קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

13. ניצול הזדמנויות

הסופרת האנגליה הדגולה, ג'ורג' אליוט כתבה פעם: "הרגעים היקרים בזרם החיים חולפים לידינו ואילו אנו רואים רק חול, המלאכים באים לבקרנו ואנחנו מבינים זאת רק אחרי שנעלמו." אם לומר זאת בשפה שלנו, בישראל של המאה העשרים ואחת: "הדרך לכישלון רצופה בהזדמנויות שהוחמצו."

אנו ממתינים למזל שייכנס בדלת הכניסה ולעתים קרובות מחמיצים את ההזדמנות שמתדפקת על החלון האחורי.

מרים ס. היא דוגמא לכך. היא השיגה משרה טובה בחברת ייצור קטנה. אולם, כאשר הממונה עליה ביקש ממנה לקבל משימה שלא נכללה בהגדרת התפקיד שלה, סירבה לעשות זאת. זמן מה לאחר מכן, עמית העובד במחלקה אחרת שאל אותה אם תהיה מוכנה להושיט יד לעבודה במחלקתו. שוב, ענתה בסירוב. מרים סירבה לקבל משימות נוספות ללא העלאת שכר ותואר חדש. היא לא הבינה שלפניה הזדמנויות. לו קיבלה על עצמה את המשימות החדשות והשלימה אותן בהצלחה, היתה מגיעה למצב בו יכלה לבקש עוד כסף ותואר עבודה טוב יותר. לאור סירוביה, ראתה אותה ההנהלה כעובד חסר הנעה שאינו מוכן לצמוח.

האם ההזדמנות מקישה על דלתנו?

אנו נוטים להאניש את ההזדמנות כשם שאנו עושים לאלילת המזל. יותר מדי אנשים בקרבנו מחכים להזדמנות שתבוא להקיש על דלת הכניסה שלנו.

אני מצטער לאכזבכם אבל ההזדמנות לעולם אינה מקישה על הדלת. תוכל להמתין במשך שנים לנקישה הזו, אך לא תשמע אותה.

הסיבה היא שההזדמנות איננה סתם ישות החיה בעולם. ההזדמנות מצויה בך. אתה ההזדמנות.

רק אתה מסוגל ליצור הזדמנות. רק אתה מסוגל לפתח את כישוריך כדי לנצל הזדמנויות. רק אתה מסוגל לגלות הזדמנויות ולהפוך כישלון ותסכול להצלחה ומימוש.

יש אנשים המגדירים הזדמנות בהגדרה צרה כעיסקה או כקידום בתפקיד. 'הזדמנות' מתייחסת למעשה לתחום רחב. הזדמנות משמעה לחשוב באופן חיובי כאשר כולם סביבך שקועים באווירה שלילית. הזדמנות משמעה לתפקד היטב תחת לחץ. משמעה להתעלות על פוליטיקה קטנונית של המשרד. הזדמנות משמעה לשחרר עצמך מכבלי מתח, קונפליקט וספק ביחס לעצמך. משמעה לגלות השלמה עצמית, שקט פנימי ושמחה מלווה בבטחון.

הזדמנות משמעה להפסיק לקטר ולרטון ולהתחיל לכוון עצמך ליעד פרודוקטיבי, להפיק דבר מה מהכישורים והכשרונות שאלוהים חננך בשפע.

* אתה מתחיל להבחין בהזדמנות כאשר אתה מפסיק לקרוע עצמך לחתיכות.

* אתה מתחיל לגלות הזדמנות כאשר אתה מפסיק לדאוג לגבי מה חושבים אנשים אחרים.

* אתה מתחיל לנצל הזדמנות כאשר אתה מפסיק לדמיין כי הכול עלול להשתבש.

* אתה מתחיל ליצור הזדמנות כאשר אתה מפסיק להתמרמר ולקטר על כשלונות העבר.

זכור, כל אחד מאיתנו נתקל מדי פעם במכשולים ובתסכולים. אולם, כל אחד מאיתנו ניחן בשפע של פוטנציאל ואפשרויות. אנשים אומללים דשים שוב ושוב בכשלונותיהם ובחולשותיהם. אנשים מאושרים מתמקדים בחוזק הפנימי ובכוחות היצירה שלהם.

כיצד תיצור הזדמנות משלך? מעל הכול, הישאר פתוח ואופטימי.

בקרוב מאוד תשמע את נקישת ההזדמנות, לא בדלת הכניסה אבל בתוך נשמתך.

ההזדמנות העלומה

אנשים אינם מזהים הזדמנות משתי סיבות עיקריות. את הסיבה הראשונה הזכרנו לעיל: ההזדמנות אינה מפליגה בספינה. הזדמנות נובעת מתוך האדם עצמו. הסיבה השנייה היא שרק לעתים רחוקות ההזדמנות נראית כהזדמנות. לעתים קרובות ההזדמנות מופיעה בצורה מוסווית, מחופשת ככשלון, תבוסה ודחייה.

נביא לפניכם את המקרה של אדווין ברנס. ברנס השתוקק בכל מאודו להפוך לשותף עיסקי של הממציא הגדול תומאס אדיסון. שימו לב: הוא לא רצה לעבוד עבור אדיסון, אלא איתו.

הוא הצליח להשיג מישרה במעבדה של אדיסון בעיר אורנג', ניו-ג'רסי. אולם, עדיין רב היה המרחק בין משרה זו ובין שותפות מקצועית. ברנס הועסק כפקיד בשכר מינימום.

עברו חודשים ולא חל שינוי במעמדו או ביחסיו עם אדיסון. אדם שלא מעריך את עצמו היה מרגיש כי עבודתו אינה מקדמת אותו.

אולם, ברנס גילה נחישות. הוא ניצל את הזמן בו הועסק כפקיד כדי להשיג שלושה דברים: 1) הוא החל להכיר את סביבת המשרד, למד מה עושים האחרים והחל לדמיין דרכים כיצד להפוך את עבודתו לנעימה ויעילה יותר; 2) הוא התעניין כיצד אנשים אחרים מבצעים את עבודותיהם תוך שהוא לומד את יסודות המשרות השונות במפעלו של אדיסון; ו3-) מדי יום הוא דמיין לעצמו את מטרתו הסופית - להיכנס לעסקים עם אדיסון. בידעו כי לפניו הזדמנות, הוא נשאר פתוח ואופטימי.

וההזדמנות צצה, בתחפושת של כישלון במכירות. אדיסון המציא מתקן משרדי חדש בשם: "מכונת ההכתבה של אדיסון". אולם, אנשי המכירות שלו סברו כי המוצר לא ימכר. רק ברנס ראה את המכונה בעלת החזות הבלתי-מרשימה והקשה למכירה, כהזדמנות.

ברנס פנה לאדיסון וביקש ממנו למכור את מתקן ההכתבה. איש מלבדו לא הראה התלהבות. אדיסון נתן לברנס הזדמנות והוא מכר! הצלחתו היתה כה גדולה עד שאדיסון העניק לו חוזה בלעדי להפיץ ולשווק את המכונה ברחבי ארה"ב. ברנס הצליח במטרתו: הוא החל לעבוד עם אדיסון הגדול.

הזדמנות - היום בלבד!

לעתים קרובות אנשים סוגרים את הדלת בפני ההזדמנות שלהם. הם אינם יודעים כי ההזדמנות קיימת רק בהווה.

מחשבה המכוונת למחר בלבד עלולה לעצור בעדך מלהשיג את יעדיך. ספינתך לא תגיע ברגע מעורפל כלשהו בעתיד. אין טעם לדחות את הפעולה לשבוע הבא או לשנה הבאה. יש לך הזדמנות כעת, היום, ברגע זה.

בדרך כלל כמיהה למשהו פלאי שיקרה מחר או בקרוב, איננה מציאותית והיא מעידה על תבוסתנות, בייחוד אם אתה מצפה שמישהו אחר יחולל זאת עבורך. עליך לסמוך על משאביך, נחישותך ואמונתך כי אתה ראוי לגרום להצלחה עבור עצמך.

אנו שחיים בארץ דמוקרטית לוקחים לעתים קרובות כמובן מאליו את העושר הגדול ביותר שלנו: החירות, חופש הפעולה. עם כל הקיטורים, ישראל היא עדיין ארץ של הזדמנויות. היא מספקת את כל ההזדמנויות לאושר, הצלחה ועושר אשר כל אזרח שומר חוק יכול לנצל במשך חייו. החוקים שלנו מבטיחים לכל אדם את ההזדמנות לעבוד ואת הזכות להחזיק בפירות עבודתו.

ישנם אנשים שאינם מבינים כי החירות אינה ניתנת בחינם. אין פה 'טרמפים'. אנשים אינם זכאים לעושר שלא השיגו בכוחות עצמם. החוקים הטבעיים של הכלכלה מפקחים על העושר. כאשר אנשים רבים מדי מקבלים מבלי לתת, המערכת קורסת.

לכן, ההזדמנות נמצאת כאן ויש לנצלה. כל מה שדרוש לך לשם התחלה הוא הרצון. המדינה מעניקה לך את הזכות הבסיסית להחליף משרות, להרחיב השכלתך, לקבל הכשרה מקצועית טובה יותר, להתחיל עסק חדש, לייצר מוצר חדש, או להציע שירות משופר. בישראל המקור להזדמנויות הוא החופש, המאפשר לכל אדם לנסות ולמצוא הצלחה ואושר בהתאם למיטב יכולתו וחלומותיו האישיים.

הזדמנות לעומת אופורטיוניזם

ישנם אנשים המנצלים כל הזדמנות להיות אופורטיוניסטים. הם דורסים אנשים אחרים בדרכם לצמרת. הם מנסים להתעשר על ידי גזל של אחרים. צורת פעולה כזו אינה הדרך הנכונה להגיע להצלחה. התנהגות אנטי-חברתית מסוג זה תפעל כבומרנג אשר יופנה כלפיך. תוקפנות בלתי-מתחשבת לשמה רק מפגינה הערכה עצמית נמוכה.

ואכן, אחת ההזדמנויות הגדולות בחיים היא הסיכוי לבנות הערכה עצמית. בלעדיה, כל אוצרות העולם ריקים מתוכן. אין כל משמעות להערכה כלפי אחרים, אלא אם כן אתה מעריך עצמך בראש ובראשונה. ההזדמנות לא תבוא על ידי גזילתה מאחרים. היא יכולה לבוא רק מתוך עצמך.

הזדמנות היא מעשה ידי האדם

ניתן למצוא הזדמנויות בכל מקום. אולם, רק אלו המוכנים לכך מסוגלים להכיר הזדמנויות ולנצלן באופן יעיל. אם אדם אינו מוכן, הוא פשוט אינו מבחין במצב מסוים ומנצלו. יש לזכור, לעתים קרובות ההזדמנות מוסווית בצורת בעיה.

איל הקולנוע האמריקאי, סמואל גולדווין, אמר פעם, "אני סבור כי מזל הוא הכושר להכיר בהזדמנות והיכולת לנצלה. לכל אחד היו משברים, אך לכל אחד גם ניתנו הזדמנויות. מי שמסוגל לחייך לנוכח משבריו ולנצל סיכויים, מסוגל להסתדר בחיים."

המצויינים אינם ממתינים לאלילת המזל שתבוא להידפק על דלתם; הם יודעים כי עליהם ליצור בעצמם את הדבר המכונה מזל. העובד המצליח יודע כי מזל רע הוא תוצאה של חשיבה שלילית. לעומת זאת, גישה של פתיחות ואופטימיזם היא הדרך הבטוחה ביותר ליצור מחזור שכיוונו כלפי מעלה ואשר במרבית המקרים מביא למזל טוב.

הצלחה בניצול הזדמנויות היא:

* לראות את ההזדמנות גם במצבים שליליים.

* להמחיש לעצמנו מראש את הגמול הטמון בחתירה אחר הזדמנות.

* להבין כי מכשולים אינם אלא אי-נוחות זמנית העוזרת להפיק את המיטב מההזדמנות שלך.

כמה טיפים בנושא

1. שמור על 'ראש פתוח'. לעולם אין לדעת מאין תגיע ההזדמנות. הקשב לאחרים. פגוש אנשים. אם מישהו אינו מוצא חן בעיניך במבט ראשון, חשוב כיצד ניתן להפכו להצלחה.

2. ההזדמנות קיימת רק בהווה. אתמול כמוהו כצ'ק שבוטל. מחר הוא בגדר שטר לפרעון עתידי. רק ביום הנוכחי ניתן לסחור תמורת מזומנים.

3. השלם את הנסיון המעשי שלך בעבודה באמצעות לימוד מגמות עתידיות ודברים חדשניים. הזדמנויות וקידום מחכים לעובד שמקדים בצעד אחד את דרישות משרתו. חתור לפיתוח עצמי. למד מה מתרחש בענף שלך. קח קורסים מתקדמים. אלו המפתחות שיפתחו את דלתות ההזדמנות לכל עובד מהשורה.

4. הזדמנות היא יצור פרדוקסלי. ככל שאתה תופס יותר, כך מזדמנות לך יותר הזדמנויות. ככל שתאחז בפחות הזדמנויות, כך אלו יהפכו חמקמקות יותר. אל תחכה להזדמנות המושלמת שתיקרה בדרכך. היצמד לכל הזדמנות. גם אם בסוף היא לא תביא להצלחה, תמצא כי סיכויים אחרים יופיעו בדרכך.

5. ראה כל הזדמנות כנסיון חיים חדש ומרתק.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved