קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

6. עריכת תוכנית

אנשים מצליחים, אלה השואפים להישגים, עובדים ופועלים על פי תוכנית. אותם פרטים בודדים - אולי אחד מכל מאה - המתעלים מעל להמון פיתחו לעצמם מאפיין חשוב ביותר: לתכנן את מעשיהם מראש.

הדבר נכון לגבי כל המצליחנים. הם יודעים לאן הם הולכים יום אחר יום מדי יום.

הערכה עצמית, גישות חיוביות והצבת מטרות הם מרכיבים חשובים להגשמת שאיפות. אולם, כדי להשיג את יעדיך עליך לפתח תוכנית פעולה.

הצלחה, עושר ואושר אינם מתרחשים באופן מקרי. הם התוצאה המסוימת של תכנון נבון. גברים או נשים הפועלים על פי תוכנית:

1. יודעים להיכן הם הולכים.

2. יודעים מהי מידת ההתקדמות שלהם בכל רגע נתון, ו

3. יש להם מושג ברור לגבי יעדם הסופי.

תכנון הוא הגשר המקשר בין חלומות ובין הישג.

ידידים עלולים להיות אויביך הגרועים ביותר

מדוע אנשים כה רבים מניחים לחלומותיהם לגווע? אחת הסיבות החשובות ביותר היא אנשים אחרים. למרבה האירוניה, אין אלו אויבנו. מעטים מאיתנו מניחים לאויב לעמוד בדרכנו לאושר ולהצלחה.

הבעיה היא חברינו, גם אלו האהובים עלינו. אם יש לנו חברים שליליים, אומרי 'לא' ציניים, המצביעים כל העת על הסיבות לכשלוננו, הם אלו שעלולים להפילנו בפח!

צבי ג. הוא אחד מאלה המניח לחברים שלו להשפיע עליו. תארו לעצמכם את התסריט הבא:

הציעו לצבי תפקיד חדש בחברה אחרת. הוא נלהב מההזדמנות. הוא ירוויח יותר כסף, יבצע עבודה חשובה יותר, יעלה בדרגי החברה. לאחר מכן שכנו ימנה באוזניו שורה של שמועות לגבי מה רע בחברה החדשה. אשתו של צבי כועסת על כך שהוא עוזב לפני שתוכנית הפרישה שלו מסודרת. עמית לעבודה כינה אותו בוגד. לא עובר זמן רב עד שצבי כבר אינו מסוגל לחשוב על נימוק משכנע מדוע עליו לעזוב את תפקידו הנוכחי ולקבל את התפקיד החדש. הוא אינו יכול אפילו לזכור שהיתה לו אי-פעם הנעה להגיע להישגים גדולים יותר.

ידיד עלול לחולל נזק גדול יותר מעשרות אויבים. אל תשכח, לאדם אחר קל להזכיר לך מדוע אינך מסוגל לעשות. אך אתה אל תקשיב! מי שיודע את כל הסיבות מדוע עבודה קשה ויצרנית לא תקדם אותך, הוא תמיד אותו ברנש שאינו מקבל העלאת שכר הודות לכישוריו. הברנש שלעולם אינו משיג את מיכסת המכירות הוא זה שמספר לך לא להשתדל ולנסות כי ה'בוס' הציב יעד גבוה מדי. מי שנשר מהמכללה יספר לך כי מגוחך ללמוד בלילה, כשאתה עובד במשרה מלאה, כדי להשיג תואר ב.א.. אותו שכיר שמעולם לא היה לו עסק עצמאי יכול לתאר בצורה הטובה ביותר את חמישים המכשולים שימנעו ממך לפתוח עסק משלך. שמור תוכניותיך לעצמך עד שתדע בדיוק כיצד אתה מתכנן להשיג את מטרתך, צעד אחר צעד.

עליך לחפש כל העת אנשים שכבר הצליחו. מה עשו וכיצד עשו זאת. אם יש לך חלום, עליך להעז ולהאמין בו. אמור, "אני מסוגל!" וכך תהיה מסוגל להשיג כמעט כל מה שאתה סבור שביכולתך להשיג. באפשרותך לעשות כמעט הכול, אם אתה חושב שאתה מסוגל. יתכן שהדבר לא יתגשם בקלות. יעברו שנים של עבודה קשה ועקבית. אולם, אין דבר בחיים ששווה להשיגו והוא בא בקלות.

האם אתה מסוגל לעשות זאת? כן, אתה מסוגל, אך לעולם לא תדע אלא אם כן תנסה שוב ושוב.

מטרות קטנות לקראת הצלחה גדולה

הצלחה והגשמה ראשיתם בחלום, ברצון לשנות את חייך בכיוון של שיפור. ראשיתם בכמיהה מעורפלת ומופשטת. באופן איטי, החלום מתגבש להנעה. לאחר מכן הוא הופך למטרה קונקרטית.

אולם, אי-אפשר להשיג מטרה ראויה לשמה בצעד אחד. ניתן להשיג כל מטרה ראויה, אולם ראשית יש לפצלה לסדרות של יעדים קטנים. כל יעד קטן צריך להובילך, בכל יום, למטרה גדולה יותר בחיים.

הנסיון מראה כי אנשים המנסים להשיג מטרה גדולה בבת-אחת, מועדים לכישלון. אם תנסה לבלוע בבת אחת אומצה השוקלת שני קילו, קרוב לוודאי שתיחנק. יהיה עליך לחתוך את האומצה לנתחים ולאכול נתח אחר נתח.

כך גם לגבי תכנון. תכנון פעולה משמעו נטילת יעד ופריסתו לנתחים קטנים. כל משימה קטנה או דרישה בדרך ליעד הסופי הופכת למטרה זוטא העומדת בפני עצמה. אם משתמשים בשיטה זו, ניתן להשתלט על היעד. בנוסף, תוך כדי השגת כל מטרה קטנה, תוכל לקבל חיזוקים בצורת משוב חיובי.

תכנון מוצלח דורש עבודת חשיבה. התחל בכתיבת יעדך בראש גליון נייר, באותיות מודגשות. נתח את מטרתך על ידי פיצולה לשלבים. מספר את השלבים בסדר שבו יש להשיגם. הוסף שלבים כפי שנראה לך הגיוני. פצל שלבים גדולים יותר ל"חתיכות" קטנות יותר, אם הכרחי.

אל תחשוב אפילו על כישלון או מכשולים. תאר לעצמך הצלחה עם כל שלב בדרכך. התענוג שתשאב מתרגיל הדמייה זה הוא חלק מחדוות התכנון.

בדוק כל חלק מהתוכנית שלב אחר שלב. ברר מה מידת הביצועיות של כל פריט על ידי פנייה לרשויות, מומחים ועמיתים לעבודה. בדוק כל שלב בדרכך.

בקש ביקורת והצעות. תוכל לגלות רעיונות חלופיים שיקדמו אותך בצורה יעילה יותר למטרה.

הישאר גמיש, בייחוד בשלבים המוקדמים של התכנון. אין כל צורך להיצמד באופן נוקשה לתוכנית המקורית שלך. עדכן אותה לעתים קרובות ככל שיידרש. גם לאחר שהבאת את תוכניתך לידי גמר, עליך להיות מוכן לבצע התאמות. השאר מקום לבלתי-צפוי. אם תישאר גמיש תוכל להכניס דברים חדשים ותהיה חופשי להשיג כל שלב בדרך טובה יותר.

אם תוכניתך הראשונה נכשלת... נסה שוב ושוב

האם ידוע לך מדוע מרבית בני-האדם אינם משיגים לעולם את מטרתם? ראשית, הם אינם מתכננים. שנית, אם הם מתכננים והתוכנית נכשלת, אנשים רבים מדי נכנעים אחרי הסיבוב הראשון. אין להם העקביות הדרושה כדי להפיק לקחים, לגלות נחישות וליצור תוכנית חדשה, מעודכנת. למעשה, גברים ונשים שהגיעו להישגים יספרו לך כי בדרך כלל היה עליהם לגבש מספר תוכניות שנכשלו עד אשר הגיעו לבסוף לתוכנית שהצליחה!

אם תוכניתך הראשונה נכשלה, אסוף את עצמך והתחל שנית. עליך לזכור כי מפלה זמנית איננה כישלון לנצח, יותר מזה, כשלונות ומשברים זמניים הם חלק מן ההצלחה, הם מהווים את שכר הלימוד הנחוץ לכל הצלחה.

כיוון שאנו לומדים ממשגים, כל כישלון צריך לאותת לנו כי יתכן ויש משהו שגוי בתוכנית. הישג מסוים הוא אפשרי רק אם התוכניות הגיוניות.

לנוכח כישלון זמני, הקדש זמן לבחינה חוזרת של השלבים בתוכנית שלך. אפילו גאון אינו מסוגל להצליח ללא תוכניות מעשיות וברות-ביצוע.

אין עלי אדמות אלוף שלא התנסה בכשלונות ומשברים זמניים. אין מצליחן שלא התנסה בחייו באכזבות. לכן, כשאלה מתרחשות ובהתחשב בעובדה שהחיים הם מה שהם, אתה צפוי בשלב זה או אחר לכישלון או אכזבה. לכן, קבל זאת בצורה פילוסופית. בנה מהתחלה את תוכניותיך והרם עוגן שוב לקראת היעד הרצוי לך, יהא אשר יהא.

עליך לזכור תמיד את מטרתך. כפי שהצהיר פעם החוקר הדגול, דיויד ליבינגסטון, "אני אלך לכל מקום, כל עוד אני הולך קדימה." מובן שבחיים אין זה אפשרי תמיד. לעתים עלינו לצעוד צעד אחד אחורה לפני שנצעד צעד אחד קדימה. לעתים, הדבר הטוב ביותר הוא לעצור ולארגן שנית את המחשבות עד שהנסיבות ישתנו. אולם, תמיד צריך להסתכל קדימה ולכוון את האינסטינקטים שלנו להתקדמות. החיים הם צמיחה ואם נפסיק לצמוח או נחשוש משינוי, לא נזכה לעולם בהגשמת שאיפותינו.

כמה טיפים בנושא

1. התחל בתוכנית לפיתוח עצמי. רשום על נייר את הניסיון והידע שתזדקק להם, את דפוסי ההתנהגות שתשנה והשיפורים שאתה מבקש להנהיג בחייך ובעבודתך. עדכן את תוכניתך. סמן את הפריטים שכבר השגת והוסף חדשים לרשימתך. עיין לעתים קרובות ברשימה כדי לעודד את הערכתך העצמית.

2. התחל כל יום בשאלה "מה אעשה היום כדי לנצל את זמני בצורה הטובה ביותר וכדי לקדם עצמי לעבר מטרותי?" כאשר אתה מתכנן את יומך, הקצה לך מספר דקות שקטות ושב עם עצמך. עיין ברשימת המטרות שלך. בהתייצבך לנוכח החלטה, שאל את עצמך, "האם פעולה זו מסייעת לי להתקדמות ניכרת לקראת השגת יעדי?"

3. חפש מישהו שכרגע עושה את הדברים שהיית רוצה לעשות יותר מהכול. מישהו שמצליח בעבודתו. למד ממנו כל מה שתוכל. הגדר את השלבים שאדם זה נקט כדי להשיג את יעדיו. רשום את תהליכי התכנון שלו, המכשולים שעמדו בפניו וכיצד התגבר על נסיבות שליליות.

4. הקצה לעצמך פרק זמן מדי יום ללא הפרעות, כדי לבצע את עבודת התכנון.

5. תכנן למחר, הלילה. תת-המודע שלך יעזור לך לארגן את רעיונותיך בזמן שאתה ישן.

6. בצע את התכנון שלך בכתב, כך יהיו כל רעיונותיך על הנייר ותוכל להיות בטוח שאף רעיון לא יאבד. מבחינה שכלית, אנו מסוגלים לעבוד רק עם שבע פיסות מידע מבלי לאבד משהו. רשום את מחשבותיך ותוכל להשתמש בכל מה שאתה חושב במהלך תהליך התכנון.

7. בעת פיתוח תוכנית מסוימת, רשום את כל שלבי הפעילות על פיסות נייר נפרדות, אחר כך סדר את פיסות הנייר ברצף. לאחר מכן רשום את כל התוכנית בסדר עוקב.

8. אם אתה מוכרח, עזוב את המשרד. גש למקום שקט בו תוכל לחשוב ולבצע את התכנון.

9. הקצה לעצמך זמן להערכות לטווח ארוך וקבע תוכניות כיצד להגיע לשם.

10. שב בשקט ושנן לעצמך את השלבים בתוכניתך. הפעל דמיונך כדי להמחיש את הצעדים שתנקוט. תוכל להבחין היכן נדרשים צעדים נוספים ותוכל לצפות בבעיות שיש למנוע.

11. שקול להתפשר על השלמה של 90% מכלל 90% הפרויקטים. יתכן כי 10% הנותרים אינם שווים את המאמץ הנדרש לשם השגתם.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved