קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

כוחה של אופימיות

14. למד להשלים עם מה שאינו ניתן לשינוי

יש הטוענים שאנשים בלתי-מרוצים הם אלה שהמציאו את ההמצאות הגדולות בעולם. "הראה לי אדם מרוצה באמת - ואראה לך כשלון," כתב פעם תומאס אדיסון. זוהי נקודת זכות אחת לחוסר שביעות רצון.

אולם מרביתנו מרחיקים לכת. אנו מבזבזים חלק גדול מחיינו בבעיטות מתוסכלות, בחרטות על דברים שלא הצליחו, בהטחת ראשינו בקיר שלא לצורך, כאשר הדבר הנבון לעשותו היה ללמוד את אמנות ההשלמה. להניח את העבר מאחורינו ולקבל את העולם כמות שהוא במקום לנסות לשפר אותו בבת אחת.

לפיכך, התכונה השתים-עשרה היא:

* בעלי גישה חיובית יודעים להשלים עם מה שאינו ניתן לשינוי

כמו ברוב הדברים גם כאן האיזון הוא חיוני; ועם זאת, לא תמיד קל לשמור על האיזון בין התמדה לכניעה. בישיבות של אנשי מכירות, דוברים המנסים להמריץ את המשתתפים מהללים את תכונת הנחישות. ההנחה היא שאם לעולם אינך מוותר ושאם אתה מאמין בלהט במשך זמן ארוך מספיק, בסופו של דבר תמצא זהב. לעתים קרובות הם מספרים לך את הסיפור על האיש שרצה להתעשר והפסיק לקדוח כמה עשרות מטרים ממרבץ גדול של נפט, או כורה זהב שחפר מאה ועשרים מטר לתוך צלע ההר והתייאש דווקא סמוך לעורק זהב. "לו הוא היה חופר עוד חמישה עשר מטר בלבד." אומר לך הדובר.

מה אמורה להיות המשמעות של סיפורים כאלה? שאין לוותר לעולם? שאם חפרנו מאה ועשרים מטר ללא הצלחה, שעלינו להמשיך ולחפור עוד שש מאות מטר? מותר לעצור, לספור את האבדות וההפסדים ולעבור לפרויקטים אחרים בעלי פוטנציאל מבטיח יותר. וו.סי. פילדס אמר פעם, "אם אינך מצליח בהתחלה, נסה שנית. אם גם בפעם השניה אינך מצליח, נסה פעם נוספת. אולם אם בפעם השלישית אינך מצליח, הגיע הזמן לעזוב. אין טעם להפוך את עצמך לטיפש בגלל זה."

להיות שמח בחלקך

"לא תחמוד", אומר הדיבר העשירי. אנשים רבים היו נהנים יותר מחייהם לו היו מצייתים לכלל זה. הם חושבים שהם היו מאושרים לו הם היו מישהו אחר, אם היו מקבלים את עבודתו של מישהו אחר או מתחתנים עם מישהו אחר. אולם לעתים קרובות, שביעות רצון נובעת מהפעולה המודעת של הקבלה. באפי סנט מארי, זמרת עם אמריקאית ממוצא אינדיאני, אמרה פעם, "רציתי להיות בלונדינית. שאיפתי הייתה להיות מעודדת באירועי ספורט ואחר כך דיילת - החלום של כל נערה ממוצעת. אבל אז הבנתי שהנערה הממוצעת שאני היא כשלון. לפיכך החלטתי להיות עצמי."

טילדן אדוארדס מספר על הסמליות של כלב ים מקרמיקה הניצב על שולחנו, מתנה שקיבל מאשתו: "כלב הים צף על גבו, וניזון משבלולים ומצדפות סדוקות; זוהי תמונה מרהיבה שראיתי פעמים רבות בחוף קליפורניה... כלב הים מזכיר לי את הדברים שלמדתי להעריך בחיים בשנים האחרונות: התרוממות הרוח שאנו חווים כאשר אנו נרגעים ונותנים לעצמנו ליהנות מהתמונה; המרץ והאמון שהחוויה הזאת מעניקה לנו; האנרגיה החזקה הזמינה לעבודה וטיפול המכילים גם מרכיב של שעשוע ופשטות."

שים לב עד כמה גישה זאת שונה מגישתם של אנשים המתלוננים כל הזמן שהם אינם מצליחים למצוא מונית, או שהתנועה כבדה, או שיורד גשם. יש אנשים האומרים, "למה יורד גשם כל הזמן? לא אמור לרדת גשם. בתחזית לא אמרו שירד. עכשיו רק ספטמבר! זה לא הוגן! בספטמבר שעבר לא ירד גשם!"

או קח למשל את פקקי התנועה בכביש המהיר. ככל שהמצב מחמיר, כך אנו מתרגזים יותר, צופרים על מכוניות שעוקפות אותנו, ממלמלים לעצמנו שלעולם לא נגיע בזמן לפגישה. הלך הרוח השלילי הזה גורם לעוד פחות אדיבות בכביש. פסיכולוג אחד אומר שאנשים המתפקדים היטב אומרים לעצמם, "התנועה תמשיך להיות כבדה עד שהיא לא תהיה כבדה יותר. אין מה לעשות." והם נרגעים במושבם, מסתכלים על הנוף ומקשיבים למוזיקה.

מורה שאת שמו שכחתי ידע להבחין בין פסיכוטים ונוירוטים. אם תשאל פסיכוטי כמה הם שניים כפול שניים, הוא עשוי לומר תשע עשרה או עשרים ושש, כל מה שיעלה בראשו. על אנשים כאלה יש להגן. אולם כאשר שואלים אדם נוירוטי כמה זה שניים כפול שניים, הוא אומר, "זה ארבע, אבל אינני מסוגל לסבול זאת! מדוע זה חייב להיות תמיד ארבע! למה לא שאלו את דעתי בעניין? מדוע זה לא יכול להיות חמש לפעמים?"

כאשר אנו ניצבים מול מצב קשה, אנו יכולים לשאול את עצמנו, "מה אנו יכולים לעשות כדי לשנות את המצב?" אם אין דבר שביכולתנו לעשות, אנו יכולים לבחור להתעלם מהמצב הזה ולהתמקד בדברים מהם אפשר ליהנות. לא מכבר ראיתי בחנות ספרים בניו יורק כותרת של ספר שאני חושב שצריך למסגר ולתלות על קיר בביתו של כל אחד מאיתנו: "כל מה שאתה יכול לעשות הוא כל מה שאתה יכול לעשות, אבל כל מה שאתה יכול לעשות הוא מספיק."

גמישות כמעלה

אנשים מאושרים יודעים כיצד להסתגל. הם מהירי תפיסה, לומדים דברים חדשים, מתאימים את עצמם למצב. למשל, רק מעטים מאיתנו חיים באופן בו הם קיוו לחיות. ותודה לאל שזה המצב! יש אנשים המאמללים את עצמם בהיותם עיקשים ביחס לתוכניותיהם לעתיד. כאשר הם צריכים לפנות לכיוונים חדשים, הם מתנגדים ומתמרדים. "הדברים אינם כפי שהיו בעבר," הם מתלוננים, או "הדברים אינם אמורים לקרות כך."

האנשים המאושרים והמצליחים ביותר הם קלי רגלים, להוטים ללמוד דרכים חדשות, מסתגלים למערכות חדשות כאשר הישנות אינן עובדות עוד. כאשר מסלול קריירה אחד נכשל, הם לומדים בשמחה דרך חדשה להתפרנס. כאשר נישואיהם מסתיימים, הם מסוגלים להסתגל לחיים לבד או לנישואים חדשים. כאשר אנשים מתסכלים אותם והם רואים שאנשים אלה לעולם לא ישתנו, הם מקבלים אותם כמות שהם ונרגעים.

האמרה הבאה תהווה סיכום ממצה של מה שרציתי לומר בפרק זה: "שנה את מה שאתה יכול לשנות וקבל את מה שאינך יכול לשנות."Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved