קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

14. כושר הסתגלות

קיים היבט אחד קבוע בעבודה ובחיים: השינוי. בכל יום מתרחשים שינויים: בכלכלה - בביקוש הצרכני וביכולת לספק ביקוש. מוצרים ושירותים חדשים נוצרים ואחרים מאבדים את יתרונם התחרותי. מבני כוח משתנים במשרדים ובמפעלי ייצור. שינויים טכנולוגיים. קיים כל העת רעב אנושי שאינו בא על סיפוקו, למשהו חדש ושונה. בקנה מידה קטן יותר, השינוי הוא גם תמידי במקום העבודה. יש לבצע משימות חדשות, לשרת לקוחות שונים, ה'בוס' מציב דרישות חדשות כשהוא מגיב לשוק, קו הייצור של מוצר מסויים מתבטל, מנהיגים קו ייצור חדש, עובדים עוזבים כיוון שמצאו משרות טובות יותר, עובדים חדשים מתקבלים לעבודה.

בכל פעם ששינוי מתרחש, משתנה האיזון. השינוי עשוי להיות קל או קיצוני, אולם כל שינוי משפיע על הסיכוי להזדמנות.

התשובה לשינויים המתמידים היא כושר הסתגלות כדי לנצל את הסביבה המשתנה כל העת.

אל תהיה דינוזאור

לפני מאות אלפי שנים, חיו על פני כדור הארץ הדינוזאורים, החיות הגדולות ביותר ששכנו אי פעם על פני האדמה.

לאחר מכן ארע דבר מה. המדענים אינם יודעים בדיוק מה קרה. אולם, בתוך זמן קצר יחסית, נעלמו כל חיות הענק. המדענים מסכימים ביניהם כי ארע אשר ארע, הדינוזאורים לא יכלו להסתגל לשינוי.

הדינוזאורים בממלכת החי נכחדו. אולם, בתקופתנו עדיין מדשדשים בעולמנו דינוזאורים רבים. בשנות השיבעים של המאה הקודמת, חברות הרכב הענקיות בארה"ב לא יכלו לשנות במהירות תפיסות ייצור ונהלי ייצור, ולעבור לייצור מכוניות קטנות עם צריכת דלק נמוכה יותר. מעבר לאוקינוס, ראו אנשי עסקים יפניים כי לפניהם הזדמנות ודמיינו לעצמם את הבלתי-אפשרי (באותה עת)- אמריקאים נוהרים לקנות מכוניות זרות, קטנות.

כתוצאה מכך, שלטו היפנים בשוק במשך מספר שנים והדינוזאורים האמריקאים כמעט ונכחדו.

ישנם גם עובדים מטיפוס הדינוזאור. באותו זמן בו החלו המכוניות היפניות להשתלט על השוק בארה"ב, החלו סוחרי רכב רבים לעבור מדגמים אמריקאים לטויוטה, הונדה ומזדה. איש מכירות בשם ביל מקגיל עבד אצל סוחר כזה. אחרי כמעט עשרים שנים בהן מכר מכוניות מתוצרת קרייזלר, הפך למומחה. הוא הכיר כל דגם, כל אופציה, כל בוכנה במנוע.

רעיון השינוי לא מצא חן בעיני ביל. הוא פשוט לא ידע כיצד למכור את המכוניות הננסיות והמצחיקות הללו. כמעט תמיד נהג לסיים כל שיחת מכירה במלים: "ובכן חבר'ה, המכונית הזו אינה דומה לשום דבר שמכרנו בעבר. לא אוכל להאשימכם אם לא תקנו אותה." מיותר לומר כי המכירות של ביל וכתוצאה מכך משכורתו, ירדו פלאים.

איש מכירות אחר באולם התצוגה בשם ג'ים ל. הבין שבקרוב יאבד הקלח על הידע שלו במכוניות אמריקאיות. בזמנו החופשי נפגש עם נציגי טויוטה. הוא למד ככל יכולתו והשתכנע בכך שמכוניות קומפקטיות יתנו את הטון. למעשה, ג'ים מילא תפקיד חשוב בשכנוע ה'בוס' שלו כי עליהם לשנות את המגמה. כתוצאה מהתלהבותו והאופטימיות שלו, ג'ים הפך לאיש המכירות הטוב ביותר באולם. יתר על כן, היוזמה שלו כה הרשימה את הבעלים, עד שלבסוף התבקש ג'ים להפוך לשותף.

כלכלנים מכירים בתפקיד הברירה הטבעית בשוק העבודה. הוא חל על חברות ופרטים כאחד: אם לא תשמור על חדשנות וכושר הסתגלות, לא תצליח להישרד.

כעובדים אסור לנו להיות כמו הדינוזאורים שנבצר מהם להסתגל לסביבתם החדשה. עשרות הזדמנויות יצירתיות ממתינות בחוץ, סיכויים להשיג כישורים חדשים, לשפר השכלה, לקבל תפקיד חדש, להתחיל עסק חדש. אולם, לעתים קרובות איננו מבחינים בהן. אנחנו אף לא מנסים לחפשן. חשוב ל'פתוח את הראש', לראות את השינויים היוצרים הזדמנויות שעשויות לשפר את חיינו. המפתח הוא כושר הסתגלות.

העכבר והמבוך

בניסויים מדעיים, מלמדים לעתים עכברים כיצד למצוא דרכם במבוך מסובך. בסוף המבוך ממתינה להם פיסת גבינה. אם מונעים מהם את הגבינה, העכברים ירוצו במבוך מספר פעמים בנתיב ששיננו לעצמם. אולם, כאשר יבחינו כי הגבינה אינה מצפה להם בסוף הדרך, הם יתחילו לחפש נתיבים אחרים. עכברים מסתגלים בנקל לנסיבות משתנות ומנסים דרכים חדשות כדי להשיג את רצונם.

לעתים, בני האדם אינם כה חכמים. לעתים קרובות למדנו דפוס קבוע שקידם אותנו. אנו נמשיך ללכת באותו נתיב שוב ושוב, הרבה אחרי ש"הגבינה" כבר אינה מחכה לנו.

מבחינה מסוימת בני-אדם מתנהגים כמו דבורים. אם מכניסים דבורים אחדות לבקבוק פתוח ומניחים אותו על צידו כאשר הבסיס פונה למקור אור, הדבורים יעופו כל העת לתחתית הבקבוק, בכיוון האור. לעולם לא יחשבו להחליף הילוך ולנסות כיוון אחר. להיות לכודות בבקבוק הוא מצב חדש לחלוטין עבורן. התכנות הגנטי שלהן אינו מוכן לכך. כתוצאה מכך, אינן מסוגלות להסתגל לסביבה המשתנה.

למזלנו, בני האדם אינם מתוכנתים מראש. אנו ניחנו בתבונה המאפשרת לנו הסתגלות. למעשה, לדעת המדענים המאפיין את האדם הוא היכולת העליונה להסתגל כמעט לכל התנאים הסביבתיים, תכונה זו היא שאפשרה ל'הומו 'ספיאנס', האדם הקדמון, להביס את הדינוזאורים במאבק ההישרדות.

דינוזאורים מודרניים נוטים להיות: קשוחים, מתוחים, מתבצרים בעמדותיהם, בלתי גמישים.

משיגנים, לעומת זאת: נלהבים לנסות גישה חדשה, מרגישים בנוח עם הסיכון, יודעים לאלתר, מוכנים לנסות, מסתגלים למצבים חדשים.

אל תעמוד בחיבוק ידיים, עשה משהו!

לעתים קרובות אנו מרשים לעצמנו להילכד בנסיבות הנוכחיות - גם אם אנו אומללים ורוצים באמת להתקדם בכיוונים חדשים. משרה עלולה לאמלל אותנו, אך לפחות היא מוכרת לנו, אנו אומרים לעצמנו, ונשארים במקום. דבר זה נכון לגבי עקרות בית, עובדים במפעל, מזכירות וסמנכ"לים. איננו רואים את ההזדמנויות שסביבנו.

רבים מדי מאיתנו משותקים מפחד הכישלון - חיזוי הכישלון מגביל את שדה הראייה שלנו. איננו מסוגלים לחשוב ב'גדול' ולראות להיכן אנו הולכים וכיצד אנו משתלבים.

אחד הגורמים החשובים ביותר להשגת הצלחה אישית הוא הנכונות לנסות דברים, להתנסות, לבחון קרקע חדשה. למעשה, זו הדרך היחידה ללמוד ולהתקדם: ניסוי וטעייה, ניסוי וטעייה, ניסוי והצלחה. יתכן שיהיו לך מספר משגים, אך לבסוף תמצא דרך.

דוגמא נוספת: במקום לשים דבורים בבקבוק, שים זבובים אחדים. סובב את הבקבוק כך שישכב על צידו ותחתיתו פונה לאור בהיר. בתוך מספר דקות, כל הזבובים ימצאו דרכם החוצה. הם ינסו את כל הכיוונים - למעלה, למטה, בכיוון האור, הרחק מהאור, ייתקלו בזכוכית - אך במוקדם או במאוחר הם יזרמו דרך צוואר הבקבוק ויצאו לחופשי.

כפי שאמר פרופסור ידוע מארה"ב: "פעילות מבולבלת עדיפה על חוסר פעולה מסודר."

המצויינים והמצליחים הם אנשים אשר: מנסים, משנים, עושים. במלים אחרות, אל תעמוד בחיבוק ידיים, עשה משהו!

כמה טיפים בנושא

1. התייחס לשינוי כמשהו נורמלי. עקוב כל העת אחרי יכולתך לשנות קצב, להיות גמיש יותר, לקבל רעיונות חדשים והפתעות ולהסתגל במהירות לשינוי.

2. אל תסגל לעצמך שיטת פעולה של "הכול או לא כלום". אם דברים אינם מסתדרים בדיוק בדרך שתכננת, נצל את המצב כמיטב יכולתך. אל תהיה כמו הקבוצה מס' 1 שהפסידה במשחק אחד וחשבה כי כל העונה נועדה לכישלון.

3. אל תניח לשטויות להטרידך. אם המאמץ הדרוש לשנות דבר קטן במידה קיצונית אינו שווה, שכח מזה. למד כיצד לחיות עם זה. עליך להתפנות לדברים גדולים יותר.

4. בדוק דרכים לבצע דברים בצורה יעילה יותר. המצא דרכים משלך. היה חדשני על ידי שילוב דרכים ישנות ושיטות חדשות. הסתגל לדברים שאין ביכולתך לשנות, אך עליך לקבל.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved