שיפור הזיכרון למאגר הרעיונות והטיפים בניהול - דף ראשי | ספרי הצלחה וצמיחה אישית (חינם) | ספרי ניהול ועסקים

שיפור הזיכרון: איך לשפר את כושר הזיכרון שלך


כמנהל ואיש עסקים בסביבה עתירת המידע של תקופתנו אתה חשוף לכמות רבה של פריטי מידע מידי יום. שיפור כושר הזכרון יסייע לך לקלוט ולזכור את המידע הדרוש לך ולשפר את יעילותך בארגון. הנה כמה עצות ורעיונות אשר יעזרו לך בתחום זה:

* רשום דברים. העיפרון הקצר ביותר גובר על הזיכרון הטוב ביותר.

* השתמש בקיצורים ובראשי תיבות כדי לזכור דברים.

* השתמש במשפט של מלות מפתח. במלים אחרות, צרף את כל מלות המפתח שאתה מנסה לזכור למשפט אחד. לאחר מכן כל שעליך לזכור הוא משפט בודד.

* דמיין פריטים בדרך מיוחדת או מוזרה. לדוגמא: אם אתה צריך לקנות בנזין, חלב וספר, דמיין שאתה נוסע לתחנת הדלק במשאית חלב והעובד הנכנס לתחנה הוא תולעת ספרים. ככל שהתמונות שאתה שומר בזכרונך מוזרות יותר, כך קל יותר לזכור את הפריטים.

* סדר את הפריטים שאתה רוצה לזכור באופן חזותי בראשך, כמו בערימה, זה על גבי זה. עשה זאת בדרך מוזרה ומבדחת. לדוגמא, אם עליך לקחת מעיל לילד, לכבס ולערוך קניות לבית, דמיין לעצמך שהמעיל מכסה את ילדך לגמרי. על ראש הילד ניצב סל כביסה ענק עם הכביסה שלך ועל סל הכביסה מופיעה עגלת קניות.

* כדי לזכור שמות היעזר בראשי התיבות 'המחק"ה'. הקשב היטב לשם האדם. מיד השתמש בשם זה בשיחה. חזור על שם האדם לעתים תכופות בעת שיחה אתו, או לפחות חזור עליו במוחך מספר פעמים. קשר בין שם האדם לתכונה פיזית שלו. השיחה הסתיימה - סיים אותה כשאתה משתמש שוב בשם האדם. לבסוף רשום לעצמך הערות על המפגש עם אדם זה.

* הפעל את תת המודע שלך. הורה לעצמך לזכור דברים.

* קח קורס לשיפור הזיכרון. כך תלמד טכניקות חדשות בהן תוכל להשתמש.

* קרא ספר על טכניקות זיכרון כדי לאמן את זכרונך.

* ממה שאנו שומעים או קוראים פעם אחת, מעל 50% נשכח בתוך 24 שעות ומעל 90% נשכח בתוך 30 ימים.

* אנו לומדים על ידי חזרה ושינון או מכך שחוויה רגשית חזקה קשורה למה שאנו זוכרים.

* כדי להבטיח שאנשיך זוכרים משהו ארגן להם חזרה או גרום להם לחוויה בלתי נשכחת שתתלוה לזיכרון.

* מפעם לפעם שלח מזכרים לדבר חשוב או העלה את הנושא שוב בישיבה. אנו זקוקים לחזרות כדי לזכור דברים.

* במקום לנסות ולזכור הכל, עליך רק לזכור להיכן לגשת כדי לקבל את המידע הדרוש לך.

* נהל רשימת סימוכין מצטלבת של מלות מפתח לגבי נושאים ושמות מקורות. כל אימת שתזדקק למשהו עיין במלת המפתח ברשימת הסימוכין שלך. כך יהיה לך מקור בו תוכל למצוא מי יעשה מה ומי יודע מה.

* צייר בדמיונך תמונות ותרשימים של מה שאתה מנסה לזכור וחשוב עליהם. כך החלק החזותי בזכרונך יתמוך בחלק השמיעתי ויתרום לשיפור הזיכרון.

* אם אתה מוכרח לבצע דבר מה עד סוף היום, הצמד פתק לצרור המפתחות שלך. כך לא תעזוב בלי תזכורת.

* כאשר תחליף כרטיסי ביקור עם אדם אחר, ציין על גבי החלק האחורי של הכרטיס פרטים לגבי האדם ושיחתכם. לפני תיוק הכרטיס, קרא שוב את ההערות. לפני שתתקשר לאדם זה בעתיד, עיין בהערות. כל הפעולות הללו יתרמו לזיכרון.

* אם בעת עבודה על פרויקט אתה חושב על רעיון או פרויקט אחד - כתוב את הרעיון. כך תוכל להפנות שוב את תשומת לבך לפרויקט הראשוני, ללא הסחות דעת נוספות.Copyright © by Meir Liraz. All rights reserved