קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

23. גאווה

אם תינתן לנו הבחירה בין גאווה ובין ענווה, רבים מאיתנו יאמרו, "גאווה היא חטא. מוטב להיות עניו".

בישמנו את עיקרון הענווה אנו אומרים, "אני פשוט אדם עובד", "אני בן-אדם ממוצע", או "אני פשוט מסתדר".

מהי התוצאה של גישה צנועה זו? בינוניות. אם תתעקש שאתה רק ככה וככה או שלעולם לא תגיע להרבה, לא תהיה עשיר או לא תהיה מרוצה מעבודתך, השכנוע העצמי שלך מוביל אותך במדרון של אי ההגשמה. אתה מתכנת את עצמך לקראת בינוניות.

זו אינה כוונת הענווה. ענווה אין משמעה שעליך לבזבז את חייך או לזלזל בכישורים שנתן לך האל.

ענווה משמעה שאין זה משנה מה תעשה, תמיד תדע שיש מקום לשיפור. ענווה משמעה שאתה מודע לכך שיש בך פוטנציאל להשיג יותר. הענווה מגיעה כאשר למרות כל כשלונותיך אתה מגיע למסקנה שהאל עדיין אוהב אותך וגאה במה שהשגת.

זוהי גאווה. גאווה משמעה לנסות ולהיות במיטבך, כיוון שאלוהים מרוצה מהמאמץ שאתה עושה. כאן טמון אחד הסודות להצלחה - הרדיפה אחרי הכסף אינה מביאה לאדם חדווה, אלא הגאווה במה שהוא עושה ומשיג.

גאווה היא הערכה עצמית חיובית

גאווה איננה: הפחתה בערך העצמי, ספק עצמי, חוסר מודעות עצמית.

גאווה אין משמעה הפרזה בערך העצמי, אשליה עצמית, התנשאות או שחצנות.

גאווה היא: הערכה עצמית, בטחון עצמי. גאווה היא כבוד עצמי. גאווה היא הסיפוק הפנימי של עבודה שבוצעה היטב.

אנשים אומללים ניחנו בגאווה מעטה בלבד. הם חוזרים ומשכנעים עצמם בסגנון הבא: "הייתי מעדיף להיות מישהו אחר, לעשות דבר אחר, להיות במקום אחר."

לעומת זאת, אנשים הצועדים לקראת הגשמה עצמית ונהנים מחייהם ועבודתם חשים רגש עמוק של הערכה עצמית. הם משכנעים עצמם בנוסח הבא: "אני אוהב את עצמי. אני באמת אוהב את עצמי. בהתחשב בהורי וברקע שלי, אני מרוצה שאני אני. הייתי מעדיף לחיות כעת מאשר בכל תקופה אחרת בהיסטוריה."

אנשים המקרינים ביטחון עצמי כגון זה לא נולדו בהכרח עם תחושות טובות, אך הם למדו לאהוב את עצמם. כיוון שהם אוהבים את עצמם הם מסוגלים לחלוק את חדוותם עם הזולת.

אני מרוצה שאני אני

בסיכומו של דבר, הגשמה עצמית משמעה לקבל את עצמך כפי שאתה כעת - אדם בלתי מושלם, משתנה, צומח ובעל ערך. שים לב, אהבת עצמך ותחושה כי בדרכך המיוחדת אתה "בסדר" אינה מצביעה בהכרח על אנוכיות. עליך להתגאות בהישגיך וחשוב יותר, להנות מהיחודיות שבך ומעצם העובדה שאתה חי כעת. עליך להבין כי על אף שכבני-אדם לא נולדנו עם תכונות גופניות ונפשיות שוות, יש לנו זכויות שוות לחוש התלהבות וחדווה, מתוך אמונה שאנו ראויים לטוב ביותר בחיים. מרבית בני האדם המוצלחים מאמינים בערכם העצמי, גם כאשר אין להם דבר לדבוק בו מלבד חלום. יתכן כי גאווה בריאה בעצמך היא, יותר מכל תכונה אחרת, הדלת המובילה להישגים גבוהים ולאושר.

גאווה משמעה עונג. לחוש גאווה משמעו לחוש עונג, בין אם זו תחושה הנובעת מעבודה שבוצעה היטב או עונג פשוט על העובדה שאתה חי ואתה עצמך.

גאווה משמעה הערכה, לחוש הערכה כלפי עצמך כאדם הגון וישר שיש לו מלת כבוד. זהו הבסיס לגאווה עצמית בריאה ומאושרת.

גאווה משמעה שיפור. לזכור כי אין אדם מושלם ותמיד עלינו להשתדל ולהשתפר. כך חשים גאווה מבלי לגלוש ל"יוהרה".

גאווה משמעה כבוד עצמי. כבוד עצמי הוא תחושה פנימית של אדם המאמין בערכו. זהו כבוד עצמי עמוק שאינו זקוק לעידוד המוני.

גאווה פירושה מאמץ. כדי להתגאות בדבר מה, עליך להשקיע מאמץ להשיגו. דברים בעלי ערך אינם באים בקלות. בסופו של דבר, לא תוכל להפיק גאווה מדבר שלא עבדת למענו. גאווה היא העונג שאדם חש על ההישגים שנבעו ממאמציו.

כמה טיפים בנושא

1. אל "תשוויץ" בכל הדברים החשובים שאתה עושה. אל תדבר עליהם אפילו. הנח למעשיך לדבר במקומך.

2. גאווה וענווה הם שני הצדדים של אותה מטבע. הגאווה הכרחית כדי לעשות כמיטב יכולתך. הענווה הכרחית כדי לדעת שביכולתך להצליח אפילו יותר. עשה כל העת כמיטב יכולתך ונסה בהתמדה להתעלות על עצמך. זו המטבע שתוביל אותך להצלחה.

3. שמור על דימוי עצמי גבוה, אולם עליך להבטיח שיש לך סיבות טובות לכך.

4. היה גאה בכל מה שאתה עושה. עבודתך היא השתקפות ישירה שלך. עשה עבודתך על הצד הטוב ביותר ותחוש גאווה על מאמציך והישגיך.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved