קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

11. הישגיות

מהו המתכון להישג מוצלח?

1. להנות מעבודתך.

2. למצות את הפוטנציאל שלך.

3. לפתח יחסי אנוש טובים.

4. להיות פתוח להזדמנויות.

הגשם ארבע דרישות אלו ועלית על דרך המלך להשגת הצלחה, עושר ואושר.

הרעיון הישן כי ניתן להגיע להצלחה של ממש רק על חשבון האחרים אינו קשור כלל להשגת הצלחה. הישג אמיתי מבוסס למעשה על הערכה עצמית, משמעת עצמית והסתמכות האדם על עצמו. כאשר אתה משיג דבר מה בעל ערך, אתה מוסיף עושר לא רק לעצמך, אלא לעולם כולו. מסיבה זו כל אחד מאיתנו צריך לשאוף להישגיות - זהו הבסיס לכל עושרנו.

יש בני אדם בעלי צורך חזק להצליח, להיות מס' 1. בין אלה יש כמה שהם כה צרי אופקים ומתמקדים ביעדם, עד כי הם מזניחים מרכיבים אחרים החיוניים להצלחה ולעושר.

יחד עם זאת, למרביתנו יש תחושות סותרות בנוגע להשגת הצלחה, עושר ואושר. קונפליקטים אלו גורמים לנו לדרוך במקום בעבודתנו. אנו ממשיכים לרוץ, אך איננו מגיעים לשום מקום.

איננו אוהבים את עבודתנו. אנו עושים מעט ככל הנדרש כדי להסתדר איכשהו. אנו מפתחים יחסים עם אלו שמסכימים אתנו ולאו דווקא אלו שמגיעים להישגים יחד איתנו. לפני זמן רב החלטנו שהשגנו את כל מה שהיינו מסוגלים להשיג.

מדוע?

הסיבה העיקרית היא היעדר הערכה-עצמית. התפיסה שלנו לגבי עצמנו - כלומר, התדמית העצמית שלנו, בדרך כלל כה מושפעת מחשש הכישלון ועקבות שרכשנו בגיל צעיר, עד כי רבים מאיתנו אינם מודעים לפוטנציאל האמיתי שמצוי בנו ויכול לסייע לנו בהשגת יעדינו.

מכשולים בדרך להישג

מדוע איננו מנצלים בעצם את משאבינו האדירים? מדוע איננו יותר יצירתיים, בעלי חוש המצאה מפותח יותר ומדוע איננו מצליחים יותר? מה מונע מאיתנו להשיג את שאנו מסוגלים להשיג?

אחד המכשולים הנפשיים הוא העצלות. השכנוע העצמי התבוסתני של העצלות אומר כך: "מדוע להתאמץ?"

פחד הוא מכשול נוסף בדרך להישג: "זה מסוכן מדי עבורי!"

אולם, הפחד מפני הכישלון אינו מה שבולם אותנו. לעתים קרובות זהו דווקא הפחד מפני ההצלחה. כיוון שאיננו מסוגל להכיר בפוטנציאל שלנו, אנו מובסים מלכתחילה. ויש לנו תירוץ: "ההצלחה אינה שווה את המאמץ."

תדמית עצמית נמוכה נובעת מגישות שליליות. למעשה, הערכה עצמית שלילית היא אולי אחד המכשולים העיקריים המעכבים אותנו מלהגיע להישגים. אנו חושבים, "אני לא שווה את המאמץ."

זהירות! הכל הולך טוב מדי!

לעתים קרובות אנו מושכים עצמנו כלפי מטה. ברגע שבו דברים מתחילים לזוז בכיוון החיובי, אנו מתחילים לחשוב, "אני מרגיש שמשהו רע עומד להתרחש."

עדנה היתה עקרת בית שמצאה עבודה כפקידת קבלה במשרד רופא שיניים. תחילה היתה נלהבת. עדנה לא עבדה מזה עשר שנים, אך יחד עם זאת, העדיפו אותה על פני כעשרה מועמדים אחרים. אולם, ככל שחלפו הימים, הרגישה תחושת חוסר נוחות. "המישרה באה לי בקלות רבה מדי," חשבה, "משהו רע עומד להתרחש."

שבועיים לאחר מכן שבר בנה את מפרק הקרסול כששיחק כדורגל אחרי הלימודים. "ידעתי שמשהו רע עומד להתרחש," אמרה עדנה לעצמה. היא חשה הקלה על כך שחששותיה התגשמו ועזבה את עבודתה כדי לטפל בבנה.

דוד היה מנהל זוטר במפעל ייצור גדול. בסופו של דבר קיבל קידום. הוא חש שהשיג את מטרתו: להפוך לאחד מ"החבר'ה החשובים". אולם הוא היה עצבני וחשדן, כאילו לא ראוי היה להצלחה וזו תילקח ממנו. זמן קצר לאחר מכן, נקלע לוויכוח עם הממונה עליו. דוד הרחיק לכת בוויכוח, צעק וניבל את פיו. למחרת פוטר. "היתה לי הרגשה שכך יקרה." אמר, "דברים טובים אינם נמשכים זמן רב."

עדנה ודוד לעולם לא ישיגו הישג של ממש מעבר לרמה של קיום ותו לא. לא שאינם מסוגלים או שאין להם הנעה לכך. אלא, הם סבורים שאינם ראויים להצלחה.

הצד השני של המטבע

נאמר כי ישנם שני מקורות בלבד לאומללות: האחד הוא העובדה שלעולם לא מימשת את חלומותיך. האחר נובע דווקא ממימוש החלומות. מדהים לראות מה רב מספרם של האנשים ה"מצליחים" ובעלי המעמד, שאינם אלא אומללים ביותר. הם מכוונים עצמם למטרה אחת בלבד. לנוכח כל המכשולים, הם חותרים להשגת מטרה זו, ולעתים קרובות עיוורים לכל מי שסובב אותם. הם דורכים על היבלות הרגשיות של עמיתים לעבודה, כפיפים, בן-זוג, ילדים, חברים ומשפחה. זאת ועוד, לעולם אינם מקדישים זמן כדי להבין מהי משמעות ההצלחה לגביהם.

לכן, בהשיגם את מטרותיהם, הם מגלים שאלו ריקות מתוכן. כיוון שלא טרחו לבנות רשת של תמיכה ממשפחה וחברים, הם חשים עצמם מבודדים. הם מתלוננים, "אני בודד בפיסגה." צרות אופקים כגון זו לצורך השגת מטרה עלולה לרוקן נשמתו של אדם ולהותירו עם אשליות מנופצות וחוסר תקווה.

הישג אמיתי הוא מזיגה של הצלחה, עושר וסיפוק עצמי יחד עם שירות לזולת, חברויות עשירות בתוכן והכושר להנות מכל תחומי החיים.

ההישג הגדול מכל

לא כולנו נולדנו להיות תלמידים מצטיינים, ספורטאים מהשורה הראשונה או מנכ"לים בחברה. אבל, כולנו מסוגלים למצות את כישורינו, כשרונותינו והתבונה בהם ניחנו. האנשים המאושרים ביותר בתבל הם אלו המצליחים למצות את הפוטנציאל שלהם.

יתכן כי ההישג המרשים מכל הוא המאמץ המתמיד של אדם להתעלות מעל עצמו.

זוהי האמונה כי אתה מסוגל ליותר, כי אתה רוצה לשפר את עצמך, כי תעשה את המאמץ להשיג משהו שמן הראוי להשיגו. הישג דורש מאמץ. המאמץ הגדול ביותר הוא לעבוד על עצמך. נסה לעשות משהו קשה - הדבר יסייע לצמיחה שלך. עבוד כדי להשיג משהו שהוא מעבר להישג ידך - התאמץ. מצה את הפוטנציאל שלך ותגלה כי זה הולך וגדל.

ההישג אינו מתרחש לעולם בן-לילה. לא תהפוך בבת-אחת לכל מה שאתה מסוגל להיות. אולם, אתה יכול לעשות זאת בהדרגה, צעד אחר צעד, יום אחר יום. אל תחשוש אם צעדיך נראים קטנים ובלתי חשובים. מה שחשוב הוא שאתה משיג כל שלב ועושה זאת היטב. זוהי הדרך לדברים גדולים יותר. אם ברצונך להשיג, אם תעבוד כדי להשיג, בסופו של דבר תשיג.

כמה טיפים בנושא

1. עליך להאמין כי הגמול שתקבל בחיים ישקף את השירות שעשית ואת תרומתך.

2. חפש את האמת ואמור את האמת. אל תניח לאופנה החולפת להפוך אותך לאחד הקורבנות הרבים מספור של תאוות בצע. לא תוכל להוליך את ההישג שולל על ידי קיצורי דרך ודריסת הזולת. אי אפשר לביים הישג על ידי מכונית מפוארת או בית גדול. תוכל להשיג הישג של ממש רק אם תעשה כמיטב יכולתך ותדע כי אתה ראוי למאמץ הגדול ביותר מצידך.

3. השקע בידע שלך ובפיתוח עצמי. הביטחון היחיד בחיים הוא זה המצוי בתוך כל אחד מאיתנו. כפי שכתב בנימין פרנקלין, "אם אדם מרוקן את ארנקו לתוך ראשו, איש לא יוכל לקחת זאת ממנו."

4. בכל יום הקדש חמש עשרה דקות יקרות לעצמך בלבד. בזמן זה חשוב על השאלה: כיצד אוכל לנצל את זמני בצורה הטובה ביותר כדי להשיג מה שחשוב עבורי?



Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved