קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

15. מוטיבציה והנעה

מוטיבציה, או "הנעה", כפי שהיא נקראת בעברית תקנית, מתחילה בתחושה של רצון עז. הנעה מתחילה כאשר אתה נפתח לחלומותיך. הנעה צומחת כאשר אתה מאמין באמת ובתמים כי ניתן לשנות לטובה את חייך. הכול תלוי ברצון העז. כאשר אתה רוצה דבר מה אתה מונע כדי לקבלו.

הנעה היא דחף פנימי, רעיון שמצוי בדמיון. ניתן לרתום את ההנעה לדחף חזק לקראת יעד. גברים ונשים מונעים דוחפים עצמם קדימה, מפלסים דרך במכשלות הבלתי-נמנעות ושועטים קדימה לקראת הגשמת חלומותיהם.

האם יש בך התכונות הדרושות? התשובה חיובית אם:

1. אתה נהנה מתחושת ההישג,

2. אתה מקדם בברכה את האתגר להגיע לשם,

3. יש לך רצון עז לשינוי לטובה.

כל אחד ניחן בכוח הפנימי של ההנעה. אולם, יש אנשים החוששים להסתכן וללכת אחרי חלומותיהם. ואולם, הנעה היא מפתח חשוב להשגת הצלחה. הנעה חיונית להצליח בכל מאמץ שתנסה.

הנעה היא כוח פנימי

יש אנשים הסבורים כי הנעה אישית היא כמו מגן שמש במכונית - תוכל להגיע למחוז חפצך אתו או בלעדיו. למעשה, הנעה היא המנוע - היא הכוח המניע מאחורי כל דבר שאדם עושה, בין אם חיובי או שלילי, תורם לשיפור עצמי או גורם להרס עצמי, מכוון או בלתי-מכוון.

הנעה הפכה למושג ממוסחר ורבים טועים בהבנתה. לגורמי הנעה חיצוניים כגון, הפגנות, בונוסים, תחרויות פרסים, נואמים מלהיבים, יש כוח מועט בלבד. כל אלה לא יועילו אלא אם כן אתה הוא זה שתרצה לשנות לטובה את חייך, כאשר אתה מוכן להפנים ולקבל את המסר.

ניתן ללמוד הנעה ולפתחה. היא אינה חייבת להיות מולדת. הנעה אינה נחלת המוכשרים בלבד. אין לה קשר בכלל עם מנת משכל גבוהה. אין זה משנה מי הוריך ובאלה נסיבות נולדת. גם יכולת, השכלה או כישורים אינם משנים הרבה. הנעה היא דחף פנימי הגורם לך לנוע קדימה למרות ייאוש, שגיאות ומכשולים.

מעבר לגורמי ההנעה הבסיסיים, הפיזיים והנפשיים, הקיימים בחיים - הישרדות, רעב, צמא, אהבה, כסף, תענוג ואמונה - ישנם שני רגשות בעלי עוצמה השולטים בהתנהגות האנושית: פחד ורצון עז.

פחד הוא גורם הנעה חזק, שלילי. מעסיקים ועובדים רבים משתמשים בפחד בצורה של איומים, הפעלת כוח ועונש, מתוך השקפה מוטעית שזוהי הדרך המהירה ביותר להשיג את מטרותיהם. ואולם המחקרים מראים כי נסיון להשיג הנעה באמצעות הפחד אינו עובד. הפחד מגביל, מעכב, גורם למתח ופאניקה ומאלץ. הוא יוצר מתח, חרדה ועוינות. לבסוף, הפחד משבש תוכניות ומזים יעדים. הפחד הוא גם אויב גדול של היצירתיות.

לעומת זאת, רצון עז הוא הכוח הפנימי הדוחף הנעה אישית והופך אותה לפעולה חיובית. הוא מרגש ותורם אנרגיה, הוא מעודד התלהבות והצלחה. רצון עז הוא הרגש שבונה, מתכנן ומשיג יעדים. הנעה מתוך רצון עז מובילה לעתיד, לתענוג ולהצלחה.

אצל רבים מאיתנו, ההנעה האישית אינה ממוקדת, היא מתפזרת לכל הכיוונים. כאשר הנעה אינה קשורה ליעד מסוים, היא מידרדרת במהירות וקופאת על שמריה. אולם, כאשר הנעה מתמקדת ביעד יחיד ומוגדר היטב, היא הופכת לכוח חזק לקראת הצלחה והישג.

חשוב על הנעה כעל קיטור. קיטור המשתחרר לאוויר הפתוח מתאדה ומתפוגג. אם הקיטור נלכד בחדר הוא עשוי לגרום לך להרגיש תחושה דביקה וחום. אולם, אם רותמים את הקיטור למנוע בכוחו למשוך רכבת השוקלת אלף טון.

כך גם לגבי הנעה. הנעה יכולה להתחמק ממך, להתאדות לאוויר ולהשאירך מרוקן מהתלהבות ואדיש. או, הנעה עלולה להילכד בתוכך, לגרום לך עצבנות ותסכול. אולם, הנעה הרתומה ליעד עשויה לסייע לך להשיג כמעט כל מה שתחשוק בו.

לסיבת ההנעה אין ערך אלא אם כן משלבים אותה בפעולה.

"לא מסוגל" ו"יכול"

הנעה אינה עומדת בפני עצמה, בעקבותיה חייבת לבוא פעולה. מוטיבציה אינה שווה דבר אם אינה מובילה למעשים. הנעה ופעולה הם שני חלקים המשלימים זה את זה.

אנשים רבים ניחנו בחלק הראשון: הנעה. הם מתאימים לדמות האדם המונע:

1. הם נהנים מהריגוש שבהישג.

2. הם מקדמים בברכה את המאבק הנחוץ לצורך ההישג.

3. יש להם רצון עז להיות יותר ממה שהם.

אולם, לעולם הם אינם משלבים בין הנעה ובין פעולה.

מדוע? יש לכך הסבר פשוט. ישנה מלה אחת החוסמת פעולה, המרעילה הנעה, החונקת כל סיכוי להצלחה ולאושר. המלה הקטלנית היא לא מסוגל.

אנשים רבים הניצבים מול משבר או הזדמנות פועלים בצורה שלילית. הדבר הראשון שעולה במחשבתם ויוצא מפיהם הוא "איני מסוגל."

"הדו"ח הזה צריך להיות מוכן עד יום חמישי", "או, בשום אופן לא, אינני מסוגל".

"זוהי מכסת המכירות החדשה", "אבל זה בלתי אפשרי. אינני מסוגל".

"אתה יכול להיות הצלחה!" "לא, לא אני. אינני מסוגל."

אולם, לא מוכרחים לחיות בצורה כזאת. ישנה מלה אחרת, אחת המלים החזקות ביותר בשפה העברית "יכול". אני יכול. מדהים לראות כמה אנשים שינו את חייהם מן הקצה אל הקצה באומרם בפשטות, "כן, אני יכול."

הפער בין מה שאדם סבור שהוא מסוגל להשיג ובין מה שאפשרי במציאות הוא קטן מאוד. אולם תחילה עליו להאמין שהוא מסוגל. כמעט כל אחד מסוגל לעשות כל מה שהוא מאמין באמונה חזקה שהוא מסוגל לבצע.

"אני יכול" חוצה את כל קווי העבודה והמאמצים במקצוע נתון, בין אם יעדך הסופי הוא לסגור עיסקה, להשיג קידום, להגיע לתואר דוקטור, להרוויח מליון דולרים, או להצטיין בתפקיד.

"אני יכול" היא מלה המחדירה אנרגיה. אמור זאת לעצמך כעת: אני יכול. האם אי פעם חשת תחושת התרוממות, מעין גאות קטנה של רווחה? אמור זאת שוב ושוב, מאה פעמים ביום. במהירה תמצא שההתלהבות שלך חודרת לכל מה שאתה עושה בעבודה ובבית.

במציאות אין כל שימוש טוב למילים "איני מסוגל". אולם, חשוב שאתה מסוגל, האמן שאתה מסוגל ותגלה שאכן אתה מסוגל!

כמה טיפים בנושא

1. התחל להשתמש במלים "אני יכול", באוצר המלים היומי שלך. האמת היא שאתה יכול לבצע את מרבית המשימות והאתגרים הנקרים בדרכך. "איני מסוגל" היא דרך אחרת לומר "לא אנסה."

2. במקום לומר "אני רוצה" אמור "אעשה". חשוב על דברים שתעשה וחשוב כיצד לבצעם. זאת במקום להרהר בדברים שהיית רוצה לעשות ומציאת נימוקים הגיוניים מדוע לא תעשה אותם.

3. היה מודע לרצונותיך העיקריים בחיים. ערוך רשימה של חמשת השאיפות החזקות ביותר שלך. אלו התחושות המניעות אותך לקראת הישג והגשמה עצמית. לגבי כל אחד מיעדיך, עשה לך הרגל לחזור שוב ושוב, "אני רוצה - אני יכול," "אני רוצה - אני יכול", הגורם המניע החזק ביותר שברשותך הוא שכנוע עצמי נחוש.

4. אל תראה דברים כ"עבודה". התייחס לכל פעילות כאתגר.

5. דע לך ש"אנרגיה מביאה אנרגיה". פעל, והאנרגיה תזרום.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved