קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

כוחה של אופימיות

15. איך לרומם את הדימוי העצמי שלך

לפני מספר שנים, ספג חבר הקונגרס האמריקאי,  ג'והן וסקונסלוס, ביקורת רבה  כאשר הקים כוח משימה (שים לב!) לטיפוח הדימוי העצמי. עיתונאים ובדרנים בארה"ב מצאו שהרעיון הזה מצחיק מאד: גוף ממשלתי המנסה לפתור בעיות חברתיות על-ידי נסיון לגרום לאנשים להעריך את עצמם באופן חיובי יותר.

אולם הקשר כה ברור עד שרק טיפש לא יבין את החשיבות של התייחסות עצמית טובה של אדם. כאשר אתה אוהב את עצמך, אתה מרגיש בטוח מספיק כדי לנצל סיכויים שיאפשרו לך להצליח בעבודתך, מסביר ד"ר ארתור הנטלי, פרופסור לפסיכיאטריה מבית הספר לרפואה של פנסילבניה שבארה"ב. או, במילותיו של וסקונסלוס עצמו: "כאשר אתה מעריך, מקבל את עצמך ומרגיש טוב עם עצמך, פחות ופחות מצבים יראו לך מבהילים".

כמו כן, כאשר אתה מאמין בעצמך, אתה מגלה שגם אנשים אחרים מאמינים בך. "אנשים אחרים מגיבים לך בהתבסס על המסרים המילוליים והלא-מילוליים שאתה שולח ביחס לעצמך," אומר ד"ר הנטלי. דוגמה פשוטה: אם יש לך דימוי עצמי גבוה, תוכל להתבונן ישירות בעיניהם של אנשים אחרים. מתוך תחושה שאתה בטוח בעצמך, אנשים יגיבו לך באופן חיובי.

מהיכן נובעת ההערכה העצמית הנמוכה?

אתה אדם מנוסה ומוכשר. אבל הערכה עצמית נמוכה עשויה לתקוף אפילו את האנשים המוכשרים ביותר, אומרת ד"ר סוזן גרינברג, פסיכולוגית אמריקאית ידועה. הקריירות של רבים מלקוחותיה הוכשלו מסיבה זאת, כאשר ההערכה העצמית הנמוכה פגמה ביכולתם להיות אפקטיביים בעבודתם. לעתים קרובות, הערכה עצמית נמוכה נובעת מתחושות אשמה. יש אנשים המרגישים אשמים בגלל דחפיהם האגרסיבים. אחרים עשויים לחוש אשמים בגלל שאיפתם להצליח - אם ההצלחה מייצגת משהו בלתי קביל כמו להצליח יותר מההורים.

המכשול יכול גם להיות תוצאה של הרגשה הנוצרת בעזרת תזכורות של בעיות העבר. דוגמה טיפוסית: אדם מקבל משרה בה הבוסית החכמה והחזקה גורמת לו להרגיש נחות כפי שהרגיש בצילו של אחיו הגדול, הנבון והחזק. לפתע, מה שקרה לו בילדותו חוזר ומתרחש במקום העבודה: הוא מגלה שהוא אינו מסוגל להיות חדשני או אפילו פרודוקטיבי.

"בחן את הנסיבות שגרמו לך לפתח הערכה עצמית נמוכה, ונסה להבין אילו כוחות נוספים פועלים," אומרת ד"ר גרינברג. אתה עשוי לגלות, למשל, שאתה עובד עבור בוס שלעולם אינו מרוצה ממך או ממישהו אחר - מבלי להתחשב בעבודה שבוצעה. התנהגותו יוצרת אצלך את אותן תחושות כשלון שחווית כאשר אביך לא היה מרוצה ממך. לו היית מתחיל עם תפיסה עצמית טובה, לא היה אכפת לך. אבל התחושות השליליות החוזרות וצצות מהעבר מצננות את האנרגיה שלך ואת התלהבותך בעבודה. פתרון לטווח קצר: בקש משוב מאנשים אחרים כאמצעי למדידת ביצועיך, או צור מערכת משלך לדירוג ביצועיך. פתרון לטווח רחוק: מצא יועץ שיעזור לך להתמודד עם סוגיית ההערכה העצמית שלך.

זכור שהערכה עצמית נמוכה היא לעתים קרובות סימפטום לדכאון. (סימפטומים אחרים כוללים עייפות, יאוש, הפרעות בשינה וחוסר יכולת ליהנות). בכל מקרה, שיחה על הרגשת ההערכה העצמית הנמוכה שלך עם פסיכולוג יכולה להעלות אותך על הדרך לפתרון: הבנת הדינמיקה של הבעיה היסודית.

כיצד לקיחת סיכונים משפרת את ההערכה העצמית

במשך עשר שנים, נהג ד"ר ליין לונגפלו מהמכון לכישורי אנוש באריזונה, לקחת מנהלים ומחפשי ריגושים אחרים לסמינרים של "חיפוש עצמי" שהתקיימו בהרי הרוקי השוממים בקנדה. אחת המטרות העיקריות של הסמינרים היתה להמחיש שכאשר לוקחים סיכונים באחד מתחומי החיים ומצליחים, ההשפעה תורגש גם בתחומים אחרים. בהנחייתו של ד"ר לונגפלו, אנשים רבים גילו שהם מסוגלים לבצע משימות פיזיות שהם לעולם לא חלמו שהם מסוגלים לעשות - כמו לטפס לגבהים מדהימים או להחזיק מעמד במזג אויר כה קר שהיה גורם לעור ברווז אפילו אצל דובי הקוטב. כיצד יכלה ההערכה העצמית שלא להתגבר בנסיבות כאלו? "לכן, כאשר המשתתפים חזרו לעבודה, בטחונם העצמי המשופר איפשר להם להיות יותר אסרטיביים עם הבוס. הם הצליחו להפגין יותר יוזמה בפרויקטים חדשים," מסביר ד"ר לונגפלו.

נהדר, אבל מה בנוגע לאנשים שהעדר כוח גופני או סיבולת מונע מהם לטפס לפסגות הרים? "למעשה, אחד הלקחים החשובים ביותר שלמדו המשתתפים בסמינרים הוא שכשלון אינו רק כשלון. זאת אינה טרגדיה ולא גורל. פשוט משהו אחד לא הצליח. אבל החיים ממשיכים." הבנה זאת היא חלק של תהליך ההתבגרות: אתה מגלה את המגבלות המגדירות את זהותך.

הנה למדת משהו: לקיחת סיכונים יכולה להיות פעולה משתלמת מכמה בחינות.

כמה נקודות בנוגע ללקיחת סיכונים

לקיחת סיכונים מחושבים עשויה להביא להשלכות מרחיקות לכת. למשל, כאשר אתה מגלה שאתה מסוגל להיות אסרטיבי באופן קונסטרוקטיבי, אתה מתחיל לראות תוצאות. ותוצאות אלו דוחפות אותך לרמה חדשה של לקיחת סיכונים. אבל יש לזכור את הדברים הבאים:

התחל בקטן. אם תתחיל בלקיחת סיכונים גדולים מהתחלה, אתה מועד לכשלון, מזהיר ד"ר הנטלי. לכן, אל תצא מגדרך. קח סיכון קטן. אם תצליח, קח סיכון קצת יותר גדול. נניח שאתה רוצה להיות יותר חברותי עם עמיתיך בעבודה. אל תתחיל בהזמנת כל המחלקה למסיבה בביתך. התחל בהזמנת אחד מהם לארוחת צהרים איתך.

מצא אנשים שיתמכו בך. ד"ר הנטלי מסביר שאנשים בעלי הערכה עצמית גבוהה הם בדרך כלל אנשים שגדלו עם תמיכה מצד המשפחה, ידידים ומורים. תמיכה של אנשים אחרים מעניקה לך יותר בטחון בלקיחת סיכונים. לכן, הקף את עצמך באנשים שיטפחו אותך והייה פתוח למשוב מהם.

הישמר מהפילטר השלילי שלך. קשה לזעזע את הציפיות הנמוכות הנובעות מהערכה עצמית נמוכה. לכן, כאשר אתה מתחיל לקחת סיכונים, הייה מודע לכך שאתה עלול להמעיט בערכן של התוצאות החיוביות שהשגת. אם למשל, אתה נוהג לצפות שאנשים ימתחו ביקורת על רעיונותיך, תצטרך לשכנע את עצמך שרעיונותיך באמת מוצאים חן בעיניהם ולא שהם רק מעמידים פנים. החלף את הפילטר השלילי שלך בפילטר חיובי.

10 דברים שכדאי לעשות מדי יום כדי להרגיש טוב עם עצמך

1. חזור להיות ילד. הקצה 15 דקות למשחקים. בקר בחנות הצעצועים וקנה לעצמך משהו שנראה משעשע: הפרח בועות סבון, רדוף אחרי החתול בבית או נענע את בהונותיך בארגז החול, מייעץ ד"ר פרי בפינגטון, פסיכולוג אמריקאי ומחבר  הספר: "ההתנהגות שלך משקפת".

 2. הרחב אופקים. קרא ספרות קלאסית במשך 15 דקות ליום. הצצה יומית בבעיותיהם של גיבורי דיקנס תגרום לקשייך להחוויר בהשוואה.

3. פרט חמש מתכונותיך הטובות ביותר. שנה את הרשימה מדי יום. אל תחשוש לכלול תכונות כמו "תמיד מצליח להשיג 180 נקודות בבאולינג".

4. עזור למישהו מבלי לספר לו. קנה במתנה ספר למי שאתה חושב שזה נחוץ ושלח לו את הספר ללא ציון השולח.

5. שנה משהו בעצמך. קנה מסגרת משקפיים חדשה. צחצח את נעליך לשם שינוי. נסה אבזם חדש בחגורה או אביזר אחר.

6. השג הישג קטן ממנו נמנעת עד היום. נקה את השולחן. תלה את הוילונות. שלח את המכונית לסיכה במוסך.

7. שוחח עם ידיד טוב. היפגש עם חבר טוב לארוחת בוקר. צלצל לידיד בעיר אחרת. הקשב למה שהם מספרים לך.

8. עסוק בפעילות גופנית סדירה. ריצה של חצי שעה. נסיעה קצרה באופני הכושר. כמה מתיחות. הליכה של שלושה ק"מ. "פעילות גופנית היא חווייה מזככת," מסבירה ד"ר גרינברג. "היא משחררת ומעניקה תחושת שליטה. וכמובן, היא מעניקה יתרונות גופניים."

9. פתח את ההיבט הרוחני שלך. מדיטציה, תפילות או פשוט חצי שעה של הרהורים ומחשבות חיוביות על רקע מוזיקה שקטה יעזרו לך להרגיש הרבה יותר מאוזן ובטוח בחייך.

10. הירגע. נסה לעשות הרפייה, היפנוזה עצמית או להשתמש בכל טכניקה אחרת להפגת מתחים שתשלח אותך "לחופשה קטנה". נקה מעצמך את כל האנרגיה השלילית שהצטברה בך.

מחשבות חיוביות, תחושות חיוביות

"אנו עושים לעצמנו את רוב מה שאנו חושבים שהעולם עושה לנו". המצב הזה לא השתנה בהרבה מאז שכתב שייקספיר את השורות האלו ב"אותלו". לעתים קרובות מדי, מחשבותינו השליליות הן הגורמים המכניסים את חיינו למבוי סתום.

למד לזהות את המחשבות המדכאות המחבלות בהצלחתך. כמה דוגמאות:

האם אתה חושב בשחור ולבן? דפוס תגובה זה הוא שכיח כמו אי-זכייה בלוטו. יותר מדי אנשים חושבים לעתים קרובות מדי שאם הם אינם עושים משהו באופן מושלם, כנראה שהם עושים אותו גרוע ולפיכך הם כשלונות גמורים. הפתרון: שמור על פרספקטיבה מאוזנת, מציעה ד"ר גרינברג. במקום לחשוב "אינני יודע לנהל משא ומתן", למשל, נסה "לפעמים אינני מצליח לנהל משא ומתן כפי שהייתי רוצה. אולי אוכל ללמוד כמה טקטיקות ממישהו שהצליח בכך."

האם אתה מגדיל את מגרעותיך? בסדר, בסדר. התזכירים העיסקיים שלך אינם ממוקדים ושנונים כפי שהיית רוצה. נכון, אתה יכול ללמוד לכתוב טוב יותר. אבל לא, זאת אינה מגרעת אישית שתזרוק אותך לרחוב כדי להתפרנס מאיסוף פחיות משומשות.

5  צעדים לשיחה עצמית חיובית

ד"ר ג'יי קניפן, פרופסור לניהול באוניברסיטת דרום פלורידה, מספק את הדוגמה הבאה להגברת הערכה עצמית בעזרת שיחה עצמית. המצב: אתה רוצה להציע פרויקט מסוים לבוס שלך. הבעיה: הוא דחה את הפרויקט הקודם שהיצעת לו.

צעד 1: הצהר לעצמך באוביקטיביות את מה שגורם לך להטיל ספק. "אני עומד להציע פרויקט, והוא דחה את הצעתי הקודמת."

צעד 2: פרש באוביקטיביות את המשמעות שאינה נמצאת במצב. "זה לא אומר שהוא ידחה את ההצעה הזאת."

צעד 3: ציין באוביקטיביות את הגורם לתקרית. "הוא דחה את ההצעה הקודמת משום שהיא היתה יקרה מדי, לא מספיק מפורטת ולא כיסתה מקרים יוצאים מהכלל."

צעד 4: זהה דרכים חיוביות למניעת התרחשות נוספת של התקרית. "ההצעה החדשה שלי זולה יותר, מפורטת יותר ומכסה גם מקרים מיוחדים."

צעד 5: השתמש בדימויים חיוביים. ד"ר קניפן אומר, "נסה לדמיין לעצמך לא רק כיצד הפרויקט שלך מתקבל, אלא גם כיצד אתה נהנה מהתוצאה החיוביות של קבלת הפרויקט: קבלת קידום. נהיגה במכונית המרצדס החדשה שלך.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved