קורס מאמנים אישיים, לימודי קואצ'ינג המלצות, מדעי התנהגות, מהו אימון אישי, סדנאות ייעוץ אישי
לדף הספרים לדף תוכן העניינים

הפסיכולוגיה של ההצלחה

5. איך להציב יעדים אישיים ולבנות תוכנית פעולה להשגתם

החשיבות של הצבת מטרות וקביעת יעדים אינה דבר חדש, אין זו המצאה של הדורות האחרונים. הקשר בין הגדרת מטרות לבין הצלחה הוא עתיק כמו הגזע האנושי.

אני עדיין זוכר כיצד בימי בית הספר התרשמתי מן הסיפור המקראי אודות נחמיה.

נחמיה האמין בכל ליבו כי הוא נבחר לעזור לבני ישראל לנטוש את הבכי והאבל העקרים על חורבן ירושלים ולהחליפם בעשייה ובבניה.

באותו זמן חלפו 160 שנה מחורבן הבית בידי הבבלים וחומות ירושלים היו עדיין עיי חורבות. כאן נכנס נחמיה לתמונה, תוך שהוא מתמודד עם מחסור בחומרי בניה, עם איומים מצד אויבים לתקוף את הבונים, אבל עם יעדים ותוכנית מפורטת הוא הצליח לעשות מה שלא עשה איש ב- 160 השנים הקודמות.

תוך חמישים ושתיים יום בלבד הצליח נחמיה, בעזרת האנשים שגייס למשימה, לשקם את חומות ירושלים. מקום שהיו רק עיי חורבות עמדה עכשיו חומה בנויה לתלפיות.

סיפור תנכ"י זה יכול לשמש השראה לכל מי שמפקפק באפשרות לממש את היעדים שהציב לעצמו. נחמיה ראה בדימיונו את החומה המשוקמת, הוא שיתף בחלומו את אלה שיכלו לעזור ואז פעל בנחישות להגשים את תוכניתו. בזה מתמצית כל התורה של הצבת מטרות.

בפרקים הקודמים נסקרו כמה מן הכישורים והתכונות המאפיינים אנשים ונשים מצליחנים. הזכרנו כי יש להם הערכה עצמית גבוהה וכי הם לוקחים אחריות מלאה על חייהם ועל תוצאות מעשיהם. שתי תכונות אלה מהוות חלק מן הבסיס להצלחה. התכונה השלישית הנחוצה שהזכרנו היא היכולת לבצע תכנות שכלי. סיכמנו כי המצליחנים אינם חדלים מלהביט אל עבר המטרה. מחשבותיהם מופנות תמיד אל המטרה שהם חותרים אליה ולדמות אשר אליה הם רוצים לדמות, מכיון שהם יודעים שהם יהפכו למה שהם חושבים עליו.

חשיבותם של יעדים להשגת הצלחה
פרק זה יעסוק בהצבת יעדים ומטרות. היכולת להציב לעצמך מטרות היא החשובה ביותר מבין התכונות המאפיינות הצלחה, מוטיבציה ותפקוד ברמה גבוהה. מחקרים רבים אשר נערכו בתחום זה, בין היתר, באוניברסיטאות האמריקאיות: הרווארד, MIT, קורנל, כמו גם מחקריו של ד"ר דיוויד מקלואן, מחקריהם של הפסיכולוגים אברהם מסלו, הרצברג ומקגרגור, היו כולם תמימי דעים: כל אחד מן המצליחנים הוא מציב מטרות כפייתי. המצליחנים מונעים על ידי מטרות פנימיות הכובשות אותם.

באופן מפתיע, כל אחד מאיתנו, גם אם לא היה מצליחן מקודם, כאשר הוא מתחיל להפוך למציב מטרות שיטתי, מדבר על מטרותיו ופועל להשגתן מתחיל לשפר באופן משמעותי את רמת התפקוד וההצלחה שלו. מתוך המחקרים שנערכו על מצליחנים בארה"ב, התגלה כי לכולם יש מטרות.

אנו יודעים כי בעקבות מחשבה מכוונת התת-מודע מתחיל לעבוד מיד כדי להפוך את המטרות לדברים שהם בגדר מציאות. הצבת מטרות פועלת אם כן כמעין זרז לפעילות התת מודע. התת-מודע עוזר לנו גם להיות מודעים יותר לגורמים אשר עשויים לסייע לנו בהשגת המטרות אליהן אנו שואפים. הוא מספק לנו רעיונות, מוטיבציה, תמריצים שונים ותובנות שונות. התת מודע גם מגייס ומפעיל את האינטואיציה והיצירתיות שלנו לטובת המשימה.

אך השאלה החוזרת, שוב ושוב היא: מדוע זה למספר כה מועט של אנשים יש מטרות? כל חיינו מספרים לנו שאמורות להיות לנו מטרות. אם כן, מדוע זה רק לכה מעט מאתנו יש מטרות?

אנו יודעים כי רק לכעשרה אחוז מן האנשים יש מטרות, ויש האומרים כי רק לחמישה אחוז מן האוכלוסיה יש מטרות של ממש. לרובנו אין כל מטרות ורק פחות מאחוז אחד מן האוכלוסיה רושם את מטרותיו.

מחקר שנערך בארה"ב ממחיש את הקשר בין הצבת מטרות ויעדים לבין הצלחה. המחקר החל בשנת 1953 באוניברסיטת ייל ובמסגרתו הופץ בין הסטודנטים לתואר שני שאלון בו הם נשאלו בין היתר: "האם הצבת לעצמך מטרות ספציפיות לחיים, האם רשמת אותן והאם נקטת בצעדים מסויימים כדי להגשימן?"
נמצא כי רק שלושה אחוז מן הסטודנטים אכן רשמו את מטרותיהם וערכו תכניות כדי להגשימן.

עשרים שנה לאחר מכן, ב 1973, חזרו החוקרים וראיינו את אותם האנשים ומצאו כי אותם שלושה אחוזים אשר הציבו לעצמם מטרות ברורות לפני שסיימו את האוניברסיטה היו בעלי הכנסה גבוהה בהרבה מכל יתר תשעים ושבעה האחוזים.

זהו אחד המחקרים המדהימים ביותר אשר נערכו עד כה ונתוניו מתאימים בהחלט לכל אחד מיתר המחקרים שבהם דנו. ניתן להעריך אנשים לפי ממוצע הציונים שלהם, לפי הרקע המשפחתי, או המראה החיצוני, אך אנשים המציבים לעצמם מטרות הם אלה המצליחים ביותר בכל התחומים.

אנו יודעים כי כאשר אנו מתכנתים מטרה מסויימת למוחנו, אנו מפתחים מעין מנגנון המכוון ומוביל אותנו לקראת השגת המטרה, או "מוח מונחה מטרות". כמו אותם טילים המתבייתים על חום, המנגנון שבמוחנו מניע אותנו באופן אוטומטי וברור לקראת השגת מטרותינו.

אנו יודעים כי האדם בנוי כמכניזם המחפש מטרות. בעקרון, אם אין לנו מטרות מוגדרות, אנו נעים בעיגולים בחיינו, אנו נסחפים עם הזרם ומגיעים לשום מקום. אך כאשר אנו מציבים לעצמנו מטרות, אנו הולכים בתלם, מפתחים כוונות, כיוונים מוגדרים, אנו ממוקדים טוב יותר ומתעלים את האנרגיה שלנו למטרות מוגדרות, ומשיגים דברים רבים יותר בעזרת מטרות אלה במשך שנים מועטות בלבד.

פסיכולוג אמריקאי ידוע הסביר את חשיבות נושא הצבת היעדים להשגת הצלחה בעזרת אנלוגיה המתארת תופעה זו. הוא אומר כי לכל אחד יש מנגנון של כשלון ומנגנון של הצלחה. מנגנון הכשלון בדרך כלל פועל אוטומטית, כמעין ברירת מחדל. בהעדרו של מנגנון ההצלחה, אנו נכשלים ואיננו משיגים דבר. אך אם מנגנון ההצלחה מוצת על ידי מטרה מוגדרת, בכל פעם שאנו מדברים על מטרה או מדמיינים אותה, אנו לוחצים על הדק ההצלחה ומגרים את עצמנו להשגיות. הטרגדיה הגדולה היא כי רוב האנשים לעולם לא חושבים על כך, וגם אם כן, חסרה להם המשמעת העצמית, הרצון, הבטחון העצמי והאמונה כדי להציב מטרות ברורות ולהשתדל להשיגן.

אנו יודעים, כי המאפיין הייחודי למצליחנים, גברים ונשים כאחד הוא הנחישות שהם מפגינים. היכולת להציג מטרה ברורה ולחתור אליה ללא לאות.
 
בנקר האנט, מיליארדר אמריקאי, אשר הגיח בגיל 32 מתוך חוות כותנה בפשיטת רגל והפך להיות אחד מעשירי העולם, נשאל פעם בראיון טלויזיה: "מר האנט, איזו עצה תוכל לתת לאנשים אשר רוצים גם הם להצליח מבחינה פיננסית?", האנט ענה כי הוא ייסד מאות חברות בימי חייו, ועשה מיליונים ומצא כי אין זה קשה להיות מצליחן. נחוצים רק שני דברים: ראשית, עליך להחליט מה בדיוק אתה רוצה להשיג. רוב האנשים לעולם אינם עושים את הצעד הזה. שנית, עליך להחליט מהו המחיר שאתה מוכן לשלם כדי להשיג את מטרתך ואז להיות נחוש בדעתך לשלם את המחיר ולהקריב את הקורבנות הנחוצים. זה כל מה שנחוץ. החלט מה אתה רוצה ואז שלם את מחירו. רוב האנשים לעולם אינם נוקטים בשני צעדים אלו ולכן רובם חיים חיי בינוניות ופורשים לגימלאות כאשר הם חסרי פרוטה ותלויים באחרים למחייתם.

מדוע מרבית האנשים אינם מציבים מטרות
לאור החשיבות הרבה של הצבת מטרות, נשאלת אם כן השאלה, מדוע למספר כה מועט של אנשים יש מטרות מוגדרות?

אני סבור שיש לכך ארבע סיבות:

המסקנה הראשונה היא כי רוב האנשים אינם מכירים בחשיבות הצבת המטרות. מחקרים הראו כי אנשים צעירים המתחילים להציב לעצמם מטרות בשלב מוקדם של חייהם, באים ממשפחות בהן מודגשת מאוד חשיבות הצבת המטרות. השיחות שאנו עורכים עם המשפחה מסביב לשולחן הן אחד מגורמי ההשפעה החשובים ביותר בחיינו. אם אנו באים ממשפחה אשר בה להורים אין מטרות מוגדרות ולכן הם אינם מדברים על מטרות, והם אינם מעודדים אותנו להציב לעצמנו מטרות או אינם מדברים על אנשים מחוץ לחוג המשפחה שיש להם מטרות אשר אותן הם חותרים להשיג, קרוב לוודאי שגם אנו לא נדע כי הצבת מטרות מהווה חלק חשוב מאוד בקיומנו.

דוגמא טובה לכך היא התופעה אותה אנו מוצאים היום בישראל של משפחות אשר מצויות במצוקה מזה דור שני ושלישי. משפחות אשר בהן כל דור גידל את ילדיו בעזרת שרותי הרווחה והם בתורם גידלו את ילדיהם בעזרת שרותי הרווחה גם כן. במשך שניים שלושה דורות שוחחו המשפחות מסביב לשולחן על חייהם שסבבו סביב שרותי הרווחה הממשלתיים והילדים גדלו בידיעה שהם מקבלי סעד מבלי להבין כי יכול להיות אחרת. למעשה, הם לוקים בנכות נפשית מסויימת אשר מונעת מהם להבין כי הם יכולים לספק את צורכיהם בעצמם.

הסיבה השניה אשר בעטיה אנשים אינם מציבים לעצמם מטרות היא מכיוון שהם אינם יודעים כיצד לעשות זאת. אחת מהטרגדיות הגדולות של מערכת החינוך שלנו היא שבמשך כל שנות הלימוד בבית הספר, אין אפילו שעה אחת המוקדשת להצבת מטרות. הסיבה לכך היא כי האנשים האחראים לתכנית הלימודים אינם אנשים הישגיים בעצמם, ואינם מונחים על ידי מטרות. אולם, כאשר בארה"ב, במספר בתי ספר יסודיים, נלמדה הצבת מטרות בכיתות א', ב' ו-ג', הילדים גילו התלהבות רבה מן השיטה, אפילו אם המטרות בשלב זה מתמקדות בהשגת ממוצע ציונים מעט גבוה יותר או בהגעה לבית הספר בזמן.

ילדים אשר חונכו לפעול בשיטת הצבת מטרות הוכיחו כי הם אוהבים להציב מטרות, והם נהנים מאוד ללכת לבית הספר, הם מקבלים ציונים גבוהים ולעולם אינם מחסירים. הדבר הטוב ביותר שנוכל לעשות למען ילדינו הוא לעודד אותם להציב לעצמם מטרות מגיל צעיר.

הסיבה השלישית לכך שאנשים אינם מציבים מטרות היא הפחד מפני דחייה. נושא זה הוזכר בפרקים קודמים, אנו יודעים כי הפחד מפני דחייה נגרם בעקבות ביקורת קטלנית, והוא בא לידי ביטוי בפחד שלנו מפני ביקורת הנמתחת עלינו.

אנשים רבים נמנעים מהצבת מטרות מכיון שהם גילו כי בכל פעם שהם מציבים לעצמם מטרה, יהיה מישהו אשר יאמר להם כי לא יוכלו להשיגה, כי הם יבזבזו זמן וכסף ולכן אסור להם לעשות זאת.

אני יודע זאת מניסיוני שלי ומשיחה עם אנשים אחרים הנוהגים להציב מטרות, כי תמיד ימצאו אנשים שיטילו ביקורת ויעלו פיקפוקים ביכולתך להשיג את מטרותיך. תמיד ימצאו אנשים אשר ינסו להוציא את הרוח ממפרשיך ולגרום לך חוסר בטחון והיסוס. הפתרון? פשוט מאד עליך ללמוד לשמור את מטרותיך לעצמך. אל תספר לאף אחד עליהן. הפחד מפני הביקורת של קרובינו ומכרינו יכול לעצור בעדנו יותר מכל גורם אחר. לכן, שמור את מטרותיך לעצמך, אך עם הסתייגות אחת: חלק אותן עם אלה המסורים להשגת מטרות משלהם והמוכנים לעזור לך להשיג את מטרותיך שלך. לבד מהם, אל תחלוק את מטרותיך עם איש, כדי שאף אחד לא יבקר אותך וינסה להניא אותך מלנסות להשיגן.

הסיבה הרביעית לכך שאנשים אינם מציבים לעצמם מטרות וזו אולי הסיבה החשובה מכולן, הוא הפחד מפני כשלון. אנשים אינם מציבים מטרות, כי הם פוחדים שמא ייכשלו.

הזכרתי בפרקים קודמים כי הפחד מפני כשלון הוא אחד המכשולים העקריים בפני הצלחה.

והסיבה לכך שאנשים פוחדים מכשלון היא מכיון שהם אינם מבינים את חשיבות הכשלון בדרך להצלחה.

העובדה היא כי לא ניתן להצליח מבלי להיכשל. הכשלון הוא בפירוש אחד מן התנאים להצלחה. לכל ההצלחות למיניהן קודמים גם כשלונות. אם ברצוננו להגיע למיצוי מירב הפוטנציאל שלנו כבני אדם, עלינו להיות מסוגלים להסתכן ולהיכשל שוב ושוב, כי אין דרך להגיע להשגים מבלי ליפול מספר פעמים, זוהי דרך הלימוד שלנו, זה לא נעים אבל זה המצב.

המשותף למצליחנים ולמפסידנים הוא ששניהם נכשלים, ההבדל הוא שהמצליחן אינו מתייאש ומנסה שוב ושוב עד שהוא מצליח. כן, הנחישות היא אחת מן התכונות החשובות ביותר המבדילות בין מצליחן למפסידן.

אם מתעמקים בחייהם של גדולי המצליחנים, נמצא כי בחיי כל אחד מהם מסתתר גם כשלון גדול. לרבים מהם היו שנים רבות של נסיונות, תלאות, אכזבות ומכשולים, אך בכל פעם הם קמו מחדש, למדו מן השגיאות והמשיכו הלאה. נחישות הדעת שלהם להמשיך למרות הכול, הביאה אותם להצלחותיהם הגדולות.

נפוליאון היל, ביצירתו הקלאסית "האנציקלופדיה של ההצלחה", בה ראיין למעלה מחמש מאות מצליחנים באמריקה, מצא כי כמעט כל אחד מהם הגיע להצלחתו הגדולה רק צעד אחד מעבר לכשלונו הגדול. תומס אדיסון נחל את הכשלון הגדול ביותר בהיסטוריה של ההמצאות. הוא נכשל יותר פעמים והפסיד יותר כסף בניסויים מאשר כל ממציא אחד בהיסטוריה. אך הוא היה גם אחד הממציאים הגדולים ביותר בהיסטוריה: מספר הפטנטים הרשום על שמו הוא 1097. הפטנטים הללו עשו מליונים לו עצמו ולמספר רב של יצרנים.

תומס אדיסון ערך למעלה מעשררת אלפים ניסויים ונכשל אלפי פעמים בנסיונו לפתח את נורת החשמל של ימינו. לאחר שערך חמשת אלפים ניסויים (ואגב, כדאי לדעת שכאשר ערך הוא את נסיונותיו, מיטב המוחות של התקופה טענו כי הוא יצא מדעתו וכי הוא מבזבז את זמנו ואין כל עתיד לאור החשמל) הגיע עתונאי צעיר לראיין אותו ושאל: "מר אדיסון, מדוע אתה מתעקש לבזבז את זמנך בנסויים הטפשיים הללו? כולם יודעים כי אין כל עתיד לאור החשמל. אנו יודעים כי נדונונו לאורן של מנורות נפט".

ותומס אדיסון ענה: "איש צעיר, אני חייב לומר לך משהו: אני לא נכשלתי כלל. אני זיהיתי בהצלחה חמשת אלפים דרכים שבהן בטוח שזה לא יעבוד, מה שמקרב אותי בחמשת אלפים  צעדים אל הדרך בה זה כן יעבוד!"

אנשים רבים אינם יודעים כי אדיסון נכשל למעלה משבעה עשר אלף פעם בנסותו לפתח צמח אשר ממנו ניתן יהיה להפיק לייטקס טבעי, הבסיס לתעשיית הגומי המודרנית.

אם נכיר בנחיצותו של הכשלון, נבין את אחד הדברים החשובים ביותר בחיינו. במחקרים שנערכו על אנשים המתפקדים ברמה גבוהה נמצא כי הנטייה הטבעית של בני האדם היא להישאר בתחום הנוח והמוכר. הנטייה הטבעית היא לנקוט בדרכים הבדוקות והבטוחות ולא לקחת סיכונים. הנטייה הטבעית שלנו היא להיות מרוצים ושמחים בחלקנו עם רמת ההשגים הנוכחית שלנו ולא לנסות יותר. אולם, כל אחד מן המצליחנים הוא אדם אשר בעט בנטיות הטבעיות להישאר בתחום הבטחון שלו, ניסה שוב ושוב לעלות את רמת ההשגים שלו ונע לעבר אזור ההסתכנות, כדי לנסות דברים גדולים וחשובים יותר. כל אחד מההשגים הגדולים בתולדות האנושות בא בעקבות אנשים אשר העזו ליטול את הסיכונים הנחוצים (אני מדבר על סיכונים מחושבים, לא הימורים פרועים), למרות שאיש לא הבטיח להם כי יצליחו.

הצבת מטרות כאמצעי שליטה בחייך
יש סיבה נוספת לחשיבות הצבת המטרות. התייחסתי בפרקים קודמים לנושא השליטה וחשיבותה. אנו יודעים כי שינוי הוא דבר בלתי נמנע בחיים. אפשר להתחמק מתשלום מיסים על ידי כך שלא נעבוד, ועם הרפואה המודרנית, נוכל אפילו לדחות את קיצנו בהרבה, אך הדבר היחיד שלא נוכל להימנע ממנו הוא השינוי. שינויים מתרחשים כל הזמן. כל יום, כל שבוע, כל חודש ורובנו חוששים מפני שינויים וחרדים להם ומסיבה ברורה: אנו פוחדים כי כתוצאה מהשינוי מצבנו יהיה גרוע יותר משהיה לפניו. כמאמר הביטוי: "כולנו רוצים שהכל יישאר אותו הדבר, רק ישתפר...", אף אחד אינו פוחד משינוי שפרושו שיפור.
אם השינוי משמעו שזכית במליון שקל בלוטו, איש לא פוחד מפניו, אך אם הממונה עליך אומר לך: "אני רוצה אותך אצלי במשרד תוך חמש דקות, אני הולך לעשות כמה שינויים כאן", זהו סוג השינוי המפחיד אותנו כל כך. אנו נוטים להתנגד לשינוי מכיון שאנו פוחדים שהוא ישנה את פני הדברים לרעה.

הסיבה שאנו מציבים מטרות היא שהצבת מטרות מאפשרת לנו לשלוט בשינויים המתרחשים בחיינו. כולנו יודעים מה יקרה אם ננהג במורד הרחוב ונסיר את ידינו מן ההגה לכל פרק זמן שהוא. אם נסיר את ידינו מהגה החיים שלנו לפרק זמן קצר, גם אם אנו חשים שחיינו הולכים בדרך המלך, הסרת הידיים מן ההגה פירושה התהפכות בסופו של דבר.

הסיבה להצבת מטרות היא הרצון לשלוט בכוון השינויים המתרחשים בחיינו ולהוביל אותם לכיוון שיביא לשיפור ולא להתדרדרות. לא נוכל לשלוט בחיינו ללא מטרות ולא נוכל להרגיש טוב עם עצמנו, אלא אם נחוש כי אנו שולטים שליטה מלאה בכוון שחיינו הולכים בהם.


כמה רעיונות בנוגע להצבת מטרות
בנוגע להצבת מטרות, ישנם כמה רעיונות שכדאי להזכיר אותם:

מס' 1 הוא מה שאנו מכנים אזור ההצטיינות. בשנים האחרונות נערכו די הרבה מחקרים בנושא. לכל אחד מאתנו יש כישורים וכשרונות ברמה ממוצעת. אחד הוא נהג טוב יותר מן השני, ורעהו הוא הורה טוב יותר וכדומה. אך כולנו מטילים ספק ביכולתנו להצטיין, או להגיע להשגים מרשימים ביותר בתחום אחד לפחות.

אבל מחקרים מוכיחים כי לכל אדם יש איזה כשרון היכול להוביל אותו להצטינות בתחום מסוים. לכל אחד יש משהו מיוחד שאותו הוא יכול לתרום למין האנושי. כל אחד מאתנו יכול להצטיין לפחות בתחום אחד ואחד מתחומי האחריות שלנו בהתבגרנו הוא למצוא באיזה תחום אנו מצטיינים ולתעל את כל האנרגיה שלנו כדי להצליח בתחום הזה.

אנו יודעים כי אם אנו רוצים להתפרנס, עלינו לפתח יכולת טובה לפחות בתחום אחד. תופעה מדהימה היא כי רבים מן האנשים יעבדו חמש, עשר או עשרים שנה בתפקיד מסוים ולעולם לא יעלה בדעתם להתאמץ ולהיות מצטיינים בתחומם. הטרגדיה הגדולה של החיים המודרניים היא כי אנשים כה רבים מסתפקים בתפקוד בינוני בתחומם. לעולם לא עולה בדעתם לרצות להיות מבריקים במשהו. דבר זה הוא חשוב במיוחד משום שבחברה תחרותית כמו שלנו, רצוי שנצטיין אם אנו רוצים להמשיך ולהחזיק במשרה שלנו. האנשים המצטיינים בתחומם, או עשרים האחוז הראשונים בכל תחום, לעולם אינם מחוסרי עבודה. עשרים האחוז העליונים תמיד עובדים ונהנים מבטחון כלכלי.

יתר על כן, אנו יודעים כי מידת האהבה וההערכה העצמית שאנו רוחשים לעצמנו משפיעה הרבה מאוד על התפקוד שלנו בכל התחומים. היא משפיעה על מערכות היחסים שלנו, על בריאותנו הגופנית, האנרגיה שלנו, היצירתיות, רמת המתח שאנו שרויים בו. אנו יודעים גם כי אדם שאינו מצטיין בתחום מסוים, מתעורר בכל בוקר, מביט בעצמו במראה ורואה אדם בינוני לכל דבר ולא ייתכן שנאהב את עצמנו ונכבד את עצמנו כאנשים בעלי ערך, אלא אם נדע בתוך תוכנו כי יש לפחות דבר אחד שאנו טובים בו מאוד.

במחקרים שנערכו על מצליחנים, נמצא שוב ושוב כי כל אחד מהמצליחנים אשר אי פעם תרם לחברה בנושא כלשהו, מצא את התחום בו הוא מצטיין ותעל את כל כישוריו, זמנו והאנרגיה שלו כדי להצליח בתחום זה. ולכלל זה אין כל יוצאים מן הכלל. לכן, כאשר אנו מציבים לעצמנו מטרות, אחת מהן היא לחשוב באיזה תחום אנחנו מצטיינים וכיצד נוכל לפתח אותו.

וכאן ברצוני להדגיש שני דברים: ראשית, לא תוכל להצטיין במה שאתה עושה מבלי לאהוב זאת. אחד מתחומי האחריות שלנו הוא למצוא מה אנו אוהבים לעשות ואז להקדיש את הזמן הדרוש והמרץ הדרוש כדי להצטיין בתחום זה.

תוכל לדעת במה אתה מצטיין, אם תחשוב מה מעניין ומושך אותך. תוכל גם לנסות לחשוב מהם הדברים שהיית נהנה לעשות גם לולא שילמו לך לעשותם. מיד אשאל אותך מספר שאלות אשר יסייעו לך להבהיר את הנושא לעצמך.

את הרעיון השני אני מכנה סימפטום "היהלום הגולמי". בראשית הפרק הראשון הובא סיפור אותו כינינו "דונמים של יהלומים", על פי אותו סיפור, לאמאר האיכר, ברצותו להתעשר, מכר את החווה שלו ויצא לחפש יהלומים במרחקים, לאחר שעבר הרבה תלאות ולאחר שלא הצליח להשיג את העושר המיוחל התאבד ברוב יאושו. בינתיים אותו איכר שרכש את חוותו של לאמאר גילה בה שדה יהלומים והתעשר. הסיבה לכך שלאמאר מעולם לא גילה ששטח החווה שלו זרוע ביהלומים נעוצה בכך שיהלומים גולמיים שונים מאד במראה מן היהלום המעובד, יהלום גולמי דומה בצורתו ובמראהו לאבן רגילה. רק לאחר שהיהלום הגולמי עובר חיתוך וליטוש הוא הופך להיות מבריק ונוצץ כפי שאנו מכירים אותו.

כל ההזדמנויות הנקרות לנו בחיים, נראות תחילה כיהלומים גולמיים. על כך נהוג לומר כי אנשים רבים החמיצו הזדמנויות משום שאלה באו לבושים בבגדי עבודה. ההזדמנויות שלנו להוכיח את עצמנו מצויות לרוב ממש מתחת לאפנו, לא רק בכישורים שלנו, אלא באותו התחום בו אנו מצויים, בתחום ההשכלה שרכשנו ובתוך תחומי ההתעניינות והרקע שלנו, בקשרים שרכשנו ובחברה הקרובה לנו. כל מה שאנו שואפים אליו, הוא קרוב לוודאי קרוב אלינו יותר ממה שאנו משערים. אך ההזדמנות באה בצורה גולמית. עדיין יידרשו עבודה ותכנון ומאמצים, יהיה עלינו להשקיע את מיטב יכולתנו כדי להפוך את ההזדמנות למשהו בעל ערך.
לכן, כאשר אתה מתחיל להציב לעצמך מטרות, אל תחשוב כי עליך לנסוע לקצוי תבל, או לשנות מקום עבודה או לחזור וללמוד משהו שונה לגמרי. הבט סביבך וסביר להניח ששם תמצא את מרבצי היהלומים הפרטיים שלך.

השג איזון בין סוגי היעדים שלך

לפני שאנו מתחילים בתהליך הצבת המטרות עלינו להקפיד על כך שישמר האיזון בין המטרות שאנו קובעים לעצמנו. מטרות מאוזנות חשובות אם אנו רוצים לשמור על חיים מאוזנים. בדיוק כפי שבמטוס המשקל מפוזר באופן שווה כדי שיוכל לטוס באופן מאוזן, כך צריכות להיות לכל אחד מאתנו שלוש עד חמש מטרות בכל אחת משלוש הקטגוריות החשובות:

הקטגוריה הראשונה מורכבת ממטרות אישיות ומשפחתיות. אלה הן הסיבות לכך שאנו עושים כל דבר אחר. אלו הן הסיבות האישיות שלנו, הסיבות בעטיין אנו נהנים מן החיים ואלו הדברים שאנו רוצים להשיג בשביל משפחתנו. אלה עשויות להיות מטרות חומריות ולא חומריות - כלכליות או איכותיות - לדוגמא, מטרה בתחום זה שאנו יכולים להציב לנו היא: לבלות יותר זמן בחיק המשפחה.

הסוג השני של מטרות הן מטרות בתחום הקריירה והעסקים. גם מטרות אלו עשויות להיות חומריות או לא חומריות: להרוויח משכורת גבוהה יותר, להשלים מסלול לימודים מסוים, להשיג רמה מסוימת של הכרה, כתיבת מאמרים וכו'. עלינו להציב לעצמנו מטרות כאלו הקשורות בקריירה ועסקים אם ברצוננו להיות מצליחים גם מבחינה כלכלית.

הסוג השלישי מורכב ממטרות של שיפור עצמי. כפי שאמר הפסיכולוג האמריקאי דניס וויטלי בספר מפורסם שלו: "אחד הדברים המאפיינים את המצליחנים הוא שהם מביטים על עצמם כעל פרוייקט של "עשה זאת בעצמך". יש להם תמיד סדרה של מטרות המיועדות לשפר את עצמם. הם תמיד שואפים להשיג רמת כושר גופני גבוהה יותר, או מפתחים את הזכרון, או את יכולתם לדבר בפני קהל, או את כישורי הניהול שלהם - הם מצויים בתהליך מתמשך של שיפור עצמי. הם עובדים ללא לאות כדי להיות חכמים יותר וטובים יותר."

דבר נוסף שעלינו לדעת הוא כי רצוי שמטרותינו יותאמו אחת לשניה. עליהן להיות בהרמוניה אחת עם השניה, ולא יסתרו זו את זו. לא נוכל לשאוף לבלות את מחצית חיינו בבטלה על חוף הים ויחד עם זאת להיות עשירים ומצליחים. לא נוכל לרצות לטפס על הרים בכל יום, אך לגור במדבר. עלינו להציב מטרות המתאימות זו לזו ולערכים הבסיסיים שלנו.

שבע שאלות
עכשיו ברצוני להציג בפניך שבע שאלות אותן עליך לשאול את עצמך, שאלות אלה יעזרו לך בתהליך הצבת המטרות שלך. אם תעמיק לחשוב על כך, שאלות אלה יעזרו לך לקבל מושג על הדברים המעניינים אותך באמת:

א. השאלה הראשונה היא: מהם חמשת הדברים אותם אתה מעריך ביותר בחיים? מהם חמשת הדברים החשובים ביותר בחייך? אילו חמישה דברים שווים שיגנו עליהם ויילחמו למענם? מהם חמשת הערכים החשובים ביותר בחייך? זוהי שאלה חשובה מאוד שרק מתי מעט נותנים עליה את דעתם. היא מהווה את הבסיס לכל יתר המטרות שאנו מציבים לעצמנו בחיים.

ב. השאלה השניה היא: תוך 30 שניות או פחות, רשום את שלושת המטרות החשובות ביותר בחייך. מהן שלושת המטרות החשובות בחייך כעת? לשאלה זו קוראת החוקרת האמריקאית גו'יס ברדרס שאלת הרשימה המהירה. היא חקרה ומצאה כי אם יש ברשותך רק 30 שניות לענות על שאלה זו, התשובות שתכתוב תהיינה, קרוב לוודאי, התשובות המדוייקות ביותר והן אכן יהוו את שלוש המטרות החשובות של חייך.

ג. השאלה הבאה היא: מה היית עושה לו זכית בחמישה מיליון שקל בטוטו? אם היה לך כל הזמן שבעולם, כיצד היית מבזבז את הכסף? מה יהיה הדבר הראשון שתעשה, הדבר השני, מה תקנה, אילו שינויים היית עורך בחייך? התשובה לשאלה זו מבהירה לך מה היית עושה לולא היו לך מגבלות כלכליות ופיזיות. מה יהיו שאיפותיך כאשר לא חלות עליך כל מגבלות כלכליות? מטרת שאלה זו היא להזכיר לך כי כל מה שכתבת הוא תשובה לשאלה זו. העובדה שאתה מסוגל לענות לשאלה זו, פירושה שאתה יכול להגיע לכך. לא באותה מהירות, אם לא זכית בלוטו, אך השאלה היא עד כמה אתה באמת רוצה בדברים שכתבת בתשובתך, מכיון שאין גבול למה שתוכל להשיג. רק כוח הרצון והנחישות שלך להשקיע את המאמץ הדרוש.

ד. השאלה הבאה: כיצד היית חי, לו היו אומרים לך שנותרו לך שישה חודשי חיים? אילו שינויים היית עורך בחייך. מה היית עושה, עם מי היית נפגש לו אמרו לך שאתה עומד לחיות רק עוד שישה חודשים, בעודך בריא לחלוטין. זוהי שאלה רבת ערך כי התשובה עליה תאמר לך מהם הדברים אותם אתה מעריך ביותר בחייך. תלמד להכיר את ערכיך האמיתיים. כאשר אתה מדמיין מה קורה כאשר חייך מתקרבים לקיצם, אתה מתחיל לחשוב על הדברים החשובים לך באמת. העצה שהייתי נותן היא: אם התשובה שנתת לשאלה זו אינה דומה לתשובה לשאלה הקודמת (אודות חמשת מיליוני השקלים) חשוב מאוד שתחשוב שנית על מטרותיך, מכיון שגם התשובה לשאלה הקודמת צריכה להיות מעוגנת בתוך ערכיך הקיימים.

ה. השאלה הבאה היא: מהו הדבר אשר תמיד רצית לעשות, אך פחדת לנסות? מהו הדבר אשר תמיד רצית לעשות ותמיד מילא אותך חרדות וחוסר בטחון ולכן נמנעת מלעשותו? זוהי שאלה קריטית מכיון שהדברים שאתה פוחד לעשות הם תוצאה של תהליך התניה, או תגובה מותנית שהם ביטוי לפחד מפני כשלון שאינו מעוגן במציאות.

ו. השאלה הבאה היא: אם אתה סוקר את כל הדברים אשר עשית בחייך, מהו סוג הפעילות אשר גורם לך להרגשת חשיבות? מהו הדבר אשר גורם לך קורת רוח ומשפר את ההערכה העצמית שלך. הדבר אשר גורם לך להרגיש נפלא עם עצמך. דייל קרנגי אמר לפני שנים רבות "אמור לי מה מעניק לאיש, או אישה את הרגשת החשיבות הגדולה ביותר ואומר לך מהי כל פילוסופיית החיים שלהם". זוהי גם האינדיקציה למציאת התחום שבו אתה מצטיין, מפני שתחום זה הוא זה אשר מעניק לך את קורת הרוח הרבה ביותר, ההערכה העצמית הגבוהה ביותר וסיפוק עצמי יותר מכל דבר אחר. אחת מהחובות שלנו בחיים היא לכוון את חיינו לעשיית הדברים אשר מעניקים לנו את הסיפוק הרב ביותר.

ז. והשאלה האחרונה היא: תאר לעצמך שאתה יכול להביע משאלה, או שאתה יכול לבלוע גלולה אשר באמצעותה תוכל להגשים כל משאלה אחת שתבקש. מהו הדבר הגדול האחד שהיית מבקש, לו ידעת בביטחון שלא תיכשל? זוהי אחת מהשאלות החשובות ביותר שניתן להציג מכיון שהתשובה עליה מצביעה על החלום הגדול ביותר, שאיפתך הגדולה מכולן בחיים. ואם תצליח לכתוב את התשובה לשאלה זו, פירושו של דבר שתוכל להשיג אותה. העובדה שאתה יכול לחשוב בבהירות על תשובתך וכי תוכל לרשום אותה על הנייר, מצביעה על כך שאתה מסוגל להגשים זאת. הטבע אינו קפריזי. הוא איננו נותן לנו את היכולת לדמיין מטרה ולרשום אותה ללא היכולת להגשימה. זהו אחד הדברים המעניינים ביותר בנפש האדם. העובדה שאתה יכול לגבש לעצמך את שאיפותיך, מצביעה על כך שתוכל להגשימן. השאלה הנשאלת היא איפוא, האם באמת אתה רוצה בזאת והאם אתה מוכן לשלם את המחיר, כי ההגבלה היחידה נמצאת במוחך שלך.

לאחר שענית על שאלות אלו, עליך לבחור מטרה אחת עיקרית בחיים. אנו יודעים כי כל ההצלחות הגדולות מתחילות בבחירת מטרה אחת עיקרית. אם ננסה, כפי שעשו זאת רבים אחרים בעבר, להשיג דברים רבים בעת ובעונה אחת, נמצא כי אנו מפזרים את מאמצינו לכל עבר ואיננו משיגים הרבה בסופו של דבר. חיים מאושרים קורים רק כאשר האדם בוחר לו מטרה שהיא החשובה מכולן והגשמתה תסייע לו בהשגת מטרות משניות אחרות אליהן הוא שואף, ומקדיש את כל מרצו להשגתה.

אם לא הצבת לעצמך מטרות קודם לכן, חשוב מאוד שתפתח את היכולת להציב ולהשיג מטרה אחת חשובה בחייך. השתמש בשיטה המוצגת כאן כדי להשיג מטרה חשובה אחת. לאחר שעשית זאת, יהיה לך קל יותר להשיג מטרה שניה, שלישית ורביעית, אך אל תנסה להשיג כמה דברים בו-זמנית. נסה להשיג קודם מטרה אחת ואז המשך לנסות את היתר.

השיטה היעילה להצבת מטרות
ועכשיו אעבור לסקור בפניך את תהליך הצבת המטרות. התהליך המפורט להלן הינו תהליך אשר פותח על ידי כמה מן המומחים בתחום ולדעתי הוא התהליך האפקטיבי ביותר הקיים כיום.

שיטה זו היא שיטה בעלת עוצמה רבה לתכנות התת-מודע ברמה עמוקה במטרה שלך. אם תעקוב אחר השיטה, צעד אחר צעד, תמצא כי המהירות בא תשיג את מטרתך פשוט תדהים אותך וכי אתה יכול להשיג יותר במשך שנה אחת, בעזרת השיטה, מאשר בעזרת כל שיטה אחרת במשך חמש שנים.

הצעד הראשון בכל הצבת מטרה הוא הרצון או התשוקה
הצעד הראשון בשינוי כל אחד מההיבטים המרכיבים את חיינו הוא רצון חזק או צורך. התשוקה היא הכוח הגדול ביותר אשר מניע אותנו אל עבר מטרותינו. אם כן, הדבר הראשון שעליך לעשות הוא להציב לעצמך מטרה אשר אתה רוצה בה מאוד וזו היתה מטרת התרגיל הקודם. זכור כי התשוקה היא אישית. זהו דבר אשר אתה רוצה בו לעצמך. לא תוכל לחשוק בשום דבר עבור מישהו אחר. זו חייבת להיות מטרה אישית ואנוכית שלך.

לפעמים אני נשאל: "איך אוכל לגרום לבעלי (או אשתי) לעשות את רצוני?" ואני מפנה אותם תמיד לנקודה זו ושואל אותם: "מהי נקודת המוצא של כל שינוי?" והם אומרים: "הרצון" ואני עונה: "נכון". אם אדם איננו רוצה להשתנות, אין כל כוח שבעולם אשר ישנה אותו.

הצעד השני הוא אמונה
האמונה היא אחד מן החלקים החשובים ביותר בהשגת מטרות. פירושו של דבר שעליך להאמין בכל מאודך, ללא כל צל של ספק כי יש לך היכולת להשיג את המטרה שהצבת לעצמך.
לצורך זה עליך לדאוג כי מטרתך תהיה משהו שניתן להאמין בו. עליך לדאוג כי מטרותיך יהיו מעשיות. אינך יכול להציב לעצמך מטרות שהן כה רחוקות מהשגה, עד כי הן יהיו בלתי אמינות בעיני המודע שלך. מכיון שאם המודע שלך לא יקבל אותן, אין ספק שגם התת מודע ידחה אותן ולא יוכל להתחיל "לעבוד" כדי להפכן למציאות.

למשל, אם אתה מרוויח היום משכורת חודשית של 8000 ש"ח, יהיה זה טפשי מצדך להציב לעצמך מטרה להתחיל להרוויח 50,000 ש"ח החל מהחודש הבא. במקום זה, אם מטרתך מתמקדת בהכנסה גבוהה יותר, עליך לשאוף להגדיל אותה בחמישים אחוז תחילה. אם אתה מרוויח 8000 ש"ח לחודש כרגע, רצוי שתפתח תהליך של אישור וחיזוי האומר "אני מרוויח 12,000 ש"ח במשך שנים עשר החודשים הבאים". סכום זה הוא אמין. זה בהחלט בגדר אפשרות לראות את הכנסתך גדלה בחמישים אחוז במשך שנה ולכן גם סכום זה יהיה אמין בעיני תת-המודע שלך, אשר יתחיל לפעול כדי להפוך עובדה זו למציאות.

אם ברצונך להפחית משקל, אל תנסה לרדת מ 100 ק"ג ל 80 ק"ג בחיזוי אחד. אך אם תפחית ממשקלך בשלבים של שלושה קילו בכל פעם, על ידי כך שתדמיין את עצמך פחות שלושה קילו, מדי יום, שבוע אחר שבוע, לאחר שתפחית את שלושת הקילוגרם חזור על התהליך עם שלושה קילו נוספים וכך הלאה. בדרך זו, אתה מציב מטרות אמינות.

ד"ר מקלאון, מומחה מאוניברסיטת הרווארד טוען כי עליך לבחור מטרות שסיכוייהן הם חמישים-חמישים. במילים אחרות, צריכה להיות הסתברות לפחות של חמישים אחוז כי תצליח להשיג את מטרתך. במטרה כזו קל להאמין וקל לשדר למודע, אשר ישדר לתת-מודע, שיתחיל לפעול בכוון הרצוי.
ככל שתוכל לפתח ביטחון מלא ביכולתך להשיג את מטרותיך, כן תוכל להשיגן מהר יותר.

לבסוף, בנוגע לאמונה, מצא מטרות אשר מציבות אתגרים וגורמות לך "למתוח" את יכולתך. הצב את רף המטרות שלך גבוה יותר בכל פעם, בהדרגה. כל אחת ממטרותיך צריכה להיות מכוונת כלפי הרמה הבאה בתור ברשימת הישגיך. זכור כי המטרות הן הגורמות לנו "להימתח" ולצאת אל מחוץ לקיומנו הנינוח ולפעול על השוליים החיצוניים של הפוטנציאל שלנו. לכן, חשוב על מטרות בעלות אתגר. אל תבחר מטרות קלות מדי, אך גם לא בלתי אפשריות. בחר במטרות אשר תוכל להאמין בהן, לראות אותן, ולהתרכז בהן, כדי שתוכל להשתכנע לחלוטין כי הן בנות השגה.

הצעד השלישי הוא לרשום את מטרותיך
זהו צעד חיוני. כפי שכבר הזכרנו, רוב האנשים לעולם אינם טורחים להעלות את מטרותיהם על הכתב. עליך להבין את חשיבות כתיבת המטרה בדיוק כפי שאתה מתכנת אותה אל המודע שלך. באותה דרך שאתה מקליד נתונים אל תוך המחשב, כאשר אתה רושם את מטרתך, כך אתה רושם אותה גם בתת-מודע. עליך לרשום את המטרות בפרטי פרטים ובבהירות, בדיוק כפי שתרצה להשיגן. למשל, אם ברצונך להגיע לדירה גדולה יותר, לא תאמר לעצמך "אני רוצה בית בן 180 מ"ר", אלא תאמר "אני רוצה בית בן 180 מ"ר, עם ארבעה חדרי שינה, סלון, חדר אוכל, מטבח גדול, חניה מקורה, מרפסת גן גדולה", ותאר את הגן ואת כל החדרים בפרטי פרטים, כדי שתת-המודע שלך יקבל תמונה ברורה ביותר של מה שאתה שואף להשיג.

רישום המטרות הוא צעד חשוב ביותר, מכיון שעד שהמטרה אינה נרשמת, היא אינה מטרה, היא פשוט משאלה. תוכל להשיג הרבה יותר בעזרת כתיבת מטרותיך על הניר מאשר אם תישא אותן במוחך במשך שנים רבות.

הצעד הרביעי הוא להחליט איזו תועלת תפיק מהשגת מטרתך
שב וכתוב רשימה ברורה ביותר של כל היתרונות שאתה עומד להנות מהם כתוצאה מהשגת המטרה שלך. אם מטרתך היא כלכלית, כתוב בבירור את השינויים שיתחוללו בחייך, לאחר שתושג המטרה. אנו יודעים כי אם יש לך מעט סיבות להשגת מטרה, יש לך מעט מוטיבציה, אם יש לך חמש או עשר סיבות, תהיה לך יותר מוטיבציה. אם תמצא חמישים או מאה סיבות להשגת מטרה מסויימת, לא ניתן יהיה לעמוד בפניך. אתה תפתח עוצמה ושכנוע אשר בעזרתן לא יהיה כוח שיוכל לעצור בעדך מלהגיע למטרה. ככל שתמצא סיבות רבות יותר, ויתרונות רבים יותר להשגת המטרה, כן תפתח יותר רצון להשיגה ואמונה כי תוכל להגיע אליה.

הצעד החמישי הוא לנתח את מצבך
לנתח היכן אתה מצוי בזה הרגע ולמדוד את מעמדך הנוכחי. למשל, אם ברצונך לרזות, הדבר הראשון שעליך לעשות הוא להישקל. אם ברצונך להגדיל את הכנסתך, חשב בדיוק כמה אתה מרוויח היום. אם ברצונך להגדיל את הונך במשך פרק זמן מסוים, נתח בדיוק את שווי כל נכסיך היום.

הצעד השישי הוא לקבוע תאריך יעד להשלמת המשימה
עליך להחליט מראש כמה זמן אתה מקציב לעצמך כדי להגיע אל היעד. היעד העיקרי שלך בחיים צריך להיות תמיד מדיד, ספציפי וניתן לכימות. עליך להיות מסוגל לספור אותו ולמדוד אותו כדי לדעת כמה קרוב אתה להשגתו. טוב ויפה לומר, אני רוצה לפתח זכרון טוב יותר, או כושר ריכוז טוב יותר, זוהי מטרה טובה מאוד, אך רצוי שמטרתך העיקרית תהיה הרבה יותר ממוקדת וספציפית וניתנת למדידה, כדי שתוכל לאמוד את ההתקדמות שלך צעד אחר צעד.

הזכרתי כבר כי ההליכה לקראת הגשמה עצמית היא אחד המרכיבים החשובים ביותר לפיתוח הערכה עצמית גבוהה. הדרך היחידה להרגיש כמנצחים, היא על ידי הליכה לקראת הגשמת מטרה משמעותית. כפי שאמר מומחה אמריקאי: "אושר הוא התקדמות לקראת הגשמה של מטרה או אידיאל משמעותיים". כלומר, ההתקדמות ההדרגתית לעבר מטרה מסויימת שחשוב לנו להשיגה, ואם לא נוכל לדמיין לעצמנו את נקודת המוצא, נקודת הסיום ומה שביניהן, נאבד את כל הכוח המניע הנדרש להשגת היעד.
 
צעד מספר שבע בהצבת מטרות, הוא לזהות את המכשולים עליהם יהא עליך להתגבר כדי להגיע למטרתך
בדרך להשגת כל מטרה, קיימים כמה מכשולים שיש להתגבר עליהם. אם אין כל מכשולים, אין זו מטרה, זוהי פשוט פעילות מסויימת. לאחר שזיהית את המכשולים, רשום אותם ואז תגלה כי אלו שנראו לך מאיימים מאוד כאשר חשבת עליהם, יראו קטנים בהרבה על הנייר. אנשים רבים מצאו, לאחר שכתבו את רשימת המכשולים, כי רק אחד או שניים מהם אכן היו משמעותיים וכי כל היותר היו חסרי כל חשיבות וניתן היה להתמודד איתם בקלות כשהם רשומים וניתנים לניתוח הגיוני.

צעד מספר שמונה הוא לזהות בבהירות את הידע הנדרש ממך כדי להשיג את מטרתך
היום, לשם השגת כל מטרה שהיא, יש צורך ברכישת ידע מוקדם כלשהו. כל מטרה משמעותית תדרוש ממך ללמוד משהו חדש, נוסף, כמו, לערוך מחקר שווקים, לקרוא ספרים, להיוועץ באנשים בעלי ידע מתאים ולכן חשוב מאוד שתדע בברור מה עליך ללמוד כדי שתהיה מסוגל להשיג את מטרתך ולהמשיך להחזיק בה.

צעד מספר תשע הוא לזהות בבירור את האנשים, הקבוצות והאירגונים שלשיתוף הפעולה שלהם תזדקק כדי להשיג את מטרתך
זהו אחד הצעדים החשובים ביותר ובעקבותיו באים שלושה חוקים נוספים:

החוק הראשון בודאי מוכר לך והוא חוק הזריעה והקצירה או בלשון הפתגם המיקראי: "שלח לחמך על פני המים כי ברבות הימים תמצאהו". החוק מכונה "חוק ההחזרה" והוא אומר כי כל מה שנזרע, ייקצר בסופו של דבר וכן הוא אומר כי אתה קוצר רק מה שזרעת מראש. מה שאתה קוצר היום הוא תוצאה של מה שזרעת בעבר, ומה שתקצור בעתיד, הוא תוצאה של מה שהנך זורע היום. חוק ההחזרה אומר כי ככל שאתה משקיע, כן תרוויח יותר וכי עליך באמת להשקיע, כדי לראות תוצאות.

החוק השני הוא חוק הפיצוי, האומר כי לכל פעולה יש פעולה חוזרת. כאשר אנו מנתחים מיהם האנשים שלעזרתם אנו זקוקים, עלינו לתת לעצמנו דין וחשבון מה עלינו לעשות למענם, כדי שישתפו עמנו פעולה? מה נוכל להשקיע, כדי ששיתוף הפעולה יניב פירות? אתה צריך לתת כדי לקבל.

והחוק השלישי בהשגת מטרות הוא חוק השירות. חוק זה אומר כי הדרך להשגת כבוד, הוקרה, פרסום או עושר בחיים, היא אם נביא תועלת לשאר בני האדם, אם נעזור להם בדברים החשובים להם. כל האנשים המצליחים התחילו על ידי כך שחשבו כיצד יוכלו לתרום לחברה. הם הוכיחו לא רק את חוק הפיצוי, האומר כי אתה מקבל מה שאתה נותן, אלא גם את חוק פיצוי-העל. הם היו מוכנים לסטות מדרכם כדי לעשות יותר ממה שנדרש מהם.

כאשר אתה מחליט כי ברצונך להשיג יעד עיקרי וחשוב, נקודת המוצא היא להתרכז במה תוכל לתת, כיצד תוכל לתרום ולפצות את האחרים בתמורה למה שאתה מבקש מהם. אנשים שאינם מצליחים, דורכים במקום או הולכים אחורה משום שהם מתרכזים במה שיוכלו להפיק מתהליך מסויים, יותר מאשר במה שיוכלו לתת, כדי להרוויח.

אנשים מצליחים רבים העידו כי אחד מסודות ההצלחה שלהם הוא לעשות יותר ממה שמשלמים להם עבורו ולעשות זאת ברצון ובשמחה ולהשתדל לתגמל אנשים אחרים ולפצותם כדי לזכות בשיתוף הפעולה שלהם.
בספרם הידוע של תומס פיטרס ורוברט ווטרמן: "In Search of Excellence" (יצא לאור בעברית בשם: "כיצד להצטיין בניהול"), מעידים המחברים כי משחקרו את 42 החברות המצליחות ביותר באמריקה, מצאו כי נושא השרות ללקוח היה עבורן בעדיפות עליונה. הן השקיעו מחשבה רבה בשיפור טיב השירות שסיפקו ללקוחות; זהו המאפיין המייחד את כל אחת מהחברות המצליחות והרווחיות הללו.

אם אנו כיחידים רוצים להצליח בחיינו, כל שעלינו לעשות הוא ללכת בעקבות המצליחנים, כלומר, להתרכז בנתינה. הנתינה היא לדעתי השקעה המניבה תשואה גבוהה. הנתינה היא רווחית יותר מן הקבלה, כי אם נמלא אנו את חלקנו, כפי שהאיכר יודע שעליו לזרוע, נקצור את הפירות. אם נתרום אנחנו את חלקנו, הקציר יגיע, בדיוק לפי אותו חוק טבע.

צעד מספר עשר כולל ריכוז כל המידע אשר זיהית בעזרת שלושת הצעדים האחרונים והכנת תוכנית
הכן תוכנית מפורטת אשר בה תכתוב את כל אחת מן הפעילויות בה תצטרך לעסוק כדי להשיג את מטרתך. לאחר מכן, דרג את הפעילויות לפי סדר החשיבות שלהן ולפי מיקומן בזמן. אילו הן הפעולות שיש לעשות אותן תחילה ואת אילו ניתן לדחות למועד מאוחר יותר. כל תוכנית אינה אלא רשימת פעולות המסודרות עפ"י סדר חשיבות וסדר עשייה.

לאחר שרשמת את תוכניתך, המשך לחזור אליה בכל פעם, בדוק אותה ותקן אותה, אם יש צורך, עד שתגיע לתוכנית המושלמת. זכור כי לעולם לא נכתבה תוכנית אשר היתה מושלמת מלכתחילה.
כאשר אתה לומד להכיר משהו נוסף, או מתנסה במשהו חדש, או זוכה למשוב (פידבק), כאשר אתה מתחיל ללכת קדימה ונוחל אכזבות או נתקל במכשולים, עיין שוב בתוכנית שכתבת ומצא מהם השינויים שכדאי לערוך בה כדי לשפרה. כל המצליחנים הגדולים מתכננים וחושבים על גבי נייר. כל המצליחנים הגדולים כותבים את מטרותיהם וחוזרים ומתקנים אותן וכולם מתכננים שוב ושוב. הם מתכננים כל דבר מראש וזוהי אחת הסיבות מדוע הם מתקדמים בקצב מהיר יותר מן האחרים.
 
צעד מס' אחת עשרה, הוא לדמיין את מטרתך כאילו כבר הושגה
צייר לעצמך תמונה של המטרה שהצבת כאילו היא כבר קיימת ועומדת לנגד עיניך. חבר לעצמך תסריט הכולל מה קורה כאשר המטרה מושגת, המצב בו אתה נמצא לאחר שהשגת את מטרתך. זוהי היכולת לחלום ולחזות, והיא מאפיינת את כל המצליחנים הגדולים.

בכל יום, בכל הזדמנות, הקרן את התמונה הזו על המסך שבמוחך. הקרן זאת שוב ושוב. בכל פעם שתהיה לך הזדמנות, צפה שוב בתמונה. חיזוי זה של המטרה כאילו היא כבר חלק מן המציאות, הוא הצעד החשוב ביותר מכל הצעדים בהם דנו עד כה. כל אחד מן הצעדים שלמדנו עד כה, מביא אותנו אל הנקודה בה נוכל כבר לדמיין לעצמנו תמונה ברורה וחדה שנוכל לשאת אתנו במוחנו. אנו נשיג את המטרה בדיוק במידה בה אנו מצליחים לראות אותה בבהירות במוחנו. ככל שנחשוב עליה יותר ונדמיין אותה בבהירות במוחנו, כן נצליח להפוך אותה מהר יותר לחלק מחיינו.

ולבסוף, צעד מס' שתים עשרה הוא: תמוך בתוכנית שלך בעזרת נחישות ודבקות במטרה והחלט כי לעולם לא תוותר
אומרים כי התוכנית הטובה ביותר בעולם לא תעבוד בלעדיך. אנשים רבים עשויים לעבור את כל אחד עשר הצעדים הראשונים אך יוותרו בפעם הראשונה שייתקלו בצילו של כשלון. אנו יודעים כי כל ההצלחות הגדולות הגיעו בעקבות דבקות במטרה. נפוליאון היל אומר כי איכות הדבקות במטרה עושה לאופיו של האדם מה שפחם עושה לפלדה וברצוני להוסיף שני דברים בקשר לדבקות במטרה, מכיון שזהו נושא שדנים בו רבות. הדבר הראשון הוא להבין כי ללא קשר לאיכות התוכנית שלך ולטוהר כוונותיך, כל אדם אשר ניסה להשיג משהו המצוי מעבר למהלך הרגיל של חייו, סבל שוב ושוב ממכשולים, תקלות, כשלונות, אכזבות ושברון לב בשלב זה או אחר בדרך למטרה.

קשה מאוד למצוא מישהו אשר לא נכשל בדרך להצלחה. ההבדל היחיד הוא שהמצליחנים מרימים את עצמם וממשיכים הלאה ביודעם כי ההצלחה תגיע בסופו של דבר, כל עוד ימשיכו הלאה.
כמו כן, חשוב לזכור גם זאת: משמעת עצמית היא דבקות במטרה, כשמדובר בפעולה. דנו גם קודם בכך שהמשמעת העצמית היא תכונה חשובה ביותר כדי להגיע להשגים ולהצליח.
המשמעת העצמית היא דבקות במטרה בפעולה. תוכל לראות כמה משמעת עצמית יש לך, על ידי כך שתבחן את מידת דבקותך במטרות. זכור, הנחישות שלך תשמש לך כמדד למידת האמונה שיש לך בעצמך. הנחישות תראה לך עד כמה אתה מאמין שאתה עומד להצליח. ותוכל לדעת עד כמה אתה מאמין בעצמך, על ידי בחינת היכולת שלך לאסוף את עצמך מחדש לאחר כל אכזבה וללכת הלאה. אם אכן תאסוף את עצמך בכל פעם מחדש, הרי שאין דבר שיעמוד בפניך.
 
איך לנהל ביעילות את זמנך
לאחר שהגדרנו את מטרותינו, והגדרנו את הדרכים להשגתן, הצעד הבא הוא ניהול זמן אפקטיבי. אנו יודעים כי כל המצליחנים מנהלים את זמנם באופן מוצלח והמפסידנים מבזבזים אותו. ישנם שישה מאפיינים עיקריים לנהול זמן אפקטיבי, ואלה הם:

נקודה מס' 1 בניהול זמן אפקטיבי היא מטרות ברורות וניתנות למדידה.

ביזבוז הזמן הגדול ביותר בחיים הוא רעיון מעורפל בלבד, או העדר כל רעיון מהו הדבר שאנו רוצים להשיג. מדהים לגלות כמה עובדים בחברות גדולות, אין להם כל מושג מהו הדבר שלקראתו הם חותרים. בזבוז הזמן הגדול מכולם הוא עבודה על משהו שאין כל צורך לעשותו. אם כן, מטרות ברורות וספציפיות הן צעד מס' 1.

צעד מס' 2 הוא תכניות מוגדרות וברורות.

שוב, שיננו בשנים עשר הצעדים האחרונים כיצד להכין תוכנית, אך חשוב לזכור כי יש להכין תוכנית ברורה לפני שננסה להשיג כל מטרה שהיא. לעולם לא נעלה בדעתנו לקחת קבלן אל המגרש שקנינו, לתת לו כמה משאיות המכילות חומרי בניה ולומר לו "בנה לי בית". ברור שהדבר הראשון שישאל אותנו יהיה: "היכן התכניות?". לכן יהיה זה טפשי לנסות להגיע להצלחה ללא תוכנית מפורטת של מה שאנו מתכננים לעשות, וכיצד אנו רוצים להראות משיושגו מטרותינו.

צעד מס' 3 הוא לערוך בכל יום רשימה של הדברים שעליך לעשות.

כל מנהלי הזמן הטובים נעזרים ברשימות. למעשה, הם כולם עובדים בעזרת רשימות כל יום. הדבר הטוב ביותר הוא לערוך בשבת רשימה של כל הדברים שעליך לעשות במהלך השבוע. ערוך את הרשימה יום קודם, כדי שתת-המודע שלך יוכל לעבוד עליה במשך הלילה, ויספק לך פתרונות לבעיות בהן אתה עלול להיתקל. אחר כך, מתחילת היום, סרב לעשות כל דבר שאינו נמצא ברשימה.

חנך את עצמך לרשום כל משימה חדשה ברשימתך, לפני שתבצע אותה. תמצא כי כאשר תרשום אותה, היא לא תראה כה דחופה או חשובה כפי שנראתה ברגע הראשון. אם אינך משתמש ברשימה, תמצא את עצמך מגיב רק על המשימות הדחופות ולא על החשובות. תמצא את עצמך עסוק בזוטות לעומת הדברים החיוניים. חשוב מאוד שתערוך רשימה, תעבוד לפיה ותצמד אליה במשך היום כולו.

בעבודה לפי רשימה אתה משיג שני יתרונות: ראשית, אתה מאורגן יותר וכך תרגיש טוב יותר עם עצמך ותבצע יותר דברים. שנית, בסופו של היום בו השתמשת ברשימה, כאשר תמחוק את כל הדברים שהשגת, תהיה לך תחושה נפלאה של השגיות. תרגיש כי אתה שולט בעבודתך ובחייך. אם לא תשתמש ברשימה, ימשיכו למשוך אותך מצד לצד ותמשיך להגיב לכל הפרעה ולכל שיחת טלפון ובסופו של היום תרגיש כי הנחת לזמן להתמוסס מבין אצבעותיך. תחוש עייף ומתוח מכיון שלא השגת כל התקדמות לעבר מטרתך בהיותך עסוק בזוטות.

אם עד כה לא נהגת להכין רשימות, תמצא כי ביום הראשון בו תעבוד לפי רשימה, התפוקה שלך תגבר בעשרים וחמישה אחוז לפחות. בסוף היום, הוסף את הדברים אשר נותרו ברשימה לרשימה של היום הבא.
אי-שימוש ברשימה הוא אחד הגורמים העיקריים לשיכחה בחברה שלנו. כמה פעמים נשארת ער באמצע הלילה, מתהפך מצד לצד, כדי לנסות ולזכור דברים חשובים שעליך לבצע למחרת, מכיון שלא רשמת זאת בשום מקום? הכנת רשימה בסוף היום מנקה את מוחך ומשחררת את מוחך מן הצורך לזכור, וכך תוכל לישון בשקט.

צעד מס' 4 בניהול זמן אפקטיבי הוא לארגן את הרשימה שלך לפי סדר עדיפויות.

בהקשר לזה זכור את הכלל של 20-80, כלל זה פותח על ידי האיטלקי אלפרדו פראטו ב-1895 פראטו מצא כי שמונים אחוז מערכה של כל רשימת פעולות טמון בתוך עשרים אחוז מהפעילויות. במילים אחרות, אם עליך לעשות עשרה דברים ביום מסוים, שמונים אחוז מערכם של דברים אלו, יהיה טמון בתוך שניים מתוך הדברים ואולי אפילו רק באחד מהם.

לכן, השתמש תמיד בחוק ה20-80- והתרכז בעשרים האחוזים שעליך להשיג אשר שווים כשמונים אחוז מכל הדברים שמוטל עליך לבצע. סדר תמיד את הדברים לפי סדר עדיפויות והתרכז בדברים החשובים ביותר.

השתמש בשאלה הבאה שהיא החשובה ביותר מכל השאלות שניתן לשאול בנוגע לניהול זמן אפקטיבי והיא: "מהו הדבר שבעשותי אותו אני מנצל את זמני באורח הטוב ביותר ברגע זה?"

כאשר עלינו לבחור בין ביצוע משימה אחת לשניה, תמיד נוותר על אחת מהן לשם ביצוע האחרת. לפני שנבחר בא' או ב', נשאל את השאלה: כיצד אנצל את זמני בדרך הטובה ביותר? ועשה רק את הדבר המנצל את זמנך באופן היעיל ביותר. כל דבר המהווה ניצול פחות טוב של הזמן הוא בזבוז זמן יחסי ובזבוז של חייך. כל המנהלים הבכירים וכל המצליחנים הגדולים ממקדים את תשומת הלב שלהם תמיד על ניצול זמן מקסימלי מכיון שהם יודעים שלאף אחד אין זמן לעשות את הכול, אך תמיד יש זמן להספיק ולבצע את הדברים החשובים ביותר.

אחד מן הדברים שאני נוהג לעשות, לאחר שהכנתי את רשימת המטלות שלי, הוא להביט ברשימה ולומר: "אם הייתי נקרא אל מחוץ לעיר למשך חודש, והייתי יכול לעשות רק דבר אחד מתוך הרשימה, מהו הדבר היחיד שאהיה מוכרח לעשות לפני הנסיעה?" את המטלה הזו אני מקיף בעיגול, וכך מובהר לי חד משמעית מה נמצא בראש סולם העדיפויות שלי.

אם יש לי יותר זמן מכרגיל, אשאל את עצמי: "אם הייתי יכול לעשות עוד דבר אחד נוסף, טרם נסיעתי, במה אבחר?" לפעמים אני עובר כך על כמה פריטים ואז מתקבלת תמונה ברורה ביותר של עדיפויות ושל הדרך הטובה ביותר לניצול הזמן. וכך אני יודע כי כל דבר שאינו נכלל בראש סולם העדיפויות שלי, הוא בזבוז זמן.

כלל מס' 5 בניהול זמן, הוא ריכוז והעמקה בדבר אחד.

פיתוח היכולת להתרכז בכל פעם בדבר אחד וללכת איתו עד הסוף. פיטר דרוקר, מומחה הניהול האמריקאי הידוע, טוען בספרו "המנהל היעיל" כי המנהלים היעילים מבצעים כל מטרה לחוד, והם דבקים במטרה זו עד להשגתה. הם עושים כל דבר בעיתו ועושים זאת עד הסוף. מנהלים שאינם יודעים לנהל את זמנם באופן אפקטיבי, בדרך כלל מגיעים לנקודה בה הם בוחרים את סדר העדיפויות שלהם, אך הם חוזרים ומביטים בה שוב ושוב ומבזבזים זמן רב מדי כדי להשלים את הרשימה. לכן, עשה הכול כדי לזהות את המטלות המצויות בראש סולם העדיפויות שלך, ואז דבוק במשימה אחת בכל פעם והשאר איתה עד לסיומה. אם תעשה כך, תמצא כי תוכל לעשות יותר, במשך יום אחד, מאשר יוכלו אחרים להספיק בשבוע. התרכז ואל תניח לשום דבר להסיח את דעתך. השתמש במשמעת העצמית שלך ובכל תעצומות הנפש כדי לדבוק בדבר החשוב לך ביותר, ולהביאו לידי סיום. כאשר תעשה זאת, תתפלא עד כמה תוכל להספיק.

מאפיין נוסף של מנהלי זמן יעילים הוא פיתוח חוש לדחיפות, וזהו דבר חיוני מאין כמוהו. בכל פעם שעליך לבצע משהו, עליך לגשת לכך מיד. עשה זאת מיד. אל תדחה. קפוץ על המשימה ובצע אותה עכשיו. לפחות משני אחוז מהאוכלוסיה יש חוש לדחיפות. פחות משני אחוז מהאנשים בחברה בה אנו חיים, יבצעו משהו מיד כשהוא נדרש.

כמעט כולנו נוטים לדחות דברים גם אם ניתן לעשותם מיד. אם אתה רוצה לבלוט בין האחרים, אחת הדרכים המהירות והקלות ביותר לעשות זאת, בכל חברה ובכל מקום עבודה היא על ידי ביצוע מיידי של כל אחת מהמשימות שאתה מקבל על עצמך. אמור לעצמך: "אני עושה זאת עכשיו, אני עושה זאת עכשיו". ואני מבטיח לך, שכאשר יגיעו משימות חשובות, כאשר הממונה עליך או הלקוח זקוקים לביצוע דחוף של משהו, הם תמיד יפנו אל האדם אשר יעשה זאת מהר יותר והם תמיד ישלמו יותר, לאדם אשר מבצע זאת במהירות ויכבדו אותו יותר מן האדם שדוחה את משימותיו למועד מאוחר יותר.
לו יכולתי לטבוע בכל אחד ששואף להצליח תכונה אחת ויחידה, הייתי מעניק לו את התכונה של פיתוח חוש הדחיפות, של עשיית דברים במהירות, ללא כל דיחוי. אומרים כי הדחייה היא גנב הזמן הגדול ביותר. אנשים רבים יותר הצליחו בתחרות מול יריביהם על ידי פיתוח חוש של דחיפות וקצב מהיר יותר מאשר בעזרת כל תכונה אחרת. האדם המסוגל לבצע דברים במהירות, תמיד יבלוט מבין עמיתיו ללא קשר לכישורים האחרים שיש להם.

אלה הם המאפיינים העיקריים של ניהול זמן אפקטיבי. אם תצמיד אותם לעקרונות שלמדת בדבר הצבת מטרות והשגתן, תוכל להגיע במהירות שלא חלמת עליה, אל המטרות שהצבת. כאשר אתה מציב מטרות, למרות שאינך רוצה לחשוב על כך, דע כי אתה צפוי להיתקל במכשולים ואכזבות שונים. התכונן להתמודד עם כל אחד מן הכשלונות הזמניים הללו, בנחישות להתגבר עליהם ולהמשיך הלאה.

השאר חיובי כל הזמן על ידי כך שתחשוב ותדבר על מטרותיך כל הזמן. מישהו כבר אמר פעם: "מכשולים הם מה שאתה רואה כאשר אתה מסיר את מבטך ממטרותיך". חשוב מאוד שתזכור כי המודע יכול לעסוק רק במחשבה אחת בכל פעם, חיובית או שלילית ומטרה היא מחשבה חיובית. חשוב על מטרותיך כל הזמן. תמצא כי לא תוכל לעסוק בדאגות קטנוניות, בחרדות, מתחים, קנסות חניה ותלונות קטנות - כל אותם דברים המציקים לרובנו - אם תהיה עסוק במטרתך כל הזמן. ברגע שתפסיק לחשוב על מטרתך, יתחילו לצוץ במוחך כל אותם דברים קטנים ומרגיזים בחיים.

בכל פעם שחודרת לראשך מחשבה שלילית החלף אותה מייד במחשבה על המטרה שלך ומוחך חוזר להיות חיובי, צלול ואנרגטי. עודד גם את מי שמסביבך לפתח מטרות. כאשר מישהו מדבר איתך על מטרתו, אמור לו "כן, עשה זאת. ברכותי. זה נהדר". עודד את כולם. עודד את ילדיך להציב לעצמך מטרות. גם לנשים שהן עקרות בית צריכות להיות מטרות. מומלץ לזוגות לשבת יחד ולהציב מטרות משותפות ואז להציב מטרות נפרדות לכל אחד מהם, כי לכל אדם צריכות להיות מטרות משלו. עזור לילדיך להציב מטרות מציאותיות ובעלות ערך ועודד אותם לחשוב על מטרותיהם ולנסות להשיגן בכל יום. הפוך למכונה המציבה מטרות, כי רק הצבת מטרות בלתי פוסקת מוציאה אותנו משלוותנו, משפרת את ההערכה העצמית שלנו וגורמת לנו לאהוב את עצמנו ומקרבת אותנו להצלחה ולמיצוי מירב הפוטנציאל הטמון בנו.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved