קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

העצמה אישית בפעולה

9. בניית ציפיות חיוביות

אנשים בדרך כלל מקבלים את מה שהם מצפים לו. אנשים מצליחים מצפים תמיד להצליח. המפסידנים מצפים לפגוש בתסכול ובכישלון.

אחד הסימנים המובהקים של אנשים מאושרים, שהסתגלו לסביבה הוא בניית ציפיות עצמיות חיוביות. אם יש משהו מיוחד בבני-אדם אלו, זוהי הגישה הכללית שלהם של אופטימיזם אישי והתלהבות. מנהיגים בולטים בכל תחום של פעילות אנושית עומדים בתלאות ההתמדה והמשמעת העצמית, כיוון שהם מצפים כי בטווח הארוך מאמציהם ישתלמו.

מחקר לגבי משיגנים היה מראה כי הבדלי אישיות אינם משנים וכן אין זה משנה מה היו הרגלי עבודתם או המקצוע שבחרו. אחד הדברים המשותפים לאנשים שהשיגו הרבה בחייהם הוא יצירת ציפיות להצליח. אנשים אלו מסוגלים להמחיש לעצמם בבירור את הצלחתם ולהבטיח לעצמם כי לנוכח כל הסיכויים הם יתגברו.

המשיגנים יודעים כי החיים הם נבואה המגשימה את עצמה. כיוון שאנשים מצליחים מקווים להצליח, הם ערים להזדמנויות חדשות. אנשים הנוהגים להזדנב מאחור ואומללים אחרים אינם מצפים להצליח ופשוט אינם רואים את המצב או מנצלים אותו לטובתם. הסיסמה של הבלתי משיגן היא: אם לא תצפה ליותר מדי גם לא תתאכזב.

המוטו של המצליחן הוא: אני מצפה לטוב ביותר מאחרים ומעצמי.

האמת המדהימה היא שכל אדם נוטה לקבל בטווח הארוך את אשר ציפה לו.

מצפה להיכשל?

אין ביכולתך להתעלות מעל לרמת ציפיותיך. זו עובדה מהחיים. אם אתה סבור שאינך מסוגל לעשות יותר או לפעול בצורה טובה יותר, בהשוואה למצב הנוכחי, זה כל מה שתשיג.

אלוהים לא הציבנו על פני האדמה כדי שניכשל. כל אחד מאיתנו נולד להצליח. אולם, רבים מדי בקרבנו מענים עצמם במחשבות, הם תולים את האשמה בהיעדר תכונה זו או אחרת, מאשימים את מר גורלם, מאשימים את הוריהם שלא היו עשירים או בעלי עמדה.

אין טעם בתלונות על כך שאינך שולט בגורלך, על כך שאנשים תמיד נגדך ואף פעם אין לך מזל. הגורמים לכישלון אינם תלויים בגורמים חיצוניים, בגורל או בכוכבים, אלא ברמת ציפיותיך.

מצליחנים אמיתיים משתוקקים בלהט ומצפים להצליח ואין זה משנה אלו מכשולים החיים מערימים בדרכם. חישבו על הלן קלר שסיימה לימודיה בהצטיינות, על אף שהיתה חרשת ועיוורת מלידה. פרנקלין דלנו רוזוולט הגיע למישרת נשיא ארה"ב למרות שהיה חולה בשיתוק ילדים. הצייר הידוע, מאטיס, יצר אחדות מיצירותיו הטובות ביותר כשהיה כמעט עיוור, בא בימים ורתוק למיטתו. וינסטון צ'רצ'יל סבל בילדותו מפגם בדיבור ובכל זאת הפך להיות מנהיג נערץ ונואם גדול. למרות גורלם ונכותם, אנשים אלה קיוו להפיק מעצמם את המירב. הם רצו להשיג וציפו להצטיין.

גם אם קיימת אצלך נטייה ליצירת ציפיות שליליות, יתכן שיש בך פוטנציאל גדול עוד יותר לציפיות חיוביות. האם אתה סבור שנועדת לכישלון? יתכן שנועדת דווקא להצלחה. לעתים קרובות, ציפיות שליליות אינן יותר מאשר השתקפויות מראה של חלומות חיוביים. אם כבר ניחנת בכושר המחשה, ממילא קיים בך הכוח לבחור בציפיות גדולות לגבי עצמך.

צפה להצלחה

בין אם אתה מנהל, איש מכירות בחנות, או עובד בקו הייצור, צפה להפיק את המירב מעצמך. התלהבותך, תוצאה של ציפיות חיוביות, תפיח אנרגיה באחרים ותמשוך אותם אליך. תמצא עצמך במצב רוח מרומם ותתקדם ביתר קלות לעבר היעד הסופי.

זו אמת מוזרה, אולם, בעלי חשיבה שלילית יוצרים "מזל רע." נראה כי מחשבות אופטימיות וחיוביות יוצרות "מזל טוב."

אנשים מצליחים מאמינים בנבואת ההגשמה העצמית. אנשים שהגיעו להצלחה שומרים על התנופה באמצעות ציפיות לבריאות טובה, רווחים כספיים, יחסי עבודה טובים, הזדמנויות טובות והצלחות בקריירה.

אופטימיות, מחויבות, התלהבות, התמקדות במטרה, אמונה בעצמך, תקווה, אלו מלים נרדפות לציפיות עצמיות חיוביות.

כמה טיפים בנושא

1. התחל את יומך בשכנוע עצמי חיובי: "יהיה לי יום טוב", "כאשר אני מתכוון לכך, אני בדרך כלל עושה זאת טוב", "אני מצפה להצליח", "היום יש לי סיכוי להשתפר", "אנו צועדים היישר לפיסגה!"

2. הפוך את התלבטויותיך להזדמנויות. בדוק את בעיותיך הבוערות. כדי לראות את הדברים מנקודת מבט טובה יותר, חשוב כאילו אתה מייעץ לאחדים מחבריך הטובים ביותר.

3. חשוב מחשבות בריאות. הדיבור העצמי מדי יום ישיק לתת-מודע שלך ויתרום לשיפור הבריאות הגופנית. "גופי בריא וגמיש", "אני חש צעיר ומלא אנרגיה", "אני מתקרב למשקלי האידיאלי", "ההתעמלות מעצבת את שרירי."

4. צפה לטוב ביותר מהזולת - 'בוס', עמיתים לעבודה וכפיפים. היה מנהיג והפץ סביבך עידוד ושבח. חלק עם אחרים את האופטימיזם שלך וציפיותיך החיוביות. תתפלא עד כמה מרבית בני האדם יגשימו את ציפיותיך לגביהם.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved