קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

8. משמעת עצמית

אנשים רבים אינם מבינים נכונה את המושג "משמעת העצמית". רבים מפרשים משמעת עצמית כדברים שאנשים שוללים מעצמם או הגבלות שהם מטילים על עצמם.

משמעת עצמית כפי שהיא מתקשרת עם השאיפה למצוינות והצלחה, היא מילה נרדפת לנחישות עצמית. משמעת עצמית היא האימון העצמי המפתח שליטה עצמית. משמעת עצמית היא ההתמדה בפעולה.

בני-אדם המצליחים בפעולותיהם ומגשימים את שאיפותיהם אינם רק כאלו ש"היה להם מזל", הם יצרו מצב שבו הם "עזרו למזל". מפסידנים או כאלה שאינם מצליחים "להתרומם", לא תכננו להגיע למצב של כשלון; הם פשוט נתנו למצב להתרחש. נחישות עצמית משמעה שאתה קובע את הצלחתך ואת אומללותך. משמעת עצמית היא המפתח.

בני-אדם רבים ללא משמעת עצמית מאפשרים לגורל, למזל או למזל האסטרולוגי שבו נולדו, לעצב את חייהם. הם סבורים שחייהם נשלטים על ידי גורמים חיצוניים: הממשלה, האינפלציה או התורשה.

אנשים המודעים לכך שהם שולטים במה שקורה להם בחיים מסוגלים להפנות את האנרגיות והכישורים שלהם לקראת השגת הצלחה. מה שהם משיגים תלוי בשכנוע עצמי חיובי, חלומות בונים ותכנון קפדני. הדרך שבה הם משיגים את יעדם היא תוצאה של יישום המשמעת העצמית.

קורי עכביש וכבלים

כל אדם שהשיג אי פעם דבר מה בעל ערך היה אדם בעל משמעת עצמית. יתכן שתהיה לך מוטיבציה. יתכן שהגישה שלך נכונה. אולי אתה מצפה להגיע לירח. אתה אפילו עשוי לדמיין לעצמך כי אתה אסטרונאוט בספינת חלל. אולם, לעולם לא תתקרב לכן השילוח, ללא שכנוע עצמי מתמיד.

משמעת עצמית דורשת אומץ. זוהי יכולת שאינה מתרחשת באופן טבעי אלא אדם צריך להכשיר עצמו לקראתה. ההכשרה היא רוחנית ופיזית כאחד. היא קשה ועלולה להיות כרוכה בשינוי.

חשוב על כך. מזה זמן רב שאתה מה שאתה. מדי יום, פעולותיך ותגובותיך מחזקות את תדמיתך העצמית, העכשווית. השכנוע העצמי שלך מצדיק את "מי שאתה". תהליכי החשיבה שלך והתנהגותך משופעים בהרגלים שגרתיים. ישנם הרגלים בונים וחיוביים. אחרים עלולים להיות הרסניים ומזיקים.

הרגלים תחילתם במחשבות בלתי-מזיקות; כמוהם כקורי עכביש דקים. לאחר מכן, הם מתעבים, מתוך מחשבה אחר מחשבה, חדורים בשכנוע עצמי וגישות עד שהם הופכים לכבלי פלדה שקשה לנפצם. הרגלים הם גישות הצומחות מקורי עכביש לכבלים שעלולים לזעזע את חיינו או לחזקם.

רק משמעת עצמית מסוגלת ליצור הרגל חיובי או לנפץ הרגל שלילי. רק משמעת עצמית יכולה להשפיע בכיוון של שינוי קבוע בתדמיתך העצמית וביכולתך לפעול בנחישות להשגת מטרותיך. משמעת עצמית בלווית התמדה משיגה מטרות.

עבודה קשה

לא אנסה לצבוע את המציאות בצבעים וורודים: עבודה קשה אינה תמיד שעשוע. עבודה קשה היא פשוט עבודה קשה. רק לעתים רחוקות מאוד עבודה קשה גורמת עונג.

אולם, הסיפוק עם סיום עבודה שבוצעה היטב מעניק עונג. זוהי התחושה הנפלאה של ההצלחה והיא חלק בלתי נפרד מן המצוינות. השליטה בחומר, ברוח ובנפש מוליכה לרווחה עצמית ולאושר. אי אפשר להשיג שליטה ללא עבודה קשה. כפי שראינו רק הישגים המבוססים על עבודה קשה מביאים לסיפוק עצמי.

תרגול, תרגול, תרגול!

הכנר הצעיר שירד מתחנת האוטובוס בתחנה המרכזית בתל אביב, מבקש משוטר לכוון אותו.

"תאמר לי בבקשה, איך אני יכול להגיע להיכל התרבות?

"תרגול", היתה תשובתו של השוטר.

וודאי שמעת פעמים רבות כי התרגול מוביל לשלמות. תרגול, תרגול ושוב תרגול. כאשר תסיים את התרגול, תרגל עוד קצת.

כל מי שהשיג אי פעם דבר מה בחייו יודע להעריך מהי תרומת התרגול.

אולם, האם ידעת שכל אחד מאיתנו מתרגל באופן בלתי-מודע מדי יום? הבעיה היא שמרביתנו מקדישים זמן לתרגול הרגלים רעים ולאו דווקא טובים.

רכשנו לנו מומחיות כיצד להפוך למפסידנים.

ניצחון מעורר לניצחון נוסף. בני-אדם מצליחים מתאמנים כל העת, גם אם במחשבתם בלבד.

באולימפידת לוס-אנג'לס שנערכה ב-1984 נבדקו האצנים בציוד ביו-משוב משוכלל. מכשירים רפואיים הוצמדו לגופם של האתלטים כך ששריריהם נמדדו והמידות נרשמו, הן על המסלול והן מחוץ לו. המימצאים היו מדהימים. כאשר האתלטים ישבו במנוחה על כיסא וחשבו על המירוץ, התגלה שאותם שרירים מתכווצים ומתמתחים בדיוק באותו רצף כאילו היו על המסלול. כשם שהמחשבה התרגלה לרוץ, כך גם השרירים תורגלו.

מאמן אתלטיקה מעולה ילמד את האתלט מהי הדרך הנכונה לרוץ. הגוף צריך להתאמן מדי יום על המסלול. אולם, חלק מהתרגול הטוב ביותר והיעיל ביותר מתבצע במוח. באמצעות מדע הביו-משוב התגלה כי השרירים נדרכים כדי לנצח, גם כאשר אדם מתרגל את המירוץ במחשבה.

לי שטרסברג פיתח שיטה ללימוד שחקני במה, הבסיס לשיטה זו הוא הכושר לשלוט ברגשותיך. שחקנים שתרגלו שיטה זו, זוכרים או ממחישים לעצמם את הרגע המדויק שבו כעסו, היו עצובים או התמלאו בחדווה. הם יכולים ליצור מחדש רגשות אלו על פי רמז. שחקנים אמנים אינם סומכים על המזל או "ההשראה" כדי להצליח בביצוע. כדי להביא את אמנותם לבימה לילה אחר לילה, עליהם להפוך לאמני השליטה העצמית, הרגשית.

אותן טכניקות של משמעת עצמית רוחנית חלות על כל מי ששואף להצטיין ולהצליח בכל תחום.

לדוגמא, בערב שלפני כל פגישת מכירה חשובה, ידיד שלי שהוא איש מכירות מצליח, מתרגל במחשבתו מה יאמר וכיצד יאמר זאת. הוא מדמיין לעצמו מה יהיו אחדים מהמכשולים. הוא מתמקד בהתנגדויות ובשאלות השונות שלקוחותיו יעלו. הוא חוזר על התשובות שישיב להם. הוא רואה עצמו רגוע, בטוח בעצמו ובמצב רוח טוב. רואה את הלקוח שלו מסופק.

מובן שהוא היה מעדיף ללכת לקולנוע בערב שלפני פגישת המכירה, אך הוא מתרגל משמעת עצמית. הוא נשאר בבית ומעביר ערב שקט בחזרה על מה שיתרחש ביום המחרת.

לא תמיד אפשר לתרגל ולהתאמן בפועל בשטח, במשרד, עם לקוח, לפני ה'בוס'. אולם, אתה תמיד יכול לתרגל במחשבתך, כאשר מחשבותיך מדברות אליך וגופך מאזין.

משמעת עצמית באה מבפנים

משמעת עצמית חיובית היא היכולת לתרגל מבפנים. משיגנים עובדים ומתרגלים כדי לחזק עצמם לקראת המשימה. הם יודעים כי הדמיון המיומן הוא האמצעי הטוב ביותר בעולם. בדומה לאסטרונאוטים, שחקנים, מנתחים, מנהלים בכירים ואנשי מכירות, הם מתרגלים במוחם שוב ושוב טכניקות מושלמות.

הם יודעים כי המחשבה מתעלה על ההרגל והם מאמנים את מחשבותיהם כך שיצרו הרגל של ביצוע מעולה - סימן ההיכר של אלוף אמיתי.

גייס את המחשבה והדימיון שלך ותרגל את עצמך להצליח. תרגל בדמיונך. תרגל לפני לכתך לישון. תרגל אחרי קימה משינה. תרגל במקלחת וברכב.

כמה טיפים בנושא

1. פתח משמעת עצמית. אל תהיה עבד לרגשותיך ודחפיך - שלוט ברגשותיך. אנשים שלמדו לשלוט ברגשותיהם נמנים עם המצטיינים והמצליחים. הם חופשיים לבצע את משימותיהם על הצד הטוב ביותר ומשוחררים ממנהגים הרסניים הפוגעים בהישגיהם.

2. הערכה עצמית, ידע עצמי ומשמעת עצמית, אלו הן שלוש התכונות שמביאות להצלחה אישית מתמשכת. פתח אותן, תרגל אותן ולמד להנות מהן מדי יום, בחיי העבודה שלך.

3. עבודתך אינה מסוגלת לתת לך הכל - רק אתה מסוגל ליטול יוזמה ולהעניק לעבודתך את מה שראוי לה. השקע  100% בכל מה שאתה עושה, בעבודתך, בשיגרה ובשירות שאתה נותן לאחרים.

4. פתח קצב פעולה מהיר יותר. בצע דברים מתוך תחושת דחיפות.

5. כדי להתקדם בכל דבר, פעל תמיד בשיטת "ועוד קצת". עשה תמיד מה שמצפים ממך "ועוד קצת". כך תעשה תמיד יותר מכפי שהזולת מצפה ממך.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved