יועץ כלכלי | תקשורת וניהול | סדנאות למנהלים | אסטרטגיה שיווקית למאגר הרעיונות והטיפים בניהול - דף ראשי | ספרי הצלחה וצמיחה אישית (חינם) | ספרי ניהול ועסקים

ניהול משברים: איך להתמודד עם כישלונות ומשברים

מתוך הספר: "איך לשפר את יעילותך האישית"

אחד הדברים המתסכלים ביותר בפניו עומד כל מצליחן הינה ההתמודדות עם כישלונות ומשברים. אחד הדברים המבדילים בין מצליחן למפסידן הינה דרך ההתמודדות עם כישלונות ומשברים. המפסידן ממהר לותר כאשר הוא נתקל בכשלון או במשבר, המצליחן מנסה שוב ושוב עד שהוא מצליח להתגבר. קוראים לזה נחישות וכושר התמדה, זוהי תכונה חיונית למצליחנים.

כמה כשלונות מן העבר יכולים לשמש לנו השראה בנושא זה:

* תומס אדיסון השקיע פעם שני מיליון דולר בהמצאה שמעולם לא מומשה. לאדיסון היו כמה כשלונות נוספים, אבל הצלחותיו האפילו על הכשלונות. אדיסון היה אחד הממציאים הפוריים ביותר בכל הזמנים, עם מותו היו רשומים על שמו למעלה מאלף המצאות ופטנטים. אדיסון הוא דוגמא לכושר התמדה ונחישות של אדם מצליח, לאחר שבדק למעלה מ3000- חומרים שונים לשימוש כחוט הלהט בנורה החשמלית וכולם נשרפו ולא החזיקו מעמד, פנה אליו אחד ממכריו ואמר לו: "ניכשלת כבר ב- 3000 חומרים, מדוע אינך מניח לזה?" תשובתו של אדיסון היתה: "לא ניכשלתי, פשוט פסלתי 3000 אפשרויות, אני עוד אמצע את החומר המתאים". ואכן לאחר כ- 5000 ניסיונות הגיע אדיסון לחומר המתאים, נורת הלהט הומצאה והשאר הוא הסטוריה.

* כאשר בנימין ד'יזראלי נשא את נאומו הראשון בפרלמנט הבריטי, הוא זכה לקיטונות של בוז ולעג, חברי הבית פשוט לא נתנו לו לסיים את דבריו, הם צחקו כאשר אמר: ,אני נאלץ לשבת עכשיו, אבל יגיע הזמן בו תאזינו לי". ואכן בנימין דיזראלי הפך עם השנים לראש הממשלה ולדמות נערצת על רבים.

* כאשר התקשה כתלמיד בלימודיו בשנותיו הראשונות, פנה מנהל בית הספר במינכן אל אלברט איינשטין בן העשר ואמר לו: "ממך שום דבר טוב כבר לא יצא".

* עורך העיתון דחה את בקשת העבודה של האמן הצעיר אשר פנה אליו בבקשת עבודה כמאייר בעיתון, כשהוא אומר לו: "אין לך שום חוש יצירתי ולא רעיונות מקוריים", שמו של אותו אמן צעיר היה וולט דיסני, אשר בנה במו ידיו את אימפרית וולט דיסני כאשר ההתחלה היתה ביצירת דמותו המאוירת של העכבר המפורסם בעולם: מיקי מאוס.

* "הקול שלך נשמע כמו שריקת הרוח בחלון", דברים אלה הופנו אל אנריקו קארוזו על ידי המורה הראשון שלו לפיתוח קול. קארוזו הפך מאוחר יותר לאחד מזמרי האופרה המפורסמים ביותר בהסטוריה.

* בשנת 1962 חברת התקליטים "דקה" דחתה את ההצעה לחתום חוזה עם החיפושיות, הסיבה? "איננו אוהבים את הצליל שלהם, להקות המנגנות על גיטרות אינן באופנה יותר". החיפושיות לא השלימו עם החלטה זו ונתנו הרבה סיבות לחברת דקה להתחרט על הפספוס הגדול שלה.

* אני תוהה מה סימון ניוקומב היה אומר היום. ניוקומב אשר חי בשנים 1835 עד 1909 צוטט באומרו: "טיסה באמצעות מכונות כבדות מן האויר הינה בלתי הגיונית ובלתי מעשית... למעשה זהו דבר בלתי אפשרי לחלוטין". למזלנו האחים וילבור ואורוויל רייט לא לקחו את דבריו אלה ברצינות.

כושר התמדה ודבקות במטרה הינם הבסיס להצלחה. המתמידים מבינים כי מזל הוא דבר שרק המפסידנים מאמינים בקיומו.

שואף להצליח ולהגשים את שאיפותיך ומטרותיך? הנה כמה כללים שכדאי לך לשנן לעצמך בוקר וערב, כללים אלה מהווים את קוד ההתנהגות של המתמיד והדבק במטרותיו:

1. לעולם לא אוותר ולא אכנע כל עוד אני יודע שאני צודק.
2. אני אאמין שהדברים יסתדרו אם רק אתמיד במשימה עד סופה.
3. אהיה אמיץ ולא אוסת מן המטרה גם כאשר הסיכויים אינם לטובתי.
4. לא אניח לאף אחד להפחיד אותי או להסיט אותי מן המטרה שהצבתי לעצמי.
5. אני אלחם להתגבר על המוגבלויות האישיות שלי ועל הבעיות שיתעוררו.
6. אני אנסה שוב ושוב ושוב עד שאשיג את מה שאני שואף לו.
7. אני אשאב אמונה וכוח מחודש מן הידיעה שכל האנשים המצליחים נאלצו להתמודד עם כשלונות והתנגדויות.
8. לעולם לא אכנע לריפיון או לתחושת יאוש גם כאשר אתקל בקשיים ובמכשולים.

איך מתמודדים עם משבר? בתרבות שלנו משבר קשור בדרך כלל לשינוי משמעותי באירועים. השיגרה השתנתה באופן פתאומי. להלן מספר רעיונות והצעות שיסייעו לך להתמודד עם מכשולים ולעבור אירועים דרמטיים בחיים:

* שמור על קור רוח במצבי משבר. הימנע מהתפרצויות. קשה לפתור בעיות במהלך מאבקים רגשיים.

* הימנע מפעולה במצב עצמו. קח פסק זמן למחשבה. חשוב על הדברים בשקט ולעומק. תכנן את צעדיך הבאים ולאחר מכן נקוט בפעולה.

* תרגל מניעת בעיות. נסה לחזות מראש מה עלול להשתבש בפרויקט שלך. כיוון שהדבר טרם התרחש בפועל תוכל לנקוט בפעולה כדי למנוע התרחשות זו.

* למד מכל משבר בו תהיה מעורב. רשום לעצמך הערות בנוגע לדרך הטיפול בבעיה ואלו לקחים נלמדו. אם הדבר יקרה בעתיד, תהיה מוכן למנוע אותו או לטפל בו באופן יעיל יותר.

* הקפד לפתור בעיות על ידי מציאת הגורם האמיתי. טפל בגורם לא רק בתוצאות. הבעיה תמשיך להטרידך עד אשר תסלק את הגורם האמיתי ותתקן את המצב.

* אחרי משבר, הצג לעצמך שלוש שאלות: 1. מדוע זה קרה? 2. כיצד אוכל למנוע הישנות המקרה? 3. אם הדבר יקרה שוב, כיצד אתמודד אתו?

* כאשר אתה מעביר פרויקטים לאחרים, קבע תאריך יעד לפני המועד הסופי. כך תמנע משבר אם אדם זה יאחר לסיים את הפרויקט.

* הדרך הטובה ביותר לצמצום משברים היא להתעדכן כל העת. ערוך מעקב ודאג לקבל מידע לגבי כל התחומים שבאחריותך. זהו נוהל טוב של בקרת ניהול. ככל שתגלה מוקדם יותר משבר מתקרב, כך יקל עליך להתמודד עימו.

* אם במסגרת התפקיד עליך להיות זמין כל העת, עשה מנוי על 'איתורית' או קח אתך מכשיר קשר. כך ניתן יהיה להשיגך ואתה לא תאלץ להיות כבול למשרד.

* מדוע אין אף פעם מספיק זמן לעשות משהו בצורה נכונה מלכתחילה, שעה שתמיד יש מספיק זמן לחזור ולתקן? הקפד לעשות זאת נכון בפעם הראשונה כך תמנע משברים.

* חזור לאחור וראה את המשבר בפרספקטיבה. איזה חלק הוא מהווה מהתמונה כולה?

* נתקלת במשבר פתאומי? לפני שאתה מגיב, עצור! קח כמה נשימות עמוקות ואיטיות. כך תוכל לשמור על קור רוח ולהימנע מתגובה של "שליפה מן המותן".

* משברים פותרים צעד אחר צעד. חשוב מה הצעדים שעליך לנקוט כעת.

* בזמנים קשים, זכור את מילות השיר: אם עברנו את פרעה, נעבור גם את זה.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved