קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

19. התלהבות

בין אם אתה עולה על סוס או דוהר לקראת יעדי הצלחתך, אתה זקוק לרגש אחד שהוא חיוני להשגת הצלחה: התלהבות.

יתכן כי המושג "התלהבות" נשמע לך מזויף. אולי הוא מזכיר לך קבוצת אוהדים במגרש כדורגל או עובדי חברה המנסים ל"לקק" ל'בוס'.

יחד עם זאת, התלהבות אמיתית כמעט ואינה קשורה לחזות חיצונית עליזה, אלא, לאש פנימית.

המלה היוונית להתלהבות: "Enthous", משמעה "חדור השראה". מלה זו מקורה במלה עתיקה עוד יותר ביוונית והיא שילוב של שתי מלים "Theos" שמשמעה אלוהים וEntos"-" שמשמעה "בפנים". פירושה המילולי של המילה התלהבות ביוונית הוא "רוח אלוהים בקרבך."

הרוח המנצחת

אין אדם מוצלח ומאושר ללא התלהבות. זהו המרכיב הנחוץ באופן מוחלט לביצוע כל מאמץ בצורה מוכשרת ויעילה.

ההתלהבות מאירה את העבודה היומיומית. מדהים לראות כמה מהר מבוצעת משימה וללא מאמץ, כאשר מבצעים אותה בהתלהבות.

יופיה של ההתלהבות נעוץ בכך שהיא נמצאת בכל אחד מאיתנו, בדיוק כפי שרוח אלוהים נמצאת בכל אחד. התלהבות אינה תלויה בכישרון או בחינוך. למעשה, לעתים קרובות, התלהבות הופכת כישורים ממוצעים להצלחה יוצאת דופן. הרוח המנצחת מתגברת על מכשלות גנטיות והסגרים סביבתיים.

מדכאי התלהבות

ללא התלהבות אי אפשר לסיים משימה בצורה מוצלחת. אם תאבד התלהבות לאורך הדרך, אתה עלול לוותר. יתכן מקרה שבו תאבד לך התלהבותך גם בדברים החשובים ביותר לגביך.

אנו חיים בתקופה צינית. אנשים שבורכו בשפע התלהבות נחשבים לעתים קרובות לתמימים, בלתי-מתוחכמים ואפילו מעט טפשים.

אלו המאבדים את ההתלהבות הטבעית שלהם מתקשחים, הופכים לאנשים קרים הנסגרים לרעיונות והזדמנויות חדשות. קשיחות זו עשויה לנוע מציניות אינטלקטואלית, דרך אדישות ואפטיות, קנאה והתבודדות, וולגריות וגסות רוח. אי אפשר להיות ציני ונלהב בעת ובעונה אחת.

יש אנשים האומרים, "אני תשוש מהשיגרה השוחקת, דרושה אנרגיה רבה מדי כדי להתלהב".

רופאים ופסיכיאטרים מסכימים כעת כי מרבית מקרי התשישות נובעים מרקע נפשי ולאו דווקא ליקוי בתפקוד הפיזי. שיעמום, עצבנות, טינה, תסכול, תחושה שאין מעריכים אותך ואינך תורם, פזיזות, חרדה, דאגה ומתח - כולם מדכאי התלהבות. הם מכלים את האנרגיה שבך ומותירים אותך ריק מרגשות, עייף ותשוש.

גלולות מרץ לא ירוממו את רוחך וגם לא שינה במשך שתים עשרה שעות ביום. למעשה, מרבית האנשים אינם מודעים לכך שאנרגיה והתלהבות קשורות זו בזו.

כדי להשיג אנרגיה, עליך לדעת כיצד ליצור התלהבות מקרבך ולאחר מכן לשמור עליה במהלך היום.

כיצד לפתח התלהבות

כאשר הכול מתנהל כרצונך, כאשר זה עתה קיבלת קידום, סגרת עיסקה, חתמת חוזה, כאשר יעדיך ברורים לך, כאשר נמלאת הערכה עצמית וכיוון חיובי, קל מאוד להתלהב.

אולם, מה תעשה באותם בקרים כשאתה מרגיש שפוף, חרד או חושש? כיצד תמשיך הלאה אחרי כישלון חרוץ או כאשר שיגרת היומיום מתחילה להרדים את מחשבתך? היכן היא רוח אלוהים במצב כזה? האם עליך לשכוח אודות ההתלהבות ולחכות ליום טוב יותר?

כלל וכלל לא. ראשית, רוח האל היא בתוכך. כמוה כאור ניווט נמוך הדולק תמיד. הגברת הלהבה תלויה בך.

כיצד תוכל לעורר התלהבות כשאתה מרגיש כה שפוף? מומחים להנעה מסכימים כי ניתן לפתח התלהבות מהחוץ אל הפנים.

לפניך אחדים מהסימנים העיקריים להתלהבות:

* חיוך. מדענים גילו כי הפעולה הפיזית של החיוך מרגיעה למעשה את מתח הפנים וגורמת לשינוי כימי עדין בגוף. לכן, חייך חיוך שמח; מיד תבוא לך תחושה פנימית טובה יותר.

* עמוד זקוף, חזה זקור קדימה, בטן בפנים, כתפיים לאחור. יחד עם היציבה המשופרת שלך תחוש בהתרוממות רוחנית. אנשים מדוכאים וציניים נוטים לצעוד בשפיפות קומה בולטת. שפת הגוף שלהם מספרת לעולם כי הם מפסידנים. עמוד זקוף והנח ליציבה שלך לבטא את פוטנציאל המצליחן שבך.

* דבר בקול רם וברור. מלמול של התנצלות אינו דרך ליצור התלהבות פנימית או כל דבר אחר. החדר מעט אנרגיה למיתרי הקול שלך ושמור תמיד על חיוך בקולך.

* התנהג כאילו זו הפעם הראשונה שלך. כשאתה ניצב לנוכח שיגרה - הדפסת מכתבים, מענה לטלפון, מכירה מדלת לדלת, מילוי טפסים - התייחס לכל משימה כאילו היתה זו הפעם הראשונה שלך. למעשה, כל מכתב וכל טופס הם שונים. לכן, במקום לראות את המשימות הבודדות כערימה בלתי מזוהה של עבודה, התייחס לכל משימה בגישה רעננה. כך גם לגבי הצגת מכירות. גם אם הצגת את המוצר אלף פעמים לפני כן, ללקוח שלך זו הפעם הראשונה. בצע הצגה מלהיבה ומעניינת, כאילו היתה זו לך הפעם הראשונה.

* פעל לפי העיקרון של "כאילו". כאשר אתה חייב לבצע עבודה משעממת או חוזרת על עצמה, עשה זאת כאילו היתה מעניינת. הפוך עבודתך למשחק; נסה להתעלות על המיכסה שקבעת לעצמך, השתדל לבצע בצורה מושלמת כל חלק מהמשימה, גלה את היצירתיות האישית שאתה מסוגל לתרום למשימה שלפניך. בצע עבודתך כאילו אתה נהנה ממנה באמת, כאילו היתה מעניינת באמת. התועלת המיידית שתצמח לך היא הקלות והמהירות שבה תבצע את עבודתך. בנוסף, בסוף יום העבודה תהיה לך אנרגיה רבה יותר כדי להנות מפעילויות בשעות הפנאי. יתרון משני עשוי לצמוח לך, אם ה'בוס' או הממונה עליך יבחינו בעבודה הנהדרת שאתה מבצע ויציעו לך העלאה או קידום. אולם, היתרון החשוב ביותר הוא שיפור הרגשתך לגבי עצמך ולגבי עבודתך. הרוח המתחדשת בתוכך תניע אותך לעבר דברים גדולים וטובים יותר.

* השמע לעצמך נאומים מעודדים. חשוב מחשבות נכונות ותוכל להפוך כל עבודה למעניינת יותר. החדר לעצמך דיבורים משכנעים. היה המאמן הרוחני של עצמך. אנשים רבים מתעמלים או רצים בבוקר. תן לראש קצת לפעול כדי ל"התניע" את עצמך. תרגיל מחשבה קטן ישמור על כושרך הנפשי, לקראת יום של אנרגיה והתלהבות.

* אם אתה חושב במושגים של "התלהבות" אתה תהיה נלהב. פעולה באה בעקבות רגש. מה שאתה חושב קובע את מה שתהיה. השורה התחתונה היא, אם ברצונך להיות חדור באנרגיה - פעל בהתלהבות!

כמה טיפים בנושא

1. פזר את זרעי ההתלהבות בסביבתך. קדם כל אדם שאתה פוגש בחיוך. הנח לאחרים להבין כי אתה מעריך את מאמציהם. תמיד שבח עבודה שנעשתה היטב.

2. זמר שיר מצליח. זמר בבוקר כשאתה מתקלח. זמר במכונית בדרך לעבודה (יתכן כי כמה אנשים ינעצו בך מבטי תמיהה, אבל אלו רק מבטים חמוצים של מי שמאזין לחדשות הבוקר). אנשים מאושרים שרים ואנשים השרים בלבם יוצרים אושר גדול יותר.

3. דבר בלשון מעודדת וחיובית כאשר אתה מדבר אודות עצמך, עבודתך ואלו העובדים אתך. מעל לכל, חייך! התלהבות היא מדבקת.

4. החיים הם כפי שאתה קולט אותם. האם אתה רואה אותם כשעמום או כהרפתקה.

5. שמור על ענין במה שאתה עושה. המשך לחפש מה מעניין בעבודתך. שנה את נקודת המבט שלך והתבונן בה כשם שהיה עושה אדם מחוץ לעבודתך.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved