קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

27. כוח

ישנם אנשים המבלים את מרבית חייהם ברדיפה אחר הכוח. אנשים אלה אינם מבינים כי הכוח הגדול ביותר אינו נעוץ בשליטה על אחרים או על עושר גדול, אלא בשליטה על תהליך החשיבה של המוח. כאן מתחיל כל הכוח. הדבר הנפלא הוא שכוח זה עומד לרשות כל אחד מאיתנו - אם רק ננסה.

הפילוסוף האמריקאי, רלף וולדו אמרסון כתב, "טרם למדנו לבטוח בכוחות הבלתי-נודעים של המחשבה." אדם המפעיל את שכלו יזכה בכוח הרב ביותר, ואין זה משנה מיהו או באיזו משרה הוא מחזיק.

כיצד תוכל לשלוט בכוח המוח שלך? הבה נראה מהי משמעות ה"כוח".

כוח הוא מטרה. רעיונות, חלומות, מטרות, כל תוצר של המחשבה הרתום למטרה יפיק מאגר של כוח.

כוח הוא פתיחות המחשבה. ראש פתוח לרעיונות חדשים. זו חשיבה משוחררת מדעות קדומות.

כוח הוא חוכמה. משמעותו עצמה, הממותנת על ידי שיפוט טוב, בשילוב עם למידה וידע.

כוח הוא אנרגיה. זהו המנוע לעבודה, הכוח של הביטוי האנושי, היכולת לפעול.

כוח הוא אחריות. ככל שהכוח גדול יותר, כך האחריות גדולה יותר. כוח ללא אחריות מוביל לשחיתות ולרשע. כוח המאוחד לכלל אחריות הוא המקור לעבודה טובה ולרווחת הכול.

בקצרה, הגדרת הכוח איננה כרוכה בתמרון או שליטה על אחרים. כוח הוא היכולת, הנמרצות, הכוח להשפיע על האחרים ויכולת האדם לשלוט בגורלו.

עיקרון הכוח

כוח נחשב לעתים קרובות כנחלת אנשים מעטים בלבד: מנהל העבודה, ה'בוס', מפקד הפלוגה, המנכ"ל. למרבה הצער, עובדים רבים מרגישים תחושת חוסר אונים במקומות עבודתם.

האמת היא שכל אחד מאיתנו מחזיק בכוח. אלוהים העניק לנו כוח זה כאשר נתן לנו את יכולת הבחירה. כוח משמעו היכולת לבחור בין אפשרויות רבות הפתוחות לפנינו והחופש לפעול בהתאם לאפשרויות אלו כדי לעצב את הכיוון בו מתנהלים חיינו.

אנשים המודעים לכך שיש להם כוח ליטול את השליטה על חייהם הם אלה אשר ישיגו הצלחה. הם מרגישים שיש להם כוח פנימי להגיב על כל מצב שהוא שבו הם נתקלים. אין לבלבל בין כוח ובין התעמרות באנשים אחרים. כוח משמעו יכולת להסתגל, לנהל מו"מ, לתכנן, ליטול אחריות, והחשוב ביותר, לחוש שאתה שולט בהתנהגותך.

ידע הוא כוח

משפט זה יש להציג בכל משרד, בכל מפעל בכל משרד ממשלתי. ידע הוא כוח. כולנו שמענו משפט זה ואנו יודעים שהוא נכון.

ובכן, מדוע אין יותר אנשים המאמינים בו ומיישמים אותו? מדוע כה מעטים ממשיכים לחתור לפיתוח עצמי ולרכישת ידע ומיומנות לאחר שסיימו תיכון ומכללה? מדוע רק אחוז קטן מן הישראלים קונה ספרי הדרכה או נרשם לקורסים והשתלמויות?

אחת הסיבות היא היעדר הערכה עצמית. אנשים רבים מאמינים שאינם שווים את הזמן והמאמץ הדרושים כדי ללמוד על נושאים חדשים או ללמוד נושאים אחרים יותר לעומק: "מעולם לא הצטיינתי בבית הספר," "אני לא נוטה ללימודים," "אני לא חושב שאפשר ללמוד מספרים".

כאן אנו מגיעים לסיבה השנייה. בני-אדם רבים אינם מאמינים כי למידע המצוי בספרים יש ערך בעולם העסקים. טעות בידם! המחשב ומעבדי התמלילים הפכו לכלים החדשים של הפריון. האנשים היודעים כיצד לשלוט בטכנולוגיות חדשות אלו הם שיחזיקו בכוח. אלו שחשבו כי השכלה מסתיימת בתעודה, רבים הסיכויים שיקלעו למשרות בשכר נמוך וסיפוק מועט. החברה שלנו עברה מהעידן התעשייתי לעידן המידע. מידע וידע הם המפתחות להזדמנות וקידום.

אולם, הסיבה השלישית מדוע מרבית בני האדם נמנעים מלמידה היא עצלנותם הרבה. אלו אנשים המעדיפים לעשות מעט ככל האפשר, רק כדי להסתדר. אנשי "הראש הקטן". קריאה ולימוד 'מריחים' מעבודה קשה מדי. הרבה יותר קל לכוון את המחשבה לכיוון של המתנה בעוד אתה עובר את שלבי יום העבודה. למעשה, אם אנשים יקדישו את מחצית הזמן שבו הם צופים בטלביזיה ללימוד, היו מסוגלים להגדיל באופן ניכר את הידע שלהם וכושר השתכרותם.

עובדים אומללים חשים כי לאחרים יש עליונות על פניהם וכי האחרים שולטים בסביבת העבודה שלהם.

עובדים מאושרים חשים כי יש להם שליטה מסוימת על גורלם. זאת מכיוון שהם מתרגלים כל העת את כוח הידע.

בין אם את/אתה איש מכירות, איש עסקים, מורה, עקרת בית, פועל או מנהל, עדיף לרכוש השכלה מאשר להישאר בור.

ידע נובע משמירה על ראש פתוח ומעבודה קשה של שיפור עצמי.

אני מדבר על רכישת ידע הניתן לישום, זהו ידע הקשור למטרה - להגיע לרמת חיים טובה יותר, לתת שירות טוב יותר, ליצור חיים טובים יותר למשפחתנו ולחברה - זה הכוח שניתן לרתמו כדי להשיג מאות דברים.

יש כוח במלותיהם

בספרו הקלאסי, "1984", מתאר ג'ורג' אורוול את שפת הדיבור החדשה. ה'אח הגדול' תכנן לצמצם באופן שיטתי את מספר המלים בהם יוכלו אנשים להשתמש. ככל שיפחת מספר המלים, יפחתו הרעיונות, תצומצם החשיבה ולאנשים יהיה פחות כוח.

מפחיד לראות כיצד חזונו של אורוול מתגשם בארצנו, אם כי לא באמצעות צווים ממשלתיים. מומחי בלשנות מעריכים כי רמת אוצר המלים של האזרח הממוצע מצטמצמת באחוז אחד לשנה. 400 מלים בסך הכול מהוות כ80%- מהשיחות היומיומיות שלנו. אולם, בשפה העברית יש עשרות אלפי מילים. (נא לא לשכוח, המלים הנפוצות ביותר הן "אני," "אותי" ו"שלי").

היכולת, או חוסר היכולת, לבטא עצמנו במלים, היא אחת התכונות החשובות ביותר המבדילות בין המצויינים ובין יתר האוכלוסיה. בכל זירת עבודה שהיא, העובדים בעלי אוצר המלים הגדול מצליחים להשיג את יעדיהם, על הצד הטוב ביותר. זו עובדה המבוססת על מחקרים בתחום הניהול ומשאבי אנוש. למלים יש כוח עצום. מלים שנבחרו בקפידה ונשקלו היטב עשויות לסגור עיסקה, לנהל מו"מ על העלאת שכר, לשפר יחסים בין עובדים. כוח הוא ידע וידע רחב בשפה הוא המפתח לדלת זו.

בעית הכוח

הטיפול בכוח - שלך או של ה'בוס' שלך, עשוי להיות אחת הנקודות הכואבות ביחסי עבודה.

יש אנשים המניחים לכוח ל'עלות להם לראש'. הם הופכים שתלטנים, דוגמטיים ושחצנים. הם סבורים שיוכלו להסתדר על ידי התנהגות מעליבה או תובענית כלפי אחרים. הם מתחילים להאמין שהם בלתי מנוצחים ולא שוגים לעולם. הבריטי, לורד אקטון, כתב, "כוח נוטה להשחית וכוח מוחלט משחית באופן מוחלט". אנשים השיכורים מכוח זורעים הרס נפשי וחברתי בחיי האנשים החייבים לעבוד תחתם. הם גורמים נזק כלכלי לחברתם ולשוק בו הם עובדים. מיותר לומר כי כוח מוחלט אצל מנהיגים בעולם מוצא ביטוי בדיקטטורה ובמלחמה.

אנו יודעים שלכוח יש קונוטציה שלילית. אולם, כוח, בדומה לכסף הוא ניטרלי במהותו. ניתן לנצלו לטוב או לרע. כאשר הכוח נמצא בידיים נכונות ניתן להשתמש בו כדי לעזור לזולת, ליצור משרות חדשות, להקים עסקים.

אנשים צריכים להתגאות ביכולתם להשיג מטרותיהם. עליהם להשתמש בכוחם האישי כדי ללמוד, לצמוח ולהצטיין. כך משתמשים בכוח באופן חיובי.

בעיות מתעוררות כאשר משתמשים בכוח בצורה שלילית כנגד אחרים, או כאשר הוא גורם ל'התנפחות' האגו עד לנקודה שבה אדם מתחיל לחשוב שהוא משהו מיוחד או נועד לשלוט על האחרים. המוטו של סוחר הכוח הוא, "האחרים יצייתו לכללים, לי מותר להפר אותם".

כוח חיובי מקורו בידיעה ש"אין זה משנה עד כמה אהיה מצטיין או עשיר, ערכי וקשרי יישארו קבועים."

אדם המנצל את כוחו בצורה הנכונה יהיה מסוגל יותר למצוא סיפוק בכל עיסוק, בין אם מדובר בחיזוק בורגי הגה או הנהגת חברה מסחרית לקראת העתיד.

מהות הכוח נעוצה ביכולת ליצור מצב ניצחון. האדם המסוגל להשיג זאת, יחזיק במרבית הכוח שלו יזדקק כדי להשיג את יעדיו.

יש לזכור כי כוח ואחריות שלובים זה בזה. כל אחד מאיתנו אחראי לשימוש שלו בכוח. אם משתמשים בכוח בצורה אחראית, הוא הופך לגורם המשמש לעשיית טוב.

כמה טיפים בנושא

1. העיקרון הבסיסי של הכוח הוא הידיעה שאתה שולט ברגשותיך ובתגובות למצב נתון. עליך לזכור תמיד שאין זה משנה כל כך מה קורה בחיים; חשוב כיצד אתה מתייחס למה שקורה ומה אתה עושה בנסיבות.

2. בשפה יש כוח. אם אינך מסוגל להבין מלים מסוימות שנאמרות או נכתבות, או אם אינך מסוגל לבטא את רגשותיך בצורה נכונה ובבירור, תחוש חוסר אונים לעומת האחרים. הפוך את המילון לרב המכר שלך. למד מלה חדשה כל יום. עשה לך הרגל לחפש כל מלה בלתי מוכרת שבה תיתקל. מדי יום שב וקרא עמוד במילון שלך. אחרי התנ"ך, המילון הוא הספר הכוחני ביותר בשוק.

3. ידע הוא כוח. למד כל מה שתוכל אודות החברה שבה אתה עובד ותחום עיסוקה. השקע בידע שלך. קח קורס או קרא ספר על אודות הענף שלך. הרשם לקורס מורחב במכללה או האוניברסיטה במקום מגוריך. פתח היבט מסוים של הקריירה המקצועית שלך.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved