קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

24. אמונה

ישנו כוח העומד לרשות כל בני האדם, אולם מעטים בלבד משתמשים בו באופן מודע בשיגרת החיים. כוח זה טומן בחובו את ההבטחה למימוש תקוות האדם וחלומותיו. בלעדיו שוררים ריקנות, פחד וקיום חסר משמעות.

מהו כוח זה? האמונה.

אמונה היא האמונה הבלתי-מעורערת. זהו אימון וביטחון מלא. אמונה היא חיובית, היא מעשירה את החיים כאן ועכשיו. ניתן למצוא את האמונה בכל בית פולחן וגם בטבע. החשוב ביותר, אמונה מצויה בלבו ובנשמתו של כל אחד מאיתנו. אמונה היא המפתח הפותח את הדלת להצלחה ואושר לכל אדם.

בתנ"ך נאמר, "וצדיק באמונתו יחיה" (חבקוק, ב' 4), וגם, "אמונתך עד שחקים" (תהילים, לו 6), זוהי אולי גירסת התנ"ך ל-"השמיים הם הגבול".

אמונה אינה צריכה להיות נחלתם של אנשים דתיים בלבד. במילה אמונה אני מתכוון לאמונה בעצמך, לאמונה בדברים אליהם אתה שואף. אמונה בצדקת הדרך שלך. ובמיוחד, אמונה עזה בכך שתצליח. אינך יכול להשיג דבר אלא אם אתה מאמין באמונה שלימה ביכולתך לממש זאת.

וגם, אמונה באל או בכוח עליון בין אם הוא נובע מתוכך ובין אם זהו כוח חיצוני, כוח אשר יעזור לך להשיג את מטרותיך.

רעיון האמונה פועל בשני הכיוונים כחרב פיפיות. כאשר יש לאדם אמונה, הכול אפשרי. אמונה היא המקור לכל הכוח והאומץ האנושי. איש או אשה המאמינים יהיו חזקים; מי שאין לו אמונה יאבד. אולם, אין בנמצא כלל היעדר אמונה. אלא, את מקום האמונה תופסים ההיפך הגמור ממנה - ספק ויאוש.

גוף ונפש

בהתבסס על מחקרים שנערכו בעשור האחרון על דרך הפעולה של המוח האנושי, האמונה והמדע מתמזגים. על אף שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד כדי להבין את מנגנוני הפעולה של המוח ומערכת העצבים המרכזית, אנו מודעים למערכת היחסים המורכבת בין הנפש והגוף. בגוף מתרחשת תגובה מוגדרת כתוצאה ממחשבות. הגוף מפגין בדרך כלשהי את הדברים הטמונים בנפש.

אם אמונתך עמוקה, תזכה לאומץ וכוח שיעזרו בדרכך, כאשר מחשבותיך משולבות באמונה. התת-מודע שלך מוכן לבצע תוכניות מוגדרות כדי להשיג את יעדיך.

כל המחשבות המעוגנות באמונה מתחילות מייד להתבטא בביטוי פיזי.

האמונה ניחנה למעשה בכוח להשפיע על הכימיה של המוח. כאשר אמונה משולבת במחשבה, המוליכים העצביים קולטים מיד את פעולת הגומלין. בשלב זה תת המודע מכוון באופן כימי לתרגם את מחשבות הנפש לפעולת הגוף.

מחקרים מדעיים גילו כי לתפילה יש כוח רב. בדברנו על התפילה אנו מכירים בכך כי איחוד האמונה והמחשבה מציתים ניצוץ רוחני המשפיע על הצלחתנו להשיג דברים. התפילה מסייעת לנו ומחזקת אותנו במאמצינו היומיומיים. האמונה מעניקה לנו את האומץ לחיות ולפעול.

ואין זה משנה אם התפילה מתבטאת בפניה לאל או שהיא מתבטאת בהבעת מישאלה פנימית, שכנוע עצמי, המופנה אל עצמנו.

פסיכולוגים מפרשים תופעה זו כנבואה המגשימה את עצמה.  כבר למדנו את חשיבות השכנוע העצמי וההמחשה החיובית. כאשר מדובר על פעילות המוח, המחשבה אינה מסוגלת להבדיל בין משהו אמיתי ומשהו החי בדמיון. מסיבה זו תפיסת האמונה כה חשובה להשגת הצלחה.

אמונה היא הלך רוח שניתן ליצור, לחזור עליו וליישמו. לגבי אנשים רבים, התפילה היא הצורה החזקה ביותר של שכנוע עצמי.

דרך ללא מוצא

היעדר אמונה מוביל ליאוש. יחד עם זאת, אנשים רבים חיו זמן כה רב ללא תחושת אמונה עד שהחלו לקבל יאוש כמשהו נורמלי. הם חשים כי דבר מה חסר בחייהם, חסרים ברק ומשמעות, אך הם סבורים שכסף, יוקרה או ריגושים ימלאו את החסר.

אנו חיים בחברה שהתברכה בשפע חומרי ונוחיות. למדנו להאמין כי אין לקבל כאב, כי ניתן לרפא מתח בתוך שישים שניות, כי ההצלחה היא במרחק דקה בלבד מאיתנו.

אנו רוצים אהבה, אושר והגשמה, אך מתקשים לדבוק בדרכנו לנוכח אתגרים ומכשלות. ללא אמונה המתגברת, היאוש מחלחל.

התוצאה היא בריחה ממחויבות ומהקרבת הקרבנות ההכרחיים לבניית מערכת יחסים אינטימית עם הזולת או קריירה מספקת של הגשמה עצמית, לכל החיים.

אחת מדרכי המילוט היא מתירנות מינית. רבים האנשים האומללים והמחפשים המנסים לחפש אושר תמידי במיטה אך מגיעים לדרך ללא מוצא של הריון בלתי-רצוי, מחלת מין או בדידות. דרך מוצא אחרת היא השימוש לרעה בסמים. סמים מביאים להתעלות בלתי טבעית. כאשר בני- אדם משתמשים בסמים, הם אינם חייבים לבצע מאמץ כדי להשיג עונג מיידי - אולם, תחושת הגאווה נגזלת מהם והם הופכים לקרבנות דיכאון, תלות וייאוש.

במסגרת זו עלינו גם לכלול אלכוהול. רבים ימי העבודה האבודים בגלל שכרון ליל אמש. שעות רבות אחר הצהריים מוחמצות בגלל ארוחות שופעות אלכוהול.

אולם, הגיעה העת לבשורות טובות. גילוי האמונה עשוי לתרום לזקיפות הקומה של האדם ולחולל מהפך בחייו.

למרכיב האמונה השפעה מהותית על יכולתך לממש את שאיפותיך, ניתן לומר כי כל מה שאתה מאמין בו, בתוספת רגשות, הופך למציאות שלך. אתה הינך סך כל האמונות בהן האמנת עד כה. אמונותיך יוצרות מסך של הגיון מסויים, או של דעות מסויימות, אשר דרכו אתה רואה את העולם. לעולם לא תרשה למידע אשר סותר את אמונותיך לחדור פנימה. גם אם אתה מחזיק באמונות אשר סותרות לחלוטין את המציאות, אם תאמין בהן מספיק, הן הופכות, עבורך למציאות.

חוק האמונה מופיע בספרי הקודש של כל הדתות: בתורה, בתלמוד, בקוראן ובברית החדשה, בתנ"ך נאמר, "סוף מעשה במחשבה תחילה" ואחת המשמעויות של משפט זה הינה שמה שחושב האדם בליבו או מה שהוא מאמין בו בליבו - כך הוא. כלומר - מה שאתה מאמין בו, קם והיה אתה עצמך. חוק האמונה הוא כה חזק עד כי גם אם אמונתנו מבוססת על מידע מוטעה מיסודו, יש לה השפעה עצומה עלינו ועל התוצאות איתן אנו חיים.

הנה דוגמא טובה לכך: לפני מספר שנים, קיבל צעיר אמריקאי ציון מצויין בכל המקצועות בבית הספר התיכון בו למד ולאחר מכן ניגש לבחינות כניסה לאוניברסיטה.

שבועיים לאחר מכן הודיעו לו כי השיג 98 נקודות במבחן הכניסה וכי הוא יכול להתחיל ללמוד באוניברסיטה. צעיר זה לא ידע מה פירוש הציון, וחשב שפרושה של התוצאה שקיבל הוא שהוא בעל מנת מישכל, .I.Q, של 98 נקודות. I.Q של 98 הוא בהחלט מתחת לממוצע והוא בערך 20 נקודות פחות מן הדרוש כדי להתקבל לאוניברסיטה בארה"ב.

הצעיר שלנו החל ללמוד ובמשך כל הסמסטר הראשון הוא נכשל כמעט בכל המקצועות. בסוף הסמסטר הראשון קרא לו היועץ ושאל אותו: "מה הבעיה? הרי הצטיינת בלימודיך בבית הספר התיכון, והלימודים כאן אינם קשים בהרבה מאלה שלמדת בתיכון, מדוע אתה מתקשה כל כך?"

והתלמיד ענה: "ובכן, אני חושב שקשה להאשים אותי בכך, אתה יודע שיש לי רק 98 I.Q".

היועץ, שתיקו של הנער היה מונח לפניו, שאל: "מאין קיבלת את הרעיון הזה?"

והנער השיב: "קיבלתי תשובה מן האוניברסיטה שבה נאמר כי השגתי 98 נקודות במבחן השקלול".

על כך הסביר לו היועץ כי "כאשר קיבלת 98 נקודות במבחן זה, פירוש הדבר כי הגעת להשגים טובים יותר מ- 97% מכל התלמידים אשר נבחנו באותה השנה בכל רחבי ארצות הברית". כלומר, הוא אחד התלמידים המבריקים ביותר באוניברסיטה, אם לא באמריקה כולה. כאשר הבין הנער כי 98 פירושו הציון המשוקלל ולא רמת הI.Q- שלו, הוא חזר לכיתה ובמשך הסמסטר הבא קיבל שוב ציון "מצוין" בכל המקצועות.

זהו ארוע אמיתי אשר דווח בכתב העת האמריקאי "פסיכולוגיה היום" והוא בהחלט דומה לארועים רבים אחרים החוזרים וקורים לאנשים שונים.

יישומו החשוב ביותר של חוק האמונה הוא כלהלן: אנו מחזיקים באמונות המגבילות אותנו, ללא קשר לעובדה אם הן מעוגנות במציאות אם לאו, אך אנו מאמינים בהן במידה שהן הפכו למציאות חיינו. ורוב האמונות המגבילות אותנו או פוגמות בביצועינו אינן מעוגנות כלל במציאות. הן מבוססות על סוגים שונים של מידע שצברנו ממקורות שונים, החל מהילדות. ובאותה מידה שאנו מאמינים בהן, אנו חיים לפיהן. למעשה, מוחנו עובד כך: הוא "עורך", או מסרב לקבל כל מידע הסותר את הדברים שבהם החלטנו להאמין. לכן, כאשר משהו מצביע על כך שהתברכנו בכישרון בתחום מסוים, אשר עד כה האמנו כי אנו חסרי כל כישורים בו, מיד "נסלק אותו ממוחנו", בתהליך הקרוי "חשיבה סלקטיבית". יש להניח שלא נראה כלל את המקרים בהם הוכחנו יכולת טובה בנושא ונראה רק את אלה שבהם נכשלנו. המסקנה? אתה חייב לסלק מקרבך אמונות המגבילות אותך ולבנות מערך של אמונות שיתמוך בהשגת היעדים שלך.

האמן בעצמך

אחת הסיבות העיקריות לפנייה לאלכוהול, גלולות הרגעה והתנהגות מינית כפייתית היא העובדה המרה שאנשים רבים אינם מאמינים כמעט בעצמם. לפיכך, הם מחפשים אמונה זו בבקבוק או בין הסדינים.

אמונה בעצמך תחילתה בהבנה כי אלוהים נמצא תמיד אתך ובתוכך. אל תחפש את האמונה מחוץ לך - היא כבר בקרבך. כל שעליך לעשות הוא להכיר בה.

האדם נברא בצלם אלוהים, לכן אדם הוא בעל ערך מעצם מהותו. זהו כוח. עליך להתחיל ולהאמין אמונה חזקה בזרימה המתמדת של כוח האלוהים בך. מלא עצמך במחשבות על אמונה ועל ביטחון. חשוב, "אלוהים בוטח בי", ותוכל להמריא בכל דבר שתנסה.

ושוב, דברים אלה אינם מופנים רק לאנשים דתיים, חשוב על אלוהים כעל משהו מופשט, כעל מקור של כוח הנמצא בתוכך, האמן בזה ושאב מאמונתך זו את כל האנרגיה שאתה צריך כדי להצטיין ולהצליח.

אלוהים אתך; אלוהים עוזר לך; אלוהים מדריך אותך. זהו אחד היסודות לכל הישג רוחני. זהו הרעיון הכביר ביותר המשפיע באופן חיובי על חיי האדם הפשוט. תרגל אמונה בהשקפה זו. חשוב על כך לעתים קרובות במהלך יום העבודה. עליך להמחישה ולחוש אותה. האמונה שתפתח בעצמך תפתיע אותך.

מרכז המצוינות וההצלחה

"אדם איננו אי". להתקיים ולעבוד רק בשביל עצמך, הוא דבר חסר משמעות. תגיע להישגים הגדולים ביותר כאשר תרגיש קשר למטרה גדולה יותר בחיים, שלעתים גדולה יותר מעצמך. בין אם מדובר בעקרת בית מוצלחת, מתכנת מחשבים או איש עסקים, אדם צריך לחוש בדרך כלשהי כי הוא שותף למחשבות האל, כדי להנות מעבודתו באמת ובתמים ולראות פרי בעמלו.

יש לראות את הגמול החומרי בקנה המידה הנכון. מטרת ההצלחה אינה להיות עבד לעבודה, לבית, למכונית או לרכוש. זו אינה מטרת קיומנו עלי אדמות. כל אחד מאיתנו ניחן בפוטנציאל להפיק מעצמו את המיטב ובהשגת הדבר הקשה שואבים עונג אישי. עליך להאמין בעצמך, בעבודתך, בעמיתיך ובהישג הסופי של אושר שלם יותר.

כמה טיפים בנושא

1. אם אתה מדוכא, אם הנטל שלך כבד מדי, נסה זאת: "שכח והנח לאל לעזור" שכח מכל בעיותיך והנח לאל לעזור לך. דבר לאל. ספר לו מה מטריד אותך. עשה זאת בלב פתוח; תחוש את עוצמתו זורמת בך.

2. התפלל. תפילה היא הצורה החזקה ביותר של שכנוע עצמי. התפילה מסוגלת להשפיע על הכימיה של המוח, למלא את נפשך בכוח ובאומץ כדי לממש את חלומותיך ויעדיך.

3. תגיע להתעלות ממעשים טובים. בהיסטוריה של המין האנושי איש טרם מצא סיפוק מתמיד באלכוהול או כימיקלים. עונג אמיתי הושג בעבודה טובה, מעשים נדיבים ומחשבות מועילות.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved