קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

17. נטילת סיכונים מחושבים

במידה זו או אחרת רובנו פוחדים לבצע שינויים גדולים, גם אם שינויים אלו משמעותם לזכות במשהו טוב יותר. כל שינוי מסוג כלשהו כרוך בסיכון. רבים מאיתנו חונכו להאמין כי סיכון הוא דבר רע.

לאנשים רבים גישה שלילית כלפי נטילת סיכונים. מצד אחד, הם יודעים שיש צורך לסכן דבר מה כדי לחולל שינוי לטובה. אולם מצד שני, הם חוששים מהשינוי.

הם יודעים כי אנשים רבים נטלו סיכונים אדירים בדרכם להצלחה, אך אינם יכולים לדמיין לעצמם כיצד הם עושים זאת. לכן הם נכנעים לעבודה בלתי-מספקת, להרגלי עבודה בלתי- יצרניים וליחסים אישיים אומללים. החשש מפני הסיכון חוסם לעתים קרובות את הדרך להשגת הצלחה והגשמה עצמית.

מרבית בני האדם החוששים מסיכון נחלקים לשתי קבוצות: בעלי תסביך איקרוס ואלה הסובלים מתסמונת בת היענה.

תסביך איקרוס

איקרוס הוא דמות מהמיתולוגיה היוונית שניסה לעוף אל השמש בכנפיים עם נוצות ושעווה. אולם, בהתקרבו לשמש המס החום את השעווה והוא התרסק אל הקרקע.

זה גורלם של אנשים רבים המנסים להגיע להצלחה. הם נוטלים סיכונים גדולים מידי. הם אינם מקפידים על נטילת סיכונים מחושבים. הם קובעים מטרות גבוהות מדי או בונים תוכניות בלתי מציאותיות. בדומה לאיקרוס, הם 'נשרפים'. יש אנשים שינסו שוב, מבלי ללמוד משגיאותיהם הקודמות ו'ישרפו' שוב ושוב. הם יתחילו לחשוב, "אני מנסה ומנסה, אך לעולם איני מצליח."

יתכן ויש לך תכונות של תסביך איקרוס, אם:

- אתה מדמיין דרכים חדשות להרוויח מליון דולר, אך לעולם אינך נצמד אליהן.

- לעולם אינך לומד ממשגיך.

- אתה מפסיד כל העת במשחקי הימורים בהם סיכויי הזכיה אפסיים, אבל ממשיך לשחק ומצפה ל"זכייה הגדולה."

- מקבל החלטות נחפזות מבלי לבדוק תחילה ולאסוף את כל המידע הדרוש.

- אינך מבסס את תוכניותיך על הנחות מציאותיות.

- עובד על הרבה פרויקטים, אבל רק לעתים רחוקות מצליח לסיים אחד מהם.

תסביך איקרוס הוא ההסבר מדוע לאנשים כה רבים יש "פוטנציאל תמידי". שוב ושוב, הם כמעט מצליחים. פה ושם נרשם להם הישג זמני וחולף ולאחר מכן הם מתרסקים על הקרקע.

תסמונת בת היענה

בעלי תסמונת בת היענה סובלים מהבעיה ההפוכה. הם אינם רוצים לעוף לשמש. הם אפילו אינם רוצים להביט בה. לנוכח הסיכון הם מעדיפים לטמון את ראשם בחול.

יתכן ויש לך תכונות של תסמונת בת היענה, אם:

- אתה בוחן את הפוטנציאל שלך לעתים רחוקות בלבד.

- רק לעתים רחוקות אתה מודאג מהקריירה והצמיחה האישית שלך.

- אתה שונא ליטול סיכונים.

- אתה מתחמק מלקחת אחריות ונוקט מדיניות של "ראש קטן".

- אתה מעדיף שלא לדעת כאשר דבר מה משתבש.

קל להילכד בדפוס של תסמונת בת היענה. כאשר אנו מתבגרים, רבים מאיתנו מקבלים החלטות שמצמצמות באופן הדרגתי את הצורך ליטול סיכונים. כך אנו מגבילים את ההזדמנויות שיצוצו בפנינו, תוחמים את אופקינו, מצמצמים את האפשרות ללמוד על התייחסויות חדשות ואוטמים את פוטנציאל המצוינות וההצלחה שלנו.

אנו עוצרים את תהליך ההשכלה שלנו, מקפיאים את הידע באותה רמה שבה סיימנו את בית הספר. גם צעד כזה קובע מראש במידה רבה את משרתנו ושותפינו לעבודה - ומגביל את טווח המעוף שלנו.

רבים מאיתנו מחפשים תחום נוחיות קטן, רק כדי להסתדר ומעדיפים שלא לזוז ממנו, אם אינם מוכרחים. אם אנחנו בכל זאת זזים, אנו בוחרים בנתיבים הקלים ביותר, ששם ההתנגדות היא הקטנה ביותר. נוח לנו בחור הבטוח והמבוסס שלנו בחול.

אם לא תנער מעליך את כבלי האדישות וההתנוונות, לא תוכל להגיע להצלחה. אל תהיה בת יענה - נצל את אפשרויות הבחירה העומדות לרשותך ומלא את התפקיד הצודק שניתן לך - לצמוח, להשתנות, ליטול סיכון מחושב.

ביטחון מוחלט אף הוא סיכון

אנשים החוששים מסיכון מנסים לחיות בזהירות בחיקה של שיגרה מוכרת. אולם, הם לעולם לא יחושו תחושת הישג בסגנון החיים הישן והמבוסס - למעשה הם חשים קיפאון, בדידות, שיעמום, חוסר התאמה וחוסר ביטחון. הם אינם יודעים מה בדיוק דרוש כדי להצליח, אך הם יודעים בבירור כיצד למנוע כישלון. הביטחון הופך ליעד העיקרי בחיים. ואכן - השאיפות שלהם מצטמצמות לקיום אנושי ותו לא. אדם שהוא כה זהיר מסכן למעשה את סיכוייו לאושר ולהצלחה.

קל להסתתר מאחורי הרגלים. "לו רק...", ו "יום אחד אני..." הם שניים מההרגלים המזיקים ביותר.

האם תפסת עצמך אי פעם       אומר, "לו רק הייתי צעיר יותר," "לו רק לא הייתי נשוי/גרוש," "לולא חליתי," "לו רק היה לי את זה," "לו הכול לא היה למען הילדים?" שכח את כל המשפטים הללו. חשיבה בסגנון של "לו רק" כמוה כרחוב ללא מוצא.

באותה מידה אין טעם לחיות בעולם החלומות העתידי של "יום אחד אני..." לעתים קרובות אנו שומעים משפטים כגון, "יום אחד אהיה עשיר," "יום אחד אחזור לאוניברסיטה," יום אחד אני אסדר את זה." "יום אחד אני" הוא רק אי של חלומות שבו אף אדם אינו זוכה להתגשמות חלומותיו.

אין הישג ללא כאב

ביטחון מוחלט הוא מיתוס. האדם היחיד שהוא בטוח לחלוטין, שוכב על גבו, פרח בידו והוא קבור מתחת לאדמה.

מעצם טיבם החיים מסוכנים. לידה היא סיכון. מסוכן לחצות את הכביש. החיים גדושים בסיכונים - מחלה, תאונות, ביקורת מס, פיטורין, פשיטת רגל. החיים גם מלאים בסיכויים המובילים להצלחה - בריאות טובה, אהבה, משפחה מאושרת, עבודה מספקת, קידומים, הצלחה כספית, הגשמה עצמית.

כאשר אנו מגבילים עצמנו לדברים בטוחים ומוכרים, אנו מגבילים את סיכויי ההצלחה שלנו. רק כאשר אנו פורצים הרגלים ישנים ושגרה, אנו נפתחים לשפע האפשרויות שמציעים לנו החיים. ולא, אדם משול למי ששקוע בתרדמת או שוכב בארון מתים.

אנו זקוקים לדרך שבה נוכל להתמודד עם המתח והלחץ הבלתי נמנעים, המתלווים לכל סיכון, גדול כקטן.

תופעות המתח מוכרות היטב: מועקה בחזה, דפיקות לב מהירות, בחילה, שלשול, נוקשות בכתפיים ובצוואר, כאבי ראש, קיבה עצבנית, פאניקה. לא תמיד זה נעים אך הדבר הכרחי.

בני אדם השואפים להצלחה, בין אם מנהלים בכירים, פועלים, מחנכים, רופאים, אחיות או עקרות בית, מגיבים באופן חיובי על מתחים בזירת עבודתם. הם יודעים את מה שידוע לאתלט המקצועי כאשר הוא מזיע ומתאמץ לשבור את שיאיו: אין הישג ללא כאב.

מידה מסוימת של מתח היא הכרחית. בני אדם זקוקים לאתגרים. מידה מסוימת של לחץ חשובה להישג. אולם, עודף מתח או טיפול לקוי במתח, עלול להזיק לבריאות.

תמיד ישנם אנשים המבקשים להרגיש בטוחים ומקובלים. הם מטשטשים כל תחושה בלתי נעימה בסמי הרגעה ומשקאות חריפים. נטילת סיכון משמעה איום עבורם ולכן הם בוחרים בקיום משעמם ובלתי ממומש.

אחד המפתחות להשגת הצלחה היא לקבל מידה מסוימת של סיכון כחלק טבעי של החיים. המשמעות היא ללמוד מהי מידת הסיכון שבה אתה חש בנוח, לגלות שיטות כיצד להתמודד עם מתחים.

זהו חלק מההצלחה: כדי לנהל חיים מספקים, עליך להשלים עם נטילת סיכונים מסוימים. אין הישג ללא כאב.

נטילת סיכונים מחושבים

נטילת סיכון היא חלק מהחיים. לכן, אל תבזבז את חייך בהימנעות ממנה. פחד מוגזם מפני סיכונים רק מוביל לאומללות ולספיקות עצמיים. אינני ממליץ על נטילת סיכונים טפשיים או קיצוניים. ל'הישרף' הוא דבר הרסני לא פחות מאשר לא לנסות כלל. כשאני מדבר על נטילת סיכונים הכוונה לסיכונים מחושבים.

הדרך לנטילת סיכון מחושב דומה מאוד לתכנון לקראת השגת יעד. יש לפרק את הסיכון לצעדים זהירים ונבונים.

בכל פעם שברצונך לנסות משהו חדש, עליך ללמוד ככל האפשרות על העניין. בדוק, התנסה. שוחח עם אחרים שעשו משהו דומה. נתח איזה חלק מהמאמץ שלך יהיה הסתמכות על המזל העיוור ואיזה חלק יהיה סיכון מחושב. בכל שלב של הדרך בצע הערכה מחדש. כיוון שמתח הוא תוצר לוואי טבעי של סיכון, שמור על קשר עם עצמך. פרק מתח על ידי ריצה, ספורט, מדיטציה, הליכה בחיק הטבע, מוסיקה רוגעת, או כל דבר אחר שטוב עבורך.

המטרה של נטילת סיכונים היא הרחבת אופקיך, להיות כל מה שאתה מסוגל להיות. נטילת סיכונים בדרך נבונה והגיונית תאפשר לך לחוש בטוח בעצמך, אמיץ ושולט במצב. לכן, התמקד במטרתך, תכנן בקפדנות את ההתקדמות לקראתה ולאחר מכן טול את הסיכון. אם תפעל בחוכמה ובזהירות רבים סיכוייך להצליח.

כמה טיפים בנושא

1. עליך להתרגל בהדרגה לאי-נוחות. שבור את שגרת היומיום. שים את מכשיר הטלויזיה בארון למשך שבוע. לך לעבודה במסלול שונה או סע באמצעי תחבורה שונה. נסה לאכול צהריים במסעדה חדשה, או עדיף, צא לטיול במשך ארוחת הצהריים. בחן את הסביבה שבה אתה עובד. שוחח עם אדם בלתי מוכר והכר אותו. בדוק אפשרויות תעסוקה אחרות.

2. נטילת סיכון עלולה להיות משימה קשה. בזמנים קשים, אל תוציא כעסך על הכפופים לך, על ילדיך או בן הזוג. למד כיצד להתמודד מבלי להזדקק למשקה אחר העבודה או לכדורים שונים בשעות הצהריים. הרשם לתוכנית מתמשכת לשמירה על הכושר הגופני והנפשי. למד כיצד להירגע בעזרת טכניקות מדיטציה, הרפיה או ביו-משוב. התענג על הטבע.

3. לפני שתקפוץ, המחש לעצמך בבירור את כל התוצאות האפשריות לנטילת הסיכון. קרוב לוודאי שהדבר הגרוע ביותר שעלול לקרות איננו הרע ביותר. סביר להניח כי הטוב ביותר יתממש. נקוט בכל הצעדים המעשיים להגבלת גורמים שליליים ולאחר מכן - צא לדרך!Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved