קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

26. עושר

אם אתה מפתח סגנון חיים מענג ובעל השראה ואם מאמציך יוצרים דוגמא בריאה לאלו הפונים אליך לקבל הדרכה ועידוד, אתה אכן אדם עשיר.

עושר הוא תנאי לקיום. כסף הוא רק היבט אחד של העושר. רעיון העושר תלוי למעשה בערך שאתה מעניק לכל האוצרות שהחיים מציעים לך.

יש אנשים שהכנסתם מגיעה לסכום חודשי בן שש ספרות ויש להם רכוש והון, אולם הם מרוששים בנפשם ובאושרם. יש אנשים שצריכים להילחם מדי חודש כדי לשלם את חשבונותיהם ולקנות אוכל, אולם, הם מלאים בחדוות העבודה, המשפחה והחיים.

עוני אמיתי נובע מהרגלים נפסדים של ביקורת עצמית, עישון בשרשרת, שתייה מופרזת, אכילת יתר, עצלות, חרדה, דיכאון, רשלנות, חמדנות, רמאות, ציניות, אכזריות וחוסר רגישות.

נפש האדם חשובה יותר מעושר כספי ואולי אף חשובה יותר מבריאות פיזית. כל האושר נובע מהנפש, כולל כוח הסבל להתגבר על בריאות לקויה ולעמוד בזמנים של קשיים כספיים. האדם בעל האופי החזק ירכוש לו תמיד ידידים ויזכה לתמיכה. זו דרך בטוחה להצלחה, עושר ואושר.

זכור, עושר הוא לא רק מה שיש לך אלא גם מה שאתה.

מה פסול בעושר?

יש אנשים שהפכו את העוני לאידיאולוגיה. יש אנשים החיים באמונה המוטעית כי זה רע להיות עשיר. אנשים אלה מסבירים כי להיות עני זה דבר אציל, שעוני מוביל לטוהר רוחני. פעם שמעתי מישהו שהסתמך על התורה בתמיכה לטענתו כי עושר הוא דבר רע, איש זה ציטט את הפסוק מספר שמות: "אנשי אמת שונאי בצע". הנכון הוא כי אין כל רע בעושר וטעותו של איש זה נובעת מפירוש מוטעה, הפסוק לא מדבר על עושר כדבר שלילי אלא על תאבת הבצע.

ואכן, הרבה מהרוע בעולם כיום נובע מאנשים שהפכו את הכסף לאליל. כאשר כסף, כוח ורווח אישי הם המטרות העיקריות בחיים, התוצאה היא משבר מוסרי וכלכלי, לא רק לגבי הפרט, אלא לגבי החברה כולה.

האם רכישת עושר היא רעה מעיקרה? לא. אם כסף הוא תוצאה של מאמצינו ועבודתנו, אם אחרים נהנים מתוצרי הלוואי של עבודתנו ואם עושרנו משמש כדי להעניק נוחיות וביטחון לאהובים עלינו, אזי טוב באמת להחזיק בכסף.

וכך אומר פילוסוף אמריקאי ידוע על העושר: "אדם החי למען עצמו הוא כישלון. גם אם הוא משיג לעצמו כסף, מעמד או כוח, הוא עדיין כישלון. האדם שחי עבור הזולת הוא זה שהשיג הצלחה אמיתית. אדם עשיר התורם מעושרו ומעמדו לטובת הזולת הוא הצלחה. אדם עני המשרת את האחרים ומעניק להם מאהדתו השיג הצלחה אמיתית, גם אם אינו זוכה לעולם בעושר חומרי או גינוני כבוד חיצוניים."

הכסף לכשעצמו הוא מרכיב ניטרלי. חלק גדול ממנו איננו בהכרח ברכה. מחסור בכסף איננו בהכרח קללה. מובן שקל יותר להסתדר עם שפע מאשר בלעדיו. כסף אותו אנו מרויחים ביושר הוא מאפשר לנו להשיג רווחה חומרית והוא גם מהווה מדד להצלחה.

חשיבה מעשית על כסף

על פי נתוני המימשל בארה"ב, רק שלושה מתוך כל מאה אמריקאים מגיעים לגיל שישים וחמש עם מידה מסוימת של ביטחון כספי. תשעים ושבעה אמריקאים מתוך מאה תלויים למחייתם בהמחאה החודשית של הביטוח הלאומי. נתונים אלה מטילים צל מסוים על המיתוס של "החלום האמריקאי". אין לי נתונים לגבי המצב בתחום זה בישראל אבל הנתונים לגבי אחוז הישראלים המצוי מתחת לקו העוני אינם מעודדים.

ללא כל קשר עם רמת הכנסתם בשנות עבודתם, מפליא לראות מה מעטים האנשים המגיעים לדרגה כלשהי של בטחון כספי. מרבית בני האדם חיים את חייהם באשליה כי הם בני-אלמוות. הם מבזבזים את כספם, זמנם ומחשבותיהם על פעילויות שנועדו "להרפיית מתחים". הם קונים מתוך דחף וחיים על האובר דראפט.

מרבית הישראלים מקווים כי רוחות הגורל ישאו אותם למעין יעד עשיר ומסתורי. הם מחכים לכך שיוכלו לפרוש "מתי שהוא" ולחיות על אי החלומות "אי שם." כאשר שואלים אותם כיצד ישיגו זאת, הם עונים, "איכשהו." אנשים נוטים להקדיש יותר זמן לתכנון מסיבת פורים או חופשה, מאשר לתכנון עתידם הכספי. הכישלון בתחום התכנון משמעו כי הם מתכננים למעשה להיכשל. פתגם ישן אומר: "אם אנו שולטים בעושרנו, נהיה עשירים וחופשיים; אם עושרנו שולט בנו, אנו באמת עניים". עיון מעמיק במשאביך הכספיים הכרחי כדי להשיג שליטה בהונך. הקדש זמן כדי לשאול עצמך את השאלות הבאות על עצמך ועל עבודתך.

1. מהם הרגלי הבזבוז שלך? האם אתה יכול לעמוד בכספים שאתה מוציא?

2. מהם הרגלי החיסכון שלך? האם אתה מפריש לפחות עשרה אחוזים מכל תשלום שכר לחשבון חיסכון או השקעה?

3. מהי המטרה הכספית העיקרית שלך לשנה הבאה? האם אתה חוסך לרכב חדש, חופשה, השקעה עיסקית? כמה אתה מפריש מדי חודש לצורך מטרה זו?

4. מהי הרמה המקצועית הנוכחית שלך ורמת הכנסתך השנתית? מה תהיה בעוד חמש שנים?

5. מה יהיה שווי נכסיך, בעוד עשר שנים? בעוד עשרים שנים?

אלו אחדות מהשאלות החשובות ביותר שעליך לשקול בנוגע לתכנון עתידך ועושרך.

ברור כי אי אפשר לקנות אושר בכסף. אולם, שימוש נבון בכסף עשוי להוביל לעושר וחדווה.

כמה טיפים בנושא

1. עליך לפתח הערכה בריאה כלפי כספיך. אל לך לאהוב כסף, לאגרו או לבזבזו. תחת זאת, השתמש בהכנסותיך כנכס לקראת השגת יעדיך.

2. המשך לרכוש השכלה והשקע בפיתוח עצמי ללא קשר עם גילך. מחקרים מראים כי מבוגרים מצליחים יותר בלימודיהם במכללה, בהשוואה לסטודנטים צעירים. השקע כספים בהשכלה.

3. אל תסתמך על הממשלה לצורך אבטחת עתידך הכספי לטווח ארוך. שלם לעצמך מדי חודש על ידי הפקדת סכום כסף בחשבון חיסכון לעתיד. אתה הביטוח הלאומי הטוב ביותר של עצמך.

4. חשוב כמה אתה עשיר בעינוגים השכיחים - בית, בריאות וילדים. חשוב יותר על ערכם של אנשים ופחות על עושרם.

5. עושר הוא הלך מחשבה. תוכל להגיע להלך רוח עשיר באמצעות מחשבות עשירות.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved