קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

12. להסתמך על עצמך

לפעמים אנו מרחמים על עצמנו בעבודה. אנו חושבים, "דילגו עלי בקידום," או "ה'בוס' 'נבח' עלי," או "עבודתי משעממת."

בני-אדם רבים מצפים שמישהו יעניק להם סיפוק בעבודה. לדעתם הם ראויים לכך. מבחינה מסוימת הם אכן ראויים. לכל אדם יש זכות ויכולת לגלות את חדוות העבודה. אולם, האם זה משהו שאתה תובע מאחרים או האם אושר במקום העבודה הוא משהו שאתה משיג עבור עצמך?

אתה יכול לשבת ולהמתין שאדם אחר יגרום לך להרגיש טוב לגבי עצמך ועבודתך. אולם תוכל לערוב לאושר אם תעניקו לעצמך.

כיצד תעניק לעצמך אושר? יש שפע של דרכים. לעתים דרוש גורם מזרז שיחלץ אותך מהמצב הפסימי של רחמים עצמיים.

דייל קרנגי, אחד המובילים הבולטים של המאה בחשיבה חיובית ובביטחון עצמי, מספר לנו סיפור מאלף בספרו "כיצד להפסיק לדאוג ולהתחיל לחיות". חברו הטוב של קרנגי, הארולד אבוט, הגיע פעם לשפל המדרגה. הוא איבד את משרתו וחסכונותיו והיה שקוע בחובות עד צוואר. היו לו כל הסיבות הטובות לרחם על עצמו.

הוא ניגש לבנק כדי ללוות כסף לנסיעה ל'קנזאס סיטי' כדי לחפש עבודה. הוא חש חסר תקווה ומוכה. הוא היה אדם שאיבד כל כוח רצון להילחם וכל תקווה. לפתע פתאום ראה אדם קטוע רגליים מתקרב לעברו כשהוא מכוון עצמו על גבי קרש מעץ עם גלגלים. כשהנכה עבר את עיקול הרחוב נפגש מבטו בזה של אבוט והוא אמר בחיוך, "איזה בוקר יפה, נכון?"

באותו שבריר שנייה הבין אבוט עד כמה הוא עשיר. אם אדם מסוגל להיות מאושר, שמח ומלא בטחון עצמי ללא רגליים, חשב בלבו, אזי אדם עם רגליים חייב להיות. מצב רוחו השתפר. הוא צעד בבטחון לתוך הבנק, קיבל הלוואה וזמן קצר לאחר מכן קיבל עבודה.

אותו הדבר קרה לרינה ד. שהתגרשה לאחרונה ונותרה לבדה לגדל את שתי בנותיה. היא מצאה עבודה בדרג פקידותי שלדעתה היתה מתחת לרמתה. בבוקר יום שבת אחד ישבה רינה אצל מכרים, וחשבה על מר גורלה - בעלה נטש אותה, מצבה הכספי דחוק והיא חשה מושפלת על שעליה לעבוד. לאחר מכן, סיפר אחד הנוכחים כי שכן שלו שהוא גבר עיוור, זקוק למישהו שיסיע אותו לבית החולים שלוש פעמים בשבוע לצורך טיפול דיאליזה, הוא שאל אם מישהו יכול לעזור בזה, בתשלום כמובן. לפתע חזרה רינה למציאות. הנה ישנו אדם עיוור שגם כליותיו אינן מתפקדות. היא חשה בושה על שריחמה על עצמה. באותו שבריר שנייה ידעה שתתגבר. היא החלה להנות מיכולתה לעבוד באופן יצרני וללמוד מיומנויות חדשות. בתוך שנה מונתה כעוזרת למנהל בכיר וכעת היא מנהלת לישכת המנכ"ל. היא הגיעה להגשמה עצמית ולהסתמכות עצמית שמעולם לא חלמה עליהם.

כפי שאמר הפילוסוף שופנהאואר: "רק לעתים רחוקות אנו חושבים על מה שיש לנו, בדרך כלל אנו חושבים על מה שחסר לנו".

קרומוול, המנהיג האנגלי, בן המאה השש-עשרה, כתב פעם: "להגות ולהודות." הקדש רגע כדי לחשוב על כל הדברים שיש לך ועליך להכיר תודה על כך והודה לאל על כל כשרונותיך ואוצרותיך.

דבר כה פשוט, להקדיש מספר דקות ביום כדי "להגות ולהודות." עשה זאת בייחוד כאשר דברים אינם כשורה במקום העבודה, כאשר אתה חש צורך לעזוב, כאשר אתה סבור שאינך מפיק דבר משמונה שעות עבודה ביום. חשוב על כל הדברים שכן ישנם במשרתך הנוכחית. תתפלא לשמוע כמה ארוכה רשימת הדברים שעליך ל"הודות" עליהם.

החיים הם ערכת "עשה זאת בעצמך"

אחד המרכיבים החשובים ביותר של חיים מסופקים הם לקחת אחריות מלאה לקביעת התנהגותך וליצירת אושרך. המשותף לכל האנשים המאושרים באמת היא ההשקפה שהחיים הם ערכת "עשה זאת בעצמך".

אנשים רבים מעדיפים להתעלם מאמת זו. הם מבקשים להאמין שניתן למצוא אושר בסמים או בהימורים, במין או בכוח. יש אנשים שאינם רוצים ליצור את ההגשמה שלהם אלא לחכות עד שזו תוגש להם בצורת מזל או גורל או מצב הכוכבים. אנשים אלו הסבורים כי האושר חולף במהירה, מועדים לחיים של דכדוך וספיקות. כיוון שאינם מאמינים כי הם שולטים בגורלם, הם נוטים לבחור בדרכים שגויות, מתעלמים מהזדמנויות ולעולם אינם מציבים יעדים ברי- השגה. הם נמנים עם המון האנשים הבלתי-מסופקים, המדשדשים בבינוניות.

הסתמכות האדם על עצמו היא התכונה שעשויה להפוך איש מכירות ליזם, מלצר לבעל מסעדה, מנהל חשבונות למנהל כספים, מזכירה למנהל, מנהל מדרג בינוני למנהל בכיר, עובד אלמוני למנהל חברה. כל מנהיגי העתיד מתחילים היום בתכנון, בנחישות, בזיעה ומעל לכל, בהסתמכות על עצמם.

קשרי משפחה, כספים שבאו בירושה, מראה חיצוני שבא בתורשה, תבונה - אף אחד מיתרונות אלו אינו יכול להחליף את ההסתמכות על העצמי. הכוח חייב לבוא מבפנים. בני האדם המאושרים ביותר, אלו שהשיגו הצלחה ובטחון כספי, הם אנשים שסמכו על עצמם.

כל אדם הוא שילוב של תכונות מולדות וכישורים שפיתח בכוחות עצמו. אלוהים אמנם העניק לנו את כל החלקים שברשותנו, אולם אנו מרכיבים את "הערכה". כל אדם קיבל שפע של ברכות. עליך להאמין בעצמך כי ניחנת במה שדרוש כדי להגיע למצוינות והצלחה. למד לחזור על השכנוע העצמי, "אושרי תלוי בי."

תזיק לך אם תחשוב שאנשים אחרים או הגורל העיוור יביאו לך אושר אישי. ההבדל בין הצלחה וכישלון בסופו של דבר נובע אך ורק מהעוצמה והכוח שבך.

הסתמכות על העצמי בדרך הקשה

אחת הדוגמאות הנוגעות ללב של הסתמכות האדם על עצמו היא נסיונם של שבויי מלחמה אמריקאים במלחמת וויטנאם.

מה היית עושה לו היית כלוא, מוכה, ללא מזון מספיק ומחסה, מנותק ממשפחה ואהובים, כשאינך יודע אם תחיה מספיק זמן כדי לזכות ולחזור להיות בן-חורין?

רבים מאותם שבויים אמריקאים ששהו במחנות השבויים בצפון ויטנאם שקעו בדיכאון עמוק ואיבדו תקווה. חלקם נכנעו לשטיפות המוח ולתמרונים רגשיים אחרים. מעטים אף יצאו מדעתם.

אולם, רבים מהשבויים שאבו עידוד מעומק אישיותם. הם שרדו בזכות הסתמכות על עצמם באמצעות דמיון פורה. בבידוד מוחלט, כתבו אסירי המלחמה ספרים שלמים בראשם, המציאו נוסחאות במתמטיקה, יצרו עיסקאות חדשות. הם התקשרו ביניהם על ידי הקשה על הקירות והצינורות בתאיהם, ו'השתתפו' בתפילות יום הראשון על ידי היזכרות בתפילות, פסוקי תהילים וקטעים מהתנ"ך.

אלו החשים שהם אסירים במקום עבודתם יכולים ללמוד מכך. אדם צריך לסמוך ולהסתמך על עצמו. אם אתה חש שאתה אסיר במקום עבודתך, אם אתה חש כאילו משרדך או מקום עבודתך הם תא כלא בודד, חשוב מחשבות חיוביות. תגלה כי בכוח משאביך הפנימיים אתה מסוגל לפרוץ את המגבלות החיצוניות. אם מסיבה כלשהי תהפוך מובטל, עליך להישאר "מועסק" במחשבתך. המחש את יעדיך, ראה עצמך משיג את ההצלחה הרצויה לך. הקדש זמן ללימוד כישורים חדשים, כדי להגשים את רצונותיך. בניגוד לשבויי מלחמה אתה חופשי לצאת ולבוא, לפתח את עצמך וללמוד. עולם מלא אפשרויות מחכה לך - נצל אותו!

כמה טיפים בנושא

1. קבע לעצמך תקנים משלך במקום להשוות עצמך לאחרים. אנשים מוצלחים מנהלים את המירוץ שלהם. הם יודעים שאינם מתחרים עם אנשים אחרים, אלא עם עצמם.

2. התחל את היום בתוכנית השיפורים שלך. אנשים שאינם מגיעים לשום מקום, חיים באמונה כי "יום אחד אני...." אנשים מצליחים יודעים כי "יום אחד" מתחיל בדיוק עכשיו.

3. למד להסתמך על עצמך. אל תסתמך על אנשים אחרים, מכונית מפוארת או תואר עבודה יוקרתי, כדי ליצור הערכה עצמית. כאשר ההערכה העצמית באה מתוכך, איש לא יגזול אותה ממך.

4. לעולם אל תסתכל לאחור - אתה יכול לשלוט רק על פעולותיך ברגע זה. אם כן, מה עליך לעשות כעת?

5. שאל את עצמך, "כיצד אני יכול לשלוט ולכוון את גורלי?"Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved