אטרקציות בצפון, צימרים בצפון, וילות בצפון, מסלולי טיולים בצפון, מלונות בצפון, קמפינג בצפון, מסעדות בצפון, מלונות בטבריה

אטרקציות בצפון, צימרים בצפון, וילות בצפון, מסלולי טיולים בצפון, מלונות בצפון, קמפינג בצפון, מסעדות בצפון, מלונות בטבריה

אטרקציות בצפון | מסלולי טיולים בצפון | מסעדות בצפון | מלונות בצפון | וילות בצפון | חופים בכנרת | קמפינג בצפון | צימרים בצפון | צרו קשר:


ברוכים הבאים לאתר ההמלצות שלי לאטרקציות, טיולים, נופש וכיף בצפון


שמי נורית לירז ובאתר זה אשתף אתכם בהמלצותי בנושאי נופש וטיולים בצפון הארץ. ידידי ומכרי מרחבי הארץ המתכננים טיול לצפון מרבים לפנות אלי בבקשות להמלצות בסגנון: "אז מה כדאי לעשות אצלכם בצפון?" ומסתבר שאנשים ממש סומכים עלי, מנסים, נהנים וחוזרים עם חוויות טובות. עכשיו החלטתי לשתף את כ-ו-ל-ם בהמלצות שלי וכך נולד האתר הזה.

אז מה עושה אותי לכזאת מומחית לנושאי נופש בצפון? אני תושבת הצפון לאורך כל חיי (כמאמר השיר: 'כאן נולדתי, כאן נולדו לי ילדי'). במשך 25 שנה שימשתי בתפקידי ניהול במלונות בטבריה בתחומי יחסי ציבור, קשרי לקוחות וניהול אירועים. יש לי היכרות קרובה עם רבים מהאתרים והגופים הפועלים בתחומי הנופש באזור הצפון, ובנוסף אני שומעת חוות דעת רבות של אורחים לגבי נסיונם באזור. ההמלצות באתר זה משקפות את ההתרשמות האישית שלי, אני ממליצה על מה שמוצא חן בעיני. מקווה מאוד שהאתר הזה יהיה לכם לעזר בתכנון ביקורכם הקרוב בצפון.


אטרקציות בצפון


בדף זה ריכזתי עבורכם רשימת אטרקציות מעניינות באזור הצפון. ניסיתי לכלול אטרקציות בפיזור גיאוגרפי כך שללא קשר באיזה איזור אתם מבקרים תמצאו אטרקציה מומלצת. בנוסף שמתי את הדגש על אטרקציות שמתאימות גם לילדים כך שיתאימו גם למשפחות מטיילות.


מסלולי טיולים בצפון


אזור צפון הארץ משופע בצמחיה ובמקורות מים ומסלולי הטיולים בהתאם. לדעתי המסלולים המעניינים ביותר לטיול בצפון הם אלה שמובילים לאורך נחלים ומקורות מים ולכן אלה מהווים את רוב הטיולים שכלולים ברשימה זו. המסלולים בחלקם מתאימים למשפחות עם ילדים ובחלקם למיטיבי לכת, נא ודאו את רמת הקושי של המסלול לפני שאתם מחליטים לבחור בו.


מסעדות בצפון


באזור הצפון מספר רב של מסעדות במגוון סוגים וברמות מחיר שונות. ניסיתי להרכיב כאן רשימה מגוונת הן מבחינת המיקום הגיאוגרפי, הן מבחינת סוג המסעדה והן מבחינת רמת המחיר. לגבי כל מסעדה מומלצת יש הפניה לאתר המסעדה ומומלץ לבדוק תפריטים ומחירים לפני שאתם יוצאים לדרך.


מלונות בצפון


אזור הצפון הוא אזור די נרחב ובחירת המלון בו תשהו תהא מושפעת כמובן מהאזור בו תרצו לבקר ולטייל. מקבץ המלונות הגדול ביותר נמצא בטבריה אבל אם למשל אתם מתכננים לבקר באזור החרמון עדיף אולי לבחור מלון או צימר באזור צפוני יותר. הרשימה שהרכבתי כאן כוללת מספר מלונות בטבריה כמו גם מלונות מומלצים באזורים אחרים כך שבכל אזור בצפון בו תרצו לשהות תמצאו מלון מתאים.


צימרים בצפון


חווית השהיה בצימר שונה באופן ניכר משהיה במלון. הצימרים ממוקמים בדרך כלל קרוב יותר לטבע ולנוף ורבים מהם כוללים תוספות ועיצובים שלא תמצאו במלון. אם לא חוויתם עד עכשיו שהיה בצימר אז הביקור הבא שלכם בצפון הוא ההזדמנות לעשות זאת. כמות הצימרים בצפון היא אדירה עם מיגוון גדול של מאפיינים: צימרים רומנטיים לזוג, צימרים למשפחות, צימרים עם בריכה, צימרים מפוארים, צימרים זולים, צימרים עם נוף וכו' וכו'. כאן זוהי הרשימה הראשית של צימרים שכוללת נציגים עם מאפיינים שונים. אבל באתר זה תמצאו גם רשימות צימרים נפרדות, מסווגות לפי הקטגוריות השונות שהוזכרו למעלה.


וילות בצפון


אם אתם משפחה גדולה או מספר משפחות שיוצאות לטיול ואוהבות את תחושת הביחד אז כדאי לשקול את האופציה של שכירת וילת נופש בצפון. כמו הצימרים גם הוילות להשכרה זמינות במגוון גדול של מאפיינים ומיקומים אז נא בידקו היטב והקפידו לבחור את הוילה שמתאימה למאפיינים המועדפים עליכם.


חופים בכנרת


אם אתם נוסעים לאזור הצפון אז בטח לא תרצו לוותר על חווית הטבילה בכנרת. לאורך הכנרת יש  מספר לא קטן של חופים שפתוחים לציבור, רובם בתשלום כמובן. אז הנה רשימת החופים המוסדרים המומלצים בעיני.


קמפינג בצפון


הרשימה הבאה מיועדת לחובבי הקמפינג שביניכם. אזור הצפון משופע בצמחיה ובמקורות מים וזה אומר אתרי קמפינג מרהיבים. אז אתם מוזמנים לארוז את האוהל ואת המנגל ולצאת לדרך, והנה רשימת אתרי הקמפינג המומלצים על ידי בצפון.


 

אז מה דעתכם ...

אשמח לשמוע את דעתכם לגבי המומלצים שלי, הצעות לשיפור האתר, רעיונות, אכזבות, הצהרות אהבה :-), וכל מה שעל ליבכם.

נורית

ליצירת קשר:

 


קצת רקע היסטורי של אזור הגליל וצפון המדינה

לחובבי ההיסטוריה שביניכם הנה כמה עובדות היסטוריות של הצפון באדיבות אתר ויקיפדיה.

היישוב האנושי בצפון עתיק יומין. קיימות עדויות רבות להתיישבות באזור צפון הארץ כבר בתקופת האבן במערות ובאתרים תחת כיפת השמים. אחד האתרים הארכאולוגיים הקדומים בישראל הוא מחצבת עברון שליד קיבוץ עברון. באתר זה התגלו עצמות פילים ובעלי חיים נכחדים אחרים יחד עם כלי אבן מסותתים האופייניים לתרבות האשלית הקדומה של התקופה הפלאוליתית התחתונה והוא מתוארך לכמיליון שנה לפני זמננו. באתר האשלי גשר בנות יעקב בעמק הירדן העליון, שגילו כ-790,000 שנה, התגלו עדויות קדומות ביותר לשליטה באש ולטביחת פיל ישר חט ובעלי חיים אחרים.

בשלב מאוחר יותר של התקופה הפלאוליתית התחתונה, לפני כ-300,000 שנה, חי במערת זוטייה בנחל עמוד האדם הגלילי, בן התרבות האשלו-יברודית. במהלך התקופה הפלאוליתית התיכונה (התרבות המוסטרית, 250,000 - 45,000 שנים לפני זמננו, התקיימו שני מיני אדם בגליל: האדם הניאנדרטלי והאדם המודרני (הומו ספיינס). קברי ניאנדרטלים התגלו במערת עמוד, ביחד עם שרידי כלי צור מסותתים עצמות בעלי חיים שניצודו ושרידי מדורות מלפני כ-55,000 שנה. במערת קפזה שבהר הקפיצה התגלה יישוב דומה של הומו ספיינס, המהווה אחת מהעדויות הקדומות ביותר לנוכחותו מחוץ לאפריקה וגילו כ-100,000 שנים. גולגולת האדם המודרני בת כ-55,000 שנים שהתגלתה לאחרונה במערת מנות מצביעה כי ייתכן ששני מיני האדם התקיימו במקביל בגליל בשלהי התקופה הפלאוליתית התיכונה. מחנות עשירים של קבוצות ההומו ספיינס מהתקופה הפלאוליתית העליונה (כ-47,000 - 23,000 שנים לפני זמננו) התגלו במערת קפזה, מערת מנות ומערת היונים.

ראשית התיישבות הקבע בתרבות הנאטופית, לפני כ-15,000 - 11,500 שנה, מיוצגת באתר עינן בעמק החולה, שם התגלו מבני אבן, בתי קברות ופסולת יישוב רבה. גם במערת היונים ובאתרים מסביב לכנרת התגלו יישובים דומים. החל מכ-11,000 שנה התקיימו בגליל כפרים חקלאיים רבים בתקופה הנאוליתית, כגון יפתחאל, ביסמון וכפר החורש.

בגליל אותרו ממצאים רבים הנוגעים לתקופה הכלקוליתית. בפקיעין נמצאה מערת קבורה מתקופה זו. כיום ידוע על 22 יישובים נפרדים בגליל ההררי, כולם לצד מקורות מים, מן התקופה הכלקוליתית(בהם באר צונם). באתרים נמצאו ממצאים קראמיים ייחודיים לאזור לצד ממצאים טיפוסיים לתקופה. בגליל התחתון לא הייתה נהוגה התיישבות סמוך לברכות, והתרבות הייתה שונה מן התרבות בגליל העליון.

תקופת הברונזה בצפון מאופיינת בתחילת העיור.

בתקופת בית שני היה היישוב היהודי בגליל פורה מאוד. יוסף בן מתתיהו כתב שהיו בגליל (בשנת 67 לספירה) 204 ערים וכפרים. לאחר שתי המרידות בשלטון הרומאים - המרד הגדול ומרד בר כוכבא - עבר מרכז הכובד של העם היהודי בארץ מיהודה (חבל ארץ) לגליל. החל בתקופה החשמונאית, עם המעבר של יהודים רבים מיהודה לגליל אשר העבירו עימם יידע מקצועי בתחום ייצור שמן הזית, התפתחה תעשיית שמן זית רחבת היקף המשתקפת בכתבי יוסף בן מתתיהו ובמקורות תנאיים ואמוראיים. במאה ה-7, בעקבות המלחמות שקדמו לכיבוש הערבי וכן בעקבות השלטון הערבי שהביא חורבן על היישובים הנוצריים והיהודיים בגליל ירד מעמדה של הגליל כיצרנית שמן זית. מרכז הכובד של ייצור השמן במזרח התיכון עבר באותה תקופה לקפריסין אשר לא נכבשה על ידי הערבים.

תגיות: אטרקציות בצפון, צימרים בצפון, וילות בצפון, מסלולי טיולים בצפון, מלונות בצפון, קמפינג בצפון, מסעדות בצפון, מלונות בטבריה.

לאחר הכיבוש המוסלמי של א"י, החל תהליך הסתערבות והגירה שבסיומו תם הקיום היהודי בגליל, ולא חודש בצורה מסבית עד ראשית ההתיישבות בהובלת יהודי אירופה מהתנועה הציונית במאה ה-19. כמות מצומצמת של יהודים חזרה לגליל כבר במאה ה-11, אבל עדויות של ממש לגבי חידוש היישוב היהודי בצפת ישנן רק מהמאה ה-13. היישוב היהודי בטבריה חודש רק במאה ה-18.

בשנת 1946 אירעה העלייה לביריה, בו החליטו שלטונות המנדט הבריטי להגדיר את היישוב ביריה הסמוך לצפת כ"שטח צבאי מוחזק", לאחר שחבריה נעצרו על ידי השלטונות בגלל אחזקת נשק לא חוקית. היישוב הגיב בעלייה המונית של אלפים אל ביריה, אל מול התנגדותו של הצבא הבריטי. העלייה נערכה על ידי חניכי תנועות הנוער, פועלים וחיילים משוחררים, בליל י"א באדר התש"ו, אם במטרה להסמיך את האירוע למאורעות תל-חי, ואם במטרה להסוות את האירוע כעלייה השנתית של בני נוער לתל-חי. בתחילה גילו הבריטים התנגדות עיקשת, ופיזרו את המתיישבים בטנקים ושריוניות. לאחר הפעם השנייה שעלו המונים למקום הסכימו שלטונות המנדט לקיומו של יישוב של קבע במקום.

עובדות רקע אודות רמת הגולן

השם 'גולן' מופיע לראשונה בכתובים בספר דברים, שם זהו שמהּ של עיר בתחום שבט מנשה באזור הבשן: "וְאֶת גּוֹלָן בַּבָּשָׁן לַמְנַשִּׁי" (ד', מג). עיר זו שימשה כעיר מקלט, כמתואר בתוספתא: "שלש ערים הפריש יהושע בארץ כנען והיו מכוונות כנגד שלש שבעבר הירדן כשתי שורות שבכרם: חברון ביהודה כנגד בצר במדבר; שכם בהר אפרים כנגד רמות בגלעד; קדש בגליל כנגד גולן בבשן" (תוספתא מסכת מכות, פרק ג הלכה ב'). ייתכן ששימוש זה הוא שהקנה לה את השם גולן, מלשון "גולה" או "גלות" (בערבית 'ג'וואל' (جوّال) הוא עובר אורח או נודד). גם בערבית מכונה הרמה בשם דומה: אלְ-גַ'וְלָאן (الجولان). לפני מלחמת ששת הימים היה מקובל לכנות את הרמה וסביבותיה גם בשם "הרמה הסורית"[1] – כינוי שכיום משמש לעתים נדירות מאוד, בעיקר בפי גורמים המתנגדים לשליטת ישראל ברמה.

התיישבות אנושית התקיימה ברמת הגולן כבר לפני מאות אלפי שנים. ממצא ידוע מתקופה זו הוא ונוס מברכת רם, שנחשב לממצא העתיק ביותר של דמות אנושית הקיים בתיעוד הארכאולוגי. מהתקופה הכלקוליתית ותקופת הברונזה הקדומה פזורים ברמת הגולן מאות דולמנים, מבנים מגליתיים מבזלת, שהגדול שבהם הוא גלגל רפאים.

על פי התנ"ך, ישבו בגולן עברים החל מכיבוש האזור מידי עוג מלך הבשן במסגרת כיבושי משה בעבר הירדן (במדבר כ"א). האזור היה בשליטת הארמים רוב התקופה, עד השתלטות ממלכת אשור. במאה השנייה לפני הספירה התיישבו באזור היטורים. המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי כבש את הגולן במאה הראשונה לפנה"ס ויישב את העיר גמלא ביהודים. בתקופה זו הוקמו יישובים רבים בגולן וצפיפות האוכלוסייה גדלה. בימי מרד הגדול התחולל קרב חשוב, המתואר על יוסף בן מתתיהו, בין הרומאים ליהודים בגמלא והעיר חרבה. בימי המשנה והתלמוד היו באזור יישובים יהודיים רבים, אולם עד המאה ה-10 נעלמו כולם והאזור התרוקן יחסית מתושביו היהודים.

במאה השביעית התחולל באזור דרום רמת הגולן קרב הירמוך, הקרב המכריע בין האימפריה הביזנטית לבין האימפריה המוסלמית. קרב זה נחשב אחד המכריעים בהיסטוריה,[2] ובעקבותיו השתלטו הערבים על האזור.

מתחילת השלטון העות'מאני ועד לאמצע המאה ה-19 היה הגולן אזור ספר בו התגורר מעט תושבי קבע והשולטים בפועל היו שבטים בדווים. בצפון רמת הגולן הוקמו יישובים דרוזים (הקיימים עד היום).

במהלך המאה ה-19 התיישבו ברמת הגולן צ'רקסים, עקב כיבוש מולדתם בקווקז בידי האימפריה הרוסית. האימפריה העות'מאנית קלטה רבים מהצ'רקסים ויישבה אותם באזורי ספר בהם שליטתה הייתה רופפת. החל מ-1878 עודדו השלטונות העות'מאניים את התיישבותם בגולן והקצו להם קרקעות. הם הקימו כ-13 יישובים בנפת קונייטרה, לרוב על גבי חורבות של יישובים נטושים. היישובים הצ'רקסים תוארו על ידי החוקר הגרמני גוטליב שומאכר, שהיה מהאירופאים הראשונים שסיירו באזור, אשר תיאר אותם כיישובים השונים במראהם משאר היישובים הערביים ברמת הגולן ונבדלים בזכות הניקיון והסדר שבתוכם. על פי שומאכר היו בגולן ב-1888 19,500 תושבים מתוכם 8,300 בדווים וצוענים החונים דרך קבע באזור. התיישבות הצ'רקסים עודדה קבוצות אחרות להקים ישובי קבע בגולן, כדוגמת הטורקמנים ובדווים.

בסוף המאה ה-19 נעשו ארבעה ניסיונות של יהודים להתיישב בגולן. ב-1886 הייתה ההתיישבות הראשונה בגולן של תושבי צפת שהתיישבו ברמת'ניה; התיישבות זו וההתיישבות מאירופה ומאמריקה, שהתיישבו בקרקעותיו של הברון רוטשילד, שרכש 100,000 דונם בחורן, חוסלו בפקודת ואלי דמשק, שגירש את תושביהם. ב-1888 הוקמה המושבה בני יהודה בכפר ביר א-שכום (ממזרח לעין גב של ימינו), אך ננטשה לאחר פרעות שעשו בה בדואים בראשית המאה ה-20. ב-1905 החלו יהודים מחצי האי קרים שרוסיה להתיישב בבקעת הבטיחה, אך ההתיישבות במקום קרסה בגלל פגעי הקדחת.

עד כינון המנדט הבריטי על ארץ ישראל והמנדט הצרפתי על סוריה, היה אזור הגולן קשור מבחינה מדינית לגליל, כחלק מוולאית דמשק. בשנת 1923, עם תום מלחמת העולם הראשונה והמרד הערבי בסוריה, ובהתאם להסכם סייקס-פיקו, נקבע קו הגבול בין המנדט הבריטי למנדט הצרפתי. הוחלט כי הגולן יהיה בשטח הסורי, עם מגבלות מסוימות שקשורות למים (המנדט הבריטי כלל גם 10 מטר מקו הכנרת ואת מי הבניאס).

רעיונות לאטרקציות וטיולים בצפון בראשית החורף

חודש נובמבר מסמל את הקו הדק שבין הסתיו והחורף. בישראל, הגבולות מיטשטשים מדי שנה בשנה ומאפשרים לנו להנות מעוד חודש של ימים מלאים בשמש נעימה. עם זאת, בנובמבר כבר לא חם כל כך, אין לחות באוויר והערבים הקרירים מספקים לנו הזדמנות ללבוש צעיף ואפילו מעיל קל. זהו הזמן הטוב ביותר לצאת לחופשה מהירה בצפון הארץ, לא רק שמזג האוויר מצויין אלא גם המחירים אטרקטיביים יותר, העומס על אתרי התיירות מופחת והאווירה – היא הרבה יותר רומנטית ורגועה.

השאלה היא לאן כדאי לנסוע. הצפון הוא איזור רחב יריעה, עם הרבה מאד פנינות נוף מפתות ומושלמות לחופשה, בין אם מדובר בחופשה רומנטית או חופשה משפחתית עם הילדים. אספנו עבורכם כמה רעיונות לחופשה ירוקה של סתיו, רגע לפני שהחורף מגיע.

החרמון והבניאס - החרמון הוא אמנם אתר חורפי, זה ברור מאליו, אבל כשמדובר בחופשה מהירה בצפון בנובמבר, הוא לא פחות אטרקטיבי מבינואר. הנוף הירוק שנשקף מכל עבר הוא כמו גלויה אירופאית מושלמת, נחל הבניאס והפארקים מסביבו מלאים בפריחת חורף מושלמת והצימרים היפים של האיזור מציעים אירוח בסגנון חורפי, עם אח בוערת ומיטה חמה. זוהי חופשה רומנטית שתזכיר לכם את אירופה (שבדיוק בנובמבר הופכת להיות חורפית במיוחד, וגם יקרה לקראת חופשות חג המולד) וזו יכולה להיות גם חופשה משפחתית עם הילדים לאחד האיזורים היפים ביותר במדינה.

הכנרת - הרוח של הסתיו מנשבת בצורה אידיאלית על האגם הכחול והגדול הזה שאנחנו כל כך אוהבים. הקיבוצים והערים מסביב לכנרת עמוסים באפשרויות לינה מפתות. צימרים, בתי הארחה, מלונות חדשים וותיקים, מחכים דווקא בתקופה הזו לכל מי שרוצה חופשה סתווית על המים. מזג האוויר מושלם, הרבה פחות חם מבקיץ הלוהט, המים הקרירים מספקים הזדמנות להשתכשכות לאמיצים בלבד ושפע האטרקציות מסביב רגועות וזמינות יותר. זה הזמן להזמין חבילת נופש בכנרת, לשבת מול המים עם ספר טוב או לשתות יין באחת המסעדות המצויינות של האיזור.

 אכזיב - אנחנו מתרחקים מהגליל העליון ומאיזור החרמון ונוסעים מערבה, אל אחד האיזורים היפים ביותר בגליל המערבי. איזור אכזיב וחוף אכזיב בעיקר מושלמים לחופשה סתווית. אמנם מומלץ לבחור סופשבוע חמים יחסית ולא לחכות למזג אוויר עמוס רוחות וגשם, אבל האווירה המיוחדת, הנופים השלווים והשקיעות היפות מעל החוף דווקא בעונה הזו יעשו לכם חשק להתכרבל ולהישאר בצימר או בחדר המלון. עכו ונהריה הסמוכות מספקות הרבה מאד מקומות בילוי, בתי קפה ומסעדות.

חיפה והכרמל - בשנים האחרונות הפכה חיפה ליעד תיירותי קסום במיוחד. הבניינים הישנים והמוזנחים ברחובות הראשיים של חיפה התחתית קיבלו צורה חדשה וצבע, המושבה הגרמנית עברה מהפך והפכה למקום שכיף לטייל בו או לשבת על כוס קפה באחד מבתי הקפה הציוריים, המסעדות שנפתחו בשנים האחרונות מספקות תחרות למסעדותיה של תל אביב הגדולה ובתי מלון בוטיקיים לצד בתי מלון של רשתות התיירות נפתחו בלי הפסקה. לכל אלו תוסיפו אטרקציות כמו שוק הפשפשים של חיפה, אחד השווקים האותנטיים האחרונים בארץ, מקדש הבהאיים, ארבעה מוזיאונים מסקרנים ואינספור אטרקציות נוספות. והכרמל – המקום הכי ירוק כמעט בכל עונות השנה, שמתחדש במיוחד בחודשים אלו.

 עמק יזרעאל - אחד המקומות השווים ביותר בצפון לנופש סתווי נמצא במרחק של שעה ממרכז הארץ. עמק יזרעאל והגלבוע – ההר הירוק כל ימות השנה, מהווים מקום אידיאלי לחופשה משפחתית או רומנטית. בקיבוצים ובמושבים של העמק תמצאו צימרים יפיפיים ובתי הארחה, מסביב אטרקציות בלי הפסקה – מפינות חי לילדים ועד לחנויות יד שנייה ומסעדות מצויינות להורים. היתרון של חופשה בעמק יזרעאל היא הקרבה לכל כך הרבה מקומות מסקרנים – מהשוק הציורי של נצרת ועד לנחל השופט השקט והרומנטי.

ראש פינה וצפת - רגע לפני שהן הופכות לשתי הערים הקפואות ביותר במדינה, המושבה ראש פינה והעיר צפת הציורית מחכות לכם. חופשה באחת הנקודות הקסומות האלו בגליל העליון היא תמיד רומנטית, מרתקת ושלווה, בזכות הנוף הירוק שנשקף מכל פינה, בזכות האופי המיוחד של שתי הנקודות האלו – האחת, ראש פינה, מושבה ותיקה שהשתמרה בזכות שימור וטיפול נכון והשנייה, צפת, על סימטאותיה העתיקות והאופי הרוחני המיוחד שלה. בשני היישובים תמצאו מגוון רחב של צימרים ומלונות.

תגיות: אטרקציות בצפון, צימרים בצפון, וילות בצפון, מסלולי טיולים בצפון, מלונות בצפון, קמפינג בצפון, מסעדות בצפון, מלונות בטבריה.


 © כל הזכויות שמורות