קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

7. נחישות וכושר התמדה

ישנה דיעה לפיה אנשים מסוימים עושים הכול בדרך הנכונה, שלעולם אינם שוגים וכי תוכניותיהם אינן נכשלות לעולם. אותה דיעה גורסת כי רק אם אתה מושלם ומושלם כל העת, רק אז ניחנת ב"חומר הנכון" המאפשר הצלחה.

אין דבר רחוק יותר מהאמת.

* הקלעים הטובים ביותר בכדורסל מצליחים רק בכמחצית הקליעות.

* חברות נפט מובילות, מצליחות למצוא נפט רק בבאר אחת מתוך עשר. זאת על אף שהן נעזרות בייעוץ של טובי הגיאולוגים.

* שחקן טלויזיה מוצלח בארה"ב עלול להיכשל בעשרים ותשעה מתוך שלושים מבחני בד לפרסומות מסחריות.

* המצליחנים בבורסה מרוויחים כסף רק בשתיים מתוך כל חמש השקעות.

לא מספיק לתכנן; חיוני להתמיד. אין די בלנסות פעם אחת; עליך לנסות שוב ושוב. ההצלחה תלויה בכוח ההתמדה. הסיבה שבעטיה מרבית בני האדם נכשלים בהשגת יעדיהם היא היעדר נחישות והתמדה. הנחישות וההתמדה הם מכרה הזהב של ההצלחה.

ממוצע החבטות של החיים

אם אתה שחקן טניס מקצועני אתה יודע שלא כל יום יכול להיות מהנה ומוצלח. לעתים תעוף מהטורניר בשלבים המוקדמים שלו. אולם, אם תתמיד במשחק, יהיו ימים של הצלחות קטנות ולעתים תבוא גם 'המכה הגדולה'.

לכן, גם בחיים ישנם ימים, שבועות ואפילו שנים של אומללות וכישלון. במהלך תקופות אלו, חשוב לשים עין על הכדור, לעשות כמיטב יכולתך ולהישאר במשחק.

לא תמיד התמדה פירושה היצמדות לאותו דבר לנצח. משמעות הדבר היא ריכוז מלא ומאמצים בכל מה שאתה עושה כעת. לעשות קודם את הדברים הקשים ולצפות להכרת תודה וגמול בסוף הדרך. משמעות הדבר היא לרעוב לידע ולקידמה. לעשות יותר שיחות טלפון, ללכת עוד קילומטרים, ליצור קשרים חדשים, לקום מוקדם ולחפש תמיד דרך טובה יותר לעשות את הדבר שאתה עושה.

ההצלחה איננה תמיד נחלת המוכשרים. האושר אינו מובטח לחכם ביותר. רק לעתים רחוקות נובע העושר מכסף שנוחת עליך פתאום. עבודה קשה, תכנון קפדני, נחישות והתמדה - אלו המאפיינים שישלטו.

נחישות והתמדה הם שעומדים לך שעה שהסיכויים הם לרעתך. התמדה אין פירושה להתלונן ולקטר, אלא להישרד.

מושלמים בחשאי

ספות הפסיכיאטרים מלאות באנשים שאינם מסוגלים לסבול רגע של כישלון. במקום לנסות ואולי להצליח או שמא להיכשל, הם בוחרים שלא לנסות בכלל. הם חוששים כי המכשלה הקלה ביותר תשנה את התקנים שלהם מן הקצה אל הקצה. באופן אירוני הפחד מפני הכשלון, הוא אחת הסיבות העיקריות לכשלון.

אנשים אלו בעלי הציפיות הגדולות אינם משיגנים גדולים. אולם, הם צנועים מאוד. הם יתבטאו בהתנצלות ויאמרו, "או, איני יכול לעשות זאת", "זה לא בשבילי", "לעולם לא אהיה כזה", "זה גדול עלי".

למעשה הם אומרים: "לעולם לא אהיה מושלם". "אינני מושלם ולפיכך איני שווה את המאמץ להפיק את המירב מעצמי."

אדם השואף למצוינות והצלחה, המכיר את המציאות ואת עצמו, יודע כי בן-אנוש אינו מסוגל להיות מושלם בכל מאת האחוזים. כישלון מפעם לפעם הוא חלק מהחיים.

להצטער על עובדה זו משמעו לבזבז אנרגיה יקרה אותה יש להפנות לחתירה אחר הצלחה ואושר.

אדם אינו מסוגל ללכת בשני כיוונים בבת-אחת. אם תחזור לאחור למשגי העבר, לא תוכל להתקדם בו-זמנית לקראת הצלחות בעתיד.

התמדה היא כמו יהלום גולמי

יש סיפור (אומרים שהוא נכון) על מחפש יהלומים בוונצואלה. רפאל סולנו היה אחד מבין אלפי ילידים דלפונים שבאו לחפש מזלם ולחפור בסלעים של ערוץ הנהר היבש, שיצאו לו מוניטין כמכיל יהלומים. לאיש מהם לא התמזל המזל. מיואש ותשוש גופנית, החליט רפאל שהגיעה העת להיכנע. הוא הרים ובדק 999,999 חלוקי נחל מבין מליארדי האבנים החלקות שריפדו את ערוץ הנחל. אולם, כל אחת מהן היתה אבן סלע רגילה. אחרי חודשים של עבודה קשה, העלה חרס בידו.

רפאל כבר החליט לנטוש ולחזור לביתו בחוסר כל, ואולם בפרץ אחרון של נחישות הוא התכופף בפעם האחרונה ולו רק כדי לומר שהוא באופן אישי הרים ובדק מליון חלוקי נחל. הוא שלף אבן אחת מתוך ערימת החלוקים שבכף ידו. היא נראתה כבדה יותר ושונה מהאחרות. הוא אמד את האבן ושקל אותה. היחס היה גדול מדי. היתכן?

כן, זה היה יהלום!

הארי וינסטון, תכשיטן מניו-יורק שילם לרפאל סולנו 200,000 דולר בעבור היהלום הבלתי-מעובד. לאחר חיתוך וליטוש, היהלום ידוע כעת בכינויו, "The Liberator" והוא נחשב לאחד היהלומים הגדולים והטהורים ביותר "שהתגלו" בעולם.

אברהם לינקולן - דוגמא לכוח התמדה

יתכן שאחת הדוגמאות הדרמטיות ביותר בהיסטוריה לנחישות והתמדה לנוכח תבוסה חוזרת ונשנית, מצויה בעברו המקצועי של נשיא ארה"ב בעבר, אברהם לינקולן:

הוא איבד את משרתו ב1832-.

באותה שנה גם הובס בבחירות לבית הנבחרים של המדינה שלו.

ב1833- נכשל בעסקים.

אהובת לבו מתה ב1835-.

הוא עבר התמוטטות עצבים ב1836-.

הוא הובס בבחירות למישרת דובר בית הנבחרים של המדינה ב1838-.

הוא הובס בבחירות כמועמד לקונגרס ב1843-.

הוא נבחר לקונגרס ב1846-.

הוא הפסיד בבחירות לכהונה שניה לקונגרס ב1848-.

הוא לא זכה למשרת הממונה על הקרקעות, ב1849-.

הוא הובס בבחירות לסנט ב1854-.

הוא הובס במועמדות לסגן נשיא ארה"ב, ב1856-.

הוא הובס שוב בבחירות לסנט ב1858-.

אברהם לינקולן נבחר כנשיא ארה"ב בשנת 1860.

לעולם אל תחשוב על מפלה כעל מצב קבוע. תחת זאת, עליך להתייחס לכישלון כאל הצלחה שנדחתה. כפי שקרה במקרה של לינקולן, הניצחון מגיע לבסוף למי שהופך לו את הנחישות וההתמדה להרגל.

שמונה משפטי חיזוק

שואף להצליח ולהגשים את שאיפותיך ומטרותיך? הנה כמה משפטים שכדאי לך לשנן לעצמך בוקר וערב, כללים אלה מהווים את קוד ההתנהגות של המתמיד והדבק במטרותיו:

1. לעולם לא אוותר ולא אכנע כל עוד אני יודע שאני צודק.

2. אני אאמין שהדברים יסתדרו אם רק אתמיד במשימה עד סופה.

3. אהיה אמיץ ולא אוסת מן המטרה גם כאשר הסיכויים אינם לטובתי.

4. לא אניח לאף אחד להפחיד אותי או להסיט אותי מן המטרה שהצבתי לעצמי.

5. אני אלחם להתגבר על המוגבלויות האישיות שלי ועל הבעיות שיתעוררו.

6. אני אנסה שוב ושוב ושוב עד שאשיג את מה שאני שואף לו.

7. אני אשאב אמונה וכוח מחודש מן הידיעה שכל האנשים המצליחים נאלצו להתמודד עם כשלונות והתנגדויות.

8. לעולם לא אכנע לריפיון או לתחושת יאוש גם כאשר אתקל בקשיים ובמכשולים.

קשתות הזהב

ריי קרוק, הוא האיש אשר יסד את רשת המזון המהיר המצליחה, 'מקדונלדס', כאשר היה בן חמישים ושתיים. לריי קרוק היו שתי סיסמאות החביבות עליו:

האחת היתה: "כל עוד אתה ירוק, אתה צומח; כאשר אתה בשל אתה מתחיל להירקב."

השנייה היתה ציטוט מתוך האוטוביוגרפיה שלו, שכותרתה היתה ובצדק: "לעבוד על זה".

הנה הציטוט: "ללחוץ כל הזמן: אין דבר בעולם שיכול למלא את מקום ההתמדה. הכישרון לא יעשה זאת; הדבר הנפוץ ביותר הוא אנשים בעלי כישרון. הגאוניות לא תעשה זאת; העולם מלא בעבריינים זנוחים. רק ההתמדה והנחישות הן כל יכולות".

זוהי תמצית ההסבר לשאלה מדוע ההתמדה היא גורם כה חשוב בהצלחה. כמעט כל אחד רוצה להצליח, אך מעטים מוכנים לעשות מאמץ ולשלם את המחיר, לעשות את הנדרש.

איש אינו זכאי להצלחה באופן אוטומטי, אולם, כיום לכל אחד ישנן הזדמנויות רבות להשיג הצלחה. יכולתו של כל אחד להצטיין ולהצליח תלויה לחלוטין בגישתו לעבודה קשה, הערכה עצמית, שכנוע עצמי חיובי, קביעת יעדים באופן נבון, ומעל הכול, נחישות והתמדה. אלו הן קשתות הזהב של ההצלחה.

כמה טיפים בנושא

1. היה נועז והתמד בהמחשת יעדיך הסופיים וחלומותיך בנוגע להישג. אושר הוא מנהג נרכש. תרגל כל העת את עקרונות ההערכה העצמית, השכנוע העצמי וסגל לעצמך גישה חיובית במיוחד כאשר הזמנים קשים וכאשר עליך לעודד את כושר ההתמדה שלך.

2. עשה לך מינהג לסיים את מה שהתחלת. גודל המשימה אינו משנה, עליך להשלים כל פרויקט לפני שתעבור למשהו חדש. תחוש סיפוק מההישג, במקום תחושה מעיקה של 'מסטיק'.

3. בצע קודם עבודה הנמצאת בקדימות ראשונה. קבע קדימויות לגבי מה אתה חייב לעשות, מה עליך לעשות בקרוב, ומה שתרצה לעשות על בסיס של 'כאשר יתאפשר'. קבע קדימויות כל יום.

4. עשה יותר מכפי שאתה נדרש לעשות ותרום יותר ממה שמתבקש. עשה את הצעד הנוסף. אל תשכח כי הדרך להצלחה משמעה לראות את הקשת בענן ביום סגריר. אל תתייאש. התמד במסלולך כאשר אתה סבור שאתה בדרך הנכונה.

5. אין דבר שיכול לבוא במקום נחישות ועיקביות. תרגל "היצמדות למטרה גם אם...".

6. בכל פעם שאתה עושה משהו התחרה עם עצמך ועשה זאת טוב יותר. ממש את מלוא הפוטנציאל שלך.

7. לעולם אל תאמר שאינך מסוגל לעשות משהו או שמשהו אינו ניתן לביצוע. עליך רק לחפש דרכים כיצד לעשות זאת.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved