חזון וחלום מאיר לירז: מודעות עצמית, הגשמה עצמית | חזון וחלום

קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

4. חזון וחלום

כאשר סטיב קאוטן היה בן תשע, הוא עזר לאביו בעבודות החווה. כאשר היה מערים ערימות שחת, אהב לקפץ על החבילות המסודרות ולהעמיד פנים שהוא רוכב על סוס מירוצים. פעם אמר לו אביו, "תפסיק להזות בהקיץ ושים את החבילה על המשאית." סטיב השיב, "אני אשים את החבילה מיד כשאזכה במירוץ ה"בלמונט סטייקס" (שהוא מירוץ סוסים ידוע בארה"ב). צעיר זה שרכב בילדותו על חבילת שחת זכה בגיל שמונה עשרה במקום הראשון בשלושת המירוצים המפורסמים ביותר בארה"ב. סטיב קאוטן הפך להיות אחד מרוכבי הסוסים המוצלחים ביותר בעולם. הוא רוכב הסוסים המצטיין באנגליה והוא רוכב על כנפי חלומו מאז שהיה בן תשע.

הזמרת האמריקאית הידועה משנות השישים, פגי לי, היתה בילדותה כרוז בקרנבל. כשהכריזה "עשר זריקות עבור רבע דולר," היא בעצם זימרה בדמיונה. היא עבדה בתא המשחקים, אך חלמה להופיע על הבימה. חלומות מבשרים על הישגים חשובים. לכל אחד מאיתנו יש חלום, שאיפה, כמיהה המשקפת את נשמתו ואידיאל האושר שלו. מסיבה זו החלום חיוני להשגת הצלחה.

חלומות לעומת חלומות בהקיץ

פגשתי לפני זמן מה בחור צעיר, הוא עבד כפקיד בחברה קטנה אבל חלומו היה להפוך באחד הימים לזמר רוק ידוע. דני א. מקדיש חלק נכבד מיום העבודה שלו לפנטזיות על ביצועיו על הבימה. אולם עד כה הוא מצליח רק לשיר יחד עם הרדיו במכוניתו, בדרכו לעבודה.

ניסיתי לברר מעט פרטים על דני:

"כשהיית קטן, האם שרת לפני אנשים?"

"לא."

"כשהיית בתיכון, בטח שרת בלהקת רוק או ערכת מופעי מוסיקה."

"לא."

"כעת כשאתה עובד, אתה וודאי מבלה בסופי שבוע במועדונים שם מופיעים זמרים. אתה בטח 'מת' לעלות איתם על הבימה. האם אתה מכיר מספר מבצעים במועדונים המקומיים?"

"לא."

לדני יש חלומות, אך הוא לא פיתח אותם. בגלל חוסר הערכה עצמית הוא אינו לומד בשיעורי מוסיקה וגם אינו מתכנן לגשת למבחני קבלה לאחת מלהקות הרוק המקומיות.

וכך, בגיל עשרים וארבע, דני מתחיל להבין שחלומו לא יתגשם. עבודתו הנוכחית כפקיד נראית לו כסמל לכשלונו בהשגת מטרתו ואושרו האישי. אין פלא שהוא שונא את עבודתו.

כדי שחלום בהקיץ יתממש, יש לקשרו עם פעולה. עליך לכוון עצמך לסביבת החלומות. דני, לדוגמא, צריך לנסות ולמצוא עבודה בחברת תקליטים או באולפן הקלטות. יתכן גם שימצא עבודה מאחורי הקלעים במופעים של זמרי רוק.

אולם, כיוון שדני רואה עצמו ככישלון, החלומות בהקיץ התבוסתניים לא יקרבו אותו לחלומותיו יותר מאשר הפנטזיות המשמימות שהוא הוזה במשרדו נטול החלונות.

עץ אלון בעציץ פרחים

מרבית בני האדם דומים לעץ אלון בעציץ פרחים: לעולם אינם מממשים את הפוטנציאל שלהם. שורשי ההערכה העצמית שלהם מכווצים ודחוסים בגלל שכנוע עצמי מוגבל. אנשים אינם מחפשים דרכים להגשים את חלומותיהם; הם מעסיקים את עצמם במנית סיבות מדוע החלומות לא יתממשו.

הם מחבלים בסיכוייהם להגיע להצלחה באמצעות נימוקים מדוע לא יגשימו את כל מה שהם מסוגלים להיות.

הפרדוקס שבחלומות בהקיץ הוא שאנשים אינם מתייחסים אליהם ברצינות. "זהו בזבוז זמן." למעשה, חלומות הם השתקפויות רבות עוצמה של פוטנציאל הצמיחה שלך. כילדים, לכולנו יש פנטזיות לגבי מה נרצה להיות כשנהיה גדולים - מדען, טייס, מרגל בינלאומי, מורה. לכל אחד מאיתנו יש פוטנציאל להגשים את חלומותיו. אולם לעתים קרובות, כשאנו מתבגרים, אנו נוטים לצמצם את האפשרויות שלנו. אנו אומרים, "איננו יכולים לעשות זאת", או "הם לא יאפשרו לי לעשות זאת." לפני שאנו יודעים על כך, האופקים שלנו צרים כמו עציץ וזהו גבול הצמיחה שלנו. התוצאה היא מחנק, כיווץ ואומללות.

חלומות גדולים

מדענים במכון לחקר המוח באוניברסיטת קליפורניה שבארה"ב הגיעו למסקנה כי כושר היצירתיות של המוח האנושי שואף לאין סוף. המוח מסוגל לאחסן ולשלב מידע ודימויים וכן ליצור אותם, בכמות העולה על אלפי קלטות וידיאו ועשרות אלפי מחשבים.

מרבית האנשים מנצלים רק חלק זעיר מכושר החשיבה והיצירתיות הטמונים במוחם.

אין כל הגבלות על המוח מלבד ההגבלות שאדם מטיל על עצמו. לכן, אל תמתח ביקורת על חלומותיך. הרפה מהם את הרסן. חלום על כך שתהפוך למנכ"ל החברה או לבעל עסק עצמאי משלך. או, חלום על השגת הצלחה במקום העבודה. הדרך היחידה לגרום לכך שחלומות בהקיץ יתממשו לגביך היא לחלום בגדול. תעשיין מצליח אמר פעם, "הראו לי אדם שאינו חולם על העתיד ואני אראה לכם אדם שאינו יודע לאן פניו מועדות". לפני עשר שנים ליוסי ד. היה חלום, הוא גדל במושב וחלם להיות טייס ולעוף באויר כמו ציפור, הוא חלם על קרבות אוויר ופשיטות על האויב. חלום גדול למדי. יוסי הקדיש את ילדותו להתענינות אינטנסיבית בנושא הטיס. בימים אלה יוסי סיים את קורס הטיס והפך להיות טייס קרב מן המנין בחיל האויר. הוא אומר שחייו הינם כמו "חלום שהתגשם", וזה נכון. זה בדיוק כך! הפוך את חלומותיך למטרה. לאחר השגת המטרה, ניתן לתארה בצדק כחלום שהתגשם. וודרו וילסון שהגיע למישרת נשיא ארה"ב, אמר פעם: "חלומותינו מעצימים אותנו. אנשים גדולים הם גם חולמים. הם רואים דברים באור הבהיר של יום אביב או באש אדומה של ערב חורף ארוך. אחדים מניחים לחלומות גדולים לגווע, אך אחרים מגינים עליהם ומזינים אותם בימים הרעים עד שהם יוצאים לאור השמש וזוכים להארה שמגיעה תמיד לאלו שמאמינים באמת ובתמים כי חלומותיהם יתגשמו".

כמה טיפים בנושא

1. צור חלומות שיגרמו לך להרגיש חיוני ויעניקו משמעות ומטרה לחייך.

2. מדי יום הקדש מספר דקות ל'הסריט' את חלומך בדימיונך. תגלה שההערכה העצמית שלך התחזקה והפכה לחיונית יותר.

3. קרא ספרים - הם פותחים בפניך אופקים. ביוגרפיות ואוטוביוגרפיות של אנשים שמימשו את חלומם עד להצלחה יכולות לסייע לך לגבש חלומות וכיוונים חדשים בחייך.

4. הערך את חלומותיך, אבל, נקוט בקו של עשייה. פנטזיות יכולות להתגשם רק בדרך הפעולה. מדי יום ממש לפחות דבר אחד שיקדם אותך להגשמת חלומך.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved