי נכשל בכמה מערכות בחירות אחת אחרי השניה, לא התייאש, ולבסוף נבחר לראש ממשלת ישראל והוביל את המדינה לחתימת חוזה השלום הראשון עם מדינה ערבית? - (מנחם בגין).

8. מי עבד במכרה, כמוסכניק והיה להטוטן בקרקס במשך שנתיים עד שהגיע להצלחה כשחקן? - (קלארק גייבל).

ראלף וואלדו אמרסון אמר פעם, "אמון עצמי הוא הסוד הראשון של ההצלחה." תארו לעצמכם כמה קשה היה לאנשים שהוזכרו לעיל להמשיך ולהאמין בעצמם. הם עברו כישלונות, קשיים ומכשולים אדירים. הייתה להם תמונה ברורה לגבי מה שהם רוצים והם הפעילו מאמצים להשגת מטרותיהם.

הצלחה: אם אני רוצה שזה יקרה לי - הדבר תלוי בי.

הצלחה ניזונה מהתמדה

היכולת להיצמד לכל פעילות מספיק זמן כדי להביא לתוצאות חיוביות היא תנאי בל-יעבור להצלחה. תכונות אישיות רבות ונאצלות - השכלה טובה, קשרים טובים, אישיות מקסימה וכו' - הם הרבה פחות חיוניים להצלחה מאשר היכולת להיות מונחה על ידי היעד ולהתמיד בכך. הנחישות היא שמבדילה בין אלופים ובין משתתפים מהשורה!

אל תבלבל בין התכונה הנפלאה של ההתמדה ובין הנטייה להיצמד או לדבוק במשהו או במישהו, גם כאשר זו פעולה הרסנית. לעתים, מוטב לוותר על תכניות, תנאים ואפילו מערכת יחסים לטובת כל המעורבים בדבר, במיוחד, לטובתנו.

התמדה היא תנאי בל-יעבור ליישום יעד מוגדר היטב. אם תיצמד להצלחתך ותמשיך להתמיד בכך, כמעט בלתי אפשרי יהיה למנוע את הצלחתך. אל תוותר!

ריי קרוק התחיל מכלום והקים את רשת ההמבורגרים מקדונלד'ס. הוא התעשר רק כשהגיע לאמצע שנות החמישים שלו והוא אמר את הדברים הבאים:

להמשיך!

שום דבר בעולם

איננו תחליף לנחישות.

לא כישרון; הדבר הנפוץ ביותר

בעולם הוא בני אדם מוכשרים שאינם מצליחים.

לא גאונות; גאונות שלא זכתה לתמורה

היא כמעט מטבע לשון.

גם ההשכלה לבדה אין בה די;

העולם מלא בבני-אדם נטושים ומשכילים.

התמדה ונחישות לבדם הם כוח כל-יכול.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved