קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

5. הצבת מטרות

כדי להגיע למקום מסוים, עליך לדעת לאן אתה הולך.

נשמע הגיוני, הלא כן? אולם, יש אין-ספור בני-אדם אומללים, בלתי-מסופקים, ששאיפתם היחידה היא לעבור את היום בשלום. הם צפים בשגרת חייהם כמו פיסת עץ המיטלטלת על גלי האוקיאנוס. הם לוקחים כל עבודה שנקרית בדרכם ומקדישים מינימום אנרגיה כדי לבצע את העבודה. הם מתמקדים בהפסקות צהריים, ימי חופשה ו'דפיקת הכרטיס' בתום יום העבודה.

אם מטרתך בחיים היא לעבור את היום עד שתחזור הביתה מן העבודה כדי לשתות כוס קפה ולקרוא עיתון, זה מה שתשיג. אך האם זו באמת מטרת חייך ועבודתך?

מרכיב קריטי של השגת הצלחה והגשמה עצמית הוא לקבוע יעדים ברורים בחייך המשקפים מה שחשוב לך.

עבודה ללא מטרה כמוה כספינה ללא הגה

מרבית בני האדם מתנגדים לרעיון של קביעת מטרה. זה נראה להם נוקשה ולא-יצירתי. קל יותר להניח שהכל יסתדר בסוף, לרחף איכשהו, מה שיהיה יהיה. לכן מרבית בני האדם אינם קובעים מטרות לעולם. הם ממלאים את לוח השנה שלהם בדברים שוליים ודברים המסיחים את הדעת. במקום להתמקד בפעילויות ופרויקטים שיכולים לסייע להם להשיג את מטרתם, הם פשוט מקווים לטוב ביותר ו"נסחפים עם הזרם".

עבודה ללא מטרה היא נטולת חדווה ומתישה. גישות שליליות והערכה עצמית גרועה פושטים בתסכול של עבודה ללא מטרה. עבודה ללא מטרה כמוה כמסע באוניה ללא הגה. אין לך כוח להניע את ספינתך לנמל היעד.

לעומת זאת, אין דבר על פני אדמות שיכול לעצור אדם בעל גישה חיובית, שבפניו ניצבת מטרה אותה הוא שואף להגשים.

אריסטו, הפילוסוף היווני הידוע, המציא פעם נוסחה להצלחה ואושר. "ראשית," כתב, "צריך רעיון מוגדר, ברור ומעשי - יעד." שנית, הוא המליץ להשיג את היעד בכל אמצעי זמין, בין אם "תבונה, כסף, חומרים או שיטות". שלישית, יש להתאים את האמצעים למטרה.

הצעד הראשון להשגת ההצלחה - ואנו מגדירים הצלחה כהגשמת כל מה שאתה חולם עליו - הוא לחשוב על מטרה מסוימת ולכוון כל העת את פעולותיך בכיוון זה.

קביעת מטרה לחיים

בין אם אנו מכירים בכך ובין אם לאו, לרובנו יש מטרה בחיים - אושר, תחושת יעוד, בטחון, עושר, התחבבות על האחרים, בריאות, מידה מסוימת של הצלחה - אולם מטרות אלו נותרות מעורפלות ובלתי מוגדרות. יתכן שאנו עסוקים, יתכן אפילו שאנו כורעים תחת הפרויקטים והתפקידים ומתפזרים לכל הכיוונים. אך לעולם איננו משיגים את מטרתנו כיוון שהמטרה לא נקבעה מעולם.

הסוד של קביעת מטרות באופן פרודוקטיבי הוא לקבוע מטרה ברורה ומוגדרת, לכתוב אותה ולאחר מכן להתמקד בה מספר פעמים ביום בתמונות, ציורים ותחושות, כאילו שכבר השגת אותה.

למה אתה צריך להציב לעצמך יעדים? כדי להגיע למשהו אתה חייב לדעת לאן אתה הולך. זה נשמע די הגיוני, אבל רבים מאיתנו אינם טורחים לשבת ולחשוב לאן אנו הולכים ומהי המטרה אליה אנו חותרים בחיים. אנשים רבים מקבלים החלטות חשובות לגבי חייהם האישיים והעסקיים מבלי להגדיר לעצמם בצורה מסודרת את המטרות שהם רוצים להשיג.

מצבם של אנשים כאלה מזכיר את הסיפור על אותו מטוס נוסעים שהיה בטיסה מעל האוקינוס כאשר לפתע נשמע קולו של הקברניט ברמקול: "גבירותי ורבותי יש לי הודעה למסור, היא מורכבת מבשורה רעה ומבשורה טובה, הבשורה הרעה הינה שאחד המנועים של המטוס פסק לפעול וכך גם כל מכשירי הניווט במטוס, מרגע זה אין לנו כל שליטה על כיוון הטיסה של המטוס. הבשורה הטובה הינה שכרגע נושבת בגבנו רוח עזה של 200 קמ"ש, כך שלכל מקום שנגיע, נגיע הרבה יותר מהר."

מרכיב חשוב בהשגת הצלחה בחיים העסקיים והאישים הינו להגדיר לעצמך יעדים אותם אתה שואף להשיג, הם משקפים את מה שחשוב לך, מה אתה רוצה להיות, לעשות או להשיג בחיים.

הצבת יעד מתחילה בחלום, שאיפה להשיג משהו שאתה רוצה. התכנון הוא מפת הדרכים המובילה אותך ליעד שקבעת לעצמך. המוטיבציה היא הדלק אשר יעזור לך להגיע ולהשיג את היעד שלך. אבל כל התהליך מתחיל בהצבת יעד מוגדר וספציפי.

המוח האנושי דומה במידה רבה לטיל מונחה, ברגע שכיוונו את מנגנון ההנחיה של הטיל למטרה מסוימת, הטיל יחתור אל המטרה בצורה עקבית כאשר בכל פעם שהטיל סוטה מן המסלול מנגנון ההנחיה הפנימי מבצע תיקונים באופן אוטומטי ושומר על הכיוון אל המטרה.

אבל אם לא כיוונו את הטיל למטרה מסוימת או שהצבנו לו מטרה שהיא מעבר לטווח שלו, הטיל פשוט יחוג בלא כיוון עד אשר הדלק יאזל או שמנגנון ההשמדה העצמית ישמיד את הטיל באוויר.

האדם פועל בצורה דומה. ברגע שהציב לעצמו מטרה מוגדרת וספציפית יפעלו כל המנגנונים המחשבתיים שלו להשגת אותה מטרה. החושים, הרגשות, האינטואיציה, היצירתיות ומנגנון החשיבה הלוגי שלנו ישתפו פעולה להשגת המטרה, היא היעד שהצבנו לעצמנו.

אבל אם אין לנו יעדים או שהיעדים שהצבנו לעצמנו הינם כלליים או רחוקים מידי, מנגנוני המחשבה שלנו לא ינוצלו להשגת המטרות שלנו ואנו ניוותר מתוסכלים וללא תכלית בחיים.

בכל אחד מאיתנו קיים מנגנון המניע ומוביל אותנו קדימה, אנו יכולים לבזבז את המשאבים שלנו ולנוע בחיים ללא תכלית ומטרה, או שאנו יכולים לגייס את המשאבים והמנגנונים שבנו להשגת היעדים והדברים אליהם אנו שואפים.

מה צריך אדם כדי להצליח בחיים ובעסקים? איזה תכונות ואיזה שיטות עלינו לסגל לעצמנו כדי להשיג הצלחה? השאלה הזו העסיקה חוקרים רבים במיוחד בארה"ב שם החברה הינה מאד תחרותית והשגית.

בשנת 1953 נערך מחקר באוניברסיטת ייל שבארה"ב, מטרת המחקר היתה לבדוק את ההישגים אליהם מגיעים בוגרי האוניברסיטה לאחר סיום הלימודים ולנסות לגלות מהן הסיבות להצלחות או לכשלונות.

במסגרת המחקר נתבקשו בוגרי מחזור 1953 למלא שאלון ארוך, כעבור 20 שנה, בשנת 1973 איתרו עורכי המחקר את בוגרי אותו מחזור שנותרו בחיים ובדקו את הישגיהם. החוקרים היו זקוקים לקריטריון הניתן למדידה ולכן בחרו להשתמש בהישגים הכלכליים כמדד להצלחה.

תוצאות אותו מחקר גילו כמה עובדות מענינות. ראשית ניגלה כי אין כל מיתאם בין ההישגים בלימודים לבין הצלחה פיננסית. עוד ניגלה כי אין גם כל מיתאם בין מנת המישכל, הI.Q.- של הנחקרים, לבין השגת הצלחה פיננסית.

בתחום הנושא של הצבת יעדים ניגלה מימצא מדהים, ראשית נמצא כי רק 3% מבוגרי אותו מחזור נהגו להציב לעצמם יעדים באופן מסודר ולפעול בצורה שיטתית להשגת אותם יעדים. 10% נוספים נהגו לפעול בשיטת הצבת יעדים באופן חלקי ולא בצורה מסודרת.

כאשר בחנו את הקשר בין הצבת יעדים לבין הצלחה פיננסית נתגלה כי אותם 3% שנהגו להציב לעצמם יעדים ולפעול בצורה שיטתית להשגתם צברו יותר כסף ורכוש מאשר כל שאר97%  יחד.

אני יכול להבטיח לך שתוצאות מחקר זה אינן יוצאות דופן, בעשרות מחקרים וראיונות עם אנשים מצליחים בכל תחומי החיים ניגלה כי הנושא של הצבת יעדים ופעולה שיטתית להשגתם הינה תכונה המשותפת למרבית המצליחנים, זוהי פעולה הכרחית להשגת מצוינות והצלחה בכל שטח שתבחר. כאשר כל אחד מאתנו בא להציב את היעדים שלו הוא צריך לשאול את עצמו שאלה זו: "מה אני שואף להיות, לעשות או להשיג בחיים?", זו השאלה שצריכה לכוון אותך בהצבת היעדים שלך.

קימות כמה שיטות וטכניקות להצבת יעדים. במסגרת פרק זה תובא השיטה שמוסכמת על ידי רבים מן המומחים בתחום זה כשיטה היעילה ביותר. אם אתה רוצה להפיק את מלוא התועלת מתהליך הצבת היעדים שלך מומלץ למלא אחר כל השלבים אשר יתוארו להלן. תהליך הצבת היעדים מורכב משני חלקים, בחלק הראשון תתואר שיטה לגיבוש וקביעת היעדים, בשלב השני יפורטו השלבים הנדרשים כדי להשיג את היעדים שקבענו לעצמנו.

כאשר אנו מדברים על קביעת יעדים הכוונה לא רק ליעדים שהם בתחום הקריירה או השטח העסקי אלא לכל שטח ותחום בחיים שבו יש לך שאיפות להתקדם, לשפר או להשיג משהו: במראה החיצוני, בתחום הרוחני, בחיי המשפחה, בתחום הקריירה, בחיים החברתיים, בתחום הבילויים, בלימודים וכו'.

איך לגבש ולהחליט על היעדים שלך

תהליך גיבוש היעדים שלך כולל חמישה צעדים:

צעד ראשון

שב במקום שקט ורגוע. הנח לדימיון שלך לפעול בחופשיות והתחל לרשום על דף נייר כל דבר שאתה רוצה להיות, לעשות או להשיג, (הקפד לרשום כל דבר ודבר שעולה בראשך, כאשר אתה מתחיל לכתוב הריכוז שלך גובר ואתה מאפשר לחלקים התת-מודעים במוח שלך להשתתף בתהליך).

בשלב זה יש לרשום כל יעד שעולה במוחך מבלי להפעיל אמצעי שיפוט כלשהם. אם יש לך משפחה אל תשכח לקחת בחשבון את בת או בן הזוג שלך והילדים בעת קביעת היעדים.

צעד שני

יש להמתין בין 24 ל-48 שעות ואז לגשת שוב אל הרשימה שהכנו ולענות על השאלה: "למה?" לגבי כל אחד ואחד מהיעדים שרשמנו. אם אינך יכול להגדיר במשפט אחד מדוע אתה רוצה להיות, לעשות או להשיג את אותו היעד פרוש הדבר שזהו רעיון פרוע מדי ואינו יעד אמיתי ולכן יש למחוק אותו מן הרשימה.

צעד שלישי

לגבי כל יעד עליך לשאול את כל חמשת השאלות הבאות כאשר התשובה לכל שאלה חייבת להיות חיובית:

1. האם זהו באמת יעד שלי? (ולא יעד שנובע מהשפעה או מציפיות של אחרים לגבי).

2. האם זה נכון מבחינה מוסרית והוגן כלפי כל המעורבים?

3. האם הוא עולה בקנה אחד עם שאר היעדים שלי?

4. האם אני יכול לחייב את עצמי מבחינה נפשית להשגת יעד זה?

5. האם אני יכול "לראות" את עצמי משיג יעד זה?

הערה: התשובות לשאלות הנ"ל יעזרו לנו לצמצם עוד את רשימת היעדים הפוטנציאליים שרשמת. מחק אותם יעדים שאינם עומדים במבחן השאלות הנ"ל. אגב, שאלות מסוג 3-1 לעיל יכולות לשמש אותך בקבלת החלטות חשובות בכל תחומי החיים שלך.

צעד רביעי

לגבי כל אחד מהיעדים שנותרו ברשימה שאל את עצמך את השאלות הבאות:

1. האם השגת יעד זה תעשה אותי מאושר יותר?

2. האם השגת יעד זה תעשה אותי בריא יותר?

3. האם השגת יעד זה תעשה אותי מבוסס יותר מבחינה כלכלית?

4. האם השגת יעד זה תעזור לי להשיג יותר חברים וידידים?

5. האם השגת יעד זה תביא לי שקט נפש?

6. האם השגת יעד זה תגרום לי להרגיש טוב ובטוח יותר בעצמי?

7. האם השגת יעד זה תעזור לי לשפר את מערכת היחסים שלי עם אחרים?

אם אינך יכול לענות ב- "כן" על לפחות שאלה אחת מבין השאלות הנ"ל לגבי יעד מסוים מחק אותו יעד מן הרשימה.

צעד חמישי

לאחר שהגענו לרשימת היעדים הסופית שלנו עלינו לחלק את היעדים לשלוש קטגוריות: יעדים לטווח קצר (חודש אחד או פחות), לטווח בינוני (מחודש עד שנה) ולטווח של יותר משנה. החלוקה הזאת מדגישה את הצורך באיזון במערכת היעדים שלנו, איזון בין מה שדרוש להתבצע עכשיו לבין החלומות שלנו שיתגשמו בעתיד.

בשלב זה עלינו לזכור את הנקודות הבאות:

1. חלק מן היעדים שלנו חייבים להיות "יעדים גדולים", אנו חייבים לחשוב בגדול. הכוונה כאן ליעדים שכדי להשיגם יהא עלינו להתמתח, להתאמץ ולהפעיל את מלוא הפוטנציאל שלנו.

2. חלק מן היעדים צריכים להיות יעדים לטווח ארוך.

3. חלק מן היעדים צריכים להיות קטנים ועל בסיס יום יומי (כגון: לסדר את הדירה בכל יום, לגמור לטפל בכל הדואר היומי וכו')

4. חלק מן היעדים צריכים להיות על בסיס מתמשך (כגון: לשמור על משקל מסוים, להתייחס יפה לעובדי העסק, לא לצעוק ולהתווכח).

5. מרבית היעדים חייבים להיות מוגדרים בצורה ספציפית, הצגת יעד כ-"להגיע לדירה יפה משלי" אינה הגדרה טובה, במקום זאת נוכל להגדיר: "להגיע לדירה בת ארבעה חדרים בגודל של כ-110 מ"ר, אשר גילה אינו יותר מ10- שנים והיא שוכנת בצפון תל אביב או באזור רמת אביב ג'".

ישנם יעדים כגון: "לשפר את התדמית האישית שלי", או "להיות הורה טוב יותר". יעדים מסוג זה קשה יותר להגדיר בצורה ספציפית, במקום זה נחלק את היעד לכמה יעדי משנה ספציפיים יותר, כגון, אם אנו מתייחסים ליעד של להיות הורה טוב יותר נוכל להגדיר כאחד הצעדים: "לבלות שעה אחת בשבוע, אחד על אחד, עם כל אחד מהילדים".

עד כאן חמשת הצעדים בהצבת היעדים שלנו, קימות עוד שתי נקודות אותן עלינו לזכור בקשר ליעדים שלנו:

א. עלינו להאמין שיש ביכולתנו להשיג את היעדים שקבענו לעצמנו. אם קיים יעד מסוים שאיננו מאמינים בסיכויינו להשיגו קרוב לוודאי שגם לא נצליח להשיגו, האמונה ביכולתנו הינה מרכיב חשוב בהשגת כל יעד שהוא.

ב. חייבת להיות בנו שאיפה עזה להשיג את היעדים שקבענו. יקשה עלינו מאד להשיג יעד כלשהו אם אנו אדישים כלפיו או שאין בנו שאיפה חזקה מספיק להשגתו.

איך לפעול להשגת היעדים שהצבנו לעצמנו

לאחר שהכנו את רשימת היעדים שלנו הגיע הזמן לבנות תוכנית פעולה להשגת כל יעד ויעד. את תוכנית הפעולה חשוב לערוך בכתב והיא כוללת שבעה חלקים, לגבי כל יעד ויעד עליך להגדיר ולציין את הנושאים הבאים:

א. להגדיר בצורה ספציפית את היעד.

ב. לפרט את התועלות שתפיק מהשגת היעד, "מה יצא לי מזה?"

ג. המכשולים העיקריים ו"ההרים" שיהיה עליך לטפס כדי להגיע ליעד.

ד. הכישורים והידע הדרושים לך להשגת היעד.

ה. אנשים, קבוצות, חברות או ארגונים אשר יעזרו לך בדרך להשגת היעד.

ו. באיזה פעולות עליך לנקוט כדי להשיג את היעד ולוח זמנים להשלמת כל פעולה.

ז. תאריך יעד, התאריך שבו תשלים את השגת היעד.

כדי להמחיש את השמוש בשבעת השלבים הנה דוגמא לשימוש ספציפי, כאשר מממשת היעד הינה אשה נשואה:

א. הגדרת היעד: להקים עסק עצמאי, בוטיק למכירת בגדי אופנה לנשים בגילים 20 עד 40 , אשר ישכון בפתח תקווה, ויתמחה באופנת ספורט אלגנט.

ב. התועלות שאפיק מהיעד: התבססות פיננסית, סיפוק אישי מהיותי בעלת עסק עצמאי, הכרויות חברתיות חדשות.

ג. המכשולים העיקריים בהשגת היעד: גיוס הכסף הדרוש לפתיחת העסק, צורך למצוא סידור לילדים לשעות אחר הצוהריים.

ד. הכישורים והידע הדרושים להשגת היעד: ידע בניהול עסק, התמצאות בנושאי ביגוד ואופנה.

ה. אנשים אשר יעזרו לי בהשגת היעד: רואה חשבון, עורך דין, הבעל (בעקר בתמיכה ועדוד).

ו. פעולות שעלי לנקוט להשגת היעד:

1. לערוך תוכנית עסקית.

2. להשיג את הכסף הדרוש.

3. לחפש חנות מתאימה להשכרה.

4. לאתר ספקים לבגדי אופנה.

5. לשפץ ולצייד את החנות.

6. לדאוג לפרסום ולקידום מכירות.

ז. אני מתכוונת לפתוח את החנות לקהל ביום: 1.11.20xx

קביעת היעדים ועריכת תוכנית הפעולה הינם צעדים חיוניים להצלחה ולהשגת שאיפותיך בחיים, זהו הצעד הראשון, אבל אין זה הצעד היחיד - אתה חייב לפעול להשגת יעדיך.

 הייתי ממליץ לך לעיין לפחות אחת לשבוע ברשימת היעדים שלך ולהחליט מהן הפעולות בהן תנקוט בשבוע הקרוב כדי לקדם את יעדיך, באותה הזדמנות כדאי גם לבצע הערכה ולבדוק כיצד פעלת ומה עשית בשבוע הקודם לקידום היעדים שלנו. השגת היעדים שלך היא המטרה החשובה ביותר שלך בחיים והיא חייבת להעסיק אותך יום יום ושבוע שבוע.

איך לתכנת את מוחנו לפעול להשגת היעדים שלנו

פסיכולוגים רבים מחזיקים בדעה שאנו מנצלים רק חלק קטן מאד מהפוטנציאל המחשבתי שלנו. יש הטוענים שאנו מנצלים רק 10% מכושר המחשבה שלנו, אחרים טוענים אף פחות. מנגנון החשיבה שלנו דומה לקרחון, החשיבה המודעת הינה קצה הקרחון הגלוי בעוד שמרבית פעולות המוח מתבצעות בצורה בלתי מודעת, מבלי שיש לנו שליטה וידיעה על כך, ואולם אותו חלק בלתי מודע שולט על חלקים רבים וחשובים של הצד השכלי שלנו כגון: הרגשות, האינטואיציה, היצירתיות, הנטיות והטעמים שלנו, תכונות אופי ועוד.

עם השנים גובשו טכניקות ושיטות שונות אשר נועדו להשפיע על התת מודע שלנו ולאפשר לנו לגייס את העוצמה הטמונה בו לטובת השגת היעדים שלנו.

אחד הראשונים אשר מצא דרך להשפיע על התת מודע היה צרפתי בשם אמיל קואה. בעזרת השפעה על התת מודע הצליח קואה לרפא מחלות פסיכוסומטיות שונות ומירפאתו שימשה מקור עליה לרגל לחולים רבים. לשיטתו קרא קואה "אוטו סוגסטיה" והיא התבססה על חיזוקים מילוליים חיוביים. מאז אמיל קואה גובשו ושוכללו השיטות.

אחת השיטות הנהוגות על ידי מצליחנים רבים הינה באמצעות הפעלת הדמיון, בלשון הפסיכולוגים נקראת שיטה זו "דמיון יוצר".

אחד הממציאים הפוריים ביותר בכל הזמנים היה תומס אלווה אדיסון. בצד המצאותיו הידועות כנורת הלהט והגרמופון רשם עוד לזכותו למעלה מ1600- פטנטים. אדיסון היה לא רק ממציא פורה אלא גם איש עסקים מוכשר. שלא כמו ממציאים רבים אחרים, הצליח אדיסון לנצל ניצול מסחרי את המצאותיו והרויח כסף רב.

אדיסון נשאל פעם כיצד הוא מסביר את כושר ההמצאה הגאוני שלו, ועל כך הוא ענה: "זה מפני שלעולם איני חושב במילים, אני חושב בתמונות". אדיסון היה אומן בהפעלת דמיון יוצר. באמצעות טכניקה זו הוא הפעיל את הפוטנציאל האינטואיטיבי והיצירתי הטמון בתת-מודע שלו להפקת רעיונות אשר שרתו את יעדי ההמצאות שלו. יש לנו עדויות כי רבים מן הממציאים ואנשי העסקים המצליחים עושים שימוש בדמיון להשגת יעדיהם, ביניהם: לואי פסטר ממציא החיסון, הנרי פורד, קונרד הילטון מיסד רשת הילטון, ג'ון רוקפלר המיליונר הידוע ועוד רבים נוספים.

כיום הטכניקה של דמיון יוצר וסימולציה מחשבתית משמשת בשטחים רבים, למשל, בתחום הספורט, ספורטאים רבים עושים שימוש בשיטה זו לשיפור השגיהם הספורטיביים.

מהו אם כן "דמיון יוצר" וכיצד ניתן לעשות שימוש בטכניקה זו להשגת יעדיך?

מחקרים פסיכולוגיים גילו כי הדרך הטובה ביותר להשפיע ולהעביר מסרים לתת- מודע שלנו הינה על ידי הפעלת הדמיון, והזמן הטוב ביותר להפעלת דמיון יוצר הינה כאשר הגוף נתון במצב של רגיעה פיסיולוגית. מצב כזה של רגיעה מתקיים כאשר אנו נמצאים בשלב המעבר בין מצב של ערנות למצב של שינה וכן בזמן המעבר משינה לעירנות, ולכן הזמן הטוב ביותר להפעלת דמיון יוצר הינה לפני שאנו נרדמים ומייד לאחר שאנו מתעוררים משינה.

במסגרת התהליך עלינו לעצום את עינינו ולדמיין ולראות בעיני רוחנו כיצד אנו משיגים את היעד שקבענו לעצמנו. אנו פשוט בונים לעצמנו תסריט ומדמיינים, ממש כמו בסרט שבו אנו הכוכב הראשי. חשוב לזכור שאנו מדמיינים את עצמנו כאילו כבר השגנו את היעד בזמן הווה. לדוגמא, אם היעד שלנו הינו הקמת עסק יצרני נראה את עצמנו יושבים בעסק ומנהלים אותו, נראה את מבנה העסק, את העובדים, את הלקוחות הבאים לרכוש סחורה וכו'. אם היעד שלנו הינו להגיע להכנסה של 100,000$ נראה את עצמנו מפקידים את הכסף בבנק, קונים מכונית מפוארת או דירה וכו'.

העיקרון הוא לדמיין את עצמנו בזמן הווה כאשר היעד כבר הושג, יש לחזור ולהציג את "הסרט" מידי יום ביומו, לפחות במשך חודש ימים. כאשר אנו חוזרים שוב ושוב על התסריט הזה, התת מודע שלנו קולט את המסר ומתחיל להפעיל את העוצמה הטמונה בו להשגת היעד שקבענו.

דרך נוספת להפעיל את השיטה הינה באמצעות משפטי חיזוק, במקום הפעלת דמיון נשנן לעצמנו משפט חיזוק. המשפט חייב להיות מנוסח בצורה חיובית ובזמן הווה. התת מודע שלנו אינו מקבל משפטים שליליים או משפטים המתייחסים לעתיד. דוגמא למשפט חיזוק: "אני הבעלים והמנהל של מפעל יצרני מצליח". או, "יש לי 100,000$", יש לשנן את המשפט כ20- עד 40 פעמים בכל פעם.

אחזור שוב על השיטה. עלינו להפעיל את הדמיון או את משפטי החיזוק בכל ערב לפני שאנו נרדמים ובכל בוקר מייד לאחר שאנו מתעוררים. יש לחזור על התהליך כל ערב וכל בוקר. אם אנו רוצים לפעול להשגת כמה יעדים שונים אין לשנות את התסריט או משפטי החיזוק בכל ערב. יש להקדיש לכל יעד לפחות שבעה ימים רצופים, כוחה של השיטה הינו בחזרה וברציפות של החיזוקים.

האם אתה מפקפק בשיטה זו? האם נראה לך שזה "משחק בנדמה לי"? ובכן דע לך כי זוהי שיטה מדעית אשר הוכחה כיעילה בניסויים מדעיים וכי אנשי עסקים מצליחים ומנהלים של כמה מן החברות הגדולות ביותר בארה"ב נוקטים בשיטה זו בהצלחה.

וכאן אני יכול להעיד ולהמליץ על השיטה מנסיוני שלי. אני עושה שימוש בדימיון יוצר מזה כמה שנים ושיטה זו עזרה לי להשיג יעדים ומטרות שקבעתי לעצמי במהירות מפתיעה.

כאשר תעשה שימוש בשיטה תגלה פתאום שקורים לך דברים מפליאים. לפתע יצוצו במוחך כל מיני רעיונות מענינים לגבי צורת השגת היעדים שלך, בעיות ושאלות שעומדות בפניך יקבלו פתרונות, והכושר היצירתי שלך יתפתח ויהפוך להיות פורה בצורה מפתיעה.

כמה טיפים בנושא

1. קבע מטרות החשובות לך. תשאב יותר הנאה מיום העבודה שלך כאשר תעבוד כדי לשפר את חייך וחיי משפחתך.

2. התרועע עם אנשים שכבר השיגו את מטרותיהם או שהקדישו עצמם למטרות הדומות לשלך. הימנע מהתחברות עם אנשים שיש להם אותן בעיות בלתי פתורות או שמתוסכלים מהעובדה שלא השיגו מטרות.

3. קבע מטרות גבוהות. יתכן שלא תגיע לפיסגת החלומות, אך תשיג הרבה יותר מאשר אם תכוון למטרות נמוכות.

4. לאחר שקבעת את מטרתך, נקוט בגישה חיובית ופעל באופן עקבי כדי להתקרב למימוש חלומך.

5. קבע יעדים גם לגבי המשפחה שלך. עזור לילדיך ללמוד תהליך זה בשלב מוקדם בחייהם.

6. חלומות ומשאלות הלב יהפכו ליעדים רק לאחר שתנסחם על הכתב כתוצאות מוגדרות.

7. יעדים ברורים וכתובים ינחו אותך ויסייעו לך להתמקד בפעילויותיך. הם יהפכו למפת הדרך שאליה תיצמד.

8. התעסקות בפעילויות אינה הדבר החשוב, מה שחשוב הינו להשיג תוצאות. הדבר דומה למשחק כדורגל, אין זה משנה איזה קבוצה שיחקה טוב יותר, המנצחת היא זו שהבקיעה יותר שערים.

9. עליך לוודא כי הפעילויות והיעדים שאתה פועל למימושם הם שלך ואתה אכן רוצה ומשתוקק להשיגם. מחויבות זו חיונית להצלחתך בהשגתם.

10. חפש ללא הרף דרכים לשלב בין יעדים אישיים לבין יעדים מקצועיים ולמזגם.

11. אם תקבע יעד הנראה לך כבלתי ניתן להשגה, צפוי לך תסכול. יש להגדיר יעדים ריאליסטיים וברי-השגה, כדי שיהוו אתגר ויניעו אותך.

12. קבע קריטריונים למדידה כדי לעקוב אחר ההתקדמות ההדרגתית לקראת מטרתך. אז תחווה את ההתקדמות.

13. יעד מסוים הוא "סביר" כאשר אתה יכול לדמיין ו"לראות בעיני רוחך" את כל התהליך הדרוש כדי להגיע אליו.

14. ערוך תוכנית מפורטת להשגת היעד, כולל אבני דרך ולוח זמנים להשגת יעדי המשנה. תכנון טוב מסייע בתחושת הסבירות של היעדים הניצבים בפניך.

15. עליך לדמיין לעצמך מידי פעם תמונות של השגת היעדים. הפעלת הדמיון תעזור לך להטמיע את השאיפה להשגת היעדים בתת מודע ובכך תגייס את הכוחות הטמונים בתת מודע שלך להשגת היעדים.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved