קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

28. חוכמה

חוכמה היא:

* כושר שיפוט טוב.

* פתיחות ועדכנות.

* פעולה נבונה בעניינים מעשיים.

* ללמוד מנסיון האחרים.

* שימוש נכון בידע.

איש אינו נולד חכם. חוכמה היא תכונה נרכשת. לדוגמא, ילדים הם חכמים רק לעתים רחוקות - אלא אם כן אנו מפרשים את המלה חוכמה כהתקדמות מבחינה התפתחותית ודבר זה מתקשר עם תמרון תוך התרכזות ב'אני'. אך לא, חוכמה היא תכונה המתפתחת באיטיות במשך השנים. אי אפשר לרשת חוכמה, אולם ניתן ללמדה, לטפחה ולתרגלה. לפני למעלה מאלפיים ושש מאות שנים כתב הפילוסוף והמתמטיקאי היווני, פיתגורס, "חוכמה שנלמדה ביסודיות לא תישכח לעולם."

לכן, מהי חוכמה במונחים מעשיים? ניתן לסכם חוכמה כהסתגלות למידע ולמצבים חדשים תוך שילוב נסיון העבר.

חוכמה איננה רק איסוף כמויות מידע גדולות. לדוגמא, ישנם מומחים לזוטות שהם בעלי ידע עצום, אך אין לכך קשר עם חוכמה. ישנם אקדמאים שהתמחו במשך שנים בתחום מסוים, אולם, ענקי הרוח הם לעתים קרובות סכלים בכל הנוגע לעניינים מעשיים.

חוכמה היא היכולת המעשית ליטול עובדות, תחושות ואינסטינקטים וליצור שיפוט הגיוני המבוסס על נסיון ובגרות.

האנשים המוצלחים ביותר בעולם הם אלו שמצאו דרכים לשלב בין נסיון העבר ובין נסיבות בהווה כדי ליצור עתיד של שגשוג.

זוהי החוכמה בפעולה.

התמונה השלמה

מרכיב חשוב של החוכמה הוא פרספקטיבה. במלים אחרות, לראות את ה"תמונה השלמה." העובד המוצא סיפוק בעבודתו מבין את התמונה השלמה ורואה עצמו חלק ממנה.

במלחמת העולם השנייה, יוצרו אלפי מצנחים. מנקודת המבט של העובדים, היתה זו מלאכה מיגעת. היה עליהם לרכון על מכונת תפירה במשך שמונה עד עשר שעות ביום ולתפור מטרים אינסופיים של בד חסר צבע. התוצאה היתה ערימת בד חסרת צורה. אולם, מדי בוקר נאמר לעובדים כי כל תפר הוא חלק מפעולה להצלת חיים. ביקשו מן העובדות כי בשעה שיתפרו יחשבו כי מצנח זה עשוי להיות של הבעל, האח או הבן.

העבודה היתה קשה והשעות ארוכות, אולם הנשים והגברים שבחזית מבית הבינו כי זוהי תרומתם לתמונה השלמה.

יש ליישם כלל זה בכל עיסוק, בכל זמן. פקיד התיקיה צריך לראות כל תיק לקוח כמייצג אדם עם שאיפות וחלומות. פקידת הבנק צריכה להבין כי כל לקוח עובד וחוסך, כמוה, לקראת הגשמת מטרות אישיות ומקצועיות.

החוכמה באה יחד עם הראייה כיצד אתה משתלב בדפוסים הגדולים יותר של העולם והיקום.

החוכמה להיות שמח בחלקך

נאמר כי באמצעות עבודה קשה ונחישות, קל יחסית להשיג את רצונך. החלק הקשה הוא להנות מההישג לאחר מימושו.

אנו מכירים מנהלים בכירים בעלי משרדים המשקיפים על שמי עיר נפלאים, שלעולם אינם מביטים מחוץ לחלון.

אנו מכירים אנשי עסקים מוצלחים בעלי בתים מקסימים מחוץ לעיר, שמגיעים הביתה רק כדי לאכול ולישון.

אנו מכירים אנשים שיש להם מכונית נהדרת ורהיטים יפים, אך הם לעולם אינם מסופקים כיוון ש"לשכן ממול" יש משהו טוב יותר.

האם אתם מכיר אנשים כאלה? מובן שכן. העולם מלא באנשים המלינים על צרותיהם לפני לכתם לישון וחוזרים על כך בדרכם לעבודה.

האדם הנבון באמת שמח בחלקו וראשית, בברכה הגדולה מכולן והיא - העובדה שהוא חי ובריא דיו כדי לעבוד. עליך להיות מרוצה שיש לך עבודה או שאתה עובר הכשרה לקראת עבודה או שיש לך רגליים הנושאות אותך בשעת חיפוש עבודה. היה שמח על צ'ק המשכורת שלך שמפרנס את משפחתך וחלקו מופרש לחיסכון לצורך עינוגים בעתיד. היה אסיר תודה על האנשים המקיפים אותך בעבודה, כיוון שידידים נמנים עם הברכות שבחיים.

תוכל כמובן להמשיך ולמנות את הדברים שהתברכת בהם בנסיבות המסוימות שלך - האנשים שאתה מעסיק, מנהל העבודה שהפך למופת הרוחני שלך, האתגר שבעבודתך, הלקוחות המאפשרים לך לעבוד, תרומתך לעולם טוב יותר.

הצלחה משמעה לראות את הדברים הטובים גם בנסיבות קשות. לדוגמא, א. הוא קריין זוטר ברדיו. לדאבונו, זו עבודת משמרות המשתנות מדי שבוע - משמונה עד ארבע, מארבע עד חצות, או מחצות עד שמונה בבוקר. אף פעם אין לו אפשרות לייצב את השעון הביולוגי שלו. כמעט בלתי אפשרי לנהל סגנון חיים מסודר. אולם, האם א. 'מקטר' על צרותיו? להיפך. הוא שמח ששעות העבודה הבלתי שגרתיות מאפשרות לו לבלות שבועות שלמים בבית עם בנו התינוק. גם אשתו העובדת שמחה על השעות הגמישות. כיוון שאחד מהם נמצא תמיד בבית, הם אינם צריכים לבזבז כסף על שמרטפית או מעון. את הכסף שהם חוסכים הם מפרישים לחינוך הילד בעתיד.

הסופר האנגלי, ד"ר סמואל ג'ונסון, כתב לפני למעלה ממאתיים שנה, "ההרגל לראות את הצד הטוב בכל מאורע שווה יותר מאלף לירות שטרלינג לשנה."

תחושת סיפוק והישג נובעת מעובדת היותך שמח בחלקך ולא מ'קיטורים' על בעיותיך. חוכמה אמיתית נעוצה בהכרת הרגעים היקרים בשגרת העבודה, הערכתם והכרת תודה עליהם.

בסוף הקריירה שלו בעבודה, האדם הנבון מביט לאחור וחושב, "נהניתי מכל יום במסע".

האדם האומלל מר הנפש: "הזעתי דם וכעת אני זקן מדי כדי להנות מפרי עמלי".

הצלחה משמעה לעבוד קשה, אך גם להנות לאורך הדרך.

כמה טיפים בנושא

1. הקדש זמן, בכל יום עבודה, כדי להתבונן בפלאי הטבע וביופיו. במשך הפסקת הקפה, מצא חלון או פתח להתבונן החוצה. אם יש לך שעה לארוחת צהריים, אכול ליד שולחנך ולאחר מכן צא לטיול של חצי שעה או ארבעים וחמש דקות, בחוץ.

2. התבונן ב"תמונה השלמה". גם אם אתה סבור שעבודתך אינה חשובה או בלתי-משמעותית, היא חלק מהדפוס הגדול יותר של החיים. אין משימה שהיא מטרה לכשעצמה. גבש לך השקפה שתסייע לך לראות את עצמך ועבודתך, בפרספקטיבה.

3. מדי יום, שמח בדברים הטובים שנפלו בחלקך, בייחוד בזמנים קשים. כאשר תכיר בדברים טובים אלו, תשאב כוח נוסף להמשיך ולהיאבק.

4. אל תשכח שחיים מלאים משלבים את הצד החברתי, הרוחני, הבריאות הגופנית, אהבת המשפחה, פיתוח של תכנון כספי הגיוני וסיפוק מקצועי.

5. למד מן המישגים של אחרים כשם שאתה לומד מהצלחותיהם.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved