חשוב והתעשר | הצלחה בעסקים | מהות החיים למאגר הרעיונות והטיפים בניהול - דף ראשי | ספרי הצלחה וצמיחה אישית (חינם) | ספרי ניהול ועסקים

התכונה החשובה להצלחה בעסקים: נחישות וכושר התמדה

מתוך הספר: "כוחה של אופטימיות"

ישנה דיעה לפיה אנשים מסוימים עושים תמיד הכול בדרך הנכונה, שלעולם אינם שוגים וכי תוכניותיהם אינן נכשלות לעולם. אותה דיעה גורסת כי רק אם אתה מושלם ומושלם כל העת, רק אז ניחנת ב"חומר הנכון" המאפשר הצלחה.

אין דבר רחוק יותר מהאמת.

* הקלעים הטובים ביותר בכדורסל מצליחים רק בכמחצית הקליעות.

* חברות נפט מובילות, מצליחות למצוא נפט רק בבאר אחת מתוך עשר. זאת על אף שהן נעזרות בייעוץ של טובי הגיאולוגים.

* שחקן טלויזיה מוצלח בארה"ב עלול להיכשל בעשרים ותשעה מתוך שלושים מבחני בד לפרסומות מסחריות.

* המצליחנים בבורסה מרוויחים כסף רק בשתיים מתוך כל חמש השקעות.

לא מספיק לתכנן; חיוני להתמיד. אין די בלנסות פעם אחת; עליך לנסות שוב ושוב. ההצלחה תלויה בכוח ההתמדה. הסיבה שבעטיה מרבית בני האדם נכשלים בהשגת יעדיהם היא היעדר נחישות והתמדה. הנחישות וההתמדה הם מכרה הזהב של ההצלחה.

ממוצע החבטות של החיים
אם אתה שחקן טניס מקצועני אתה יודע שלא כל יום יכול להיות מהנה ומוצלח. לעתים תעוף מהטורניר בשלבים המוקדמים שלו. אולם, אם תתמיד במשחק, יהיו ימים של הצלחות קטנות ולעתים תבוא גם 'המכה הגדולה'.

לכן, גם בחיים ישנם ימים, שבועות ואפילו שנים של אומללות וכישלון. במהלך תקופות אלו, חשוב לשים עין על הכדור, לעשות כמיטב יכולתך ולהישאר במשחק.

לא תמיד התמדה פירושה היצמדות לאותו דבר לנצח. משמעות הדבר היא ריכוז מלא ומאמצים בכל מה שאתה עושה כעת. לעשות קודם את הדברים הקשים ולצפות להכרת תודה וגמול בסוף הדרך. משמעות הדבר היא לרעוב לידע ולקידמה. לעשות יותר שיחות טלפון, ללכת עוד קילומטרים, ליצור קשרים חדשים, לקום מוקדם ולחפש תמיד דרך טובה יותר לעשות את הדבר שאתה עושה.

ההצלחה איננה תמיד נחלת המוכשרים. האושר אינו מובטח לחכם ביותר. רק לעתים רחוקות נובע העושר מכסף שנוחת עליך פתאום. עבודה קשה, תכנון קפדני, נחישות והתמדה - אלו המאפיינים שישלטו.

נחישות והתמדה הם שעומדים לך שעה שהסיכויים הם לרעתך. התמדה אין פירושה להתלונן ולקטר, אלא להישרד.

מושלמים בחשאי
ספות הפסיכיאטרים מלאות באנשים שאינם מסוגלים לסבול רגע של כישלון. במקום לנסות ואולי להצליח או שמא להיכשל, הם בוחרים שלא לנסות בכלל. הם חוששים כי המכשלה הקלה ביותר תשנה את התקנים שלהם מן הקצה אל הקצה. באופן אירוני הפחד מפני הכשלון, הוא אחת הסיבות העיקריות לכשלון.

אנשים אלו בעלי הציפיות הגדולות אינם משיגנים גדולים. אולם, הם צנועים מאוד. הם יתבטאו בהתנצלות ויאמרו, "או, איני יכול לעשות זאת", "זה לא בשבילי", "לעולם לא אהיה כזה", "זה גדול עלי".

למעשה הם אומרים: "לעולם לא אהיה מושלם". "אינני מושלם ולפיכך איני שווה את המאמץ להפיק את המירב מעצמי."

אדם השואף למצויינות והצלחה, המכיר את המציאות ואת עצמו, יודע כי בן-אנוש אינו מסוגל להיות מושלם בכל מאת האחוזים. כישלון מפעם לפעם הוא חלק מהחיים.

להצטער על עובדה זו משמעו לבזבז אנרגיה יקרה אותה יש להפנות לחתירה אחר הצלחה ואושר.

אדם אינו מסוגל ללכת בשני כיוונים בבת-אחת. אם תחזור לאחור למשגי העבר, לא תוכל להתקדם בו-זמנית לקראת הצלחות בעתיד.

 התמדה היא כמו יהלום גולמי
יש סיפור (אומרים שהוא נכון) על מחפש יהלומים בוונצואלה. רפאל סולנו היה אחד מבין אלפי ילידים דלפונים שבאו לחפש מזלם ולחפור בסלעים של ערוץ הנהר היבש, שיצאו לו מוניטין כמכיל יהלומים. לאיש מהם לא התמזל המזל. מיואש ותשוש גופנית, החליט רפאל שהגיעה העת להיכנע. הוא הרים ובדק 999,999 חלוקי נחל מבין מליארדי האבנים החלקות שריפדו את ערוץ הנחל. אולם, כל אחת מהן היתה אבן סלע רגילה. אחרי חודשים של עבודה קשה, העלה חרס בידו.

רפאל כבר החליט לנטוש ולחזור לביתו בחוסר כל, ואולם בפרץ אחרון של נחישות הוא התכופף בפעם האחרונה ולו רק כדי לומר שהוא באופן אישי הרים ובדק מליון חלוקי נחל. הוא שלף אבן אחת מתוך ערימת החלוקים שבכף ידו. היא נראתה כבדה יותר ושונה מהאחרות. הוא אמד את האבן ושקל אותה. היחס היה גדול מדי. היתכן?

כן, זה היה יהלום!

הארי וינסטון, תכשיטן מניו-יורק שילם לרפאל סולנו 200,000 דולר בעבור היהלום הבלתי-מעובד. לאחר חיתוך וליטוש, היהלום ידוע כעת בכינויו, "The Liberator" והוא נחשב לאחד היהלומים הגדולים והטהורים ביותר "שהתגלו" בעולם.

 אברהם לינקולן - דוגמא לכוח התמדה
יתכן שאחת הדוגמאות הדרמטיות ביותר בהיסטוריה לנחישות והתמדה לנוכח תבוסה חוזרת ונשנית, מצויה בעברו המקצועי של נשיא ארה"ב בעבר, אברהם לינקולן:

הוא איבד את משרתו ב1832-.

באותה שנה גם הובס בבחירות לבית הנבחרים של המדינה שלו.

ב1833- נכשל בעסקים.

אהובת לבו מתה ב1835-.

הוא עבר התמוטטות עצבים ב1836-.

הוא הובס בבחירות למישרת דובר בית הנבחרים של המדינה ב1838-.

הוא הובס בבחירות כמועמד לקונגרס ב1843-.

הוא נבחר לקונגרס ב1846-.

הוא הפסיד בבחירות לכהונה שניה לקונגרס ב1848-.

הוא לא זכה למשרת הממונה על הקרקעות, ב1849-.

הוא הובס בבחירות לסנט ב1854-.

הוא הובס במועמדות לסגן נשיא ארה"ב, ב1856-.

הוא הובס שוב בבחירות לסנט ב1858-.

אברהם לינקולן נבחר כנשיא ארה"ב בשנת 1860.

לעולם אל תחשוב על מפלה כעל מצב קבוע. תחת זאת, עליך להתייחס לכישלון כאל הצלחה שנדחתה. כפי שקרה במקרה של לינקולן, הניצחון מגיע לבסוף למי שהופך לו את הנחישות וההתמדה להרגל.

קשתות הזהב
ריי קרוק, הוא האיש אשר יסד את רשת המזון המהיר המצליחה, 'מקדונלדס', כאשר היה בן חמישים ושתיים. לריי קרוק היו שתי סיסמאות החביבות עליו:

האחת היתה: "כל עוד אתה ירוק, אתה צומח; כאשר אתה בשל אתה מתחיל להירקב."

השנייה היתה ציטוט מתוך האוטוביוגרפיה שלו, שכותרתה היתה ובצדק: "לעבוד על זה".

הנה הציטוט: "ללחוץ כל הזמן: אין דבר בעולם שיכול למלא את מקום ההתמדה. הכישרון לא יעשה זאת; הדבר הנפוץ ביותר הוא אנשים בעלי כישרון. הגאוניות לא תעשה זאת; העולם מלא בעבריינים זנוחים. רק ההתמדה והנחישות הן כל יכולות".

זוהי תמצית ההסבר לשאלה מדוע ההתמדה היא גורם כה חשוב בהצלחה. כמעט כל אחד רוצה להצליח, אך מעטים מוכנים לעשות מאמץ ולשלם את המחיר, לעשות את הנדרש.

איש אינו זכאי להצלחה באופן אוטומטי, אולם, כיום לכל אחד ישנן הזדמנויות רבות להשיג הצלחה. יכולתו של כל אחד להצטיין ולהצליח תלויה לחלוטין בגישתו לעבודה קשה, הערכה עצמית, שכנוע עצמי חיובי, קביעת יעדים באופן נבון, ומעל הכול, נחישות והתמדה. אלו הן קשתות הזהב של ההצלחה.

ברגע שגיבשת את יעדיך ואתה יודע מה אתה רוצה לעשות, התחל לפעול. אל תחכה ואל תדחה. הזמן המתאים ביותר לפעול הוא עכשיו! עזוב את ההיסוסים, פשוט התחל לפעול. אנשים מצליחים יודעים שההתחלה היא חצי העשייה. הפילוסוף אריסטו אמר שהצעד הראשון הוא הקובע; שהתחלות חדשות הן הקשות ביותר; אולם ברגע שהן מתבצעות, הרבה יותר קל להוסיף את השאר.

הפילוסוף הגרמני, גתה, אמר:

התחל עם מה שאתה יכול לעשות, או חולם שאתה יכול,

באומץ יש גאונות, כוח וקסם.

רק פעל ואז המחשבה תתחיל לפעול -

התחל את העבודה והעבודה תושלם!

 אל תיכנע לקשיים ולמכשולים
שקספיר אמר כי אנחנו החומר שממנו עשויים חלומות. ההיסטוריה רצופה בבני-אדם שהאמינו בחלומותיהם והתמידו עד שראו בהתגשמות חלומם.

אפלטון עמל על יצירת המופת שלו "הרפובליקה". למעשה, הוא שכתב את המשפט הראשון תשע פעמים, עד שבא על סיפוקו.

בהיותו נער, הלך ג'סי אוונס לשמוע הרצאה של האצן צ'ארלי פאדוק. ג'סי הצעיר ניגש לפאדוק אחרי הנאום ואמר, "אדוני, יש לי חלום! אני רוצה להיות האדם המהיר ביותר כיום." הוא פיתח את רגליו החלושות והתמיד באימונים מפרכים עד שהפך להיות אלוף העולם בריצות ל100- ו200- מטרים. הוא זכה בארבע מדליות זהב אולימפיות.

פרנקלין רוזוולט לקה בפוליו, אך הוא נלחם והתמיד. הוא היה משותק בפלג גופו התחתון ונבצר ממנו ללכת, אך הוא הוכיח לכל בני האדם באשר הם כי הוא מסוגל להנהיג כנשיא ארה"ב. הוא מעולם לא נאחז בשיתוק כתירוץ, אלא המשיך לדחוף הלאה.

אדם קלארק עבד במשך ארבעים שנה על פירושיו לתנ"ך. מילטון השכים קום כל יום בארבע לפנות בוקר כדי לכתוב את "גן העדן האבוד". גיבון הקדיש עשרים ושש שנים של עבודה קשה כדי לכתוב את "עלייתה ונפילתה של האימפריה הרומית". מספרים כי ארנסט המינגווי שכתב את כתב היד של "הזקן והים" שמונה פעמים עד שהגישו לדפוס. נוח וובסטר שקד במשך שלושים ושש שנים על מילון וובסטר, עד שהשלימו.

בהיותו נער, הוא חלם לצייר ציוריים מצחיקים. כשהיה איש צעיר, יעץ לו עורך עיתון בקנזס סיטי להפסיק לצייר. הא המשיך להידפק על הדלתות אך נדחה בכל מקום. הוא התמיד בדרכו עד שכנסיה אחת נתנה לו עבודה של ציור חומר פרסומי. הוא עבד בחניון ישן והתיידד עם עכבר קטן שלבסוף הפך מפורסם. האיש היה וולט דיסני והידיד הפך למיקי מאוס. התמוטטות עצבים שעבר ב1931-, דחיות ומכשולים לא הרפו את ידיו והוא לא זנח את חלומו.

על אף שהייתה חרשת ועיוורת לחלוטין, הפכה הלן קלר לסופרת ומרצה מפורסמת. במקום לטבוע בצער, היא הגשימה את עצמה למרות נכותה. היא אפילו סיימה בהצטיינות את לימודיה במכללת רדקליף. להלן קלר היה כושר התמדה מושלם.

ליאונרדו דה-וינצ'י עמל במשך עשר שנים כדי להפוך את "הסעודה האחרונה" ליצירה מושלמת. מספרים שהיה כה שקוע בעבודתו עד כי שכח לאכול במשך ימים שלמים. "יום הדין", יצירה הנחשבת כאחד מ-12 ציורי המופת הגדולים של כל הזמנים, גזלה שמונה שנים מחייו של מיכאלאנג'לו.

לסיכום נזכיר את פריץ קרייזלר. בנעוריו רצה לנגן בכינור. הוריו עודדו את העניין שהראה ושילמו עבור השיעורים. קרייזלר לא התקדם כפי שקיווה ולבסוף נטש את הנגינה. הוא ניסה ללמוד רפואה ונכשל, הוא התגייס לצבא ולא הגיע לכלום. הוא ניסה עיסוקים רבים אחרים וזנח אותם. ביאושו לחוות הצלחה, הוא חזר למורה לנגינה שלו.

"אני רוצה לנגן," אמר לה.

"בסדר," השיבה לו המורה. "אולם עליך לרכוש תכונה אחת שאין לה תחליף. עליך להפגין נחישות דעת ללא עוררין."

פריץ קרייזלר התמיד עד שהפך למוסיקאי מפורסם שהופיע באולמות הקונצרטים הגדולים בעולם.

סיר וינסטון צ'רצ'יל למד שלוש פעמים בכיתה ח' מכיוון שהתקשה בלימודי האנגלית. למרבה האירוניה, שנים רבות לאחר מכן הוא התבקש על ידי אוניברסיטת אוקספורד לשאת את נאום הפתיחה של שנת הלימודים. הוא הגיע בלווית האביזרים החביבים עליו. סיגר עבה, מקל הליכה ומגבעת, שליוו אותו לכל מקום אליו הלך. כאשר התקרב לדוכן, קם הקהל על רגליו ומחא לו כפיים. בהדרת כבוד שאין כדוגמתה הרגיע צ'רצ'יל את הקהל ועמד בפני מעריציו כשהוא מלא ביטחון עצמי. הוא הוציא את הסיגר מפיו והניח את המגבעת על הדוכן כשהוא מתבונן בקהל הממתין. הוא שאג בקול סמכותי, "לעולם אל תתייאשו!" (Never Give Up) מילותיו רעמו בחלל האולם. דממה השתררה בכל כאשר צ'רצ'יל הושיט את ידו למגבעת ולסיגר, נשען על מקלו ועזב את הדוכן. נאום הפתיחה שלו הסתיים.

לעולם אל תתייאש! אין ספק כי זהו נאום הפתיחה הקצר והברור ביותר שנישא אי פעם. מלים אלו יהדהדו באוזנינו כל אימת שאתגרים, קשיים והזדמנויות יקרו בדרכנו.

מרבית בני האדם מוכנים לוותר על רצונותיהם ויעדיהם ולהרים דגל לבן לנוכח המכשול או ההתנגדות הראשונה המתרגשת ובאה עליהם. הם נכנעים מהר מדי במקום בו לו היו ממשיכים היו מגשימים את חלומותיהם. כאן נכונה האימרה האומרת כי "הנוטשים לעולם אינם מנצחים ומנצחים לעולם אינם נוטשים."

ידע לכשעצמו איננו כוח. ניתן להשיג כוח רק ביישום של ידע. אתה צריך לפעול! יישום ידע מעניק לך כוח ונחישות מאפשרת לכוח ליצור תוצאות ולממש את היעד. יש באפשרותך להאזין לנואמים המיטיבים לדבר על הפוטנציאל האנושי, להאזין לקלטות של הנעה ולקרוא ספרים רבי השראה ובהם הוראות "כיצד ל...", מכאן ועד להודעה חדשה, ועדיין לא תזכה להתקדמות כלשהי אלא אם כן תיישם את מה שלמדת ותתמיד בחירוק שיניים עד שתגשים את רצונך.

הגורם העיקרי לכישלון
הגורם העיקרי לכישלון אינו אי יכולת לבצע את המשימה, הגורם העיקרי הוא אי ביצוע המשימה. מעטים מאוד האנשים שמחליטים להיכשל באופן מודע; יחד עם זאת; רבים עדיין נכשלים. בחינה מקרוב של הכישלון מגלה תמיד את שני הגורמים העיקריים. שני הגורמים לכישלון הם תמיד שני הלאווים הגדולים:

  1.  לא מנסה

  2.  לא מתמיד -  לא תוכל לנצח אם לא תיכנס למרוץ ולא תנצח אם תנשור מהמרוץ.

להלן סיפור הקצר המבהיר עד כמה חשוב להיכנס למרוץ ולהישאר בו.

יוסי ורינה הם מכרים שלי, זוג באמצע שנות הארבעים המקדישים שימת לב רבה לכושר גופני. יוסי החל לרוץ לפני מספר שנים ולאחרונה החליטה רינה לרזות והצטרפה לבעלה במרוץ לאורך הטיילת בתל-אביב. כיוון שבמשך שנים פיתח את שרירי רגליו החליט יוסי להשתתף במרתון תל-אביב שנערך מדי שנה.

יוסי נדהם כאשר אשתו סיפרה לו כי בדעתה להשתתף במרוץ. "אל תהיי טיפשה" אמר לה. " אפילו לי זה קשה ואת לא תחזיקי מעמד אפילו חצי מסלול!"

"אני אשתתף ואני מסוגלת לרוץ את המרחק הזה," הצהירה רינה בנחישות רבה יותר.

"טוב מותק," הקניט אותה יוסי, "אבל נסי להיצמד אלי".

לבסוף הגיע היום הגדול. בשני הקילומטרים הראשונים,  יוסי שמר על קצב מתון ורץ צמוד לרינה. בשלב זה הוא הפנה מבט אליה ואמר לה, "אחכה לך בקו הגמר. את רצה לאט מדי." הוא הביט אליה במבט מתנשא, הוא שעט קדימה ועד מהירה הקדים אותה כשהוא מצטרף לרצים בשורה הראשונה.

כיוון שהיעד של רינה היה עצם המרוץ וכן לסיימו, היא המשיכה לכוון את צעדיה כדי שלא תתעייף במהלך המרוץ הארוך.

שעות לאחר מכן היא המשיכה לרוץ והבחינה ביוסי ועוד רץ ישובים לצידי הדרך. יוסי התמוטט, רגליו היו מכוסות יבלות. היא התכוונה לעצור ולעזור לבעלה, אך הוא הזהירה: "מותק, עליך להשיג את המטרה. סיימי את המרוץ ובואי לאסוף אותי ברכב. אני אוהב אותך ואני גאה בך."

לאחר מכן, הודה יוסי כי הוא בזבז בטיפשות אנרגיה יקרה כאשר השיג את רינה במהלך השלבים המוקדמים של המרוץ והדבר עלה לו ביוקר, לאורך המרוץ. ה"אגו שלי הפריע לי" הוא הודה.

באופן בסיסי, יוסי רץ הרבה יותר טוב מרינה. הוא גם חזק ומהיר יותר, כך כדברי הפתגם הישן "מאבקי החיים (היעדים) אינם מוכרעים תמיד על ידי מי שגדול יותר, חזק יותר או מהיר יותר. מי שמנצח הוא מי שחושב שהוא מסוגל!" נחישות, הנתמכת על ידי אמונה, יעד, יישום נכון ורצון אמיתי הם תמצית המרכיבים רבי העצמה  המביאים לתוצאות ברות-מדידה. זה מה שהופך יעד למציאות.

 ההצלחה נבנית על עצמה
אמרסון אמר, "עשה את הדבר ויהיה לך הכוח". מלים נבונות מפיו של אדם דגול. משימה אחת מושלמת עולה על מאה שבוצעו באופן חלקי. ישנו אפקט מפולת שלג העולה בקנה אחד עם ההצלחה. הצלחה אחת מובילה לבאה אחריה. הצלחה נבנית על עצמה. היישום הנכון ונחישות מתמדת המיושמת ל"יעד הקטן" יזינו את ההערכה העצמית שלך ויעניקו לך אומץ לקבוע יעדים גדולים יותר ולהשיגם. רק לעתים רחוקות אנשים נכשלים ומוותרים לחלוטין אחרי כישלון בודד. לעתים קרובות יותר, שרשרת של כישלונות מרכיבה את חוסר האמון שלהם בעצמם ובאחרים, עד שלבסוף הם מרימים את דגל הכניעה. אין זה משנה כמה פעמים חווית כישלונות, כעת תוכל להמשיך ולהפוך למשיגן. קבע לך יעד ריאליסטי ויישם את הידע שכבר קיבלת מספר זה. הוסף לכך נחישות ואתה תשיג. המעלית בדרך להצלחה אינה פועלת, אולם אתה עדיין מסוגל להצליח, אם בכל פעם תעלה מדרגה אחר מדרגה! Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved