קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

20. תקשורת בין-אישית

אחד הדברים המלהיבים ביותר בעבודה הוא עבודה עם אנשים אחרים. ידידות עם עמיתים לעבודה, ישיבות פרודוקטיביות עם שותפים, היכרות עם אנשים חדשים, כגון לקוחות, הם הניצוץ שמצית שמחה, התלהבות ואנרגיה ביום העבודה. מה המפתח ליחסי עבודה טובים? תקשורת.

לעומת זאת, אין דבר הפוגע בחדוות העבודה יותר מאשר יחסים מקצועיים גרועים. למעשה, מרבית האומללות במקום העבודה, הפריון הנמוך ותחלופה במשרות אינה נגרמת בגלל חוסר שביעות רצון מהמשרה עצמה, אלא מבעיות עם אנשים: בעיות עם ה'בוס', עם עמיתים, עם כפיפים. שוב ושוב, התלונה העיקרית הנשמעת היא: "משבר תקשורת".

בין אם אנו מודעים לכך ובין אם לאו, אנו מתקשרים כל העת עם אחרים. התקשורת מתבצעת לא רק במה שאנו אומרים, אלא דרך לשון הגוף, מחווה, קשר עין ומגע.

תקשורת טובה משמעה לבטא בבירור את כוונותיך באמצעות השפה המילולית והלא-מילולית. חשוב יותר, תקשורת טובה משמעה להבין את דברי הצד השני.

בעיות תקשורת, כשלונות עסקיים ויחסי עבודה מתוחים מקורם בדרך כלל בחוסר היכולת להבין את נקודת המבט של הצד השני.

מנהלים בכירים וזוטרים וכן עובדים שיש להם בעיה להסתדר עם אחרים, סובלים מאותו שכנוע עצמי הרסני: "אם אינך יכול לראות את הדברים כפי שאני רואה אותם, אין טעם לדון בזה. עשה כרצוני או שכח מזה".

לעומת זאת, אנשים המוקסמים מהיכולת להניע, למכור, להחדיר אנרגיה באחרים, הם אלו המבטאים בשפת המלים והגוף: "מה שאתה חושב חשוב לגבי. ספר לי מה אתה רוצה. נוכל לעבוד על זה ביחד."

אנשים מוצלחים בכל שדרות החיים יודעים את הסוד: מיומנות התקשורת הטובה ביותר היא להעניק ערך לזולת.

הם ניחנו בגישה הבסיסית הדרושה לתקשורת מעולה: "אגרום לכך שיהיו מרוצים שפגשו בי. בדברים שאומר אכניס אור לשיגרת חייהם. אגרום לכך שיהיו מרוצים שדיברו אתי". אם אתה משוחח עם אדם ומגלה עצמך חושב, "אני נהנה להיות עם אותו אדם. אני אוהב את עצמי כאשר אני מדבר אתו," סימן שהדובר יודע כיצד לתקשר עם האחרים.

אתה מעניק לאחרים ערך כאשר אתה מביא לידיעתם כי הם חשובים לגביך. כיצד תעשה זאת? הקשב. המפתח החשוב והיעיל ביותר לצורך תקשורת טובה, אך גם זה שמרבים להתעלם ממנו, הוא הקשבה.

האמנות האבודה

לגבי מרבית בני-אדם ההקשבה היא האמנות האבודה. שיחה הפכה למעשה לפעולה של שני אנשים שכל אחד מדבר בתורו. אנשים מעטים בלבד מקשיבים לדברי הזולת. הם עסוקים מדי במחשבות מה יגידו בשלב הבא.

הדבר נכון במיוחד בעיסקאות. לעתים קרובות נוסף לתקשורת הברורה נופך של משחקי כוח, נסיון שליטה של צד אחד, אנשים מנסים להרשים במקום לבטא.

בחיי העבודה שלנו (ובחיים האישיים), כיצד אנו מקשיבים חשוב יותר מכיצד אנו מדברים. לו היינו מקשיבים לרצון הזולת, היו מבוצעות יותר עסקאות וניתן היה לעודד פריון רב יותר. לא תמיד הכרחי או אפשרי לעשות את רצון הזולת, אולם, ברצוננו בהמשך מערכת היחסים עלינו להבין מה רוצים האחרים.

אין דבר קטלני יותר לעיסקה מאשר אדישות, שיעמום, או עצבנות כאשר הצד השני מדבר. כאשר אינך מכבד את הזולת בהקשבה אתה אומר למעשה, "אינך חשוב לי."

למה זה מביא?

* ירידה בפריון. ("אינני נחשב כאן, לכן מדוע שאתאמץ?").

* תחלופת עובדים. ("מי רוצה לעבוד במקום שאין מעריכים אותו?").

* היעדרות. ("אני רק בורג במכונה - מכירים אותי רק כשאני שוגה").

* נקמה. ("הוא יאזין לי רק כאשר המצוקה תהפוך לצעקה").

* הפסד מכירות. ("נראה שאינו מבין למה אני זקוק").

* עיסקאות "נסחבות". ("איני מסוגל להגיע אליו, זה כמו לדבר לקיר").

מדוע לדעתך אנשים מוציאים מאות שקלים כדי לדבר עם פסיכיאטר? כדי שמישהו יאזין להם באמת ובתמים ולשם שינוי, להם בלבד.

גם אתה עשוי להפיק תועלת מהאזנה. אם תקדיש זמן כדי להאזין ולהבין את צרכי הענף שלך, ה'בוס', הלקוחות, העובדים. הגמול שלך יהיה גם בידידות, נאמנות ושיתוף פעולה שאחרים יעניקו לך ברצון מהסיבה הברורה שכיבדת אותם בהקשבה.

הקשבה פעילה

בימאי תיאטרון ידוע אמר פעם, "משחק הוא תגובה, הוא מבוצע באוזניים ולא בפה".

בניגוד לדעה הרווחת, הקשבה אינה פסיבית, היא אקטיבית.

כיצד תשיג תשומת לבו של מישהו? לא על ידי דיבורים והערות מחוכמות או ניסיון להרשים אחרים. אם אתה רוצה שאנשים אחרים יתעניינו בך, דבר על הדברים החשובים להם.

המשגה הגדול שאנשים עושים בתקשורת היא לדבר על "אני". "מה שאני רוצה למכור..." "אני זקוק ל....." "הייתי רוצה לקבל עבודה זו כי אני...".

תחת זאת, כוון את תשומת לבך לאדם השני: מהם צרכיך?" "כיצד אוכל לעזור לך?" "מה אוכל לתרום לך או לחברתך?" לאחר מכן הקשב.

סובב תמיד את השיחה סביב האדם השני. דבר על אנשים, מקומות ודברים החשובים לו.

נאמר כבר כי על ידי הפגנת עניין באנשים תוכל לרכוש בעשרים דקות יותר ידידים מאשר בעשרים שבועות שבהם תנסה להראות לאחרים כמה אתה מעניין.

להעביר את המסר שלך

האם אי פעם תקף אותך זעם מתסכל כיוון שלא הובנת נכון? "לא, לא, לא. זה לא מה שאני רציתי! מדוע אף פעם אינם מסוגלים לעשות מה שאני מבקש?" או "ההנחיות שלי היו ברורות ביותר, אך קיבלתי בחזרה משהו שונה לחלוטין!".

הדבר הראשון שעליך להבין הוא שהבעיה אינה נעוצה בהם אלא בך. אם יש לך בעיה להעביר את המסר, קרוב לוודאי שהקושי שלך הוא בתקשורת.

עד כמה שהדבר ישמע פשוט, הצעד הראשון בהעברת המסר שלך לאחרים הוא לדעת בדיוק מה הדבר שאתה רוצה. אנשים רבים מדי מבטאים עצמם בשפה מעורפלת ובלתי-מדויקת, כיוון שכוונותיהם אינן ברורות אפילו לעצמם. הקדש זמן למחשבה על רעיונותיך לפני שתשאירם פתוחים לפרשנות מוטעית.

שנית, השתמש בשפת דיבור פשוטה ובמושגים מעשיים. אם אדם אינו מבין אותך, אין זו אשמתו. אתה אחראי להבהרת השקפתך. הקשב לעצמך כשאתה מדבר. האם אתה מבין את דבריך?

שלישית, בקש משוב - "האם זה נשמע לך הגיוני?" "כיצד תסכם זאת?" "האם תוכל בבקשה להסביר לי כיצד אתה מבין זאת?" לאחר מכן הקשב כאשר הצד השני מסביר מה אמרת לו. זה עשוי להיות נסיון מאלף.

שתים עשרה עצות לתקשורת טובה יותר

תקשורת טובה היא האמנות של שיקוף עצמנו באמצעות מגע עין ואוזן. היישר מבט לאדם השני והקשב תוך שימת לב מלאה. אלו הכללים הבסיסיים לתקשורת יעילה. לפניך מספר עצות וסימנים שהייתי רוצה להציג בפניך. אחדים מהם עשויים להישמע כה ברורים מאליהם עד כי טפשי אף להזכירם. אולם, תתפלא מה רבים האנשים שאינם משתמשים בהם כלל.

1. הצג עצמך מיד. כאשר אתה משוחח עם אדם פנים אל פנים או בטלפון, פתח בהצגת שמך. "נעים להכיר. שמי הוא," או "שלום, כאן מדבר". אחד הדברים המסיחים דעתו של בן השיח הוא השאלה, "עם מי אני מדבר?"

2. תרגל לחיצת ידיים איתנה. הדבר נכון לגבי נשים וגברים כאחד. קח יוזמה - היה הראשון שמושיט את ידו.

3. זכור שמות. זה אחד מאותות ההוקרה החשובים ביותר שתוכל להעניק לאדם. שים לב כאשר מישהו מציג את עצמו. חזור על שמו מיד, לדוגמא: "יצחק כוהן, אני שמח להכיר אותך." אם לא קלטת את שמו, אמור זאת: "מצטער, לא קלטתי את שמך." האדם השני יעריך את העובדה כי התעניינת באמת מהו שמו הנכון.

4. בדברך צור קשר עין. כאשר מישהו אחר מדבר, הבט היישר לתוך עיניו. קשר העין מעביר את הביטחון שלך בדבריך ומראה כי אתה חולק כבוד לדברי הצד השני.

5. סגל את הגישה, "אני אגרום לו להיות מרוצה על שדיבר אתי". אמור משהו טוב אודות האדם האחר. שאל שאלות אודות תחומי העניין שלו. עזור לבן-שיחך להיפתח. הוא יהיה מרוצה שדיבר אתך.

6. דבר באופן חיובי. מבט מאושר הוא מדבק. התחלק בחדווה שיש לך מעבודתך, מיומך, מחייך. תמצא שאנשים להוטים להתחבר איתך. על פי אותה מטבע הימנע מקיטורים ותלונות (גם אם אתה מרגיש שיש לך סיבה מוצדקת). שליליות מדכאה בני-אדם. יש להם בעיות משלהם - אל תכביד עליהם בבעיותיך.

7. למד לשמור סוד. לא כל מה שאדם אחר מספר לך יש להעביר לאחרים. הנח לאנשים להרגיש בטוחים כי הם מסוגלים להפקיד בידך את סודותיהם.

8. התמקד בשירות במקום בעצמך. הפגן עניין בבעיות של אנשים אחרים ולא רק בשלך. כאשר אתה מגלה עניין כן באדם אחר, הוא יחוש בזאת ויימשך אליך. לעומת זאת, אנשים חשים שלא בנוח כאשר אדם חושב רק על האינטרסים שלו.

9. עליך לגרום לאדם האחר להרגיש חשוב - הענק לו תשומת לב מלאה. עליך לפעול כאילו עבודתו, בעייתו או נסיונו הם בעלי חשיבות שוות ערך לשלך ברגע זה. זכור ברקע את האינטרסים של האדם האחר ויכבדו אותך כאיש שיחה נבון, מיומן ודואג.

10. עליך לוודא כי אתה מבין היטב את דברי הצד השני. רבים מכאבי הראש בעבודה נגרמים בגלל פירושים מוטעים ואי-הבנות ולאו דווקא מסיבות אחרות. כדי להיות בטוח שהבנת את דברי הצד השני, חזור על דבריו במלים משלך. שאל אותו אם אכן הבנת אותו היטב. הוא יעריך את העובדה שהבנת אותו ויתרשם מהמאמץ שלך להבין.

11. דייק לפגישות. למעשה, כאשר אתה מאחר, אתה אומר בעצם, "זה אינו חשוב עבורי". אם נסיבות בלתי-צפויות מעבר לשליטתך גורמות לכך שאחרים מחכים לך, טלפן להם. הסבר בכנות את סיבת האיחור שלך והערך מתי תגיע לשם. תזכה בהערכה על התחשבותך במקום בפליאה על האיחור.

12. הזדהה עם האחרים. נסה להיות רגיש יותר ופתוח לצרכי הזולת וחילוקי הדעות אתו. נסה לראות גם את נקודת המבט של הצד השני. נסה לראות עצמך כפי שאחרים רואים אותך: "האם נראה לי לעבוד עבורי?" "האם המנהל מרוצה מעבודתי?" תהפוך לאיש שיחה יעיל יותר כאשר תבין כיצד אתה מבהיר עצמך לאחרים.

באופן עקרוני סוד התקשורת הטובה הוא להביא את האדם השני לצידך. הדרך היעילה ביותר לעשות זאת היא לגרום לצד השני לחוש בעל ערך. לחוש בעל ערך וחשוב הוא אולי אחד הצרכים הנפשיים הבסיסיים של האדם. אם גורמים לבני-אדם לחוש חשובים, הם יגמלו בפתיחות, שיתוף פעולה וכבוד.

אין יחסי עבודה נעימים יותר מאלו המבוססים על פתיחות, שיתוף פעולה וכבוד הדדי. לפיכך, העבר לאחרים התלהבות, הערכה ואנרגיה. במהירה תמצא עצמך מוקף בני-אדם החולקים עמך את חדוות העבודה שלך.

כמה טיפים בנושא

1. התייחס לאנשים יותר כאל אחים ואחיות. מדובר ב'בוס' שלך, בעמיתים ובכפיפים. הענק ערך לכל אדם שאתה פוגש במרוצת יום העבודה. בייחוד עליך להעריך אנשים העובדים עבורך. לא היית מגיע להיכן שהגעת, בלעדיהם.

2. הקשב. חלק הארי של התקשורת נעוץ בהקשבה. כאשר מישהו מדבר אתך, הענק לו שימת לב מלאה.

3. כאשר אתה מדבר עליך לשקף רעיונות קונסטרוקטיביים ותומכים. אל תהיה ציני או ביקורתי. קבל דעות אחרות כתקיפות גם אם הן מנוגדות לשלך.

4. התבונן בעצמך דרך עיני האחרים. דמיין לעצמך שאתה הוא המנהל שלך, האדם העובד במשרד הסמוך, כפיף. כאשר אתה נכנס למשרד, מה אתה חושב? מה לדעתך יהיה הרושם הראשון שיקבל עליך אדם זר? מדוע?

5. בקש מאנשים לעשות דברים במקום לצוות עליהם.

6. אל תניח כמובן מאליו שאתה מבין על מה האדם האחר מדבר. לא תבין עד שתקבל ממנו משוב.

7. כאשר משהו אינו מובן לך, שאל, גם אם השאלה נראית טפשית. מוטב להיראות שוטה למשך חמש דקות מאשר לתהות תמיד מבלי להבין. נהוג לומר כי קל יותר לטפל ב"שאלה טפשית" מאשר ב"טעות טיפשית".

8. ענה על שאלות באופן ישיר ואל תאריך במלים. כאשר מישהו שואל אותך מה השעה, אל תספר לו כיצד בנוי השעון.

9. היה נעים הליכות כלפי האחרים, כפי שאומר הפתגם, "אפשר לתפוס יותר זבובים בדבש מאשר בחומץ".

10. כאשר אינך בטוח ב100%- לגבי ההנחיות, שאל שאלות עד שתבין היטב את ההוראות.

11. תקשר עם אחרים בפתיחות, באופן ישיר ומיידי. אמור לאחרים מה אתה צריך מהם ושאל מה תוכל לעשות למענם.

12. שאף להגיע לעיקר בשלוש דקות או פחות.

13. היה פתוח כלפי אחרים וגלה בהם ענין כן. אתה יכול ללמוד מכל אדם שאתה פוגש.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved