קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

לחלום ולהגשים

9. עושר הוא מצב נפשי

עושר רב יותר ויותר כסף יעשו לך טוב. הכסף הוא רק סמל לעושר ויחד עם זאת, זוהי תבנית חשובה ביותר כיוון שהיא מסמלת את העושר האמיתי הטמון בכל דבר ביקום.

מגיע לך כסף - הרבה כסף ותוכל להתעשר בנקל. כסף הוא חשוב וככל שיהיה לך יותר ממנו, כך ייטב לך. התפיסות המוצגות בפרק הזה יסייעו לך להגיע לתובנה עמוקה ורבת עצמה לגבי הכסף.

אהבה, מין וכסף הן מלים הקוראות לשימת לב מיידית. הן כה חיוניות עד שלצורך הצלחה טוטלית דרושה לנו הגישה הנכונה כלפיהן. כעת, הבה נפנה את שימת הלב לחדווה שבבעלות על הרבה כסף - לא רק מספיק כסף כדי להסתדר, אלא הרבה יותר מהמינימום, כך שנוכל ליהנות מעצמאות כלכלית מלאה!

הבנת היוזמה החופשית

הקפיטליזם אינו שיטה כלכלית מושלמת אך הוא דוגל ביוזמה חופשית והיוזמה החופשית מעניקה לפרט הרבה יותר אפשרויות מאשר כל שיטה כלכלית אחרת. אין שיטה אחרת המאפשרת לפרט להרוויח כסף כה רב בזכות כשרון, שירותים ורעיונות יצירתיים. משק של כלכלה חופשית מעניק לפרט היזם פוטנציאל בלתי מוגבל. שוק חופשי פועל על בסיס הצע וביקוש, מעודד את החרוצים ומתגמלם.

המיתוס של הכסף

האמת האמיתית בנוגע לכסף היא שהכסף הוא מיתוס. אין לו כל ערך בזכות עצמו. זהו אמצעי לביצוע חילופים. שטר של מאה ש"ח נראה דבר ממשי לכשעצמו, אך לא כך הוא. לפיסת לחם יש ערך בפני עצמה; לשטר של מאה ש"ח או לשטרות אחדים של מאה ש"ח אין כזה ערך. השימוש הטוב ביותר שניתן אולי לעשות בערמת נייר בשווי כמה מיליוני ש"ח, לכשעצמם, הוא אולי אש חמימה שתבער בפרק זמן קצר.

רק הסכמה בין בני אדם כי כסף משמש כתחליף לשירותים וטובין, מעניקה לכסף ערך. מה שמאחורי הכסף הוא מה שנותן לו את ערכו. כיוון שכל סוג של עושר איננו יותר מאשר ביטוי צורני, היצירה של אופני העושר והאמצעי המשמש כדי לבטאן, מתחילה בשכל. מתוך הכלום צומח הכל. זוהי עובדה הנכונה לגבי כל האובייקטים בעולם הפיזי. קל יותר להבין מהם שטרי כסף כאשר מבינים מהו העושר.

העושר האמיתי שייך לטבע. הקרקע, הסלעים, המים והאדמה מניבים עושר אמיתי. שטרות כסף, צ'קים ומסמכים אחרים פשוט משמשים כשיטה נוחה למעקב אחרי מי שמנצל את השפע שבטבע.

הכסף כסמל

בנוסף להיותו אמצעי חילופין, הכסף הוא גם סמל - סמל לעושר, חירות וביטוי עצמי. כאמצעי לחילופין, אנו משתמשים בכסף לנוחיותנו. כסמל, הוא מייצג כוח, שפע ועצמאות. כאמצעי וכסמל כאחד, אין לו כל רצון או כיוון בתוך עצמו. ניתן להשתמש בו רק באמצעות הנחיה עצמית. בתוך הכסף אין כוח. הכוח האמיתי מצוי אצל מי שיוצר אותו.

לעתים קרובות מדי אנשים הופכים את הכסף לאלוהים שלהם. כסף רק מסמל שפע. שפע הוא הגישה הנפשית הסופית. הוא מסמל את המודעות לשפע. כדי ליישם את החשיבה והפעולה הנכונה לכסף עלינו להכיר בו לכשעצמו - ביטוי חיצוני של העושר הפנימי. הכסף הוא אמצעי, לא מקור. הקדש שימת לב למקור ממנו באים כל האופנים החיצוניים וסמלי השפע.

האם מגיע לך להיות עשיר?

מה דעתך על השאלה הזו? אם אינך סבור שמגיע לך להיות עשיר, כנראה שלא תהיה, ואם בסופו של דבר יהיה לך כסף, לא תהנה ממנו עד תום.

כאשר אדם מחליט שברצונו להתעשר, עומדים בדרכו שני מכשולים בלבד. בפני מערכת האמונות שלו ניצבות שתי שאלות בלבד:

  1.  האם מגיע לי להיות עשיר?

  2.  האם אני מאמין שאני יכול להתעשר?

כל תשובה חיובית "כן" (עם הרגשה שעומדת מאחורי המלה) לשתי השאלות הללו יכולה להוביל אותך לעושר בלתי-מוגבל ולשפע. אם אתה סבור שמגיע לך עושר ואתה מאמין שיש באפשרותך להיות עשיר, אזי בהכרח תצבור סכומי כסף נאים וצורות אחרות של שפע.

עוני הוא הלך רוח

מודעות של עוני היא תוצאה של הערכה עצמית נמוכה וחשיבה שלילית, לא פחות ולא יותר. תפיסה נפשית התומכת במודעות לעוני היא מצב נלמד. זוהי תוצאה של מה שאחרים סיפרו לך על עצמך או תחושותיך לגבי הכסף כאשר לא היה לך בכלל כסף. התחושות החיוביות לגבי הכסף התעוררו אצלך באותן תקופות בהן זרם אליך כסף. תכנות שלילי מפנה את שימת הלב שלנו למחסור, למגבלות ולחוסר סיפוק כספי. מחשבות המתמקדות במחסור ובמגבלות גורמות למודעות לעוני ושומרות עליה. עד אשר המודעות לשפע תגבר על המודעות לעוני, יוסיף המצב הבלתי-טבעי ויחבל בכל מאמץ שלנו להגיע לעצמאות כלכלית.

סלק מדרכך את ה'אבל' הגדול

מישהו חכם אמר פעם, "כאשר הלב רוצה, הוא ימצא אלף דרכים, אך כאשר הלב חלש, הוא ימצא אלף תירוצים."

הדבר דומה לאיש שביקש משכנו האיכר להלוות לו חבל.

"אני מצטער" ענה האיכר, "אני משתמש בו כעת כדי לקשור את החלב."

"איך אפשר לקשור חלב?" צחק השכן.

"איני יודע", ענה האיכר, "אבל כאשר אינך רוצה לעשות דבר מה, כל תירוץ יהיה טוב."

בנג'מין פרנקלין אמר, "מי שמצטיין בתירוצים לעולם לא יצטיין במשהו אחר."

"הייתי יכול להצליח, אבל ..." - זה התירוץ העיקרי של אנשים שלא הצליחו ממש. להלן רשימה של ה"אבלים" הגדולים:

אבל לא למדתי מספיק

אבל המצב הכלכלי היה גרוע

אבל לא נתנו לי לנשום

אבל לא היה לי מזל

אבל התחתנתי צעיר/צעירה מדי

אבל הייתי צריך לתמוך במשפחתי

אבל הגירושין גרמו לי לנסיגה

אבל ה'בוס' שלי מגעיל

אבל הם קינאו בי

אבל הורי היו עניים

אם הרשימה הזו לא עונה על ה"אבלים" שלך תוכל להוסיף:

יכולתי להצליח, אבל:

_______________

_______________

_______________

_______________

כדי לזכות בהצלחה הגדולה, עליך לסלק מדרך את ה"אבל" הגדול. הוא עומד בינך ובין השגת ההצלחה הטוטלית. אינך זקוק לסיבה כדי לנצח או להיכשל. כדי לזכות בהצלחה עליך לוותר על ה"אם", "אבל", "אילו" ודומיהם. או שתחזיק בהם או שתצליח. שניהם יחד אינם מסתדרים!

מודעות לשפע

מודעות לשפע היא שיטת אמונה חיובית - לא פחות ולא יותר. לשכל יש שני היבטים עיקריים: מודעות (אובייקטיבי) ותת-מודעות (סובייקטיבי). לשני התפקודים הללו תגובה שונה לגירויים ולנתונים, אך הם אינם מחולקים או מנוגדים האחד לשני. בכל רגע נתון השכל מסוגל לפעול רק על פי דעה עיקרית אחת. כאשר אתה שולח שני רעיונות ותחושות שונות מטבען, שכלך יפעל רק על פי הדומיננטי מבין השניים.

דוגמא:

עדינה מועסקת כמנהלת משרד במשרד עורכי דין מצליח. היא חושקת בהעלאה גדולה בשכרה ולדעתה היא ראויה לכך. היא מחליטה לגשת ל'בוס' שלה ולבקש העלאה מכובדת. עדינה חושבת בליבה: "אני מבצעת תפקיד חיוני כאן במשרד. מגיעה לי העלאה גדולה. יש לי כל הזכות המלאה לקבל שכר גבוה יותר. אינני סבורה שהוא ייתן לי מה שמגיע לי!"

עדינה שולחת שני מסרים, האחד מרוכז סביב רצונה ואמונתה בכך שמגיע לה יותר כסף; האחר הוא הרגשתה שלא תקבל העלאה זו. רק אחד מהשניים יגבר. נראה כי במקרה זה הסברה השלטת אומרת "זה לא יקרה". לפיכך, קרוב לוודאי שסברה זו תתממש אלא אם כן ה'בוס' כבר החליט לתגמל את עדינה בשכר גבוה יותר.

הגישה הנפשית החיובית במלואה תישמע וודאי כך: "לי, עדינה, מגיע יותר כסף, אני עובדת מעולה ומבצעת עבודה נהדרת. ה'בוס' שלי מעריך את תרומתי החשובה ושמח להעניק לי העלאה גדולה בשכר וכך יהיה!" לפניכם הצהרת הצלחה כאשר רק מסר אחד אמיתי נשלח. הסיכויים הם שהתוצאה תהיה חיובית. למעשה, כמעט אין לכך כל קשר עם המזל.

מודעות לשפע מתמקדת בשפע המצוי בכל מקום ביקום. את המחשבות בדבר מחסור ומגבלות מגרשים מיד כשהן "דופקות על דלתו" של מי שהוגה מחשבות על שפע. אדם המפתח מודעות לשפע לעולם לא יהיה יותר עני. גם אם הוא מסתבך בעיסקה לא מוצלחת לא יחלוף זמן רב עד אשר יחזור לעושר. מיקי טוד המנוח, איש עסקים אמריקאי, מולטי מיליונר ומפיק סרטים, היטיב לסכם את תפיסת המודעות לעושר שלו באומרו, "מעולם לא הייתי עני, אלא רק מרושש. להיות עני זהו הלך רוח. מרושש הוא מצב זמני בלבד."          

הכסף איננו צומח על העצים - הוא צומח בתוך ראשך

בדומה לכל דבר אחר, מקור העושר הוא בשכל. אנו מותנים על ידי תכנות בעל כוונות טובות, אך כוזב. הורים, קרובים וידידים רוצים שנקבל את העובדה שכסף הוא מצרך קשה להשגה. בילדותי התאוויתי לממתקים אך כל אימת שביקשתי מאמי כמה מטבעות כדי לקנותם היא הייתה עונה לי: "הכסף לא צומח על העצים". עד מהרה הפכתי מותנה כמרבית בני האדם ונוכחתי לדעת עד כמה מטבעות אלו הם נדירים. עבר זמן רב עד שהבנתי כי הכסף זמין ולא נדיר בכלל. ישנם עשרות דברים שאני מסוגל לעשות (ליזום עסקים, לכתוב ספרים, לערוך סדנאות, לייעץ, לסייע לאחרים למכור סחורה וכו') ואשר עבורם אנשים יהיו להוטים לשלם לי. התברר לי גם שניתן להכפיל סכומי כסף. כסף בא לכסף ומגדיל את עצמו.

הקמת עסקים, עריכת דין, כתיבת ספרים, הוצאה לאור של מגזין, יעוץ שיווקי לחברות, הן רק אחדות מהשיטות בהן השתמשתי כדי לעשות יותר כסף. העליתי את המודעות שלי לשפע וכך מעולם לא חשתי עני. אני יודע שהכסף צומח בשכלי. אני יודע שכל עוד אני מתייחס לאחרים ביחס הגון ושומר על דרגת מוסריות גבוהה ובטחון עצמי בריא, הכסף ואני נהנה תמיד ממערכת יחסים טובה. יש לי הסכם עם היקום. הוא מעניק לי כל מה שאני זקוק לו ובתמורה, אני מפיץ שפע ואחרים נהנים בעוד אני נהנה. אני ממליץ לך בכל לב לבצע עיסקה דומה. זה עובד!

כסף אינו התרופה לעוני

אנשים רבים מאמינים כי הכסף פותר את בעיית העוני. זה נראה הגיוני: תן לאנשים מה שאין להם והבעיה נפתרה, נכון? טעות! מעולם לא קרה שבעיית מודעות לעוני של אדם נפתרה על ידי מענק. במשך שנים רבות יזמה הממשלה עשרות תכניות לביעור העוני והוציאה מיליוני דולרים למען העניים כאשר התוצאות היו מזעריות או שכלל לא היו ברות מדידה. ניתן היה לצפות שנוהג בזבזני זה יפסק ויוחל במאמץ חדש ללמד אנשים מודעות לשפע. אך לדאבוננו, היום יותר מתמיד הכסף מושלך לבור ללא תחתית. העוני כיום הוא עסק כה גדול עד שמאות ואלפי בני אדם מרוויחים את משכורתם המשולמת באופן קבוע תמורת ניהול תכניות סוציאליות לטיפול בעוני. התכניות עוזרות רק במעט לעניים, אך נראה כי הן עוזרות הרבה לאותם "עוזרים" וכך לפחות יש בהן מעט תועלת. כדי שטיפול יצליח יש להפנותו לסיבה (השכל) ולא למצב העוני, שהוא המסובב.

חשיבה על שפע ולא הכסף, היא התרופה לעוני.

על ג'וזף קוסמן, אמריקאי שהרוויח מיליונים ממכירה באמצעות הדואר הייתה חביבה האימרה הנבונה: "תן לאדם דג ויהיה לו אוכל לכל היום. למד אדם כיצד לדוג והאכלת אותו למשך כל חייו."

הכסף אינו קשור כלל לאושר או לאומללות

נראה כי אנשים מאמינים שכסף יהפוך אותם למאושרים או אומללים. שתי ההנחות הללו כוזבות. גם אלו המשתמשים בפתגם, "כסף אינו קונה אושר" מאמינים רק לעתים רחוקות באמרה זו הנכונה ביסודה.

למצב של עושר יש יתרונות על פני העוני, משתי סיבות:

  (1)  העושר מאפשר לך לממש את עצמך בתחומים אחרים של הווייתך

 ו- (2) הוא מעניק לך את האפשרות להיווכח בעובדה כי הכסף אינו יוצר אושר.

 האדם העני מבזבז קרוב לוודאי יותר מדי זמן ומאמצים כשהוא נאבק במצבים הקשורים לכסף ותוהה האם הכסף יביא לו אושר טוטאלי. הכסף לא יעשה זאת, אך נסו לומר זאת לאדם שחסר לו כסף - הוא לעולם לא יאמין לכם.

כסף הוא דבר נהדר והוא סולל בפניך נתיבים לחוויות חדשות ומלהיבות. אם יש לך הרבה כסף, תוכל לרכוש צעצועים למבוגרים (בית יפה, מכונית מפוארת, בגדים עם סגנון, תכשיטים, נסיעות לחו"ל, אוספים שונים, וכו'), אך לעולם לא אושר. גם האושר הוא הלך רוח. הכסף מסוגל להוסיף לאושר ולשפרו, אך בטוח שלא ליצור אושר. לפעמים דווקא ההפך הוא הנכון: כסף עלול להפוך אותך לאומלל, יש אנשים המשתמשים בכסף כנגד עצמם, יש בני אדם המומחים בלהפוך ברכה אפשרית (כסף) לקללה.

המיתוס של החומרנות

כסף וחיי עושר אינם דברים רוחניים. הם תנאים רצויים וראויים לכל בני האדם המודעים לעצמם.

אלה שחסרה להם מודעות לשפע הם בדרך כלל הראשונים להוכיח את המצליחים. הם מבקרים את העושר והעשירים ומדגישים את חשיבות הרוחניות בעוד הם מפחיתים בערך החומרנות. בעשותם כך, הם מבטיחים שהמודעות לעוני תיצמד אליהם ותאחז בהם.

כל אופני השפע, כולל כסף, הם תנאים רוחניים אמיתיים והם רצויים וראויים לכל בני האדם. שימוש נכון בכסף כדי להשיג "דברים טובים" לעצמנו ולאחרים הוא תמיד הכיוון הנכון. הפרט המפגין שפע על ידי השגת עושר כספי חי בברית עם החוק האוניברסלי, בתנאי שלא ישקיע או יבזבז את החומר היקר הזה למען משהו המנוגד לחיים חיוביים.

כל העולם הפיזי ממומש מעולם השכל. עושר הוא מצב אוניברסלי המבוטא בכל קיים. הכסף אינו טוב או רע בפני עצמו. כספך יכול לברך אותך מדי יום או לקלל אותך כל העת, בהתאם לפעולה שתבצע אתו ובהלך הרוח שלך, המכתיב את אמונתך. אם תשתמש בו לביטוי הגבוה ביותר שלך, כספך הוא האל (הטוב) בפעולה.

אהבה ועבודה

אנשים רבים הופכים את מחשבותיהם לחדווה, התלהבות וביטוי בסופי שבוע. ימי ראשון עד שישי נחשבים אצל מרבית בני האדם לימי עבודה וימים של מתח ומאבקים. מעציב לשמוע שמיליונים אינם מאושרים בפעילויות בעבודה, שמהווה כשליש מחייהם.

אם עבודתך נראית לך משעממת, מגבילה או פשוט בלבול מוח, יכולות להיות לכך שתי סיבות בלבד:

  1.  אינך עושה מה שאתה צריך לעשות.

  2.  אינך עושה מה שאתה רוצה לעשות.

אם אינך עושה מה שעליך לעשות, סימן שעצלות נפשית או חוסר מחויבות מונעים ממך לתרום תרומה גדולה יותר לעבודתך או העסק הנוכחי שלך. מכאן ניתן גם ללמוד כי לא קבעת לך מטרות גבוהות מספיק כדי לשמור על העניין ולדרבן אותך לתרומה יצרנית יותר.

אם אינך עושה מה שאתה באמת רוצה לעשות, מי עוצר בעדך? רק התשובה "אני" נכונה. אדם צריך ליהנות מעמלו כדי להגשים את עצמו לחלוטין. עשיית כסף היא דבר נהדר ויחד עם זאת, עבודה רק לשם עשיית כסף אינה מספקת. אם אתה שונא את עבודתך, הכסף שאתה מרוויח ואפילו אם אתה מרוויח הרבה, לא יסייע לך להגיע להגשמה עצמית. מגזין מכובד לענייני פסיכולוגיה מארה"ב ערך סקר ממנו עלה כי בין  25% ל33%- מהמרואיינים "שנאו" את עבודתם. באופן כללי, פחות מ28%- ציינו כי הם נהנו מהקריירה המקצועית שלהם. מעל 70% ציינו חוסר אהדה או שנאה  כלפי עבודתם.

אדם שעובד בעבודה שאינו אוהב מכניס את עצמו למצב של עבדות פסיכולוגית - מצב מאוד נמוך של הקיום.

עמוק בבסיס התת-מודע שלנו מצויות מספר אמונות מיושנות שהורישו לנו דורות רבים לפנינו והאומרות כי עבודה אמורה להיות קשה והיא קללה לאנושות. במשך השנים האמינו בני אדם כי "בזיעת אפך תוציא לחם" ועוד הצהרות קודרות ונטולות חיים בדבר עבודה ותלאות. ברור כי חכמה שכזו גורמת לך לתחושת עייפות, כבדות ומעמסה. הדרך היחידה להיפטר מתחושה זו היא להכיר בעובדה כי מדובר בצרור של כוונות טובות אך יחד עם זאת זהו זבל רוחני כוזב שמקומו לא יכירנו במודעות שלנו! הסברה כי מובן מאליו לעבוד עבודה קשה במשך שעות ארוכות ותוך הרס עצמי כדי ל"התקיים", אינה אלא מגוחכת. אם עבודתך אינה יצירתית, משעשעת, מלהיבה ומרוממת וכן מתגמלת מבחינה כספית, עליך לשנות את הגישה שלך או לשנות את עבודתך!

מטרתך איננה לעבוד ארבעים שעות בשבוע כדי ליהנות רק מערבים, סופי שבוע, חופשות או פנסיה בטוחה. אם אתה אוהב את החיים תאהב גם את עבודתך. לפני שתחליף מקצוע, מן הראוי לבדוק את הגישה. אם אינך מאמין בגישה ההוליסטית לחיים, כמעט כל עבודה תראה לך בלתי נעימה.

אם תהיה מוכן להתייחס לעיסוקך כאל הרפתקה ולאו דווקא כאל רע הכרחי, תוכל למצוא חדווה ומשמעות בחייך הנוכחיים. אם תאהב את עבודתך היא תביא לך שמחה גדולה וסיפוק. כאשר אתה אוהב את עבודתך, פירות עמלך, מכל סוג שהוא, יהיו עדות מפוארת לשלמות אישיותך ולאהבה.

חגית מראה לנו מהי הגישה הנכונה לעבודה

מהסיפור של חגית נוכל ללמוד כיצד הגישה הנכונה לעבודה יכולה ליצור שפע. חגית הייתה נשואה במשך אחת עשרה וחצי שנים והתגרשה לאחרונה. היא מצאה עצמה במצב קשה. היה עליה לפרנס שני ילדים קטנים ואת עצמה. היא לא עבדה במשך שנים וגם כאשר עבדה היא עסקה במלצרות בלבד. הצרה הייתה שהיא מעולם לא הרוויחה הרבה כסף בעבר וראתה עצמה כמלצרית בינונית בלבד. כעת נזקקה להרבה כסף. מה לעשות?

לשם התחלה, נרשמה לסדנא שנערכה במרכז הקהילתי בנושא השגשוג. היא קראה את הספר "הפסיכולוגיה של ההצלחה" מאת מאיר לירז (עבדכם הנאמן). היא חיפשה עבודה בבתי הקפה ובמסעדות המובילות באזור מגוריה. היא הפעילה התלהבות, יעדים ועקרונות הצלחה אחרים כדי להיות "המלצרית העשירה ביותר בעיר". היא נפטרה מכל תפיסות העבר שלה ביחס למקצוע המלצרות (עבודה תובענית לנשים; אישה צריכה לסבול לקוחות לא מנומסים; השכר אינו משתלם, וכו'). תחת זאת, החליטה להפיק את המיטב מהמקצוע ולהצליח והיא אכן הצליחה!

ללא מאמץ היא מצאה מקום מעניין שבו תוכל לשרת ציבור סועדים. חגית יישמה את עקרונות השפע שלמדה והגיעה להכנסה הגבוהה פי שלוש מזו של מלצרית רגילה. היא הצליחה במידה כה רבה עד שהיה עליה לעזוב את המסעדה כדי למצוא עבודה טובה יותר שהוצעה לה במסעדה אחרת. באותה עת, חבריה בעלי מודעות העוני החלו לקנא בהצלחתה המסחררת. ארבע מלצריות אחרות שעבדו יחד אתה שנאו את העובדה כי היא מקבלת יותר טיפים מארבעתן יחד. הן הצליחו לשכנע את מנהלי המסעדה שיש לאסוף את כל הטיפים לקופה אחת ולחלקם לחמש. חגית נשארה בעמדתה: "לא אעבוד בתנאים שבהם שמים מחסום לכושר ההשתכרות שלי". התוצאה: היא מצאה עבודה טובה יותר במסעדה אחרת והבטיחה שכל מה שתשתכר יהיה שלה.

הסיפור של חגית הוא תרומה לגישה החיובית האומרת "אני מסוגל". הוא גם מבהיר כיצד בני-אדם הנוקטים בגישה שלילית של "איני מסוגל להתחרות" מקנאים במי שמתקדמים. עליך לחתור תמיד לגישה המשבחת את ההצלחה ולפעול כדי לחקותה. אם תניח לקנאה להניע אותך ולנסות ולהכשיל אדם מצליח, תחבל רק בטובתך. ה"טובים ביותר" מבינינו (אלו שחותרים תמיד למצוינות) מושכים אותנו קדימה. אם ננסה לקטום את כנפי הנשר נחטא כלפי עצמנו וכלפי הטבע.

לידידיה הקרובים סיפרה חגית על גישה נוספת בנוגע להצלחה. "הרצון לדאוג לילדי סיפק לי הנעה רבה להרוויח כסף. אולם, ברגע שלמדתי כי אדיבות ושירות היו המרכיבים העיקריים בשולחן האוכל, אהבתי לעבודה ולכסף שהרווחתי ממנה גדלו פי כמה מונים. תחילה היה עלי לתרגל כיצד להיות קשובה ללקוחות וידידותית וזה השתלם. כאשר זה הפך לחלק בלתי-נפרד מאישיותי הדברים השתפרו - בהרבה!

אך חגית לא הייתה טיפוס הנח על זרי הדפנה. היא קבעה לעצמה מטרה חדשה: להיות בעלת מסעדה משלה בתוך חמש שנים. לאור גישה מנצחת כשלה, אני בטוח שכך יהיה!

על אנשים ומכונות

כל מה שאנו עושים, בין אם במכירות או בשיווק, במדעים, בייצור, בהפצה, בחקלאות או בחינוך, אם אנו מבצעים את מלאכתנו כך שגם אחרים ייהנו ממנה באופן רוחני, נפשי או פיזי, אנו מבצעים שירות בעל ערך.

כיום, המכונות והמחשבים מחליפים את בני האדם במלאכות רבות. תחילה העובדים והאיגודים המקצועיים הקימו קול צעקה ופעלו כנגד מכונות אלו שבאו למעשה לסייע לאדם. כעת משתלטת גישת העידן החדש. הרובוטים הם ברכה. הם מסוגלים לבצע הרבה מטלות שגרתיות שרק לעתים רחוקות הסבו סיפוק מלא לאדם והם אכן עושים זאת. המכונות המופעלות על ידי האדם יסייעו להגביר את הפריון ויפתחו בפני האנושות אופקים ועיסוקים חדשים. לבני אדם יש נטייה טבעית (התניה תת-מודעת) של התנגדות לשינוי. בדרך כלל (לא תמיד) שינוי משפר בסופו של דבר את המצב האנושי.

אדם אינו מכונה ולא נועד שיתייחסו אליו כך. בכל פעילות עבודה שאנו מבצעים, מרביתנו זקוקים לאתגרים חדשים ופיצוי נאות על עבודה שאנו מבצעים היטב, כדי להפוך את חיינו ליצירתיים, משמעותיים ומשמחים יותר. אם עבודתך אינה יצירתית, בעלת משמעות ומשמחת, עליך לשנות את העיסוק או את הגישה או את שניהם.

שכל (Mind )מעל הגורל

יש שגיבשו גישה פטליסטית בנוגע להצלחה בהקשר של בניית העושר. הם עשויים להרגיש שפעם הייתה להם "הזדמנות גדולה" והם פספסו אותה. כעת הם מרגישים לכודים. נביא כאן מדברי ויליאם שקספיר (בתרגום חופשי):

יש גאות בענייניו של האדם

ואם אדם נסחב בזרם הוא מגיע למזל;

ואם יחמיץ - סופו שכל מסע חייו

יתנהל במים רדודים ובאומללות.

המחזאי יודע שבחיים ישנן תקופות "גאות" שכמוהן כנהר אדיר שיכול לסחוף אותנו במימיו וניתן לומר כי במידה מסוימת החיים הם ציניים. יחד עם זאת, השכל הוא החוק המוחלט. אם נכוון עצמנו לידע האוניברסלי ונתכנת בהצלחה ובצורה נכונה את התת-מודע שלנו, נוכל להתעלות על כל ההשפעות החיצוניות האחרות.

אתה כבר עשיר יותר מאשר בחלומותיך הפרועים ביותר. אם תדע לנצל את העושר הטמון בך, תמצא עצמך על גבי יאכטה מזהב, מוקף בים של שפע.

שינוי בקריירה

שינוי הוא משהו שאנו מנסים למנוע בדרך כלל. כמעט כל קריירה או עבודה יכולים להיות מעניינים ולהפוך לרווחיים, אולם יש עיסוקים המתאימים לנו יותר בגלל אישיותנו והמזג המיוחד של כל אחד מאתנו.

בני האדם נלחמים בשינוי, גם שינויים המציעים גמול עשיר וכושר ביטוי רחב יותר. רק אם נתייצב מול חששות הקשורים לשינויים בחיינו נוכל להצליח ולהתגבר עליהם.

בואו נודה בעובדות... שינוי בקריירה, במיוחד אם אתה מבוסס היטב בקריירה הנוכחית שלך, הוא החלטה חשובה. מעט חרדה היא דבר טבעי. ככלות הכל, יתכן שאינך מרוצה ממה שאתה עושה כעת, אך קרוב לוודאי שיש לך ביטחון, דבר שמרביתנו אוהבים להיצמד אליו.

כדי לשנות קריירה יש ליטול סיכונים. אני למדתי דבר אחד ביחס לסיכונים - אם אין נוטלים סיכון לא משיגים דברים חשובים. אושר, אהבה, עושר - כולם כרוכים בנטילת  סיכון. אם יש בך אמונה, אם אתה באמת מאמין שאלוהים (התגלמות כל הטוב) הוא איתך ויש בך הרבה הערכה עצמית בריאה, מדוע שלא לנסות? מה יש לך להפסיד? רק משהו שממילא אינך רוצה בו! העולם כולו וכל דבר טוב שבו שייך לאנשים המעזים להיות מה שהם רוצים להיות, לעשות מה שהם רוצים לעשות ושיהיה להם מה שהם רוצים. מודעות לשפע משמעה שאתה מאמין בעצמך וביכולתך להפוך את חייך להרפתקה. לעתים הבחירה שלך תהיה שגויה. יתכן אף שתברח בבהלה משמיכת המגן! טוב מאוד! אם אי פעם תעשה זאת, מי או מה יוכלו אי פעם לעצור אותך?

אם אתה מרוצה מעיסוקך הנוכחי, המשך להיות מרוצה. אולם, רק כדי לברר לעצמך עד כמה אתה נצמד לשמיכת המגן, שאל את עצמך מה היית רוצה לו נאלצת לשנות את הקריירה שלך. אנו חיים בעולם שמשתנה כל העת, כאשר הביטחון האמיתי היחיד בא מתוכנו, לא מאנשים, דברים או עיסוקים אחרים. עסקים רבים שכיום מעסיקים אלפי בני-אדם יהפכו למיושנים בתוך מספר שנים. אל תניח לעצמך לקבע את רגליך או שכלך בבטון. בטח בעצמך ובכוחות החדשים שאתה מפתח. בדוק מה מקור עבודתך או עסקיך ודע שיש באפשרותך ליצור כל דבר אחר ואפילו טוב יותר, כל אימת שתרצה בכך.

העושר: משרתו של החכם

הכסף הוא באמת ובתמים שליטו של האומלל ומשרתו של החכם. אגירת הכסף רק לשם אגירה מנוגדים לחוק הריבוי והגידול. עליך להשתמש בעושרך כדי לרומם את מודעותך וכל אלה הקשורים אליך. החוק האוניברסלי משתמש תמיד בעיקרון של "לזרוע ולקצור". עיקרון זה פשוט ומדויק מאוד: טע את הזרע, דאג לו, טפח אותו, השקה אותו וגמולך יהיה שפע של יבול. על כל זרע בודד שתיטע באדמה תוכל לקבל אלפי זרעים חדשים, בתוספת הפרי - הכל מאחד.

ריבוי העושר מתבצע באותה דרך. כאשר מטפלים נכונה בכסף, הוא יתרבה ויצמח. הזרע שיש בכוחו להביא לחיי עושר מצוי בכל איש ואיש ורק מחכה ל"קרקע הפורייה", שתוכשר מכוח האמונה, כדי להתרחב ולגדול.

אם תהיה מעורב באופן נלהב בקביעת מטרות, תוך שימוש בשיטות ובטכניקות שהוצגו בפרק 7, תהפוך עד מהירה לשליט של עושר שרק ילך ויגדל. הכסף עשוי להיות משרת שעוזר רבות או אדון שמטיל חיתיתו.

דבר בשם השפע

כיום גדל והולך מספר האנשים הלומדים חשיבה חיובית, חיים על פי התפיסה ההוליסטית וגישה של מדע השכל לחיי שפע. לפיכך, משפטי חיזוק והדמיות (ראה פרק 3) הופכים לפופולריים מאוד. את מושג משפטי החיזוק וההדמיות אין לבלבל עם התפילה המסורתית; אלא, מדובר בצורה של פקודה נפשית המעוררת את השכל לפעול להשגת הטוב שאליו הוא חותר.

משפטי החיזוק במובן זה יכולים להיות מילוליים או חרישיים. אם תצהיר שוב ושוב על הטוב שבו אתה רוצה (היעדים), במקום לדבר על מה שחסר לך, התת-מודע שלך יבין את כוונתך הברורה ויתחיל לפעול לפיה. אתה יוצר את עולמך בעזרת מלים (מילוליות או המלים השקטות של החשיבה), כפי שאלוהים עשה בראשית. אם אינך מרוצה מהנסיבות והתנאים של קיומך הנוכחי, היה מודע לכך שיש בכוחך לשנות, באמצעות ביטוי של מלים חדשות של חיים חיוביים.

הצהר כעת על הטוב שלך! עליך רק להבטיח שאתה מנסח נכונה את היחס למלים. לעולם אל תצהיר דברים שליליים. אל תאמר, "אין לי ואני צריך כך וכך." תחת זאת, הצהר: "זה מה שאני רוצה ואני יודע שזה שלי." אם תודה על משהו שאין לך עדיין אך אתה מאמין שיהיה שלך, אתה מפגין הפגנת כוח עצומה. אמונה, נתמכת בלב מלא תודה, תזכה לגמול.

שש השלבים של הצהרה חיובית אפקטיבית הם:

  1.  האמן כי יש כוח הפועל על פי דבריך.

  2.  התאחד עם כוח זה ודע שהוא מוכן לעבוד לטובתך.

  3.  השמע את מלותיך - תבע את הטוב שאתה רוצה. הגדר לעצמך בדיוק למה אתה מתייחס ולמי.

  4.  קבלה - הכחש כל תנאי כוזב והצהר את האמת.

  5.  הודה - עליך לחוש חדווה בידיעה כי יש לך כוח העובד למענך, אתך ודרכך.

  6.  שחרר - הנח לזה ותן לאל לפעול.

כל מורי האמת ותלמידיה הפועלים באמצעות תפילות רוחניות או מדעיות או משפטי חיזוק והדמיות משתמשים בתוכנית שש השלבים לעיל. עליך להשתמש בכל אחד מרצף הפעולות לעיל, כפי שאתה מרגיש שהן מנחות אותך. המסקנה הסופית היא שתוכנית זו בת שש השלבים, תחולל פלאים בהוויתך.

לאחר שתפעיל את שלבי ההצהרה ותאמין באמת ובתמים בכוח זה שיביא אותך למאווייך או את מאווייך אליך, הוא יהפוך לכלי יעיל ביותר שבו תוכל להשתמש מדי יום לצורך הצלחה טוטאלית.

ברך והודה על מה שאתה ומה ששלך כעת ומדי יום נקוט בשיטת משפטי החיזוק וההדמיות כדי להחדיר יותר תועלת ושפע להווייתך. הדמיות ומשפטי חיזוק מחוללים פלאים בתחומים של הגדלת העושר, בניית מערכות יחסים טובות יותר, שמירה על הבריאות או שיקומה, משיכת אהבה ובכל התנאים והדברים הרצויים האחרים. ההדמיות צריכות להיות חלק בלתי נפרד מאסטרטגיית התכנות להצלחה של השכל האישי והחיובי.

חוק השפע

כל האנשים האוהבים חיים ומאמינים בתפיסת השפע, חותרים ליותר שפע. הם מצהירים על גידול הן באיכות והן בכמות ביחס למזון, ביגוד, תחבורה, עיתוי, ידע, בריאות, מותרות, פנאי, שלווה וסיפוק. אלו אינם מאוויים אנוכיים, אלא יעדים רגילים וחיוביים לכל מי שמודע לחוקי השפע. כמה יפה לחיות בהסכמה עם האופי האמיתי שלנו ולהשתמש בחוק הנפלא של השפע במקום להיכנע לנביא השקר שהוא מחסור ומגבלות וכושר ביטוי ירוד.

חוק השפע מקדם תמיד התרחבות. ישנו חוק אוניברסלי של הצמיחה. כל היקום סובב סביב השפע, וכדי לחוותו בחיינו עלינו רק להתאחד עם אמת זו. מחסור ומגבלות הם מסובבים זרים ובלתי ידועים לעקרון החיים; יחד עם זאת, כיצורים יצירתיים בעלי בחירה חופשית, יש באפשרותנו לחוותם כביטוי אישי, אם נבחר לעשות זאת. מובן שבחירה זו יכולה להיות (והיא בדרך כלל) סובייקטיבית ולא אובייקטיבית.

השפע הוא ממשי והוא אמת במובן האוניברסלי.

במובן אוניברסלי אין הכרה במגבלה. זהו תנאי כוזב, יחד עם זאת, אנו מסוגלים להעניק לו כוח שהוא אינו ראוי לו אם נעביר אליו אנרגיה. למעשה, אנו מסוגלים להפוך אותו לאמת שלנו.

לפנינו דוגמא לגבי מה שנכון מבחינה אוניברסלית לעומת מה שנכון לגבי האדם.

כדור הארץ היה תמיד עגול. כך היה תמיד וכך יהיה. לפני שש מאות שנים בלבד, מרבית בני האדם לא האמינו שכדור הארץ הוא עגול. כמעט כל אחד האמין שהעולם הוא שטוח. כך למעשה, אמונה זו שלטה בחייהם ובפעילויותיהם. על אף שמבחינה אוניברסלית זו הייתה תפיסה שגויה, היא קנתה לה אחיזה בחייהם. הם הפכו זאת לאמת בחייהם ואמצעי התחבורה שלהם, במיוחד בים, נשלט על ידי אמונה זו.

האמת היא תמיד אמת ולא תהיה משהו אחר מאשר האמת. בו-זמנית, אדם יכול להחזיק בסברה מוטעית ולהניח לה להתקיים בחייו. בעשותו כך, אותו אדם מסוגל להניח לאותה הנחה מוטעית לשלוט בחייו ולחיות על פיה. אנו נהפכים לדבר שבו אנו מאמינים!

אדם איננו מכונה. חופש הבחירה מאפשר לנו להתאזן עם הדבר האמיתי או לחיות על פי המסובב של משהו שאינו אמיתי, הרמוני או מרחיב את החיים. עליך פשוט לזכור - האמת אודות חייך היא שמגיע לך הטוב ביותר מכל דבר, שפע מושלם ובלתי מוגבל. כדי לחיות בעוני עליך לשכנע את עצמך שמחסור ומגבלות הם פני הדברים. אם תשכנע את עצמך שזה "לא מספיק", תרגיש עד מהירה שחסרים לך הדברים שאתה משתוקק להם וקרוב לוודאי שתהיה מוגבל. האמת שלך (שפע או מחסור) היא תמיד הבבואה של פני הדברים כפי שאתה מאמין בהם.

הימנע משיחה על הזמנים הקשים

כדי להגיע לעושר שופע וחירות כלכלית מלאה, עליך רק לחשוב, לדבר ולפעול מתוך השפע. כאשר אחרים מספרים לך על "זמנים רעים" התלויים ועומדים או על "המצב  הקשה" של המשק, אל תתאים את עצמך באופן נפשי לסיפורי אימים כאלה. באופן דומה, אל תצלול לתחושת השליליות העוברת אליך מתכניות החדשות ברדיו ובטלוויזיה או העיתונות. אל תחדיר למודע או לתת-מודע שלך כל דבר המנוגד לחשיבה עשירה. איני בא לומר לך לא לצפות אן להאזין למה שמתרחש בארץ ובעולם, חיובי או שלילי. אני רק אומר שאל לך ל"קנות" את התפיסה השלילית.

הסיפור הבא על מוכר הנקניקיות ימחיש לך נקודה זו.

איש אחד התגורר ליד כביש ומכר נקניקיות. הוא היה כבד שמיעה ולכן מעולם לא הקשיב לרדיו. הוא לא ידע לקרוא היטב, ולכן לא הקדיש זמן רב לקריאת עיתונים. אבל הוא מכר נקניקיות חמות. אנשים שראו את שלטי הפרסום שלו לצד הדרך המהירה, עצרו כדי לטעום ממעדני הנקניקיות שלו. יום אחר יום הוא היה עומד לצד הכביש ומכריז על מרכולתו, "בואו לקנות את הנקניקיות הטובות ביותר בארץ". ואכן אנשים קנו ממנו. עם הזמן הוא הגדיל את מספר הלחמניות שקנה ורכש כיריים גדולות יותר, כדי לעמוד בביקוש.

יום אחד הוא החליט לפנות לבנו שסיים את לימודיו במכללה כדי שיבוא ויסייע לו בעסק המתרחב. הבן, שהיה בחור מלומד, שאל: "אבא, האם לא שמעת ברדיו שאנחנו נמצאים במיתון? העיתונים מלאים בסיפורים על כישלונות ופשיטות רגל של עסקים. אני בטוח שעסק של מכירת נקניקיות לא ימשיך להתקיים זמן רב."

"כיצד יכולתי להיות כה תמים?" חשב האב, "מדוע לא התייעצתי קודם לכן בבני המשכיל? הוא קורא עיתונים ומקשיב לחדשות ברדיו. הוא וודאי יודע מה קורה."

בשמעו את עצתו של הבן, קיצץ האיש בהזמנות הבשר והלחמניות, הסיר את שלטי הפרסום מהדרך ולא עמד יותר לצד הדרך כשהוא מבקש מאנשים לקנות אצלו נקניקיות. במהירה ירדו מכירותיו לשפל שלא ידע כמותו.

"תודה על האזהרה," אמר האיש לבנו. "אין ספק שאנו בעיצומם של זמנים קשים. העסק שלנו אינו יכול להתקיים יותר."

טוב, רע, נהדר או קשה, זה הכל עניין של הלך רוח. לעתים קרובות מדי פיתחו אנשים "פרשיית אהבים" סוטה עם החדשות הרעות. העמוד הקדמי של העיתון מלא בסיפורים על רצח, אונס, שוד, מלחמות, איומי מלחמה ואסונות הממשמשים לבוא - הכל בכותרות אדומות ושחורות וגדולות. אם יתמזל מזלך תמצא באותיות קטנות בעמוד עשרים וחמש, משהו על הישגים חיוביים של האדם או סיפור בעל השראה על אהבה או נדיבות אנושית. האם אתה עדיין מתפלא מדוע האנושות במצב כה גרוע?

אתה פועל לפי אמונתך ודבריך. למען השגשוג האישי שלך, הימנע משיחה על ה"זמנים הקשים".

כוון את הכסף כך שיזרום עם היעדים

בספר זה כבר הבאתי פרק שלם על קביעת יעדים והשגתם. אולם, מן הראוי לחזור ולומר: היעדים מסוגלים להובילך במעלה ההצלחה הטוטאלית. בזירה המלהיבה של בניית העושר, יעדים הכרחיים כדי להתעשר בזמן שיא. עליך לקבוע מטרות יומיות ושבועיות, יחד עם יעדים לטווח ארוך. אל תשכח - כאשר הכסף מתחיל להתממש ולזרום בחייך, עליך לכוונו כדי להשיג תוצאות טובות יותר ולהגדיל כל העת את הזרימה. עליך להפוך "למגנט לכסף" על ידי שימוש בהנחיה עצמית וביעדים. לאחר שתתחיל ליצור יותר שפע בהוויתך, תגיע העת להנחות את זרם הכסף ולהגדיל באמצעות אסטרטגית העושר של העשירים באמת והיא - פירמידת העושר.

פירמידת העושר

האנשים העשירים ביותר בעולם משתמשים בפירמידת העושר וגם אתה יכול. האסטרטגיה שמאחורי הפירמידה או כפי שאני אוהב לכנותה, "לעשות כסף מכסף", היא פשוטה. הכסף משמש כדי להכפיל את עצמו. יתכן שאתה בעל עסק מצליח או משרה מכניסה. עסקך או עבודתך יכולים לספק לך את כל הצרכים הדרושים לך בחיים וחלק מהמותרות. אולם, לעושר האמיתי תוכל להגיע רק אם הכסף "יעבוד" עבורך ו"יעשה" יותר כסף. הבה נתבונן בדוגמאות הבאות של פירמידת העושר בפעולה.

בחר

מציעים לך שתי משרות. שתיהן לתקופה של חודש אחד ושבוע אחד, סך הכל 37 ימים!

על פי ההצעה הראשונה תקבל סכום בשווי 1000 דולר ליום עבור 37 ימים.

בהצעה השנייה תקבל סנט אחד ביום הראשון והכפלת הסכום בכל יום עד תום תקופת 37 הימים. במה תבחר?

והרי התוצאות:

הצעה 1 תסתכם בסוף התקופה בסכום של: 37,000

הצעה 2 תסתכם בסוף התקופה בסכום של: 678,912,000

על פי הצעה מס' 1 תקבל סכום נאה של 37,000 דולר עבור 37 ימי עבודה. ועכשיו, נפנה להצעה מס' 2 - הכפל את הכסף בפירמידה ב-37 ימים. התחל בסכום הנמוך של סנט אחד ותגיע לשש מאות שבעים ושמונה מליון, תשע מאות ושנים עשר אלף דולרים! הון עתק! יתכן כי סכום של שש מאות שבעים ותשעה מליון ב37- ימים אינו נראה לך ריאלי, אך התפיסה ש"כסף עושה כסף" נכונה ב 100% .

הנתונים שהוצגו לעיל נועדו רק להדגים לך את העיקרון של 'כסף מביא כסף', ותו לא. אולם, אל תזלזל בכושר צבירת העושר של פירמידת העושר. עסק רווחי או עבודה טובה יכולים להעניק לך אמצעי טוב לחיי שפע, ובכך רוצים הכל. אם אתה רוצה הרבה יותר ויש לך הזכות לרצות יותר, עליך להבין כי שהכסף שלך צריך ליצור כסף נוסף בהתמדה. כספך יתרבה בקצב מהיר יותר מזה של הארנבים אם תפעיל את עיקרון הכפלת הכסף - 24 שעות ביממה - למענך!

גם אם אינך משתוקק למיליונים, עדיין תפיק תועלת והנאה מרובות מחיי העושר כאשר תגרום לכספך לעבוד עבורך. חוק הגידול מתקיים בהרמוניה מושלמת עם עיקרון זה.

חוק הגידול

היקום מתרחב כל העת ויוצר יותר, עובדה זו כוחה יפה גם לגבי השפע שלך.

החיים הם מעגליים, רצופי שיאים ומורדות, אך התנועה הכללית היא תמיד קדימה. חוק הגידול, כפי שהוא חל על עשיית כסף גורס כי דברים ישתפרו תמיד וערכם יעלה - מניות ואג"ח, מתכות יקרות, נכסי דלא ניידי וכו' - ערכם יעלה תמיד ובעוד חמש שנים ערכם יהיה גבוה מזה הנוכחי.

לעשות כסף, לחסוך אותו ולהשקיעו צריכות להיות פעולות שגרתיות בחיינו, אך זו אינה שאלה של חיים או מוות. דחיית קבלת החלטות או הימנעות מהן אינה מובילה לחיי שפע. יחד עם זאת, אין זה מן התבונה לדחוק בדברים או לנסות ולהשיג הכל בבת אחת. השתמש בעסק או בעבודה כמקור למחייה ובהשקעות, כדי להגדיל את העושר הכללי שלך. מעל הכל, אל תשכח שהעושר האמיתי נמצא בתוכך פנימה!

הדרך העצלה לעושר

את מרבית בני האדם לימדו לשנוא עצלות ולהתייחס אליה כאלה מצב של רשע. אך לי התברר הדבר ההפוך - גישה נפשית בריאה לעצלות היא אמצעי מסייע להתעשרות.

אנו חיים בחברה הלכודה במערבולת של פעילות תזזיתית, תחרות בלתי-טבעית ומאבקים מיותרים. התוצאה: חרדה גבוהה ומתח מוגבר. אנשים ניצבים מול סערות כה רבות עד כי הם עשויים להשתוקק לזקנה ולפנסיה, כיציאה ממה שהם רואים כ"חיי כלב". אנו רוצים לצאת מהמרוץ המטורף, לבעוט בכל ולנוח. וכך צריך להיות! מגיעה לך אתנחתא. מפעם לפעם כדאי לצאת ליום חופשה פה ושם ופשוט ל'התפדלע'. אדם המרגיש כי הוא נמצא בתוך מטחנה אך אינו מסוגל לצאת ממנה כדי להירגע מעט בגלל ש"אם לא אמשיך הכל יתפרק" הוא אדם השבוי במודעות לעוני.

בני-אדם אינם מכונות. אנו זקוקים למנוחה סדירה כדי להתרווח, להירגע ולהרהר. פעם נהגתי לצאת לחופשה ארוכה (שלושה או ארבעה שבועות) פעם בשנה, כמעט ללא חופשות ביניים. לאחרונה, גיליתי שמספר "חופשות קצרות" על בסיס סדיר למחצה, הן מוצלחות יותר. נופש של שלושה או ארבעה ימים הוא בריחה מצוינת. אני מרגיש רענן, חדור כוחות חדשים, נלהב ושמח לחזור לעבודה. חשוב יותר, הכושר שלי משתפר כיוון שהראש מלא ברעיונות חדשים ומגרים כתוצאה מכל בריחה קצרה כזו.

בשיחות וראיונות שערכתי עם אנשים מאוד יצירתיים, משיגנים אמיתיים מעולם העסקים, הבידור, האמנות והספורט, גיליתי כי מרבית האנשים היצירתיים הללו לוקחים מידי פעם פסק זמן קצר המספק להם גירוי וכוחות חיים. פסק זמן כזה אינו בזבוז כי אם הכנה להישגים טובים יותר. גם אם אדם אינו חושב על רעיונות או פתרונות חדשים הקשורים לעסקו, הראש עדיין נטען מחדש ורעיונות חדשים וכבירים מתחילים לעלות על פני השטח.

יתכן שתיקח לך פסק זמן כדי להירגע ולא לפעול רבות מבחינה פיזית, אך הראש לעולם אינו עוצר פעולתו. אי אפשר להפסיק את תהליך החשיבה היצירתית. למעשה, על ידי הרגיעה ו'ניקוי הגוף' והראש אתה מפנה מקום לבינה היצירתית שתשלח לך איתותי הצלחה חדשים. העצלות של "המת המהלך" (אדם נטול אמונה, הערכה עצמית או כל מטרה אישית) עשויה להיות דרך חיים שלילית, בעוד "עצלות" מדי פעם בפעם של אדם שיש לו מטרה בחיים, נועדה לטעינת המצברים הנפשיים והפיזיים. בפרק זמן זה שבו יש פעילות חיצונית מעטה או בכלל לא, ניתן לקלוט תובנה יצירתית כבירה. אנו חייבים לעצור מידי פעם את הזרם הגועש של חיי היומיום ולהניח לראש ולגוף לנוח מעט כדי לקבל אותות יצירתיים הנשלחים אלינו כל העת. גם האדם המתפלל ו/או הוגה מדי יום עדיין זקוק לזמן נוסף כדי לחדש את מצבורי הגוף והנפש.

פסק זמן כדי להיות עצל לאחר שהגעת למטרה גדולה או השגת משימה ראויה לשמה היא דרך מצוינת לתגמל את עצמך. כתוצר לוואי של הזמן שפינית לעצלות תתפלא לראות כמה רעיונות מבריקים יעלו מפרויקטים ויעדים חדשים במהלך אותם פרקי זמן של פעילות גופנית מוגבלת.

עליך ליטול פרק זמן סדיר למנוחה ולו רק למען הבריאות. וכאן אני נזכר בסיפורה של מכרה שלי בשם ציפורה. בעלה, אפרים, היה מנהל בכיר שעבד בפרך 55-65 שעות בשבוע ורק לעתים נדירות נטל פסק זמן. למרות הפצרות המשפחה, ידידים ורופאיו הוא סירב לצאת לחופש. וכך סיפרה לי ציפורה: "כאשר ביקשו ממנו לצאת קצת להפסקה כדי ליהנות מהחיים שמחוץ לעבודה, נהג אפריים לומר: "אין לי זמן להינפש. כאשר אצא לפנסיה יהיה לי הרבה זמן לנוח." אפריים היה עסוק מדי ולא יצא לחופש, אך למרבה הצער הוא נפטר לפני גיל הפנסיה. דוגמא טרגית זו צריכה להזכיר לכולנו עד כמה חשוב לתת לעצמנו זמן שבו לא נעשה דבר ורק ננוח. יתכן שלימדו אותך בטעות כי כל אופני העצלות הם רעים ואפילו חטא. אל תניח לאשמה שמקורה בנורמות של ההורים או החברה למנוע ממך הנאה ממידה מסוימת של עצלות. מעט עצלות מפעם בפעם רק תעזור לך.

לעורר את הגאוניות הרדומה בך

בנוסף ליכולת לצפות ולקלוט לכל אחד מאתנו יש כישורים נפשיים עמוקים יותר של אינטואיציה בלווית דמיון יצירתי וחלום, טלפתיה, כושר ניבוי, וכו'.

הרעיון הבסיסי מאחורי יצירת העושר הוא: כדי להיות עשיר בכיס, צריך קודם להיות עשיר ברוח. השכל הוא היוצר של כל מה שנמצא בעולם הפיזי. כאשר אנו עוסקים בכוח בלתי מוגבל זה שהוא השכל, מוטב לנו לחדד כל כלי שנמצא ברשותנו ולנצלו.

האינטואיציה היא אמצעי שכלי רב כוח למשיכת עושר. מן הראוי לציין כאן ועכשיו כי המחבר אינו מאמין בהתעשרות, על אף שזו הדרך המקובלת לנסח זאת, אלא, שאדם מושך אליו עושר באמצעות ההתעשרות ברמה הרוחנית. העושר האמיתי הוא תמיד פנימי.

האינטואיציה היא כושר רוחני (מופשט) של השכל האנושי ואם מפתחים אותה עד תום היא מצביעה על הכיוון הטוב ביותר לחיינו. ההגיון הוא כישור שכלי חשוב , אך יכולתו נופלת מזו של הרגישות הפנימית, דהיינו האינטואיציה.

האינטואיציה מייעצת לך בתחושה עדינה של "כן", או "לא", "עשה" או, "אל תעשה" הבאה מבפנים. היא לעולם אינה מנסה לשכנעך לעשות דבר מה; היא רק מגיבה בדממה כאשר אתה מחפש כיוון ומחפש את האמת בקרבך. אם נראה כי האינטואיציה אינה פעילה בהוויתך, זה רק מפני שאינך קשוב אליה. זהו כוח נפלא ובעל אבחנה העומד לרשות כל אחד מאתנו. תוכל ללמוד בנקל כיצד להתקשר ולקבל הדרכה, בתצפיות יומיומיות, בזמנים רגועים. כאשר המחשבה חופשית ממרבית המחשבות, היא מסוגלת לקלוט את ההדרכה האינטואיטיבית. הזמן השקט שבא בעקבות פרק זמן של הרהורים הוא הזמן המצוין לקבלת תשובות אינטואיטיביות. האינטואיציה הוגה בצורה עדינה ודרכיה מעודנות ביותר. אנשים החיים רק תחת ההשפעה של תנאי החיים החיצוניים אינם מסוגלים בדרך כלל לחוש את כוח הפלאים הזה  ולהקשיב להדרכתו, העדינה, אך רבת הידע. האינטואיציה מצויה בנו תמיד ושולחת אותות, אך עלינו לכוון עצמנו כדי לקלוט את המסרים השקטים.

כדי לקלוט תבונה מהאינטואיציה שלנו, ובאופן יעיל, עלינו תחילה לקבל את עובדת היותה דבר אמיתי. כאשר נקבלה כמשהו שבו נוכל להשתמש כדי לקבל את ההחלטה הנכונה בחיים, ניטה לשאול בעצתה לעתים קרובות יותר.

למד עצמך ל"כוון את ערוצי הקליטה שלך" לעתים קרובות, כאשר אתה זקוק להדרכה ולתשובה על שאלות. ככל שתהיה מודע יותר לידע פנימי זה וליכולתו להדריך אותך במדויק, כך יפחתו המתח הנפשי והחרדה הכרוכים במאבק עם בעיותיך. עד מהירה יתברר לך כי התשובה הנכונה לכל שאלותיך בנוגע למערכות יחסים, בריאות, עסקים או השקעות זמינה לך בנקל. כך תוכל להשתחרר מדאגות ומאמצי שווא. לא תצטרך יותר לשלוט באנשים, מקומות או מצבים. תוכל לחדול מתמרונים ומניפולציות. באמצעות המודעות הפנימית, כל התשובות עומדות לרשותך. היצע בלתי-נדלה של רעיונות ושיטות מועילים או הפעולה הנכונה מוכנים לצוץ לנגד עיניך ולהנחותך בדרך להצלחה גדולה יותר.

פתאום, תהיה לך "תחושת בטן" לגבי הכיוון בו תלך או מה ברצונך לעשות ומה לא. עד מהירה תגלה כי אם תשמע לתחושות אינטואיטיביות, מבלי לנתח יתר על המידה, הטוב יבוא לך עד מהירה ללא מאבק. גם אותם יעדים שתציב על גבי לוח זמנים מציאותי יהפכו למציאות מהר יותר מהצפוי. כך גם יבואו פריצות הדרך העיקריות. הפתעות מצליחות יתפרצו לתוך חייך. תשיג את יעדיך בזמן שיא וכל הוויתך תהיה שופעת ביותר טוב ממה שציפית אי פעם. אתה תשתמש באינטואיציה ללא תהליך הנמקה מודע, ללא היסוס וכך יפתחו שערי הסכר ואתה תוצף בשפע אישי וחיי עושר על כל גילוייהם.

כאשר אדם לומד להשתמש במודע בכוח הידע של האינטואיציה, אזי מתנות אחרות של השכל (דמיון, חלום, טלפתיה, כושר ניבוי, וכו') יופיעו בפניו כדי להנחותו בדרך להצלחה ולהעלות את הידע שלו לרמות נעלות של ביטוי מודע ובלתי-מוגבל, שכמוהן לא חווה בעבר.

עשרת הדברות של השפע

כדי להשיג הצלחה וליהנות מעושר בלתי-מוגבל, יש לטפח גישות רבות, חדשות, בנוגע לשפע. לפניך עשר דברות של השפע אשר יסייעו לך להיפטר מתפיסות שליליות המונעות ממך חיי שפע. רק הצהרות חיוביות ימשכו אליך את העושר. נסה להפעיל את עשרת הדברות הבאות מדי יום וצפה לתוצאות חיוביות!

1. לא תראה את השפע כרע

תחת זאת, חשוב והצהר: "השפע נכון וטוב לגבי ואני מקבלו בתודה כמתאים וכמועיל לי ולזולת, בחיי. אני רוצה עושר גדל והולך למטרות טובות ואשתמש בו. אני מודה על השפע שלי."

2. לא תחשוב או תדבר באופן שלילי על השפע

אל תאמר "קשה להגיע לשגשוג" או "קשה להשיג מספיק כסף." תחת זאת חשוב והצהר: "אני רואה עצמי מוקף בעושר. אני רואה עצמי נהנה מעוד ועוד שקלים. מגיע לי שפע גדול, אני פתוח אליו ומוכן לקלטו ואני אשמח בהון הגדל והולך בצורה נבונה."

3. לא תשתמש לרעה בשפע שלך

כל הרעיונות השליליים בנוגע לכסף נובעים מהנחת היסוד כי כסף/עושר נצבר בדרך כלל על חשבון אחרים. חשוב והצהר: הגישה שלי לכסף ולשפע נכונה. העושר שלי אינו גורם כל רע וכך גם הדרך שבה אני משיגו. חשיבה נכונה ופעולה נכונה מושכת אלי שפע גדל והולך, כאל מגנט."

4. עליך לחלוק בשפע שלך

הרדיפה אחרי העושר מנוגדת לחוק השפע. עליך לתת יותר כך שתוכל לקבל יותר. חשוב והצהר: "אני נותן כסף למטרות ראויות לכך המשקפות את אמונותיי. אני זורע זרעי כסף וקוצר קציר של שפע גדל והולך. אני מעניק בלב מלא חדווה, בידיעה שאם אני נותן אני מקבל בחזרה כל מה שנתתי, פי כמה מונים".

5. זכור: מחשבותיך מושכות אליך את השפע

העושר איננו דבר שמצוי "אי שם בחוץ" ועליך לנסות להשיגו. השפע הוא הלך רוח. העושר מתחיל ב"ראש שלך". חשוב והצהר: "היקום שופע ומשגשג והוא נלהב להצלחתי. ככל שארבה להשתמש בעושר ולהשתמש בו למטרות טובות, כך ימשך אלי יותר עושר שיעשיר את החיי. שכלי, בשיתוף עם התבונה האוניברסלית, הם מקור העושר שלי."

6. לא תסגוד לעושרך

התנ"ך וספרים רוחניים חשובים נוספים הבהירו כי אין די בעושר רב ובשגשוג כדי להסב לאדם חדווה, שלווה ואושר אמיתי. חשוב והצהר: "הכסף איננו אדוני; הוא משרתי הצייתן. אני משתמש בתבונה בשגשוג שלי ולא אאפשר לו לנצל או לתמרן אותי. לעולם לא אהיה נתון לחסדי החמדנות".

7. עליך לאהוב את עצמך מספיק כדי להבין שמגיע לך שגשוג בלתי-מוגבל ושפע גדל והולך

אם תמשיך לחשוב כי אינך ראוי לשפע, תישאר קבוע עמוק במודעות של עוני. כבן יחיד ומיוחד לאלוהים, מגיעים לך כל הדברים הטובים ובשפע! חשוב והצהר: "אני מה שאני. אני אוהב את החיים הללו שבתוכי. אני טוב, אוהב, יצירתי וטוב לב. מגיע לי הטוב ביותר מהכל, כולל שפע גדל והולך, ואני מתעשר בזה הרגע!

8. לא תקנא באחרים המשגשגים

אדם שקנאה בלבו נוהג לחשוב ולדבר באופן שלילי על אלו שמחזיקים בדברים בהם הוא חושק אך מאמין שלא יהיו מנת חלקו. גישה כגון זו היא אבן נגף עצומה בדרך למודעות לשפע. לעולם אל תגנה את העשירים בגלל עושרם. ברך אותם על עושרם המופגן. חשוב והצהר: "אני מודה על כך שאנשים רבים אחרים מבטאים שפע כה רב בחייהם. אני מודה על כל מה שיש לי כעת וכל מה שנמשך אלי, כיוון שגם אני עשיר באושר, אהבה, חדווה, בריאות, ביטוי עצמי ויצירתיות."

9. הגדל את השפע שלך על פי עיקרון הפירמידה

עשיית כסף משמעה "שפע שצומח על שפע אחר." זוהי הדרך המהירה ביותר להגדיל את עושרך. חשוב והצהר: "הכסף משרת אותי באמצעות הגדלת העושר. השפע שלי גדל ומתרחב. אני רואה כיצד הכסף שלי עושה עוד כסף. חוק הגידול פועל גם בחיי. הווייתי מוצפת בעוד שפע. אני מודה לאל על פירמידת העושר שאני בונה כעת."

10. בנה לך תזרים מזומנים חיובי

כניסה לחובות בגלל כל דבר, להוציא ההשקעה ההגיונית הטובה ביותר, עלולה להוביל להתאבדות מבחינה כספית. כדי ליהנות משגשוג רב עליך להשתמש נכונה בכספך ולא לבזבזו על מה שאין לך. להוציא בית ורכב, שלם תמיד במזומנים על הדברים שאתה רוצה. חובות עלולים לערער את מודעותך לשפע. חשוב והצהר: "אני יוצר תזרים מזומנים חיובי בחיי ושומר עליו. אני משלם במזומן עבור מרבית הדברים שאני רוצה ויש לי תמיד מספיק מזומנים לעשות זאת. אני יודע שתמיד יהיו לי כל המזומנים הנחוצים לחיי שפע ואני אסיר תודה על כך שזה המצב."

התענג על עושרך

יצירת עושר ועשיית יותר כסף היא שעשוע. בניית עושר היא חוויה הרבה יותר מגרה מאשר לירוש הון. היזם האמיתי הוא אישיות מלאת חיות ומרץ שנעים ומלהיב להיות בחברתה. גבר או אישה בתהליך של יצירת חזות שפע פועלים כמנצחים והם אכן כאלה. באופן כללי, יוצר העושר, או לענייננו, כל אדם בתהליך של בנייה ויצירה של כל דבר מועיל, הוא מקור לכוח מגנטי והשראה רבה. אנו אוהבים להיות קרובים לאנשים בעלי כוח ומחדירי השראה, ומן הראוי שנהיה. המשיגנים היצירתיים שבקרבנו מרוממים אותנו. יש להודות לאל על המוצלח והמוצלחים!

סלק מראשך כל מחשבה על מחסור, הגבלה ו"לא מספיק". דע כי אתה חי ביקום של שפע אינסופי. דע כי ההצלחה יכולה לרומם אותך ואת הקרובים אליך. דע כי הכסף הוא אמצעי לחילופין וסמל חיצוני של הכוח היצירתי שבתוכנו. קרא מדי יום את "עשרת הדברות של השפע". צור עושר שישרת אותך היטב ולאחר מכן, עשה כך שכספך "יעשה" יותר כסף. השתמש בכסף כדי להעשיר את עצמך ואחרים.

אם אתה עשיר ברוח, תהיה עשיר בשכל. כאשר תהיה עשיר בשכל, תשגשג. לאחר מכן יהיה לך מה שאתה רוצה ואתה תרצה את מה שיש לך (ותתענג עליו).Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved