קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

29. הצלחה

יש האומרים כי אחד הכישלונות של תקופתנו היא העובדה שיותר מדי אנשים חושבים שאושר משמעו רכוש חומרי בלבד.

בחושבנו על הצלחה, אנו נוטים לחשוב על שתי שאלות:

1. האם אנשים אחרים סבורים שאני הצלחה?

2. האם אני חושב שאני מצליח?

כדי שלהצלחה תהיה משמעות, עליה להיות דבר אישי ביותר. לעתים קרובות מדי אנו מצמצמים את השקפתנו לגבי הצלחה כך שתתאים לדפוס הפופולרי. אנו מקדישים מאמצים וכסף בנסיון להפגין עד כמה אנו מצליחים - או רוצים להיות כאלה - באמצעות מכוניות חדישות, בתים ראוותניים, אביזרים מנקרי עיניים. מהי המשמעות מאחורי כל העמדת הפנים הזו? מדוע אנו עושים מאמצים כאלו כדי להוכיח דבר מה לאחרים? או שמא אנו מנסים להוכיח דבר מה לעצמנו? קשה יותר להגיע לתחושה פנימית של הצלחה. לשם כך עלינו לשאול עצמנו מה אנו באמת רוצים מהחיים.

ג'ורג' סנד, מחברת הרומנים בת המאה התשע עשרה, הגדירה חמישה מאפיינים הכרחיים להנאה מהצלחה.

1. טעם פשוט.

2. מידה מסוימת של אומץ.

3. לא לקחת את החיים יותר מדי ברצינות.

4. אהבת העבודה.

5. מצפון נקי.

המרכיב החמישי, מצפון נקי, הוא חיוני בהחלט להנאה מהצלחה. מיליונר אמריקאי ידוע, שהיה לא רק עשיר אלא גם מאושר התוודה פעם, "יכולתי להרוויח הרבה יותר כסף במשך חיי, אך העדפתי לישון טוב בלילה".

האידיאלי הוא להשיג הצלחה חיצונית ופנימית כאחד. אולם, כל הצלחה צריכה להיבנות מן הפנים אל החוץ.

לישון טוב אחרי יום של עבודה מספקת וישרה, הוא אחד הדברים המהנים בחיים. אנשים שאינם מוצאים שלווה במיטתם, מגיעים לעתים קרובות לספת הפסיכיאטר. הפסיכיאטרים מתעשרים מאנשים שאינם מוצאים סיפוק במה שהשיגו. יש אנשים שנראה כי יש להם הכול אך הם עוברים מפסיכולוג לפסיכולוג, בחיפוש אחר טעם בחייהם. יש כאלה שניחנו בכל הסממנים החיצוניים של ההצלחה אך חשים ריקנות פנימית.

האם אתה ראוי להצלחה?

בתוך תוכך אתה סבור שאינך ראוי. "'פישלתי' הרבה בחיים," אתה אומר לעצמך. "אבי אמר שאף פעם לא אשיג הרבה". "אמי תמיד מתחה עלי ביקורת". "אשתי אומרת שאינני מרוויח מספיק". "כיצד אני יכול להיות ראוי להצלחה?"

אתה מביט וודאי באחרים ורואה כיצד הם משכילים יותר, צעירים או מבוגרים יותר, עובדים קשה יותר, חכמים יותר או יפים יותר ממך. אתה וודאי חושב כי הם ראויים להצלחה יותר ממך.

הצלחה איננה עוגה המחולקת לפרוסות. להצלחה של אחרים אין קשר עם ההצלחה שלך.

כמו כן, הצלחתך אינה נמדדת לפי הדברים שאחרים אומרים או משיגים. לכולנו יש נטייה להשוות עצמנו לאחרים. אולם האנשים המאושרים בחיים יודעים שאיננו מתחרים נגד הזולת.

השחקן האמריקאי, הנרי פונדה, אמר פעם שסוס מרוץ גזעי לעולם אינו מתבונן בסוסים האחרים. הוא מתרכז במירוץ ורץ במהירות הרבה ביותר שהוא מסוגל לה.

בדרכנו להצלחה עלינו להילחם בנטייה להתבונן באחרים ולראות עד כמה הרחיקו לכת. הדבר היחיד שחשוב הוא כיצד ניצלנו את הפוטנציאל שלנו וכי אנו משתתפים במירוץ כמיטב יכולתנו.

ההצלחה אינה מוגשת לאיש על מגש של כסף. איש אינו זכאי, כמובן מאליו, לאושר, עבודה טובה והרבה כסף. הצלחה יש להשיג. הדרך היחידה להשיג זאת היא להשתמש בכל שילוב שהוא של כישרון, מיומנות ותבונה הנמצאים באדם, ולמצותם ככל האפשר.

האם אתה ראוי להצלחה? בהחלט. אתה חייב זאת לעצמך.

הצלחה וסיפוק

קיים קשר ישיר בין הצלחה ובין מאמץ. הצלחה היא יחסית למידת המאמץ שהושקע כדי להשיגה.

סיפוק עצמי הוא המרכיב החשוב ביותר של הצלחה. זו הגדרה אישית מאוד - לגבי אדם אחד משמעה הוא סגירה עיסקה, לאחר, ציור תמונה. אולם, איש מהם אינו מוצלח אם אינו מוצא סיפוק בסגירה העיסקה או בציור התמונה.

צריך להנות מהצלחה. הצלחה היא השיא הסופי של הגשמה.

אולם, הצלחה אינה דבר קבוע. נפוליאון אמר פעם "הרגע המסוכן ביותר בא עם הניצחון".

מגיעה העת שבה הצלחה חיצונית נראית בהישג יד ואנו מוותרים על מציאת ההצלחה האמיתית. ביטחון יתר משתלט עלינו; אנו מתרגזים כאשר בעיות חדשות מתעוררות. אנו מאמינים כי לאחר שזכינו בהצלחה, היא תישאר עמנו לתמיד.

הבעיה היא שרבים מאיתנו טרם למדו להפריד בין הצלחה חיצונית ובין הצלחה אישית ופנימית. רק זו האחרונה עשויה להביא לאושר אמיתי.

הצלחה יש לחדש ללא הרף.

מהי בעצם הצלחה? מהן סודות ההצלחה המתמדת המביאה עמה סיפוק עצמי והגשמה. אנו יודעים מהם הסממנים החיצוניים של הצלחה. אך מהם מאפייני ההצלחה הפנימית?

הצלחה מביאה לנו סיפוק ואושר כשהיא מלווה ב:

* פרספקטיבה - להבין ולקבל את העובדה שהינך חלק מהעולם ומהיקום.

* הערכה עצמית - פתחתי ספר זה בהערכה עצמית וזו דרך טובה לסיים ספר על אודות השגת הצלחה.

* מודעות עצמית - לראות עצמך בעיני האחרים ולאהוב את שאתה רואה.

* חוכמה - להקדיש זמן ללמוד מהעבר, לתכנן לקראת העתיד ולהנות מההווה במידה רבה ככל האפשר.

* אמונה - אמונה חזקה בכוח הגדול ממך. ההצלחה לעולם לא תקלקל אדם עם אמונה חזקה.

* משפחה - לזכות באהבה ולהעניק אהבה אלו ההצלחות הגדולות ביותר שאדם יכול לרשום לזכותו.

* גישה של ניצחון הדדי - "אם אעזור לך לנצח, גם אני אנצח". אדם מצליח באמת הוא זה שבנה את מזלו בעודו מסייע לאחרים לבנות את שלהם.

* טבע - להעריך מדי יום את פלאי העולם שבו אנו חיים ואת יופיו.

* בריאות - מה טעם בכוח, כסף והצלחה אם אין לך בריאות להנות מהם? אדם מצליח באמת מכבד את גופו ושומר עליו.

* סיפוק אישי - לחוש חי מדי רגע, להנות מחלוקה, עבודה והענקה במידת האפשר, בזמן המבורך הזה שניתן לנו עלי אדמות.

הצלחה אינסופית

הוצבת כאן עלי אדמות כדי להצליח. אינך צריך להתנצל בפני אף אדם על הצלחתך או נסיונך להצליח, כיוון שיש לך אחריות, מחויבות, לנצל את כישוריך עד למקסימום.

עושר, אליו הגיע אדם ביושר והוא מוצא למטרות טובות, הוא טוב מיסודו. רק תאוות הבצע מובילה לרשע ואומללות.

אתה ראוי להצלחה, כיוון שכל מה שדרוש להצלחה הוא להיות כאן ולנצל את כישוריך במלואם. הבא לעולם את כשרונך. אל תחכה שהעולם יבוא אליך. פעל כעת, גם אם מחר נראה טוב יותר וגם אם התוצאות שתשיג כעת יראו לך בלתי מושלמות.

השתמש באופן יצירתי בכישורים בהם התברכת. קח אתך את כל האהבה, האנרגיה והכשרון שניחנת בהם וחלוק בהם עם אחרים, עם כל מי שתפגוש. הפוטנציאל של האדם משתרע הרבה מעבר לדמיון הפרוע. המגבלות היחידות בהן תיתקל אי פעם יהיו אלו שתציב לעצמך.

כמה טיפים בנושא

1. עליך להעריך כל רגע במה שאתה עושה. אם העבודה מתחילה לשעמם, חזור מייד לדברים הבסיסיים. הערך את העובדה שידיך, רגליך או מוחך מתפקדים בצורה כה יעילה. השתמש בכושר ההמחשה שלך כדי לראות עצמך מצליח ביעדיך.

2. נקוט בפעולה. ההצלחה לעולם אינה נופלת סתם כך בחיקו של אדם. הצלחה פנימית וחיצונית היא תמיד תוצאה של שליטה-עצמית, אחריות, הכנה והתקדמות.

3. הנע עצמך. תרגל חשיבה חיובית. שכח את כשלונות העבר. התמקד בגמול שבהצלחה.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved