קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

25. תכלית

בכדי להגיע להצלחה, אדם חייב לדעת כי הוא מתקרב לעבר יעד. התחושה של עבודה ללא מטרה, במעגלים, בתוך ריק, מנוגדת לפריון. אי אפשר לבצע עבודה על הצד הטוב, כאשר עיניך קשורות.

לא כל עבודה מעניקה לך תחושת כיוון; ישנם מנהלים הסבורים, בטעות, כי יוכלו להשיג פריון גבוה מעובדיהם כשאלה האחרונים מגששים באפילה. חשוב שתהיה לך תכלית, שאתה תרגיש כי האנרגיה שלך והזמן שאתה משקיע, מובילים אותך למקום כלשהו.

חשוב על השחקנית שעבדה כמלצרית. העייפות לא הפריעה לה כי היא ידעה לאן פניה מועדות. או, הרופא המתמחה שעשה עבודות שחורות בשכר נמוך כשהוא זוכר כל העת את תכלית עבודתו: ללמוד את תחום ההתמחות שלו. האושר האמיתי נובע מעבודה קשה למען מטרה.

מה שמבדיל באמת בין אנשים הוא המטרה. תחושת תכלית חזקה יכולה להשיג כמעט כל דבר. המטרה לא רק שקובעת את ההבדל בין חדווה ובין אומללות, אלא, היא גם המפתח החשוב ביותר לחיים עצמם. בירמיהו נאמר: "כי יש שכר לפעלתך" (לא 15), זהו שכר במובן הרחב, זוהי התכלית.

אסירי העבודה

ללא תחושת מטרה, העבודה הופכת לבית כלא. נשמת האדם נשחקת עד אשר הוא מגיע לדרגת אוטומט, רובוט, בורג במכונה.

ללא תחושת תכלית, האדם עמל אך לעולם אינו משיג דבר; הוא עסוק כל העת אך אינו מבצע דבר; הוא מרגיש לחץ אך אינו נותן תפוקה; יש לו בעיות רבות, אך אין לו פתרונות; הוא מכיר בני אדם רבים אך אינו מבין אף אחד; יש לו הרבה דגים בים, אך אף אחד מהם לא עלה בחכתו; הוא רוצה להגיע מהר, אך ממשיך לרוץ במעגלים.

ללא תכלית, העבודה והחיים הופכים לתרגילים חסרי משמעות של חוסר תועלת.

תכלית ומטרה הם המנוע הדוחף את חיינו. יש אנשים שמטרת עבודתם היא לשלם את שכר הדירה. אחרים פשוט מעבירים את היום. יש כאלה שלגביהם עבודה משמעה לנצח את השני, לצבור כוח, להפוך למספר אחד.

לעומת זאת, שאיפה להצלחה אמיתית פירושה: לחפש צמיחה אישית, לתרום משהו, למצוא ביטוי יצירתי, להשתתף בגילוי ובאתגר ולפתח יחסי שיתוף וחלוקה עם הזולת. אלו המטרות המשותפות לאנשים מצליחים המשיגים גם אושר.

להשלים את המעגל

המנצחים האמיתיים במשחק החיים פיתחו תחושה ברורה של תכלית. הם מחפשים משמעות לחיים מעבר לעצמם. הם ממזגים את כל היבטי החיים לכלל שלמות. כדי למצוא חדווה בעבודה, חשוב לראות את עצמנו בפרספקטיבה ולראות את התמונה השלמה, את מעגל החיים השלם.

ניתן להגדיר את ההגשמה כמימוש הדרגתי של יעדים ההולמים את האדם. נראה כי אושר והצלחה באים יחד, כאשר אדם עושה "את מה שעליו לעשות", כאשר אדם מבין שהוא עושה את הדבר המתאים לו ביותר, כאשר פעילויותיך זוכות להערכה מצד אנשים אחרים, כאשר אנשים אחרים מלבדך נהנים מעמלך.

אחד הפרדוקסים הגדולים של החיים הוא שאי-אפשר להשיג אושר באופן ישיר. אושר אמיתי הוא תוצר לוואי של חיים מלאי תכלית. החדווה נובעת מחיפוש דברים אחרים, מחיים המכוונים למשהו מחוץ לאדם, בהתנסות המלאה בכל היבטי החיים, ובנתינה בריאה של כל הכוחות האנושיים, תוך הסתמכות על מטרה עליונה המעניקה לחיינו אחדות וכיוון.

חפש מטרה מחוץ לעצמך

הצלחה שמביאה גם אושר נובעת מיעד בעל ערך וחיפוש משמעות בחיים, מחוץ לאדם. אחת התכונות הבולטות ביותר אצל אנשים בעלי מטרה היא יכולתם לרכוש אהבה והערכה מצד בני-אדם אחרים.

בתחילת ספר זה הדגשתי כי הצלחה אין משמעה דריסת היריב המובס. תוכל להיחשב כאדם מוצלח כאשר תושיט יד אמיצה לאדם המגשש או מחפש או פשוט מנסה להיתלות. יש מטרה עילאית בהפקת הטוב ביותר מהזולת.

אנשים חסרי מטרה חיים חיים צרי אופקים. המוטו שלהם הוא, "אני מעוניין רק בעצמי, והיום".

המנהיגים האמיתיים בחיים מחפשים מטרה מעבר לעצמם. הם אומרים, "אני חי כל רגע, נהנה, מתייחס לאחרים, עושה ונותן ככל שיש ביכולתי".

יש משמעות בחיים מעבר לד' האמות של עבודה ומחייה. אנשים המתמקדים בצורה כה צרה ביעדים אלו מוצאים עצמם לעתים תכופות במשבר של אמצע החיים. יתכן שהגיעו למעמד של סמנכ"ל בחברה ויש להם מספיק כסף לבזבז, אך לשם מה....? השאלה הנפוצה בקרב קרייריסטים בשנות העמידה היא: "עבדתי כל כך קשה וזמן כה רב, לשם מה?"

הצלחה עם תכלית משמעה לדעת מדוע אתה עובד. משמעה עבודה קשה, שעות ארוכות, אך למען מטרה - מטרת ההצלחה, העושר והחשוב ביותר, אושר.

במשך היום, הקדש זמן ללמוד את משמעות חייך, התכלית שלשמה אתה נמצא כאן, עלי אדמות.

אנשים שהגיעו להגשמה ולסיפוק בעבודתם, שמחים להיפגש עם יקיריהם, ידידים ושכנים. הם אוהבים את הקריירה שלהם, אך אינם נשואים לה. הביצוע, הפריון והרווח חשובים להם, אך גם יעילות, הגינות ויושר.

כמה טיפים בנושא

1. הצג לעצמך את השאלה: מהי המטרה שעלי להגשים ביחס למשפחה, לחברה בה אני מועסק, למקצועי, לקהילתי, לאומה שלי, לעולמי?

2. מהן מטרותיך בחיים? מה אתה מייצג? למען מה אתה עובד? מה היית רוצה שילדיך יספרו לילדיהם על אודותיך?

3. פעם בשבוע, הקדש זמן להתבוננות פנימית וחשבון נפש. הגדולה האמיתית שבאדם נעוצה במודעות למטרה כנה בחיים.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved